Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply
ωραία δουλειά κ ταιριαστά τα χρώματα :T:

μια ερώτηση : γιατί έβαλες το πλέξυ στη βάση του κουτιού? εννοώ σε τι εξυπηρετεί?

κ μια παρατήρηση : μην τρυπάς πλέξυ στηριζόμενο μόνο στις άκρες με τόσο μεγάλο κενό απο κάτω .Είναι πολύ πιθανό να σπάσει κ να πάει στράφι. μιλάω για το πλέξυ πάνω στην κούτα.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Στο τί εξυπηρετεί θα το δείς σε επόμενο update!

Σχετικά με το plexi που τρυπάω το γνωρίζω ότι πρέπει να ακουμπάει πάνω σε κάποια επιφάνεια,αλλα όπως λέω είναι δοκιμαστική η τρύπα και πάνω σε παλιό κομμάτι το οποίο είναι ήδη σπασμένο αν μπορείς να διακρίνεις!

Θα ψύξεις εκτός απο το cpu και κάτι άλλο?Σα πολλά είναι τα ψυγεία.

Καλό μαστόρεμα.

Επεξεργαστή,κάρτα και ίσως μελλοντικά μία δεύτερη κάρτα :innocent:

Link to comment
Share on other sites

τρύπας το πλέξη στον αέρα (χαρτόκουτο για βάση:suicide:) πράγμα πολύ επικίνδυνο

για το ψυγείο τα είχαμε πει και από οτι κατάλαβες τσάμπα πήγε η τρύπα στο πάνω μέρος για την βίδα εξαερώσεις

το αποτέλεσμα σίγουρα θα είναι εντυπωσιακό,καλή συνεχεία φίλε με περισσότερη προσοχή στην ασφάλεια σου ;)

Link to comment
Share on other sites

τρύπας το πλέξη στον αέρα (χαρτόκουτο για βάση:suicide:) πράγμα πολύ επικίνδυνο

για το ψυγείο τα είχαμε πει και από οτι κατάλαβες τσάμπα πήγε η τρύπα στο πάνω μέρος για την βίδα εξαερώσεις

το αποτέλεσμα σίγουρα θα είναι εντυπωσιακό,καλή συνεχεία φίλε με περισσότερη προσοχή στην ασφάλεια σου ;)

Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη,

Την τρύπα για την βίδα ήξερα απο την αρχή ότι μάλλον δεν θα την χρησιμοποιήσω αλλα ήταν θέμα prestige ρε παιδί μου έπρεπε να την κάνω :p

Σχετικά με την τρύπα το ξέρω πως μου το λέτε για να μην γίνει καμία στραβή αλλα ξέρω πότε είναι επικίνδυνο...

Aν παρατηρήσεις τις φωτογραφίες το plexi δεν δέχεται καμία πίεση, το τρύπημα το έκανα αργά με λίγες στροφές και χωρίς καθόλου δύναμη! Στην ουσία απλά κρατούσα το τρυπάνι πάνω απο το plexi..Και είναι 3mm που η παραμικρή πίεση στο σημείο αυτό θα το λύγιζε και θα φαινόταν και στην φωτογραφία :)

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι μόνο ότι το τρυπάς στον αέρα αλλά ότι απο κάτω δεν έχει σταθερή βάση για να μην σου σπάσει.

Το fillport που λες, προφανώς είναι τα ρακόρ διελεύσεως στην καλύπτρα του τροφοδοτικού γιατί το πάνω fillport εάν το κάνεις δεν γίνεται με πεταλούδα, θες ποτηροτρύπανο/κουκουνάρα (μιλάω για το γέμισμα).

Για την επόμενη φορά λοιπόν και να αποφύγεις σπασίματα πάσης φύσεως, βάλε ένα ξύλο απο κάτω για να αποφύγεις αυτά που οφείλονται στην ελαστικότητα του πλέξι (έκανε κοιλιά όταν τρύπαγες). Μη το κάνεις και στο κανονικό κομμάτι γιατί επιστρέφω απο Κρήτη 3/1 ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ :p

2GZBf.jpg

edit: Επίσης παχιά κομμάτια για να επιτύχεις καθετότητα καλό είναι να μη τα κόβεις με το ντρέμελ

9bdu7k.jpg

keep walking

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι μόνο ότι το τρυπάς στον αέρα αλλά ότι απο κάτω δεν έχει σταθερή βάση για να μην σου σπάσει.

Το fillport που λες, προφανώς είναι τα ρακόρ διελεύσεως στην καλύπτρα του τροφοδοτικού γιατί το πάνω fillport εάν το κάνεις δεν γίνεται με πεταλούδα, θες ποτηροτρύπανο/κουκουνάρα (μιλάω για το γέμισμα).

Για την επόμενη φορά λοιπόν και να αποφύγεις σπασίματα πάσης φύσεως, βάλε ένα ξύλο απο κάτω για να αποφύγεις αυτά που οφείλονται στην ελαστικότητα του πλέξι (έκανε κοιλιά όταν τρύπαγες). Μη το κάνεις και στο κανονικό κομμάτι γιατί επιστρέφω απο Κρήτη 3/1 ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ :p

2GZBf.jpg

edit: Επίσης παχιά κομμάτια για να επιτύχεις καθετότητα καλό είναι να μη τα κόβεις με το ντρέμελ

9bdu7k.jpg

keep walking

3/1;; ωχ ωχ ωχ :p

Τα γνωριζω ολα αυτα που λες και αν δεν κανω λαθος το εχετε αναφερει ξανα σε αλλο θεμα!

Παρα το γεγονος οτι το γνωριζω λοιπον ξαναλεω οτι δεν με ενοιαζε το να σπασει το κομματι ουτε να γινει τελεια η τρυπα,αλλωστε ειναι ηδη σπαμενο!!!

Μια δοκιμη εκανα να δω πως δειχνει πανω στο plexi.

Αντε γυρνα και σου εχω αποστολη!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Βλέπω το project προχωρά ολοταχώς!

Μια ιδέα έχω να ρίξω στο κουτί, για να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα.

Είδα ότι οι αποστάτες που έβαλες έχουν ένα σχετικά μεγάλο μήκος , και ότι το βάρος του Ψυγείου+Ανεμιστήρα+ Νερό θα υποστηρίζεται αποκλειστικά από αυτούς τους τέσσερις αποστάτες.

Αυτό σημαίνει ότι οι ροπές που σχηματίζονται, λόγω της πολύ μεγάλης διαφοράς στους μοχλοβραχίονες τους, θα εξασκήσουν τελικά επίσης πολύ μεγάλες δυνάμεις στα σπειρώματα που έχεις ανοίξει στην καλύπτρα του ψυγείου.

Δες το σχήμα πιο κάτω:

Ashampoo_Snap_2012.12.30_11h26m07s_003_.png?m=1356859744

Ο λόγος L / R = 10 περίπου, αυτό σημαίνει ότι η δύναμη F1 είναι 10 φορές μεγαλύτερη από το βάρος Β που εξασκείται στο συγκεκριμένο αποστάτη.

Αυτές οι δυνάμεις θα παραληφθούν από την βίδα και τα σπειρώματα, και το ενδεχόμενο να ¨κλωτσήσουν αυτά δεν είναι και τόσο απίθανο (για να μην πω κάτι χειρότερο)!!!

Μια καλή ιδέα θα ήταν εκεί που έχεις περισσότερο χώρο (μάλλον στην κάτω μεριά), να αντικαταστήσεις τους αποστάτες με τετράγωνα πλακίδια, κατακόρυφα τοποθετημένα.

Σε κάθε πλακίδιο από αυτά θα κάνεις: (έστω ότι οι μικρές πλευρές είναι οι α , β, γ, δ)

1. Πολύ κοντά στο όριο της μιας τους στενής πλευράς [α] μια διαμπερή τρύπα που θα επιτρέψει

στην περαστή βίδα που στηρίζει το ψυγείο να περάσει από μέσα από το πλακίδιο και θα ενώσει τις πλευρές [β] και [δ].

2. Στην πλευρά [β] και κοντά στην πλευρά [γ] θα κάνεις μια τυφλή τρύπα με σπείρωμα π.χ. Μ4.

3. Την πλευρά [β] θα την στερεώσεις στο εσωτερικό της πρόσοψης με την διαμπερή τρύπα στο πάνω μέρος.

4. Θα βιδώσεις το πλακίδιο με μια βίδα στην τυφλή τρύπα και θα κρεμάσεις το ψυγείο με την περαστή βίδα.

Με τον τρόπο αυτό, τουλάχιστον οι κάτω αποστάτες (λόγω του ότι ο λόγος των μοχλοβραχιόνων θα γίνει περίπου 1) θα μπορούν να αναλάβουν απροβλημάτιστα το βάρος της κατασκευής.

Και εδώ μην ξεχνάς και τα μικροατυχήματα, π.χ. το κουτί να ξεφεύγει από το χέρι και να κάθεται κάπως απότομα στο γραφείο!!!

Αν μπορείς να το βολέψεις , η κατασκευή θα γίνει πολύ πιο στιβαρή και ασφαλέστερη!

Ακόμα καλύτερα αν το εφαρμόσεις σε όλους τους αποστάτες!

Και προσπάθησε όπως σου είπε και η Αγάπη, τα κοψίματα να είναι τελείως κάθετα στους αποστάτες,

τόσο για να πατήσουν καλά, όσο και για να μην έχουν τριγμούς!

Καλή συνέχεια και αναμένουμε το επόμενο update!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είσαι στα κοψίματα, έχεις σκεφτεί να κάνεις κάποιο φίλτρο για να μην σκονίζεται το τροφοδοτικό?

Έτσι όπως το βλέπω μπορείς ανοίξεις μία θύρα στο κουτί, και να κάνεις ένα συρταρωτό που να μπαίνει/βγαίνει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Βλέπω το project προχωρά ολοταχώς!

Μια ιδέα έχω να ρίξω στο κουτί, για να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα.

Είδα ότι οι αποστάτες που έβαλες έχουν ένα σχετικά μεγάλο μήκος , και ότι το βάρος του Ψυγείου+Ανεμιστήρα+ Νερό θα υποστηρίζεται αποκλειστικά από αυτούς τους τέσσερις αποστάτες.

Αυτό σημαίνει ότι οι ροπές που σχηματίζονται, λόγω της πολύ μεγάλης διαφοράς στους μοχλοβραχίονες τους, θα εξασκήσουν τελικά επίσης πολύ μεγάλες δυνάμεις στα σπειρώματα που έχεις ανοίξει στην καλύπτρα του ψυγείου.

Δες το σχήμα πιο κάτω:

Ashampoo_Snap_2012.12.30_11h26m07s_003_.png?m=1356859744

Ο λόγος L / R = 10 περίπου, αυτό σημαίνει ότι η δύναμη F1 είναι 10 φορές μεγαλύτερη από το βάρος Β που εξασκείται στο συγκεκριμένο αποστάτη.

Αυτές οι δυνάμεις θα παραληφθούν από την βίδα και τα σπειρώματα, και το ενδεχόμενο να ¨κλωτσήσουν αυτά δεν είναι και τόσο απίθανο (για να μην πω κάτι χειρότερο)!!!

Μια καλή ιδέα θα ήταν εκεί που έχεις περισσότερο χώρο (μάλλον στην κάτω μεριά), να αντικαταστήσεις τους αποστάτες με τετράγωνα πλακίδια, κατακόρυφα τοποθετημένα.

Σε κάθε πλακίδιο από αυτά θα κάνεις: (έστω ότι οι μικρές πλευρές είναι οι α , β, γ, δ)

1. Πολύ κοντά στο όριο της μιας τους στενής πλευράς [α] μια διαμπερή τρύπα που θα επιτρέψει

στην περαστή βίδα που στηρίζει το ψυγείο να περάσει από μέσα από το πλακίδιο και θα ενώσει τις πλευρές [β] και [δ].

2. Στην πλευρά [β] και κοντά στην πλευρά [γ] θα κάνεις μια τυφλή τρύπα με σπείρωμα π.χ. Μ4.

3. Την πλευρά [β] θα την στερεώσεις στο εσωτερικό της πρόσοψης με την διαμπερή τρύπα στο πάνω μέρος.

4. Θα βιδώσεις το πλακίδιο με μια βίδα στην τυφλή τρύπα και θα κρεμάσεις το ψυγείο με την περαστή βίδα.

Με τον τρόπο αυτό, τουλάχιστον οι κάτω αποστάτες (λόγω του ότι ο λόγος των μοχλοβραχιόνων θα γίνει περίπου 1) θα μπορούν να αναλάβουν απροβλημάτιστα το βάρος της κατασκευής.

Και εδώ μην ξεχνάς και τα μικροατυχήματα, π.χ. το κουτί να ξεφεύγει από το χέρι και να κάθεται κάπως απότομα στο γραφείο!!!

Αν μπορείς να το βολέψεις , η κατασκευή θα γίνει πολύ πιο στιβαρή και ασφαλέστερη!

Ακόμα καλύτερα αν το εφαρμόσεις σε όλους τους αποστάτες!

Και προσπάθησε όπως σου είπε και η Αγάπη, τα κοψίματα να είναι τελείως κάθετα στους αποστάτες,

τόσο για να πατήσουν καλά, όσο και για να μην έχουν τριγμούς!

Καλή συνέχεια και αναμένουμε το επόμενο update!!

Πολύ σημαντικό και έξυπνο σχόλιο!!!

Ο λόγος που αφήνω τις φωτογραφίες και τα update με κάποιο κενό σε θέμα ολοκλήρωσης είναι ότι σε επόμενα update θα δείξω τι ακόμα έχει γίνει ώστε να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα :D

Το έχω δεί και εγώ εννοείται πως έχει κλίση το ψυγείο απλά αντί για αυτό που λές είχα σκεφτεί να κάνω μία βάση πάνω στο plexi που έχω βάλει στο πάτωμα του κουτιού ώστε να πατάει το ψυγείο και να είναι στο σωστό ύψος!

Για το κόψιμο στους αποστάτες και το αν είναι στραβό,οι αποστάτες όπως είπα θα βαφτούν μαύροι..αφού όμως πρώτα τους τρίψω με γυαλόχαρτο ώστε να φτιάξω και ίσιες τις άκρες τους!

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου ιδέα!

Τώρα που είσαι στα κοψίματα, έχεις σκεφτεί να κάνεις κάποιο φίλτρο για να μην σκονίζεται το τροφοδοτικό?

Έτσι όπως το βλέπω μπορείς ανοίξεις μία θύρα στο κουτί, και να κάνεις ένα συρταρωτό που να μπαίνει/βγαίνει από πίσω.

Χμμμ πολύ καλό δεν το είχα σκεφτεί!!!

Εχει βέβαια φίλτρο στο κάτω μέρος αλλα ίσως να μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο...

Για ρίξε καμία ιδέα αν μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Και όπως υποσχέθηκα λοιπόν εδώ είμαστε πάλι με ένα ακόμη update!

Περισσότερα θα δούμε σε αυτό το update βέβαια παρά θα κάνουμε.. :p

Ηρθε λοιπόν το κουτάκι που σας έλεγα!

Mέσα είχε διάφορα καλούδια..

11ke7ev.jpg

bdtqu0.jpg

2zipp4p.jpg

vmx3q8.jpg

Aς αρχίσουμε λοιπόν με τα fittings,τα οποία δεν είναι όλα εννοείται! Απλά έβαλα απο 2 στο καθένα να δώ απο κοντά το μέγεθος κτλ ώστε να δώ πόσα θα χρειαστώ στο τέλος για το loop που θέλω να κάνω..

Απο ότι είδα με την πρώτη ματιά πάντως σίγουρα θέλω 2 ακόμα spacers!

n4tyd2.jpg

o5pzj7.jpg

Συνεχίζουμε το unboxing με την αντλία!

Alphacool VPP655 Single Edition..

s6kfbp.jpg

5ybwux.jpg

Τα καλώδια θα φάνε sleevάρισμα κατευθείαν γιατί ούτε να τα βλέπω δεν μπορώ :p

Kαι συνεχίζουμε με Reservoir και Cpu Block!!!

XSPC Dual Bayres For Laing D5 + XSPC Raystorm..

6odgdx.jpg

34yy2c4.jpg

ri7o83.jpg

15dxgkg.jpg

dh4u2o.jpg

2wcn1ow.jpg

Πάρα πολύ ωραίο το finish της πλακέτας για το res!!!

33246c4.jpg

5oioaw.jpg

350q5w5.jpg

5d9hl1.jpg

2wogdht.jpg

35nbkaw.jpg

20at0np.jpg

Πάμε και στο Block της κάρτας :D

11qrf4g.jpg

23if48p.jpg

nxmc06.jpg

fbbwjk.jpg

2poe0c0.jpg

Αυτά παίδες,απο αύριο αρχίζω τις σοβαρές εργασίες και θα έχουμε ωραία updates!!!

See you soon,ελπίζω να σας άρεσε ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με αγωνία το αποτέλεσμα. Μπράβο!!! Μια ερώτηση μόνο (λίγο offtopic)... Είδα τις πρώτες φωτό και πρόσεξα ότι η κάρτα γραφικών έχει κάτι σαν κάλυμμα από πάνω. Μόνος σου το έφτιαξες ή ήταν με την κάρτα;;;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με αγωνία το αποτέλεσμα. Μπράβο!!! Μια ερώτηση μόνο (λίγο offtopic)... Είδα τις πρώτες φωτό και πρόσεξα ότι η κάρτα γραφικών έχει κάτι σαν κάλυμμα από πάνω. Μόνος σου το έφτιαξες ή ήταν με την κάρτα;;;

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

Η κάρτα είχε δικό της backplate δεν το έκανα εγώ :)

Βtw είπα δεν μπορώ να το βλέπω..έτοιμο! :p

post-21174-1416076940,5626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Εχθές είχα αρκετό χρόνο ώστε να ασχοληθώ με το project,έτσι πήγα και αγόρασα αρκετό χαρτόνι μακέτας για να σχεδιάσω και να κόψω πάνω τους τα covers τα οποία στο τέλος θα γίνουν με τα plexiglass :)

Πριν αρχίσω με τα σχέδια όμως πήρα pump και res και τα ένωσα καθώς όπως είπα ήθελα να καθαρίσω σωστά τα ψυγεία και παράλληλα να δώ μήπως έχουμε και καμία διαρροή απο κάπου!

5dw61f.jpg

35l6auf.jpg

11wa6wi.jpg

To ίδιο έγινε και με το 200άρι ψυγείο και όλα κομπλέ,δεν είχα τίποτα καταρράχτες με τα ψυγεία :p

Oσο λοιπόν τα ψυγεία καθαρίζονταν εγώ μετά απο πολλές αλλαγές κατέληξα στο σχέδιο για τα covers που μου άρεσε περισσότερο!

Στο κομμάτι που είχα βάλει για πάτωμα στο προηγούμενο update άνοιξα 2 τρύπες στο δεξί μέρος και οι ίδιες τρύπες έγιναν πάνω σε ένα κομμάτι Γ ώστε να βιδώσει πάνω στο πάτωμα!

Οι ασημένιες βίδες είναι προσωρινές και για δοκιμή ώσπου να έρθουν οι σωστές!

5fngnq.jpg

33cor54.jpg

10n9hdv.jpg

34ewbnl.jpg

91cdpj.jpg

Και ακριβώς το ίδιο και απο την αριστερή μεριά!

kt4px.jpg

b8ty05.jpg

Στην συνέχεια έγινε τοποθέτηση μαύρου matte βινυλίου για να δείξει πιο όμορφο..

33c6t8j.jpg

29bc2nk.jpg

15nqao8.jpg

Κόπηκαν και τα ανοίγματα για τις βίδες και ορίστε!

34rytzc.jpg

20rp920.jpg

34ee2vp.jpg

2lkqihs.jpg

Αφού έγινε και αυτό προχωράμε με κάποια κοψίματα σε plexiglass τα οποία θα προσφέρουν νότες ομορφιάς στο project!

egsl7q.jpg

nnllz7.jpg

30trors.jpg

2ntdwyf.jpg

Mετά στο τετράγωνο κομμάτι που κόπηκε έγιναν 4 τρύπες και με κολαούζο οι απαραίτητες βόλτες!

5fk76a.jpg

2hyuwe8.jpg

2ldd1x.jpg

Kαι τοποθέτησα περιμετρικά μπλέ βινύλιο!

23ih080.jpg

Τι λέτε,δείχνει ωραίο; (δεν θα μπεί εκεί ο ssd εννοείται)!

59zs4j.jpg

Kαι εδώ οι αποστάτες που είχα κάνει,βαμμένοι και έτοιμοι για την θέση τους!

2wghh8n.jpg

2cenjwz.jpg

Αφού τελείωσα με αυτά σειρά είχαν τα blocks!!! Πάμε λοιπόν με την τοποθέτηση :)

5xqgk.jpg

34tew5t.jpg

p2jk1.jpg

1jw6z9.jpg

Και το ίδιο στην κάρτα..

nxqtk5.jpg

nl8zmx.jpg

2wnzqfn.jpg

35hgxep.jpg

Thats it for today λοιπόν,ελπίζω να σας άρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάνο:T:

Μια ερώτηση. Γιατί αγορίνα μου τυραννιέσαι και εσύ και η τσέπη σου με τα βινύλια;

Γιατί δε παίρνεις ένα κομμάτι μαύρο ματ πλέξι, να το βάλεις στο πάτωμα εξαρχής;

Το επιπλέον κόστος σε σχέση με το απλό πλέξι που πήρες, δεν είναι ούτε 20 λεπτά διαφορά.

Κερδίζεις και στη τσέπη και σε χρόνο.

ps I am back

ps2 Σταμάτα να κόβεις στον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάνο:T:

Μια ερώτηση. Γιατί αγορίνα μου τυραννιέσαι και εσύ και η τσέπη σου με τα βινύλια;

Γιατί δε παίρνεις ένα κομμάτι μαύρο ματ πλέξι, να το βάλεις στο πάτωμα εξαρχής;

Το επιπλέον κόστος σε σχέση με το απλό πλέξι που πήρες, δεν είναι ούτε 20 λεπτά διαφορά.

Κερδίζεις και στη τσέπη και σε χρόνο.

ps I am back

ps2 Σταμάτα να κόβεις στον αέρα

Τα είχα απο παλιά τα βινύλια ρε συ και είπα να τα αξιοποιήσω γιατί καθονται τόσο καιρό!

Δηλαδή με την σέγα πως αλλιώς μπορώ να το κόψω αυτό το σημείο για πες;

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ρε καμάρι αλλά μπορούσε να κάθεται και να σου χρησιμεύσει στο μέλλον αφού άρχισε να σε τρώει ο π@π@ς σου. Το ότι υπήρχε δε σημαίνει ότι δεν πληρώθηκε.

Για τα κομμάτια και για να μην βρεθείς με δυσάρεστες εκπλήξεις κάνε σε ένα κομμάτι ξύλο ότι είχα κάνει στο True Violet αφού διέλυσα το πάτωμά μου. Έτσι το πλέξι θα είναι σε μόνιμη επαφή με κάτι στερεό και δεν θα έχεις ταλαντώσεις στον αέρα.

Το να σπάσει ένα κομμάτι πλέξι δεν είναι τίποτα, αλλά μας ενδιαφέρει το που θα πάει αυτό το σπασμένο κομμάτι και αυτό θες να αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ρε καμάρι αλλά μπορούσε να κάθεται και να σου χρησιμεύσει στο μέλλον αφού άρχισε να σε τρώει ο π@π@ς σου. Το ότι υπήρχε δε σημαίνει ότι δεν πληρώθηκε.

Για τα κομμάτια και για να μην βρεθείς με δυσάρεστες εκπλήξεις κάνε σε ένα κομμάτι ξύλο ότι είχα κάνει στο True Violet αφού διέλυσα το πάτωμά μου. Έτσι το πλέξι θα είναι σε μόνιμη επαφή με κάτι στερεό και δεν θα έχεις ταλαντώσεις στον αέρα.

Το να σπάσει ένα κομμάτι πλέξι δεν είναι τίποτα, αλλά μας ενδιαφέρει το που θα πάει αυτό το σπασμένο κομμάτι και αυτό θες να αποφύγεις.

Ναι απλά το θέμα είναι οτι πρέπει να κάτσω να φτιάξω κάτι τέτοιο γιατί δεν έχω κάτι που να βολεύει..

Και αυτό επαιτεί περισσότερο χρόνο!

Θα το κάνω σίγουρα γιατί θα μου χρειαστεί και πέρα απο το project αλλα δεν ξέρω πότε θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

ούτε χρόνο θέλει, ούτε κάτι ιδιαίτερο.

Ενα μεγάλο κομμάτι ξύλο βρες που εκει πάνω που είσαι είναι εύκολη υπόθεση να βρεθεί και φάε μερικά εκατοστά με τη σέγα.

κόστος σχεδόν 0 (για την περιοχή σου) και χρόνος 1 λεπτό max.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Ενα μικρό update σήμερα με 2-3 πραγματάκια που έκανα καθώς με κρατάνε πίσω κάποιες βίδες που περιμένω ώστε να συνεχίσω με τα covers κτλ..

Ξεκινάμε λοιπόν με κάποιες φωτογραφίες που είχα βγάλει πρίν περάσω με βινύλιο το plexiglass που έγινε πάτωμα για το κουτί. Εχουμε ένα κομμάτι plexiglass 6mm πάχος και 10x43cm το οποίο αρχικά δεν είχα σκοπό να κόψω αλλα όπως θα δούμε στο επόμενο update,άλλαξε το πλάνο που είχα (θα εξηγήσω τι είχα στο μυαλό μου)!

Κόπηκε στα 37,5cm λοιπόν..

PC250190.jpg

PC250192.jpg

Kαι εδώ κομμένο και μέσα στο κουτί όπως είναι τώρα! Να αρχίσουμε να έχουμε και μία μικρή εικόνα των covers..

P1120289.jpg

P1120290.jpg

Στην συνέχεια τοποθετήθηκε και το 200άρι ψυγείο με τους βαμμένους πλέον αποστάτες και με την βασούλα που έγινε με ένα κομματάκι plexiglass 6mm και αλλο ενα 3mm απο κάποια ρετάλια που έκοψα τετράγωνα και τα οποία βιδώθηκαν στο πάτωμα,πατάει κανονικά πλέον και δεν κρεμάει όπως στο προηγούμενο update!

P1120297.jpg

P1120292.jpg

P1120298.jpg

P1120302.jpg

P1120300.jpg

Και εδώ μία που σας χρωστάω απο προηγούμενο update με την τρύπα για την βίδα εξαέρωσης!

P1120291.jpg

Αφού μπήκε το ψυγείο στην σωστή του θέση πήρα το 2πλο ψυγείο που θα μπει στο πάνω μέρος του κουτιού και στα σημεία όπου το ψυγείο θα ακουμπάει στο κουτί έβαλα 3-4 μικρά κομματάκια ταινία διπλής όψεως και πάνω σε αυτά τις αντικραδασμικές βάσεις σιλικόνης που είχε το ψυγείο στην συσκευασία ώστε να μην τραυματιστεί απο τυχόν γρέζια που μπορεί να μην δώ ότι έχουν μείνει..!

Η τοποθέτηση αυτού και του μικρού στο πίσω μέρος,στο επόμενο update..

P1090286.jpg

Kαι εδώ παρέα με τον ενα σκληρό στον οποίο έβαλα carbon βινύλιο,αλλα δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι ορατός ή όχι..

P1090288.jpg

Γενικά στο θέμα των 2 σκληρών δεν έχω καταλήξει πού και πώς ακριβώς θα μπούν,ρίξτε καμία ιδέα και εσείς!!

Σκέφτηκα να πάρω το Scythe Himuro για τον ένα τουλάχιστον και να τον βάλω εκεί αλλα ο άλλος;;;

Himuro-HDD-Cooler_01.jpg

Mε την Αγάπη που το συζήτησα λίγο μου είπε να έβαζα τον ένα στις 5.25",έτσι όμως θα πρέπει να πάρω ή εξωτερικό dvd drive ή εξωτερικό card reader καθώς είναι και τα 2 κάτι που χρειάζομαι..

Τις άλλες 2 θέσεις θα τις δεσμεύσει το Bayres!

Kαι τέλος περνάμε στο πίσω μέρος του κουτιού όπου ανοίχτηκαν τρύπες που θα βοηθήσουν στο cable managment αλλα και κάτι ακόμα που λογικά θα το πιάσετε γιατί είστε γατόνια!!!

PC240174.jpg

PC240175.jpg

PC240176.jpg

Αυτά λοιπόν για σήμερα φίλοι μου,αναμονή για τις βίδες μέσα στην βδομάδα ελπίζω και αρχίζει το ζουμί της υπόθεσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.