Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Ειναι πουστιτσ@ για να σου ανανεωσουν το συμβολαιο. Δεν σε χρεωνουν vDSL ακομα (εισαι με την aDSL γραμμη/παγιο) και οοοοταν εχεις vDSL διαθεσιμη, θα στην βαλουν.

 

 

EDIT: Με πηραν τηλεφωνο πριν λιγο κ ενημερωσαν οτι θα εχω vDSL, απο το ιδια καμπινα που μου δινει κ ο ΟΤΕ vDSL...:D

Σε 10 μερες ειπαν !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή σου δεν έχουνε μπεί καμπίνες VDSL2.

VDSL2 μπορείς να πάρεις μόνο από το Αστικό Κέντρο, το οποίο είναι στην δισταύρωση Σοφοκλέους και Φοινίκων.

Αν είσαι σε μικρότερη των 500μ απόσταση ( καλωδιακή, μην κοιτάξεις την πιο σύντομη διαδρομή ) από εκεί ( Α/Κ ) τότε μπορείς να πάρεις 50αρα VDSL2 και να είσαι σε αρκετά καλή ταχύτητα.

Αν είσαι πάνω από 500μ απόσταση από το Α/Κ τότε πας μόνο για 30αρα, και αυτό αν είσαι σε max απόσταση 1km ( που αρκετές φορές μπορεί να είναι και πιο κάτω το όριο λόγω παλαιότητας χαλκού, πλήθος γραμμών, κλπ ).

 

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όντως, η διασταύρωση που αναφέρεις (Σοφοκλέους και Φοινίκων) σε ευθεία απόσταση, είναι πολύ μικρότερη από 500 μέτρα από το σπίτι μου. Αν λάβω υπόψη μου δε, και τις (υπόγειες) διαδρομές του δικτύου, μέσω των πεζοδρομίων ή των δρόμων, ακόμα και τότε δεν πρέπει πάλι να ξεπερνάει τα 200-250 μέτρα.

 

Ιδού ένας μικρός χάρτης-απεικόνιση των δύο σημείων, ΑΚ και σπιτιού μου, που επισυνάπτω στο post μου.

 

post-46048-0-49988500-1452706357_thumb.j

 

Πώς το βλέπετε, δικαιολογεί τον ισχυρισμό της Forthnet για 50άρι VDSL?

Ειναι πουστιτσ@ για να σου ανανεωσουν το συμβολαιο. Δεν σε χρεωνουν vDSL ακομα (εισαι με την aDSL γραμμη/παγιο) και οοοοταν εχεις vDSL διαθεσιμη, θα στην βαλουν.

 

 

EDIT: Με πηραν τηλεφωνο πριν λιγο κ ενημερωσαν οτι θα εχω vDSL, απο το ιδια καμπινα που μου δινει κ ο ΟΤΕ vDSL... :D

Σε 10 μερες ειπαν !

 

Φίλε μου, συμφωνώ απολύτως μαζί σου, για την εκτίμηση που κάνεις! Στο κοινωνικοοικονομικό σύστημα που ζούμε (ας μην ξεχνιόμαστε, καπιταλισμό το λένε :( ), ισχύει ο υπέρτατος νόμος του επιχειρηματικού κέρδους και όλα τα άλλα υποτάσσονται σε αυτόν. Εμείς, οι απλοί καταναλωτές, είμαστε απλά τα τελικά θύματα.

 

Αλλά, κάτι τέτοιο βγαίνει έξω από τα πλαίσια του θέματος, οπότε το αφήνω εδώ.

 

Καλό βράδυ.

-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις κανονικά VDSL2 από το Α/Κ.

Είσαι αρκετά κοντά.

Αν θες μπορείς να δείς τον αριθμό που έχει το κουτί/κατανεμητής/χελώνα για να δούμε και σε πιο ΚΑΦΑΟΥ πέφτεις να μπορούμε να υπολογίσουμε ακόμα καλύτερα την απόσταση καλωδιακά.

 

Αν είσαι σε πολυκατοικία κοιτάς τον κατανεμητή στο ισόγειο.

Αν είσαι σε μονοκατοικία είτε κουτί του ΟΤΕ πάνω στο κτίριο είτε στην κολώνα από την οποία "πέφτει" το καλώδιο του ΟΤΕ στην οικία σου.

Είναι τριψήφιο νούμερο αυτό που μας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αμα πίανεις γύρω στα 18mbit-20mbit με adsl λογικά τερμάτιζεις και με VDSL.

Στείλε μας λίγο τα στοιχεια της γραμμής σου. Υπάρχουν διαφορές σε σχέση με vdsl βεβαια αλλα θα πάρουμε μια ιδέα.

 

 

Εγω πριν λίγες μέρες έβαλα 50\5 απο forthnet απο KV . 22/12 αίτηση και απο 4/1 και για 8 μέρες δεν είχα internet.(δεν έπαιρνε ip)

Με τα πολλά και άπειρα τηλεφωνα στο support εν τέλη μου το φτιάξανε.

Link to comment
Share on other sites

 Πηγα και εγω προχθες σε ενα καταστημα 4νετ για πληρωμη και λεω "δεν ρωτας"

Στην σελιδα τους με εδειχνε οτι εχω,αλλα αν πατησεις σε υφισταμενο πελατη με εβγαζε οχι.

Ρωταω στο υπαλληλο μπαινει στο google maps βρισκουμε το σπιτι μου και με λεει οκ.

Καναμε την αιτηση και πλεον περιμενω.Συχρονιζω απο 17 εως 19 btw.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αρχισει και δινουν απο υπαιθριες καμπινες σε αρκετες περιοχες. Φιλος στην Ανω Γλυφαδα (περιοχη Αιξωνη....τεεεερμα πανω) αναβαθμιστηκε με 47/4,5 . Εκανα και εγω (Ανω ΓΛυφαδα, Πυρναρι) και μου ειπαν μεσα στην εβδομαδα θα ειμαι ετοιμος αν ολα πανε καλα.

 

2 x 50αρες.... :metal:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις κανονικά VDSL2 από το Α/Κ.

Είσαι αρκετά κοντά.

Αν θες μπορείς να δείς τον αριθμό που έχει το κουτί/κατανεμητής/χελώνα για να δούμε και σε πιο ΚΑΦΑΟΥ πέφτεις να μπορούμε να υπολογίσουμε ακόμα καλύτερα την απόσταση καλωδιακά.

 

Αν είσαι σε πολυκατοικία κοιτάς τον κατανεμητή στο ισόγειο.

Αν είσαι σε μονοκατοικία είτε κουτί του ΟΤΕ πάνω στο κτίριο είτε στην κολώνα από την οποία "πέφτει" το καλώδιο του ΟΤΕ στην οικία σου.

Είναι τριψήφιο νούμερο αυτό που μας ενδιαφέρει.

 

Καλησπέρα και πάλι

 

Λοιπόν, κάνοντας έναν έλεγχο για να εντοπίσω τα συγκεκριμένα, παρατήρησα ότι στη μεν είσοδο του κτηρίου μας (δυο διαμερίσματα και ένα μαγαζί), υπάρχει ένα μικρό "κουτί" διανομής, παλιό της Intracom, αλλά χωρίς αριθμό. Η εικόνα του είναι η παρακάτω:

intracom_box.jpg?t=1453389067

 

Έξω από το κτήριο, στο ύψος του πρώτου ορόφου περίπου, υπάρχει ένα πλαστικό κουτί, το οποίο πρέπει να είναι αυτό που ονομάζετε "χελώνα". Είναι χρώματος ανοιχτού μπεζ (κοκκαλί), διαστάσεων περίπου 25x18 cm (ΥxΠ) και πάνω του είναι γραμμένα με μαύρη μπογιά τα εξής νούμερα:

109

45

 

Η εικόνα του είναι η παρακάτω:

 

OTE_Box.jpg?t=1453389073

 

Υποθέτω ότι αυτό είναι εκείνο, για το οποίο μιλάμε.

Σωστά;

 

Αν ναι, βγαίνει κάποιο - πιο ασφαλές - συμπέρασμα και ποιο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μην αγχωνεστε υπαρχουν χειροτερα πραγματα απο το να μην εχετε vdsl στα Μεγαρα. Να μενεις απεναντι απο το Mall Μαρουσι και να εχεις 5 mbps...Kαι το χειροτερο οτι εχουν ολες οι γυρω περιοχες αλλα οχι εμεις...

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε εδώ στα Άνω Μελίσσια/Πεντέλη πότε θα βελτιωθεί η κατάσταση..ήθελα να βάλω vdsl γιατί η adsl κλειδώνει γύρω στα 6-7 το πολύ mbps και άρχισα να το ψάχνω..

 

αν δει κανείς τον χάρτη με τις καμπίνες τα τηλ. κέντρα κλπ, δεν υπάρχει τπτ σε Μελίσσια, Βριλήσσια Πεντέλη.. η καλωδιακή μου απόσταση απο το κοντινότερο τηλ. κέντρο με vdsl είναι περίπου 2,8 - 3 χιλιόμετρα!!

 

Νομίζω δεν αξίζει καν να ασχοληθώ και να ρωτήσω την HOL αν μου παρέχει vdsl και σε τι ταχύτητες..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είσαι κομπλέ για VDSL30 και σχεδόν σίγουρα και για 50αρα.

Αν κάνεις μια βόλτα στα γύρω τετράγωνα θα πρέπει να βρείς κουτί του οτε με το νούμερο 109 πάνω.

Η απόσταση που έχει το καλώδιο σου, θα είναι από το σπίτι σου μέχρι το 109 και από το 109 μέχρι την Σοφοκλέους & Φοινίκων που είναι το DSLAM.

Αν αυτή η απόσταση είναι κάτω από 800μ σύνολο, go for it.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε εδώ στα Άνω Μελίσσια/Πεντέλη πότε θα βελτιωθεί η κατάσταση..ήθελα να βάλω vdsl γιατί η adsl κλειδώνει γύρω στα 6-7 το πολύ mbps και άρχισα να το ψάχνω..

 

αν δει κανείς τον χάρτη με τις καμπίνες τα τηλ. κέντρα κλπ, δεν υπάρχει τπτ σε Μελίσσια, Βριλήσσια Πεντέλη.. η καλωδιακή μου απόσταση απο το κοντινότερο τηλ. κέντρο με vdsl είναι περίπου 2,8 - 3 χιλιόμετρα!!

 

Νομίζω δεν αξίζει καν να ασχοληθώ και να ρωτήσω την HOL αν μου παρέχει vdsl και σε τι ταχύτητες..

Οι περιοχες που λες εχουν καινουριες καμπινες και οπτικες ινες εδω και πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

Οι περιοχες που λες εχουν καινουριες καμπινες και οπτικες ινες εδω και πολυ καιρο

 

δε ξέρω αν έχουν, το πλησιέστερο πάντως που βρίσκω στους γνωστούς χάρτες είναι όπως είπα στα 2,8-3 km.. επίσης από τη HOL μου είπαν ότι η σύνδεση μου εκεί που είναι ταβανιάζει στα 8-9 και χάνω κατιτις από τις καλωδιώσεις κλπ.. αν είχαν καινούριες καμπίνες και οπτικές ίνες δε θα έπρεπε τουλάχιστον να έχω καλύτερες ταχύτητες στο adsl?

πάντως τα κλασσικά "κουτιά" στη γειτονιά μου δε τα έχω δει και κάνω και πολύ γύρω γύρω λόγω σκύλου :p

 

μόλις βρω λίγο χρόνο πάντως θα κινήσω διαδικασίες με κανένα τεχνικό και μέτρηση να δω πόσα μπορώ να πιάνω εαν μεταβώ σε vdsl..

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε εδώ στα Άνω Μελίσσια/Πεντέλη πότε θα βελτιωθεί η κατάσταση..ήθελα να βάλω vdsl γιατί η adsl κλειδώνει γύρω στα 6-7 το πολύ mbps και άρχισα να το ψάχνω..

 

αν δει κανείς τον χάρτη με τις καμπίνες τα τηλ. κέντρα κλπ, δεν υπάρχει τπτ σε Μελίσσια, Βριλήσσια Πεντέλη.. η καλωδιακή μου απόσταση απο το κοντινότερο τηλ. κέντρο με vdsl είναι περίπου 2,8 - 3 χιλιόμετρα!!

 

Νομίζω δεν αξίζει καν να ασχοληθώ και να ρωτήσω την HOL αν μου παρέχει vdsl και σε τι ταχύτητες..

 

Πάντως οι χάρτες που έχω εγώ υπόψη μου ενημερώνονται από χρήστες, και έχουν αρκετές ελλείψεις. Το πιο αξιόπιστο είναι να βάλεις διεύθυνση σε φόρμα παρόχου για να δεις διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημαντικό για καλα στατιστικά ειδικα στο vdsl το router να βρισκεται στην πρώτη πρίζα του σπιτιου.

Έχω δει διαφορές έως και 2.5 πάνω att πρώτη με τελευταια πρίζα.

Να δοκιμάζετε επίσης μικρό τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι 0.5 το πολυ 1μ. Υπάρχει διαφορά ειδικά στα παλια σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου ειπαν τα ξεφτέρια της Forthnet σε ερώτηση μου αν γίνεται να κάνουμε κατι για να δω άσπρη μέρα με τη 4αρα γραμμή της κακιάς ωρας." Δε μπορούμε να κάνουμε κατι αλλο, μονο να περιμένετε οταν ερθει το Vdsl στο νησί σας (Κέρκυρα) " . Τι λένε βρε παιδιά? Θα με τρελάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου ειπαν τα ξεφτέρια της Forthnet σε ερώτηση μου αν γίνεται να κάνουμε κατι για να δω άσπρη μέρα με τη 4αρα γραμμή της κακιάς ωρας." Δε μπορούμε να κάνουμε κατι αλλο, μονο να περιμένετε οταν ερθει το Vdsl στο νησί σας (Κέρκυρα) " . Τι λένε βρε παιδιά? Θα με τρελάνουν.

Εχουν μπει VDSL καμπίνες (και έχουν ενεργοποιηθεί) στην Κέρκυρα; Αν οχι και εχεις μεγαλη αποσταση απο το ΑΚ σωστα σου απαντησαν. Τι attenuation εχεις;

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγάλη απόσταση καθώς η forthnet δεν έχει παρα μονο στο κεντρο του νησιού δικο της καφαο. Μια μου ελεγαν 4χλμ μια 6χλμ. Θα κανω edit το σχόλιο μου με πιο ακριβή μέτρηση. Ο Οτε έχει κοντα σπιτι μου ουτε 500 μετρα καμπινα vdsl αλλά δεν μπορούν να με συνδέσουν εκει. Αμα παω σε ΟΤΕ μου υπόσχονται και καλα 9 με 10 mbps.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγάλη απόσταση καθώς η forthnet δεν έχει παρα μονο στο κεντρο του νησιού δικο της καφαο. Μια μου ελεγαν 4χλμ μια 6χλμ. Θα κανω edit το σχόλιο μου με πιο ακριβή μέτρηση. Ο Οτε έχει κοντα σπιτι μου ουτε 500 μετρα καμπινα vdsl αλλά δεν μπορούν να με συνδέσουν εκει. Αμα παω σε ΟΤΕ μου υπόσχονται και καλα 9 με 10 mbps.

Δεν παιρνεις τηλεφωνια και Internet απο την καμπίνα στα 500μ; Δες τι νούμερο γραφει ο κατανεμητής της πολυκατοικίας σου και τι νουμερο γραφει η καμπίνα. Στα 4 χλμ ξεχνάς το vdsl καθώς και πάνω απο 3-4mb στο adsl.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.