Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Πάμε να συνεχίσουμε λιγάκι καθώς έκανα 1-2 πραγματάκια ακόμα αν και είναι η μισή δουλειά ας πούμε..

Καταρχάς παρέλαβα τα ρακόρ διελεύσεως,το sealing plug και την καλύπτρα τα οποία είχα δώσει στον φίλο μου τον [MENTION=16220]sotoscorfu[/MENTION] να τα δώσει για ηλεκτροστατική σε μαγαζί που γνωρίζει!!!

Σωτήρη να σε ευχαριστήσω και από εδώ φίλε μου,έγινε εκπληκτική δουλειά όπως σου είπα και από κοντά!!!

P3040171.jpg

Είπα να sleevάρω και τα μισά από τα fans με μπλε sleeve..

P2280116.jpg

Kαι στην συνέχεια πήρα το πάνω κομμάτι της καλύπτρας και άνοιξα τις απαραίτητες τρύπες για τα ρακόρ διελεύσεως =)

P3040188.jpg

P3040189.jpg

P3040192.jpg

P3040198.jpg

P3040180.jpg

Αυτά για σήμερα αν και έχω κάνει περισσότερα απλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις φωτογραφίες..

Τώρα είμαι στο στάδιο του να βρω πού και πώς ακριβώς θα βάλω τις RGB ώστε να δώσω φως σε συγκεκριμένα σημεία που θέλω!

PS. το αυτοκόλλητο στο backplate της κάρτας δεν μου αρέσει τελικά και θα μπει άλλο το οποίο έχω ήδη σχεδιάσει!

Link to comment
Share on other sites

Μάνο το κάτω ρακόρ 90 μοιρών που όπως κατάλαβα θα συνδέεται με το gpu block αντικατέστησέ το με ένα 45άρι για να έχεις ευθεία. Θα φαίνεται πολύ πιο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Οφθαλμόλουτρο, και τα στικεράκια τελικά δίνουν πολύ στο project αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως στηρίζεται το κάτω διακοσμιτικό Π :confused:

Thanks Γιάννη!

Το Π τελικά το έκανα να βιδώνει από κάτω αλλά με τυφλή τρύπα γιαυτό φαίνεται "καθαρό" από την πάνω μερiά :)

Άκρως ερωτεύσιμο Project... :woot:

πολυ καλη δουλεια !!

Να'σαι καλά φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Thanks Γιάννη!

Το Π τελικά το έκανα να βιδώνει από κάτω αλλά με τυφλή τρύπα γιαυτό φαίνεται "καθαρό" από την πάνω μερiά :)

Να'σαι καλά φίλε μου!

Αυτή την τυφλή τρύπα υπαρχει καμια φοτο να την δουμε διοτι μου φαινεται λίγο απιθανο να την ανοιξες σε 3mm plexi εκτος και αν εισαι ο Harry Potter!

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την τυφλή τρύπα υπαρχει καμια φοτο να την δουμε διοτι μου φαινεται λίγο απιθανο να την ανοιξες σε 3mm plexi εκτος και αν εισαι ο Harry Potter!

Φιλικά πάντα!

Και ελεγα δεν θα ρωτησει κανενας;

Καταρχας το συγκεκριμενο ειναι 5mm και φωτο θα ανεβασω το απογευμα που θα ειμαι σπιτι.

Θα ελεγα λεπτομερειες στο επομενο update αλλα ας πω απο τωρα..

Λοιπον για να πιασουν οι βιδες απο κατω οπως ηθελα εχουν γινει τρυπες με κοντυλι απλα οχι απο εμενα καθως δεν ειχα.

Επειδη ομως το ολο πραγμα εχει πολυ ζορι και καποια στιγμη ειμαι σιγουρος οτι θα σπασει με καποιο χτυπημα-ξεβιδωμα θα κοιταξω να το κανω αλλιως..

Αλλα λυσε μου και εσυ μια απορια ρε Μητσο..

Εγινε κατι μεταξυ μας που δεν το θυμαμαι και εισαι στην τσιτα;

Και δεν αναφερομαι για αυτο εδω το post σου αλλα για διπλα που εχω παρατηρησει να εχεις ενα θεματακι μαζι μου,απλα εχω μαθει αυτο που εχω ή βλεπω να το λεω κατευθειαν στο ατομο που τον αφορα και οχι με σποντες σε αλλα threads!!!

Φιλικα,

Μανος

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δεν έγινε κατι.... γενικά είμαι αποτομος εγώ με όλους, δεν είναι προσωπικό. Ειμαι λίγο γεροπαράξενος και όταν παρατηρω κατι για το οποιο εχω εντονες αμφιβολίες μερικες φορες το εφραζω λιγο καπως. Γενικα λέω τα παντε όπως τα σκεφτομαι και οχι οπως ειναι το σωστο να τα πω.

Keep up the good work. Και αναμένω τις φοτος για να δώσω τα συγχαρητήρια μου σε αυτον που το καταφερε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μη φανταστεις καμια τρελη κατασκευη,μια-δυο βολτες πιανει ισα ισα να το κρατησει και λογικα θα το κανω κολλητο γιατι ειναι πολυ ευθραυστο ετσι..

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21844]stm00192[/MENTION]

Εδώ είναι οι τρύπες!

Έβγαλα τις φώτο με κόντρα φως ώστε να φανεί καλύτερα και το εσωτερικό..

P3280288.jpg

P3280289.jpg

P3280290.jpg

P3280292.jpg

P3280296.jpg

P3280297.jpg

P3280298.jpg

P3280300.jpg

P3280302.jpg

Παρόλα αυτά όμως επειδή ήμουν σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι θα γίνει δουλειά και με κανονικό τρυπάνι 2.5mm (τρύπα για M3) το δοκίμασα και αυτό και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο..

Απλά τρύπημα και πέρασμα της βίδας (χωρίς άνοιγμα σπειρώματος) η οποία θα βιδώσει σφηνωτά!

Και σε 3mm αλλά και σε 5mm plexiglass,το θέμα είναι να καταλαβαίνεις πόσο βαθιά πρέπει να τρυπήσεις αν δεν έχεις κολωνάτο δράπανο :)

Link to comment
Share on other sites

Μη σου φαίνεται περίεργη η απορία ρε συ.

Και εγώ αν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει στο msn καθώς το πλέξι φαινόταν για 3άρι.

Και σε αυτές τις φωτογραφίες ξεγελάει, καθώς σε κάποιες απο αυτές το πάχος του ελέω φακού και γωνίας λήψης είναι σχεδόν ίδιο με τη διάμετρο της m3 βίδας.

Στο τριάρι πλέξι τα πράγματα στο χέρι είναι δύύύύύσκολα και τολμώ να πω αδύνατα.

Δες εδώ μια δοκιμή που είχα κάνει κάποτε για να βιδώσω το φιλέτο του True Violet -το μπροστινό που κρύβει τα καλώδια-με τυφλή τρύπα.

Μιλάμε για κολονάτο δράπανο και ρύθμιση βάθους 2.5mm με πλέξι 3mm!!!

Το τρυπάνι έχει 1,25 χιλιοστά κώνο μπροστά. Αν βάλεις και το 0,5 που αφήσαμε μας μένει οριακά ~1,2 χιλιοστά, ψαχνό να πιάσει η βίδα. Όμως επειδή οι βίδες μπροστά στις πρώτες σπείρες είναι λίγο "πούστικες" και δεν έχουν ίδιο ακριβώς πάχος με το υπόλοιπο σώμα του σπειρώματος, τα πρώτα ουσιαστικά δε πιάνουν. Αρα αυτό που γίνεται είναι να ακουμπάς τη βίδα και να ξεθηλυκώνει απο τη θέση της. Αν πιέσεις λίγο ακόμα την κατάσταση, θα πιάσει μία ακόμα σπείρα οριακά αλλά δεν θα κρατήσει φορτίο το 3άρι.

Tο 5άρι θα αντέξει μία χαρά αν κρίνεις απο το παξιμάδι m3 που είναι 2,3mm πάχος και εγώ πχ έχω χωθεί μέσα στο 5άρι καθαρά 3,3mm. Οπότε no problemo αν έχει γίνει σωστά.

Σε 5άρι ακόμα και με τρυπάνι γίνεται, αλλά στο χέρι είναι ζήτημα μεγάλο. Ολα τα παραπάνω σου ξαναλέω είναι με κολονάτο δράπανο.

Οπότε επειδή έχω τον εξοπλισμό προχώρησα σε 5mm φιλέτο μπροστά με τυφλές οπές και τη βίδα περασμένη όχι με κολαούζο εννοείται, αλλά με δράπανοκατσάβιδο χειρός το οποίο ζέστανε λίγο το υλικό και πέρασε η βίδα μέσα.

Το κόκκινο είναι 3άρι, το λευκό είναι 5άρι και στο 3άρι φαίνεται καθαρά ότι η βίδα δεν έχει χωθεί μέσα καθώς φαίνεται η κούρμπα κάτω.

VgP44SC.jpg

nJz2svB.jpg

Jb8vmYc.jpg

63coIza.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21844]stm00192[/MENTION]

Εδώ είναι οι τρύπες!

Έβγαλα τις φώτο με κόντρα φως ώστε να φανεί καλύτερα και το εσωτερικό..

Παρόλα αυτά όμως επειδή ήμουν σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι θα γίνει δουλειά και με κανονικό τρυπάνι 2.5mm (τρύπα για M3) το δοκίμασα και αυτό και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο..

Απλά τρύπημα και πέρασμα της βίδας (χωρίς άνοιγμα σπειρώματος) η οποία θα βιδώσει σφηνωτά!

Και σε 3mm αλλά και σε 5mm plexiglass,το θέμα είναι να καταλαβαίνεις πόσο βαθιά πρέπει να τρυπήσεις αν δεν έχεις κολωνάτο δράπανο :)

Μαλιστα ωραια δουλεια και αποτι φαινεται σε 5mm ειναι εφικτο... τωρα για 3αρι και μαλιστα χωρις κολονάτο πραγματικα δεν μπορω να φανταστώ τι χερι πρεπει να εχει ο αλλος για να το καταφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Μη σου φαίνεται περίεργη η απορία ρε συ.

Και εγώ αν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει στο msn καθώς το πλέξι φαινόταν για 3άρι.

Και σε αυτές τις φωτογραφίες ξεγελάει, καθώς σε κάποιες απο αυτές το πάχος του ελέω φακού και γωνίας λήψης είναι σχεδόν ίδιο με τη διάμετρο της m3 βίδας.

Στο τριάρι πλέξι τα πράγματα στο χέρι είναι δύύύύύσκολα και τολμώ να πω αδύνατα.

Δες εδώ μια δοκιμή που είχα κάνει κάποτε για να βιδώσω το φιλέτο του True Violet -το μπροστινό που κρύβει τα καλώδια-με τυφλή τρύπα.

Μιλάμε για κολονάτο δράπανο και ρύθμιση βάθους 2.5mm με πλέξι 3mm!!!

Το τρυπάνι έχει 1,25 χιλιοστά κώνο μπροστά. Αν βάλεις και το 0,5 που αφήσαμε μας μένει οριακά ~1,2 χιλιοστά, ψαχνό να πιάσει η βίδα. Όμως επειδή οι βίδες μπροστά στις πρώτες σπείρες είναι λίγο "πούστικες" και δεν έχουν ίδιο ακριβώς πάχος με το υπόλοιπο σώμα του σπειρώματος, τα πρώτα ουσιαστικά δε πιάνουν. Αρα αυτό που γίνεται είναι να ακουμπάς τη βίδα και να ξεθηλυκώνει απο τη θέση της. Αν πιέσεις λίγο ακόμα την κατάσταση, θα πιάσει μία ακόμα σπείρα οριακά αλλά δεν θα κρατήσει φορτίο το 3άρι.

Tο 5άρι θα αντέξει μία χαρά αν κρίνεις απο το παξιμάδι m3 που είναι 2,3mm πάχος και εγώ πχ έχω χωθεί μέσα στο 5άρι καθαρά 3,3mm. Οπότε no problemo αν έχει γίνει σωστά.

Σε 5άρι ακόμα και με τρυπάνι γίνεται, αλλά στο χέρι είναι ζήτημα μεγάλο. Ολα τα παραπάνω σου ξαναλέω είναι με κολονάτο δράπανο.

Οπότε επειδή έχω τον εξοπλισμό προχώρησα σε 5mm φιλέτο μπροστά με τυφλές οπές και τη βίδα περασμένη όχι με κολαούζο εννοείται, αλλά με δράπανοκατσάβιδο χειρός το οποίο ζέστανε λίγο το υλικό και πέρασε η βίδα μέσα.

Το κόκκινο είναι 3άρι, το λευκό είναι 5άρι και στο 3άρι φαίνεται καθαρά ότι η βίδα δεν έχει χωθεί μέσα καθώς φαίνεται η κούρμπα κάτω.

Δεν μου φαίνεται περίεργη η απορία...κάθε άλλο!

Μόνο που αν δεν είχα δοκιμάσει κάτι εγώ ο ίδιος δεν θα μιλούσα καν..

Επειδή όμως το δοκίμασα και σε 3άρι αλλα και σε 5άρι plexi με δραπανοκατσάβιδο δούλεψε μια χαρά και η βίδα έπιασε κανονικά..τώρα 1 ή 2 βόλτες δεν με απασχολεί,το θέμα είναι ότι δεν έβγαινε με το πέρα δώθε (σε λογικά πλαίσια πάντα,μιλάμε για κομμάτι που δεν θα έχει καμία μετακίνηση κτλ)!

Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο λοιπόν είναι το πώς θεωρείται αδύνατον κάτι το οποίο πέτυχα και στα 2 plexi με μία μόνο προσπάθεια μάλιστα στο καθένα...

Ανεβάζω και βίντεο άμα υπάρχει αμφιβολία δεν έχω θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.