Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply
το 3d look σε δικαιωνει, πολυ καλη και πρωτότυπη σκέψη δένει σιγα σιγα το concept. Αν ήμουν η moodys θα έβαζα rating Aaa

Στα φατνία δεν θα έχεις κάλυμα;

Θα έχω,θα έχω γιαυτό λέω πως δεν είναι η τελική εικόνα :)

Link to comment
Share on other sites

χεχε το εχει το θέμα ο Μάνος, και έχει αποφύγει και το πολυ φλάτ, εχει δώσει ενα ανάγλυφο μια υφή στο cover (πάω να φορέσω ενα μπερεδάκι ala paxatouraidis γιατι με επιασαν τα εικαστικά μου)

mqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και τα ζουμιά με όλα τα υπόλοιπα ρακόρ που θα χρειαστώ για το στήσιμο..

P2010349.jpg

P2010350.jpg

P2010351.jpg

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη από το Eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής για τα πράγματα,την βοήθεια και την άμεση εξυπηρέτηση του!!!

Γιάννη να είσαι καλά φίλε,συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα σκοπό να βάλω τον Vertex 2 στο Laptop και επειδή έχει λυσσάξει ένας φίλος τόσες μέρες ότι αν δεν πάρω νέο ssd δεν θα με αφήσει να το στήσω το νερο..ορίστε :p

P2010357.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω ψιλο ξεκινήσει να ασχολούμαι και με το cable managment καθώς θέλω και το πίσω μέρος του κουτιού να είναι σε τάξη!

P2050372.jpg

P2050374.jpg

Το θέμα μου ακόμα είναι το πού θα βάλω τους σκληρούς και ψάχνω εναλλακτικές!

Σήμερα είχα μια ακόμα ιδέα ώστε ο ένας να μπει στο πίσω μέρος των 5.25" με την βοήθεια του bracket που είχε το κουτί στα HDD Cages..

Αρχικά λοιπόν άνοιξα 2 τρύπες στα 5.25" στην πίσω μεριά,η μία αριστερά στο σημείο όπου είναι και η υποδοχή για βίδα στο Reservoir και η άλλη πιο δεξιά στο ίδιο ύψος.

Στο bracket δεν χρειάστηκε να ανοίξω τρύπες καθώς έχει ήδη στο κάτω μέρος του 4!!!

P2050380.jpg

P2050379.jpg

Και στην συνέχεια τοποθέτησα τον σκληρό πάνω στο bracket!

P2050378.jpg

Καλό είναι έτσι;

Το βασικό θέμα όμως είναι,θα έχει καθόλου ροή αέρα σε αυτό το σημείο ή θα ψήνεται ο σκληρός;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει ανεμιστήρας κάτω και να ρίχνει τον αέρα προς το μέρος του σκληρού θα γίνει τίποτα;

Φυσικά, αλλά τι μέγεθος και που θα στηριχτεί? Πως θα φαίνεται?

Ένας δίσκος θα μπει στο κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αλλά τι μέγεθος και που θα στηριχτεί? Πως θα φαίνεται?

Ένας δίσκος θα μπει στο κουτί?

120άρης και θα στηριχθεί με κάποια βάση που θα φτιάξω..

2 είναι οι σκληροί αλλά ο ένας στην χειρότερη γίνεται και εξωτερικός! Τον ένα όμως τον θέλω στο case για άμεση χρήση και για να μην μπλέκω με καλώδια και ιστορίες..

Είχα πει σε προηγούμενο post να έπαιρνα το Scythe Himuro ώστε να βάλω τον ένα στο πάτωμα άλλα υπάρχει θέμα με την διαθεσιμότητα σε όλα τα καταστήματα και αλλάζουν συνέχεια ημερομηνία παραλαβής!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το Himuro. Το εχω δει κ σε αλλα project και ειναι απιστευτο!!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Και εμενα μου αρεσει πολυ,ελα ομως που δεν ειναι διαθεσιμο εδω και 2 μηνες...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια ιδέα αλλά δεν είναι εμφανίσημη...

[ame=http://www.amazon.co.uk/Icy-Dock-MB971SP-B-Drive-Caddy/dp/B008I36K2I/ref=wl_it_dp_o_pC_S_nC?ie=UTF8&colid=1OLFB0UK7AUK2&coliid=I3KBTFWYGYM5AL]Icy Dock MB971SP-B 5.25 inch Hot Swap Drive Caddy for 2.5 inch and 3.5 inch SATA Hard Drive or SSD: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Και τον κάνεις hot plug και βάζεις βγάζεις ότι δίσκο θέλεις.

Εγώ το ψήνω για το επόμενο μου project να μπει.

Ροή πάντως δε θα έχεις, και το himuro να βάλεις στο πίσω μέρος.

διαθέσιμο το βρήκα εδώ βέβαια...

[ame]http://www.amazon.co.uk/Scythe-Himuro-SCH-1000-drive-cooler/dp/B0017KAUHU/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1360140218&sr=1-1#productDetails[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το δίσκο απο εκεί τον βγάζεις απλά. Ροή αέρα πίσω δεν θα έχει και δεν βρίσκω και τρόπο κάπου όμορφα να βάλεις κάποιον ανεμιστήρα για να πας αέρα εκεί.

Λύσεις που προτείνω πέρα απο αυτήν που σου είπα κάτω απο την καλύπτρα.

1. Τον βιδώνεις κάτω απο τις 5.25" με τα καλώδια να κοιτάνε στο πίσω μέρος και έτσι έχει μία ροή απο τον μπροστά ανεμιστήρα.

2. Κάνεις δύο οδηγούς, είτε απο πλέξι, είτε απο αλουμίνιο, είτε ότι υλικό θες τεσπα και κάνεις ουσιαστικά ένα mini cage δίκων που θα μπει κάτω απο τις 5.25" αλλά θα είναι ελαφρά μετατοπισμένο προς το μέρος της κάρτας γραφικών για να μην βρίσκει στο ψυγείο σου. Εχεις θέση για δύο δίσκους λοιπόν.

3. Σφάζεις το ένα απο τα 2 cage δίσκων του κουτιού και κρατάς 2 θέσεις. Το μετακινείς και αυτό όπως είπα πριν για τον ίδιο λόγο και έχεις πάλι 2 θέσεις δίσκων έτοιμες συρταρωτές.

4. Παίρνεις εξωτερικές θήκες.

5. Πετάς τους δίσκους και μένεις με τον ssd

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν ο δίσκος κάτσει κάθετα απο οριζόντια που ήταν;

Θα συμφωνήσω με την Αγάπη, ροή αέρα δύσκολα θα έχεις εκει, ασε που μπορεί να μπλεχτεί στα πόδια σου και κατα το cable management.

Νομίζω οτι η καλύτερη λύση είναι να μπεί κάτω απο το PSU cover. Θα έχεις αρκετό χώρο οπότε κάνεις μια ωραία κατασκευή ή μοντάρεις κάτι έτοιμο (π.χ το stock cage, ή ένα bracket ή ενα spare cage ας πούμε απο [ame=http://www.amazon.co.uk/XSPC-H2-HDD-Cage/dp/B004X2XGDE/ref=pd_sim_sbs_computers_7]XSPC H2[/ame]) και το τοποθετείς στην μαμά θέση του πατώματος, του κάνεις ενα ωραίο decoupling εκμεταλλεύεται και τη σαλονάρα(πάτωμα) του 600t.

attachment.php?attachmentid=54580&stc=1&d=1360171344

attachment.php?attachmentid=54582&stc=1&d=1360171711

attachment.php?attachmentid=54581&stc=1&d=1360171552

post-23742-1416077044,1461_thumb.jpg

post-23742-1416077044,1975_thumb.jpg

post-23742-1416077044,2145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.