Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

καλώστονα και ας αργησε :-P Σχετικά με τους δίσκους, δεν υπάρχει η δυνατότητα να μοντάρεις το HDD cage και να το βάλεις στη δεύτερη θέση στη μέση; Και 2 slot να κερδίσεις μια χαρά θα είσαι.

Διαφορετικά αν θές να κάψεις 5.25 μου αρέσουν πολύ αυτά

AK-HD-03BK_f00.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Aν το βάλω στην μέση μου χαλάει τα σχέδια για το cover του τροφοδοτικού!

Ωραίο το adapter-cooler δεν το είχα δει,απλά αν αποφασίσω να βάλω τον ένα στις 5,25" μπαίνει και χωρίς μόντα-bracket,απλά το βάζεις στο πλάι και κάθεται κομπλέ!

Αρκεί να μην έχεις βγάλει το κλίπ που ασφαλίζει τα dvd drive κτλ..

Link to comment
Share on other sites

nice γιατρέ!!!

Δε με λες το πάνω μέρος του δίσκου είναι όλο καλυμμένο με carbon;

Μήπως τα 6mm πλέξι στο πλάι της καλύπτρας είναι υπερβολή;

Τέλος το τρυπάνι σου μάλλον δεν κόβει καλά και η κάτω αριστερά τρύπα φαίνεται να έχει "περπατήσει". Πόνταρες πριν; (αχ κάποτε την άκουσα αυτή την ερώτηση και τώρα την κάνω :D)

PC240176.jpg

edit: Και κάτι που δε κατάλαβα ήταν το κομμάτι το πλέξι κάτω απο το ψυγείο. Για φώτισε την κατάσταση αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω από το ψυγείο δεν μπορείς να βάλεις τους δίσκους? (και να αντιστρέψεις τον fan)

Εννοείς να τον κάνω και αυτόν να βγάζει;;; (Και να βάζω απο πάνω φαντάζομαι..)

nice γιατρέ!!!

Δε με λες το πάνω μέρος του δίσκου είναι όλο καλυμμένο με carbon;

Μήπως τα 6mm πλέξι στο πλάι της καλύπτρας είναι υπερβολή;

Τέλος το τρυπάνι σου μάλλον δεν κόβει καλά και η κάτω αριστερά τρύπα φαίνεται να έχει "περπατήσει". Πόνταρες πριν; (αχ κάποτε την άκουσα αυτή την ερώτηση και τώρα την κάνω :D)

edit: Και κάτι που δε κατάλαβα ήταν το κομμάτι το πλέξι κάτω απο το ψυγείο. Για φώτισε την κατάσταση αν θες.

Είχα πει ότι θα κάνω κάτι σαν βάση για το ψυγείο αντί για διαφορετικούς αποστάτες όπως είχε προτείνει ο Lakisss,ε το plexi βοηθάει στην στήριξη του ψυγείου..

Εχω βάλει και σφουγγαράκι για τους κραδασμούς!

Για τα 6mm ξέρεις ποια ήταν η αρχική μου ιδέα αλλα στην πράξη άλλαξα γνώμη,όμως το ότι είναι 6mm με βοηθάει στο να είναι πιο σταθερό και να έχει καλύτερη κόντρα στο κάτω άκρο του κουτιού..

Θα δείς στην συνέχεια πως θα προχωρήσει το θέμα και το συζητάμε ξανα!

Το τρύπημα είναι κομπλέ (έγινε ποντάρισμα) απλά στις φώτο έχει ακόμα γρέζι και δεν φαίνεται καθαρά η τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Για το τρύπημα θα επιμείνω ότι δεν είναι καλό :)

Για το καρμπόν που σε ρώτησα και δεν απαντησες, η ερώτηση είχε να κάνει με το αν τρύπησες το καρμπόν στα σημεία που έχει τρύπες ο δίσκος στο πάνω μέρος του (αν έχει βέβαια). Αν όχι κάνε το.

Link to comment
Share on other sites

Για το τρύπημα θα επιμείνω ότι δεν είναι καλό :)

Για το καρμπόν που σε ρώτησα και δεν απαντησες, η ερώτηση είχε να κάνει με το αν τρύπησες το καρμπόν στα σημεία που έχει τρύπες ο δίσκος στο πάνω μέρος του (αν έχει βέβαια). Αν όχι κάνε το.

Ωπ σόρρυ δεν το πρόσεξα αυτό με το carbon!

Δεν είχε τρύπες :)

Oρίστε βρε ξεροκέφαλο πλάσμα :p

mcrkzr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα δίσκων μία πρόταση.

Το κάτω πλέξι που έχεις βάλει και που ο σκοπός που το έβαλες δε μου άρεσε όπως σου είπα και είχαμε το θέμα με τους δίσκους θα το διακορεύσεις :p

Λεπόν έχομε και λέμε

1. Ποτηροτρύπανο και κόβουμε κύκλο στο σημείο ανάμεσα σε psu και hdd δίσκων (κόβεις και πλέξι και κουτί)

2. Βάζουμε έναν 12άρι ή 14άρη ανεμιστήρα. Προτιμάω τον δεύτερο (αναλογα τι ανεμιστήρα βάλεις πάει και το ποτήρι)

3. Αφού ξέρεις απο Corel κάνεις ένα τέτοιο σχέδιο ή όπως εσύ το θες τεσπα. Έκανα ένα πρόχειρο εγώ

U7g3g.png

4. Εχω αφήσει κενά στις 4 γωνίες. Αυτά είναι για να βάλεις 4 ποδαράκια να σηκώσεις το πλέξι αυτό πάνω απο τον ανεμιστήρα.

5. Βάζεις 8 αποστάτες, 4 για κάθε δίσκο ώστε να τους σηκώσεις και να μην ακουμπάνε άμεσα το πλέξι

6. Τους βάζεις επάνω στο πλέξι, τα καλώδια περνάνε απο πίσω όπου υπάρχει ήδη οπή απο το 600άρι

7. Εχεις άμεση ψύξη των δίσκων και ο θερμός αέρας μπορεί να αποδράσει από δεξιά όπου η καλύπτρα έχει άνοιγμα, είτε κάνεις το ακόμα πιο εφετζίδικο.

Κόβεις το πάνω μέρος της καλύπτρας και γράφεις πχ Animus. Σε ένα πόντο απόσταση απο αυτό στηρίζεις μπλε? γράμματα με το Animus και έχεις κάτι σαν το πάνω μέρος του Nanoxia

4981_42_nanoxia_deep_silence_ds1_mid_tower_chassis_review_full.jpg

Αυτά και λύθηκε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα δίσκων μία πρόταση.

Το κάτω πλέξι που έχεις βάλει και που ο σκοπός που το έβαλες δε μου άρεσε όπως σου είπα και είχαμε το θέμα με τους δίσκους θα το διακορεύσεις :p

Λεπόν έχομε και λέμε

1. Ποτηροτρύπανο και κόβουμε κύκλο στο σημείο ανάμεσα σε psu και hdd δίσκων (κόβεις και πλέξι και κουτί)

2. Βάζουμε έναν 12άρι ή 14άρη ανεμιστήρα. Προτιμάω τον δεύτερο (αναλογα τι ανεμιστήρα βάλεις πάει και το ποτήρι)

3. Αφού ξέρεις απο Corel κάνεις ένα τέτοιο σχέδιο ή όπως εσύ το θες τεσπα. Έκανα ένα πρόχειρο εγώ

4. Εχω αφήσει κενά στις 4 γωνίες. Αυτά είναι για να βάλεις 4 ποδαράκια να σηκώσεις το πλέξι αυτό πάνω απο τον ανεμιστήρα.

5. Βάζεις 8 αποστάτες, 4 για κάθε δίσκο ώστε να τους σηκώσεις και να μην ακουμπάνε άμεσα το πλέξι

6. Τους βάζεις επάνω στο πλέξι, τα καλώδια περνάνε απο πίσω όπου υπάρχει ήδη οπή απο το 600άρι

7. Εχεις άμεση ψύξη των δίσκων και ο θερμός αέρας μπορεί να αποδράσει από δεξιά όπου η καλύπτρα έχει άνοιγμα, είτε κάνεις το ακόμα πιο εφετζίδικο.

Κόβεις το πάνω μέρος της καλύπτρας και γράφεις πχ Animus. Σε ένα πόντο απόσταση απο αυτό στηρίζεις μπλε? γράμματα με το Animus και έχεις κάτι σαν το πάνω μέρος του Nanoxia

Αυτά και λύθηκε το θέμα.

Ωπα ωπα βάστα λίγο γιατί έχω πιεί και κάτι βότκες και δεν το έπιασα..

Καταρχάς το ότι θα το διακορεύσω δεν το σχολιάζω καν γιατί θα μας γράψουν οι εφημερίδες :p

Αυτό που λες για τα γράμματα σε απόσταση το είχα στα σχέδια μου αλλα για το πλάι και ότι στο πάνω μέρος της καλύπτρας του τροφοδοτικού!

Εννοείς να γίνει στο πάνω μέρος ώστε να φεύγει απο εκεί ο αέρας προφανώς έτσι;

Αν όμως γίνει κάτι τέτοιο (οποιοδήποτε άνοιγμα) στην καλύπτρα θα μπορεί να φεύγει και ο αέρας που θα μπαίνει απο τον μπροστά ανεμιστήρα,ξέρω πως θα έχει διαφορά και ότι δεν θα είναι τόσο καλή η ψύξη όσο στην περίπτωση του να βάλω fan και στο πάτωμα αλλα θα με γλιτώσει απο τα κόψε ράψε του κουτιού..

Πόσο διαφορά να έχει δηλαδή..να πάει 34-35 βαθμούς απο 29 που έπαιζε πρίν;; Δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτή την θερμοκρασία! Αν πάει και τόσο δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κατάλαβα καλά;

Δεν εννοείς αυτό να γίνει στο πάτωμα:

4. Εχω αφήσει κενά στις 4 γωνίες. Αυτά είναι για να βάλεις 4 ποδαράκια να σηκώσεις το πλέξι αυτό πάνω απο τον ανεμιστήρα.

5. Βάζεις 8 αποστάτες, 4 για κάθε δίσκο ώστε να τους σηκώσεις και να μην ακουμπάνε άμεσα το πλέξι

6. Τους βάζεις επάνω στο πλέξι, τα καλώδια περνάνε απο πίσω όπου υπάρχει ήδη οπή απο το 600άρι

7. Εχεις άμεση ψύξη των δίσκων και ο θερμός αέρας μπορεί να αποδράσει από δεξιά όπου η καλύπτρα έχει άνοιγμα.

Kαι αυτό ακριβώς απο πάνω στην καλύπτρα;

Eίτε κάνεις το ακόμα πιο εφετζίδικο.

Κόβεις το πάνω μέρος της καλύπτρας και γράφεις πχ Animus. Σε ένα πόντο απόσταση απο αυτό στηρίζεις μπλε? γράμματα με το Animus και έχεις κάτι σαν το πάνω μέρος του Nanoxia

Link to comment
Share on other sites

Γράφω είτε βρε γιατρέ :p

Δύο λύσεις σου έδωσα και φυσικά δεν εννοώ να έχεις ξάπλα στο πάτωμα τους δίσκους.

Επειδή μία εικόνα όμως ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις πάρε και μία εικόνα.

XDdS0.png

Αυτό που είπες πριν ότι θα μπαίνει αέρας απο το μπροστινό fan, αν κόψεις την καλύπτρα απο πάνω (καπάκι psu) μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο. Ο αέρας που θα μπαίνει απο το μπροστά ψυγείο είναι θερμός και έχει τάση ανόδου και όχι καθόδου.

Τέλος για το θέμα θερμοκρασιών πόσο θα πάει κλπ που είπες. Το θέμα είναι αν ψάχνεις μία λύση να ψύξεις τους δίσκους ή απλά να τους ξαπλώσεις στο πάτωμα και ότι γίνει.

Η πρότασή μου είναι στο παραπάνω σχέδιο πάντως και σε κάτι τέτοιο παραπλήσιο θα πήγαινα.

γκουντ μόρνινγκ

edit: Κάτι ακόμα επειδή είπε ο jkanaks κάτι για πίσω θα διαφωνήσω. Οι μηχανικοί θέλουν μία ψύξη. Ή πας σε κάτι τέτοιο ή στο πάτωμα ή μπροστά στο ψυγείο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ εννοούσα και τα 2 μαζί,σόρρυ αν δεν το έγραψα σωστά!

Οκ λοιπόν σωστά το έχω καταλάβει,το μόνο πράγμα που σκέφτομαι είναι ξανά τα κοψίματα στο κουτί :/

Για πίσω που είπε ο jkanaks ούτε εγώ το σκέφτομαι..

Για τον αέρα απο μπροστά που είπα,αναγκαστικά θα πηγαίνει και κατω απο την καλύπτρα μπαίνοντας δεν γίνεται να πηγαίνει μόνο απο πάνω καθώς η καλύπτρα θα είναι σε ύψος σχεδόν στην μέση του ψυγείου..

Γιαυτό είπα να γίνει αυτό με τα γράμματα στο πανω μέρος της καλύπτρας ώστε να μπορεί να φεύγει απο εκεί προς τα πάνω και να μην μένει κάτω που θα είναι και οι σκληροί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ήρθε ένα μικρό πακετάκι απο Πορτογαλία!*

Το site το οποίο έγινε η παραγγελία είναι το ColdZero International - Coldzero!!!

Λίγοι θα το γνωρίζουν πιστεύω αλλα θα βρείτε ωραία πραγματάκια και ωραίες ιδέες που μπορείτε να υλοποιήσετε και μονοι σας στα κουτιά σας :)

Να πω ένα ευχαριστώ στον Ricardo λοιπόν για την άμεση απάντηση σε όλα τα mail και για την βοήθεια. Thanks Patuga :p

M3-M4 φρεζάτες και Socket Head απο 6mm εώς 35mm!

P1250308.jpg

P1250309.jpg

P1250310.jpg

P1250314.jpg

P1250315.jpg

P1250316.jpg

P1250317.jpg

Δέν θα χρειαστώ όλες αυτές εννοείται,οι μισές θα πάνε σε φιλαράκι απο το forum!

Απο βδομάδα η συνέχεια με τα covers :D

Link to comment
Share on other sites

Έλα και σιγά σιγά μαζεύεται το υλικό!!

Να σε ρωτήσω κάτι, -οι βίδες είναι allen ανοξείδωτες έτσι;

- πως και κατέληξες να τις παραγγείλεις από το εξωτερικό;

Υπάρχουν και εδώ ότι νούμερο θέλεις.

Καλή συνέχεια στο project!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα και σιγά σιγά μαζεύεται το υλικό!!

Να σε ρωτήσω κάτι, -οι βίδες είναι allen ανοξείδωτες έτσι;

- πως και κατέληξες να τις παραγγείλεις από το εξωτερικό;

Υπάρχουν και εδώ ότι νούμερο θέλεις.

Καλή συνέχεια στο project!!

Γειά σου αρχηγέ!

Να σου πώ την αλήθεια λίγο που το έψαξα και 2-3 άτομα που ρώτησα μου είπαν ότι μαύρες δεν έχουν βρεί Ελλάδα..

Για πές μας,πού θα βρούμε; :D

Link to comment
Share on other sites

Για πές μας,πού θα βρούμε; :D

ΤΣΑΜΟΥΡΗΣ Α.Ε. Οι ειδικοί στις βίδες :: Βίδες με σπείρωμα για περικόχλιο // Βίδες με κεφαλή Άλλεν

Έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν ποιότητες στις μαύρες βίδες, πολλές ξεβάφουν εύκολα.

και εδώ έχουν μεγάλη ποικιλία http://www.damigosgroup.gr/info.php?catid=1

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΑΜΟΥΡΗΣ Α.Ε. Οι ειδικοί στις βίδες :: Βίδες με σπείρωμα για περικόχλιο // Βίδες με κεφαλή Άλλεν

Έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν ποιότητες στις μαύρες βίδες, πολλές ξεβάφουν εύκολα.

και εδώ έχουν μεγάλη ποικιλία Damigos Group

Εχουν και λιανική;

Πέφτουν λίγο μακριά απο εμένα βέβαια αλλα οκ :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Να σου πώ έτσι όπως τις έβλεπα , δεν τις έκοβα για Μαύρες, πιο πολύ μου έμοιαζαν για "σκούρες" ΙΝΟΧ.

Γι αυτό καί ρώτησα, για τις μαύρες υπάρχει ένα θέμα, δοκίμασε εκεί που λέει ο Νίκος.

Μέχρι τουλάχιστον να ανοίξουν τα μεγαλοκαταστήματα τη Δευτέρα, να απαντάνε στα τηλέφωνα!

Άντε καλή συνέχεια!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.