Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

Η κάθετη και οριζόντια τοποθέτηση δεν είναι θέμα στους σκληρούς δίσκους. Αρκετά κουτιά, παλιότερα τους παίρνανε κάθετα.

Το πρόβλημα είναι αν τους έχεις υπο κλίση τοποθετημένους, όπου αργά ή γρήγορα θα εμφανίσουν ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Σωστή απλα διαβαζα, στο forum του θωμά νομιζω, οτι αν τους αλλάζεις Κατεύθυνση μπορεί να χτυπήσουν, αλλά φόρουμ είναι αυτό οπότε take it with a pinch of salt που λένε και στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Αγαπη μολις εκλεισα απο το msn και ενω ειχαμε πει ηδη 2 πραγματα,σκεφτηκα να κανω αυτο ακριβως που δειχνει ο Γιαννης!!!

4 βασεις με γωνιες που θα βιδωσουν στο πατωμα και το κανω σε υψος οσο θελω αναλογα το ποσους σκληρους θα χρησιμοποιησω!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Α και btw να το πως αν γινει οπως λες με μετατοπιση προς τα αριστερα -εστω και μικρη- θα εχει ως αποτελεσμα να φαινεται το "cage" απο το πλαι πιο εξω απο την καλυπτρα και θα ειναι ασχημο!

Οποτε μαλλον η πιο καθαρη και λειτουργικη λυση ταυτοχρονα ειναι στο πατωμα :)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σωστή απλα διαβαζα, στο forum του θωμά νομιζω, οτι αν τους αλλάζεις Κατεύθυνση μπορεί να χτυπήσουν, αλλά φόρουμ είναι αυτό οπότε take it with a pinch of salt που λένε και στο χωριό.

Αν ήταν έτσι θα παίρναμε πολλούς δίσκους στα χέρια, ειδικά όσοι έχουμε NAS.

Βασικα Αγαπη μολις εκλεισα απο το msn και ενω ειχαμε πει ηδη 2 πραγματα,σκεφτηκα να κανω αυτο ακριβως που δειχνει ο Γιαννης!!!

4 βασεις με γωνιες που θα βιδωσουν στο πατωμα και το κανω σε υψος οσο θελω αναλογα το ποσους σκληρους θα χρησιμοποιησω!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Το θέμα του πατώματος ρε συ το είχαμε συζητήσει προ πολλού και αναλυτικά. Το είχες απορρίψει.

Και αυτές τις γωνίες στις είπα και τότε και σήμερα στην τοποθέτηση κάτω απο τις 5.25" όταν σου είπα για αλουμίνιο ή χαλβανιζέ, ανοξείδωτο. Μετά σου είπα για το πλέξι και σου έκανα και ένα σχεδιάκι.

Εσύ αποφασίζεις το ποτε και το πως. Μη ξεχνάς όμως ότι από κάτω θα χρειαστείς και έναν ανεμιστήρα όπως είπαμε.

ps την καλύπτρα μπορείς να την προσαρμόσεις πάντα ανα τα γούστα (εκτός αν την έχεις κόψει ήδη) και δε νομίζω αν τον βάλεις με τα καλώδια προς τα πίσω να την περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που κάποτε έβαλε στο κουτί του δύο δίσκους υπό γωνία.:p

Ο ένας βάρεσε με μόλις 65 ημέρες λειτουργία, ενώ ο άλλος (που έχει το λειτουργικό) είναι με 30% υγεία τώρα. (τυχαίο?)

Αυτά για να μην κάνει και δεύτερος το ίδιο λάθος.:)

Link to comment
Share on other sites

Kαι επειδή το ξέχασα πριν

Για να μην έχεις δράματα και κλάματα, καλό είναι τη μητρική να την αφήνεις πάνω στο γραφείο και όχι πάνω σε συνθετικά ή μάλλινα.

P2050372.jpg

Link to comment
Share on other sites

σου είπα για αλουμίνιο ή χαλβανιζέ, ανοξείδωτο.

όπως λέμε Φαρσάλων?? :hehe::hehe:

Kαι επειδή το ξέχασα πριν

Για να μην έχεις δράματα και κλάματα, καλό είναι τη μητρική να την αφήνεις πάνω στο γραφείο και όχι πάνω σε συνθετικά ή μάλλινα.

P2050372.jpg

Αυτό ρε παιδιά ισχύει? Ακούω ιστορίες εδώ και 15 χρόνια για μητρικές, κάρτες γραφικών κλπ κλπ να πατάς στο έδαφος, φόρα παπούτσια, γειώσου, φόρα γάντια, να μην ακουμπάει εκεί, να τις πιάσεις έτσι κ αλλιώς.. Πάντα εγώ και οι φίλοι μου χύμα ήμασταν, δεν έγινε τπτ. Ίσως παλιότερα να ήταν πιο ευαίσθητα, αλλά ακόμα και σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

lol καλόοοοο. Ι λαβ ταϊπος :p

Οσο για την ερώτηση ναι ισχύει και είναι να μη σου τύχει. Οταν σου τύχει θα μάθεις.

Δεν είμαι της υπερβολής με το να ακουμπήσω καλοριφέρ κλπ αλλά ναι την έχω πάθει απο αντίστοιχη περίπτωση με τον Μάνο. Ευτυχώς πήγα για RMA και όλα καλά.

Μου έτυχε βέβαια και καλώδια απο λεντοταινία που δεν είχα μονώσει να ακουμπήσουν στον επεξργαστή ο οποίος ήταν ήδη εγκατεστημένος στη μητρική και όλα να δουλεύουν κανονικά. Είναι πως θα κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Xaxa δάκρυσα με το Φαρσάλων, Πρόσφατα ήθελα να δοκιμάσω ένα κυκλωματάκι για να κάνω pulsing τα leds του Raystorm.

Συνδέω το molex απο την μία και κάνω απροσεξία και ακουμπάω τα γυμνά καλώδια από την άλλη πάνω στο σασί. Κάνει ένα πάφ λιώνουν τα καλώδια, και το pc κάνει reboot. Τόσο μεγάλη αγωνία από τον Αργύρη Καμπούρη είχα να νιώσω. Τελικά πισής ωσάν άλλος Σάκης "άντεξε" διαφορετικά ακόμα θα έκλαιγα. Extreme hobby έχουμε :p, μια μικρή απροσεξία και και η στραβή δεν αργεί.

attachment.php?attachmentid=54594&stc=1&d=1360247243

post-23742-1416077044,8362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη έχεις δίκιο βλακεία μου που την αφήνω όπου να'ναι μερικές φορές αλλά από την βιασύνη μου να κάνω κάτι στα γρήγορα λόγο του ότι δεν έχω χρόνο και πρέπει να φύγω,ξεχνάω κάποια μικροπράγματα σαν αυτό..

Τελικά σήμερα μου έστειλαν mail απο OK Computer ότι δευτέρα το Himuro θα είναι διαθέσιμο!

Στο θέμα του αυτοσχέδιου cage τώρα!

Ο μπροστά ανεμιστήρας μαζί με το ψυγείο φτάνουν σε μήκος σχεδόν στην μέση των 5.25"!

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν μπει σκληρός (οι σκληροί) στο κενό που μένει,να φαίνεται απο το πλάι της καλύπτρας..

5_25.jpg

Η καλύπτρα δεν θα ξανασχεδιαστεί όπως είπε η Αγάπη γιατί θέλω να είναι μέχρι το σημείο που την έχω κάνει τώρα!

Σε περίπτωση που μπει κάθετα σε αυτό το μέρος προφανώς κόβει κατά κάποιο τρόπο το airflow στο κουτί! (ή μήπως όχι; )

Hdd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι στην έξοδο του ζεστού αέρα του ψυγείου?

Ναι το σημείο που είπαμε και με την Αγάπη να γίνει το cage είναι ακριβώς πίσω απο το ψυγείο..

Εκεί που ήταν και το cage του κουτιού απλά τοποθετημένο πιο αριστερά!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο απο τη στιγμή που δεν πάει στην λύση του πατώματος (ή θα πας ρε και μας ζαλίζεις? :p ) είναι προτιμότερο να υπάρχει ροή -ακόμα και λίγο πιο ζεστή- απο το να μην υπάρχει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο άλλη ιδέα.

Αφού ο ζεστός αέρας έχει τάση ανόδου, γιατί να μην βάλεις τους δίσκους κάτω και μπροστά απο το 200άρι ψυγείο; Η καλύπτρα πάνω απο το psu πάει μέχρι το ψυγείο; Οχι φαντάζομαι.

Ετσι θέλει δε θέλει ο αέρας θα ανέβει προς τα πάνω και δε θα περιορίζεται τόσο η ροή, σε αντίθεση με το πάνω σχέδιο που έφερες το δίσκο τουμπα

Link to comment
Share on other sites

Μάνο άλλη ιδέα.

Αφού ο ζεστός αέρας έχει τάση ανόδου, γιατί να μην βάλεις τους δίσκους κάτω και μπροστά απο το 200άρι ψυγείο; Η καλύπτρα πάνω απο το psu πάει μέχρι το ψυγείο; Οχι φαντάζομαι.

Ετσι θέλει δε θέλει ο αέρας θα ανέβει προς τα πάνω και δε θα περιορίζεται τόσο η ροή, σε αντίθεση με το πάνω σχέδιο που έφερες το δίσκο τουμπα

Μα εκεί έλεγα στην αρχή να βάλω τον ένα με το Himuro και μου είπατε όλοι ότι θα ζεσταίνεται :p

Δεν είχα σκοπό να τον βάλω τέρμα πίσω στο τροφοδοτικό!

Και όχι η καλύπτρα δεν φτάνει μέχρι το ψυγείο..

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπα εγώ κάτι τέτοιο -που δε το θυμάμαι σιγουρα- θα στο είπα συγκρίνοντας με την ιδέα να κοπεί το πάτωμα και να γίνει είσοδος αέρα.

Πολλές άλλες θέσεις δεν έχεις πάντως. Οπως σου είπα εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ιδέα..i give up!

Στο πάνω μέρος της καλύπτρας που θα γίνει,στην άκρη δεξιά (στο σημείο που θα είναι πιο κοντά στο ψυγείο) να γίνει η αντίστοιχη βάση όπως θα γινόταν για τα 5,25" και να κρέμεται απο εκεί αντί να είναι στο πάτωμα!

Για να είναι ναι μεν στην άκρη και να μην μένει στο ζεστό κομμάτι αλλα να είναι και λίγο πιο ψηλά ώστε να υπάρχει περισσότερη ροή αέρα πάνω του!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.