Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Πάντως οι χάρτες που έχω εγώ υπόψη μου ενημερώνονται από χρήστες, και έχουν αρκετές ελλείψεις. Το πιο αξιόπιστο είναι να βάλεις διεύθυνση σε φόρμα παρόχου για να δεις διαθεσιμότητα.

 

Σύμφωνοι αλλά και στον έλεγχο διαθεσιμότητας στην HOL μου βγάζει ότι προσφέρονται και vdsl και vodafone tv και τα πάντα όλα, από το Αστικό κέντρο: Πεντέλη που όπως ανέφερα είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου..εκτός αν έχει καμπίνες πιο κοντά και δε τις αναφέρει το site.. θα τους κάνω ένα τηλ. και θα δω απλά φοβάμαι μη μου πουνε "ναι ναι εννοείται θα έχετε καλή ταχύτητα" και καταλήξω με 10αρα..

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε 2οροφο σπίτι. Νομιζω αλλη γραμμη έχει ο απο κατω, αλλο εγω.

Σπύρο, δε χρειάζεται να ξαναλέμε τα ίδια. Εφόσον από κάτω μένει δικός σου άνθρωπος, σου είπα τι μπορείς να κάνεις...

 

Αν δεν ασχοληθείς εσύ πρώτος, μην περιμένεις από τον ΟΤΕ ή την όποια Forthnet.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω αν έχουν, το πλησιέστερο πάντως που βρίσκω στους γνωστούς χάρτες είναι όπως είπα στα 2,8-3 km.. επίσης από τη HOL μου είπαν ότι η σύνδεση μου εκεί που είναι ταβανιάζει στα 8-9 και χάνω κατιτις από τις καλωδιώσεις κλπ.. αν είχαν καινούριες καμπίνες και οπτικές ίνες δε θα έπρεπε τουλάχιστον να έχω καλύτερες ταχύτητες στο adsl?

Οχι καμια σχεση

 

Τις εχω γυρισει με ποδηλατο γι'αυτο σου λεω

 

Πού κοντα μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει απο Αγιου Σιλα βορειοανατολικα απο εκει που λες

Νεες καμπινες εχει: Διος & Ολυμπου, Διονυσου & Ηφαιστου, Τροιας & Διος, και αλλες

Εχει και στην πλατεια Βιγλας

 

Δες και το χαρτη

 

http://fttxgr.eu/map

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει απο Αγιου Σιλα βορειοανατολικα απο εκει που λες

Νεες καμπινες εχει: Διος & Ολυμπου, Διονυσου & Ηφαιστου, Τροιας & Διος, και αλλες

Εχει και στην πλατεια Βιγλας

 

Δες και το χαρτη

 

http://fttxgr.eu/map

 

τέλεια από Δευτερα ξεκινάω τηλέφωνα :p

Link to comment
Share on other sites

αλλάξε το σκουπίδι όμως που σου έδωσε ό ποτε 

 

Καλά, σκουπίδι δεν το λες.. αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις πολλές δυνατότητες για ρυθμίσεις, μιας και το UI είναι πετσοκομμένο.. ακριβώς το ίδιο δίνει η T-Telekom στην Γερμανία με το ίδιο UI (btw, υπάρχει και ο κώδικας open-source αν κάποιος έχει περίεργες ορέξεις.. εγώ του έριξα μια ματιά και είναι πραγματικά out-dated αλλά διαβάζεται τουλάχιστον)

 

 

Το βρίσκεις και πιο φθηνό, εγώ το είχα πάρει στα 74€, καλή εναλλακτική αλλά επίσης κάπως out-dated software και δεν έχει και το πιο φιλικό GUI, με κάποιες ώρες λειτουργίας με κούρασε και τελικά το επέστρεψα μιας και είχα και κάποια άλλα θέματα (δεν δούλευε το VOIP-τηλέφωνο, και δεν μπορούσα να το συνδυάσω μαζί με το w724 σαν "hub/switch").

 

Σε σύγκριση με το w724:

Πλεονέκτημα: Είναι αρκετά ποιο γρήγορο στην διαχείριση/GUI (για παράδειγμα σύνδεση-αποσύνδεση κτλ), μεγαλύτερη κάλυψη wifi, guest network, και άλλες ρυθμίσεις..

Μειονέκτημα: wifi -> 600Mbit vs 1300Mbit (n vs ac), ίσως να μην μπορέσεις να δουλέψεις κάποιες υπηρεσίες του Π-οτε (όπως πχ voip)

 

Σε speedtest δεν είδα διαφορές, σε torrent επίσης καμία, σταθερότητα δεν πρόλαβα να τεστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις τρελλά πράγματα, και δεν έχεις θέμα με το WiFi του που είναι αδύναμο, δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί το 724.

Για 2-3-4 συσκευές, gaming, torrents & web browsing μια χαρά δουλεύει το μαραφέτι.

 

Αν τώρα θες 2 κατεβαστήρια torrent, να τρέχεις κάποιο web server ταυτόχρονα, και voip, και καλό wifi range, ναι, άλλαξέ το ( προτιμότερα, επειδή το VoIP που θα γυρίσει όλους ο ΟΤΕ σε λίγο δεν δουλεύει σε άλλα router, κράτα το για modem ( μόνο syncing ) και κάνεις την δουλειά σου με PPPoE με ένα wifi router/ap.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα αίτηση στη HOL να με πάει σε vdsl 50άρα, μου είπαν ότι θα πάρω γραμμή από τη καμπίνα στη κάτω γωνία του σπιτιού για να δούμε..

 

καμιά 10αρία εργάσιμες και 8euro παραπάνω το μήνα για 24μηνη ανανέωση συμβολαίου..άντε να δούμε..

 

τι μόντεμ δίνει η HOL για vdsl ξέρει κανείς; είναι της προκοπής;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα αίτηση στη HOL να με πάει σε vdsl 50άρα, μου είπαν ότι θα πάρω γραμμή από τη καμπίνα στη κάτω γωνία του σπιτιού για να δούμε..

καμιά 10αρία εργάσιμες και 8euro παραπάνω το μήνα για 24μηνη ανανέωση συμβολαίου..άντε να δούμε..

τι μόντεμ δίνει η HOL για vdsl ξέρει κανείς; είναι της προκοπής;

Λογικά αυτό θα σου στείλουν:

ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν

Link to comment
Share on other sites

 Πηγα και εγω προχθες σε ενα καταστημα 4νετ για πληρωμη και λεω "δεν ρωτας"

Στην σελιδα τους με εδειχνε οτι εχω,αλλα αν πατησεις σε υφισταμενο πελατη με εβγαζε οχι.

Ρωταω στο υπαλληλο μπαινει στο google maps βρισκουμε το σπιτι μου και με λεει οκ.

Καναμε την αιτηση και πλεον περιμενω.Συχρονιζω απο 17 εως 19 btw.

 

Εντελει σημερα μιας και ξεχαστηκα και εγω ειπα να παω απο το καταστημα να ρωτησω

"ε γεια σας για μια αιτηση vdsl που ειχα κανει πριν..χμμ εχμμ καποιες μερες"

"α ναι με ηρθε mail "

"kαι???"

"δυστηχως προς το παρον δεν μπορουμε αλλα με ενημερωσαν οτι μεχρι τελη Φλεβαρη κατι θα γινει"

"οκ το μονδεμ το θες να το φερω?"

"οχι μωρε κρατα το και οταν ξανακανεις αιτηση να μας πεις οτι εχεις να μην σε ξαναδωσουμε"

Νp παντως γιατι κατω απο 15 δεν εχω δει τα οποια με καλυπτουν χαλαρα.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.