Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

Καλημέρα!

Να σου πώ έτσι όπως τις έβλεπα , δεν τις έκοβα για Μαύρες, πιο πολύ μου έμοιαζαν για "σκούρες" ΙΝΟΧ.

Γι αυτό καί ρώτησα, για τις μαύρες υπάρχει ένα θέμα, δοκίμασε εκεί που λέει ο Νίκος.

Μέχρι τουλάχιστον να ανοίξουν τα μεγαλοκαταστήματα τη Δευτέρα, να απαντάνε στα τηλέφωνα!

Άντε καλή συνέχεια!:)

Ναι γιαυτό σου είπα ότι δεν βρήκα!

Θα το κοιτάξω πάντως να ξέρουμε τι παίζει,σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Να πω οτι ο Τσαμουρης δεν εχει καν πολλες απο αυτές και οτι εχει σε μερικά νούμερα η ποιότητα του είναι χάλια, οξειδώνονται πολύ γρήγορα + ότι η συσκευασίες του είναι ανά 500 βίδες.Τιμές φαρμακιού έτσι,ο Δαμιγος έχει Μ3-Μ4 φρεζατες αλλά είναι inox και αρκετά φτηνές

Link to comment
Share on other sites

Μάνο grommets για το PSU cover θα βάλεις (έκει που έχεις την τρύπα για το I/O πάνελ και ίσως GPU cables);

O Πορτογάλος έχει και κάτι φοβερά σοκετάκια για να ομαδοποιήσεις όλα τα pins του I/O πάνελ σε ένα πριζάκι! Πολυ καλός. Αναψες φωτιές πάλι (και δάκρυσα με τις τιμές σε σχέση με του Nils). Κάτι τέτοιο νομίζω έδινε και η bitfenix στο prodigy.

161-215-home.jpg

Όσο για τις βίδες χίλιες φορές να παραγγείλω απο web και να έρθουν στην πόρτα, παρά να τα φάω σε βενζίνες ψάχνοντας. Τελευταία φορά εφαγα τον τόπο για να βρώ μαύρες ματ Μ3 και τελικά τις πήρα απο κατάστημα μοντελισμού (σε premium τιμή εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Μάνο grommets για το PSU cover θα βάλεις (έκει που έχεις την τρύπα για το I/O πάνελ και ίσως GPU cables);

O Πορτογάλος έχει και κάτι φοβερά σοκετάκια για να ομαδοποιήσεις όλα τα pins του I/O πάνελ σε ένα πριζάκι! Πολυ καλός. Αναψες φωτιές πάλι (και δάκρυσα με τις τιμές σε σχέση με του Nils). Κάτι τέτοιο νομίζω έδινε και η bitfenix στο prodigy.

Όσο για τις βίδες χίλιες φορές να παραγγείλω απο web και να έρθουν στην πόρτα, παρά να τα φάω σε βενζίνες ψάχνοντας. Τελευταία φορά εφαγα τον τόπο για να βρώ μαύρες ματ Μ3 και τελικά τις πήρα απο κατάστημα μοντελισμού (σε premium τιμή εννοείται).

Γενικά έχει πολύ ωραία πραγματάκια ο τύπος!

Το μόνο μειονέκτημα της όλης υπόθεσης είναι ότι ενώ αυτός τα στέλνει κανονικά και σε 4-5 μέρες είναι Ελλάδα,μετά τα ένδοξα ΕΛΤΑ μας τα κάνουν βόλτες άλλη μία βδομάδα..

Grommets δεν νομίζω να βάλω Γιάννη,ανάλογα πως θα μου φανεί στο μάτι! Αν και δεν νομίζω να μείνει κενό ώστε να το καλύψει το grommet :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό update ακόμα καθώς είχαμε κάποιες εξελιξεις!

Τα fillports η καλύπτρα της ledοταινίας και το sealing plug έφυγαν για ηλεκτροστατική σήμερα. Να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου τον Σωτήρη [MENTION=16220]sotoscorfu[/MENTION] ο οποίος με έχει εξυπηρετήσει αρκετές φορές και ακόμα μια σήμερα καθώς ανέλαβε την μεταφορά των πραγμάτων προς βαφή!!!

Να'σαι καλά Σωτήρη και έχουμε συνέχεια το ξέρεις :p

Λοιπόν καταρχάς να σας δείξω τις γωνίες στο πάτωμα με τις νέες βίδες πλέον..

P1280319.jpg

Eχει γίνει συνέχεια στο θέμα των covers αλλα δεν πρόλαβα να τραβήξω φωτογραφίες. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμα για το τί υλικό θα χρησιμοποιήσω για τα covers και είμαι στις δοκιμές,οπότε αύριο μεθαύριο θα τις ανεβάσω μαζί με την πρώτη δοκιμή ολοκληρωμένη..

Περιμένω απάντηση σχετικά με τα υλικά (αλουμίνιο ή plexi) και ότι μου κάτσει καλύτερα στο μάτι και στην τσέπη εκεί θα καταλήξω απλά το κακό είναι ότι έχω 3-4 ιδέες στο μυαλό μου και δεν ξέρω τι να κάνω :unsure:

Συνεχίζω όμως με τα fans για τα οποία έγιναν αυτοκόλλητα βινυλίου με το logo..

P1280324.jpg

P1280327.jpg

Αυτά για σήμερα και αν όχι αύριο τότε Τετάρτη συνεχίζω με την πρώτη ιδέα μου για τα covers!

To be continued..

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Ακριβοί, αλλά είναι καλοί για ψυγεία απ΄οτι είδα. Και κάτι ηλίθιο.. Πώς κόβουμε τέλειους κύκλους; :p

Μετράς την διάμετρο που θες να κάνεις και πάνω σε ένα κομμάτι βινύλιο κάνεις τον ανάλογο κύκλο!

Μετά με κάποιο κοπίδι το κόβεις και έχεις το stickerάκι..

Αν πάλι βαριέσαι να κάνεις όλα αυτά πας και στα φτιάχνει κάποιος που κάνει επιγραφές κτλ και άρα έχει μηχάνημα που κόβει βινύλιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία specs έχουν τα Gelid, και UV reactive ... για να δουμε για να δούμε! Οι 200αριδες απο την άλλη γενικά χολένουν σε static pressure αλλά αν δουλέψει ψιλά λογικά δεν θα έχει πρόβλημα ο δυφιοφοίνικας :nerd:.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία specs έχουν τα Gelid, και UV reactive ... για να δουμε για να δούμε! Οι 200αριδες απο την άλλη γενικά χολένουν σε static pressure αλλά αν δουλέψει ψιλά λογικά δεν θα έχει πρόβλημα ο δυφιοφοίνικας :nerd:.

Θα το δώ στην πράξη και αν με παίρνει απο θέμα χώρου με αυτά που θέλω να κάνω ίσως κάνω Push/Pull με 2x200mm!

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο το ζηλεύω και το σκέφτομαι πολύ καιρό. Αλλά δεν βρήκα άκρη να φτιάξω οικονομικά.

Για άλλη μια φορά μας εκπλήσεις.

Να'σαι καλά φίλε!

Σε ποιά περιοχή είσαι;

Στείλε μου πμ τι σχέδιο θές να κάνεις και στα κανω εγω αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Όπως είπα εχθές λοιπόν σήμερα θα ξεκινούσα με την πρώτη σκέψη μου για τα covers..όχι ως προς την μορφή τους καθώς αυτό το έχω αποφασίσει αλλά ως προς την υλοποίηση τους!

Είχα λοιπόν 3 ιδέες (αρχικά 2 αλλά ένα παιδί από γειτονικό φόρουμ μου έβαλε άλλη μία) για το πώς ακριβώς θα γίνουν τα σχέδια τα οποία θέλω να μπουν πάνω στα covers:

1) Με τα κομμάτια από plexiglass τα οποία έχω ήδη κόψει και την βοήθεια βινυλίου.

2) Με νέα κομμάτια plexiglass μαύρα matte πάνω στα οποία θα χαραχθούν τα σχέδια τα οποία θα κοπούν σε plexiglass άλλου χρώματος και στην συνέχεια θα κολληθούν πάνω στο πρώτο.

3) Με κομμάτια αλουμινίου πάνω στα οποία θα κοπούν τα σχέδια που θέλω και πίσω από το αλουμίνιο να μπει χρωματιστό plexiglass ώστε να δώσει το απαραίτητο χρώμα στα σχέδια.

Εδώ είναι και τα σχέδια στο Corel.

image.jpg

Αφού λοιπόν έγιναν και τα σχέδια ας ξεκινήσουμε με τον πρώτο τρόπο κατά τον οποίο το αποτέλεσμα δίνει και ένα πολύ ωραίο 3D εφέ!

Αρχίζουμε με τις απαραίτητες τρυπούλες για τις φρεζάτες M3.

P1280335.jpg

P1280337.jpg

Οι αντίστοιχες τρύπες έγιναν και στις γωνίες που έχω στο πάτωμα.

P1280330.jpg

P1280334.jpg

Για τα σχέδια κόπηκε μαύρο matte,λευκό και μπλε βινύλιο.

Στο πίσω μέρος των plexiglass μπήκε το μπλε βινύλιο το οποίο κάλυψε όλη την επιφάνεια του,με αυτόν τον τρόπο έχουμε το "3D εφέ" που φαίνεται στις φωτογραφίες,τον χρωματισμό του σχεδίου αλλά και πολύ καλύτερο αποτέλεσμα σε περίπτωση που θέλω να φωτίσω εσωτερικά τα covers!!!

Στο μπροστά μέρος μπήκε το μαύρο matte βινύλιο από το οποίο έχουν αποκοπεί τα σχέδια που ήθελα να είναι μπλε!

Τον χρωματισμό τους αναλαμβάνει το μπλε βινύλιο στο πίσω μέρος..

Για τα σημεία που είναι λευκά κολλήθηκε το αντίστοιχο βινύλιο στο κενό του μαύρου :)

P1300346.jpg

P1300347.jpg

P1300348.jpg

Και εδώ τα plexiglass τοποθετημένα στο κουτί,χωρίς όμως να είναι η τελική τους εικόνα αυτή!

P1300342.jpg

P1300343.jpg

P1300344.jpg

Το αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ και δύσκολα θα αλλάξω γνώμη για το ποιον τρόπο θα επιλέξω νομίζω..!!!

Αυτά για σήμερα παιδιά ελπίζω να σας αρέσει και σόρρυ για τις δαχτυλιές την σκόνη και τις κακής ποιότητας φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.