Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply
Και τι θα κερδίσεις με την ανύψωση;

Στο πάτωμα δεν θα τον χτυπάει αέρας!

Εκτός αν εννοείς να τους βάλω κάτω μπροστά απο το ψυγείο αλλά με την βάση που λέγαμε να κάνω και δεν το κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σου λέω τόση ώρα ρε συ;

Αντι η βάση για πάνω στις 5.25" που τους γύρισες τούμπα, να πάει μπροστά στο ψυγείο όπως θα ήταν το μαμα cage δίσκων αλλά μετατοπισμένο προς τη μεριά του Psu.

Μάνο δν έχω ιδέα τι χώρο έχει ούτε πως έχεις σχεδιάσει τις καλύπτρες.

οτι ιδέα κατεβάζω είναι βάση υποθέσεων.

Και ξαναλέω η καλύτερη ιδέα για εμένα είναι ανεμιστήρας στο πάτωμα και εκεί οι δίσκοι. Είτε όπως σου είχα πει απο πάνω του είτε, πλαγιασμένοι έτσι ώστε αν μελλοντικά θέλεις να βάλεις έναν ακόμα να μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αφού μέτρησα την απόσταση που μένει κάτω από την καλύπτρα και είδα ότι χωράει άνετα να κάνω ένα αυτοσχέδιο cage-housing για τους σκληρούς έκανα τα σχέδια στο Corel και από δευτέρα λογικά θα το φτιάξω για να τελειώνει και το θέμα αυτό,έτσι και αλλιώς και το Himuro να βάλω πάλι κάτω από την καλύπτρα θα πάει και δεν θα το βλέπω...

4 γωνιακές βάσεις οι οποίες θα βιδωθούν στο πάτωμα και θα κρατάνε τους σκληρούς σε ύψος τόσο ώστε να τους χτυπάει η ροή αέρα από το μπροστά ψυγείο!

HDD_Bracket.jpg

Και να σας δείξω και το πίσω μέρος του κουτιού που αρχίζει και αυτό να παίρνει μορφή σιγά σιγά..

P2080385.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν παιδιά θα μείνουμε στα σχέδια γιατί προτεραιότητα έχουν άλλα έξοδα πιο σημαντικά..

Αυτό όμως μου δίνει χρόνο να σχεδιάσω πράγματα που θα δώσουν λεπτομέρεια στο project!

Θα σας δώσω μια φωτογραφία χωρίς να πω λεπτομέρειες για τώρα,πείτε τις γνώμες σας για το πού μπορεί να πηγαίνει το αριστερό κομμάτι κυρίως γιατί τα άλλα δύο είναι πιο εύκολα :p

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν παιδιά θα μείνουμε στα σχέδια γιατί προτεραιότητα έχουν άλλα έξοδα πιο σημαντικά..

Αυτό όμως μου δίνει χρόνο να σχεδιάσω πράγματα που θα δώσουν λεπτομέρεια στο project!

Θα σας δώσω μια φωτογραφία χωρίς να πω λεπτομέρειες για τώρα,πείτε τις γνώμες σας για το πού μπορεί να πηγαίνει το αριστερό κομμάτι κυρίως γιατί τα άλλα δύο είναι πιο εύκολα :p

Τώρα έβαλες γρίφο για δυνατούς λύτες θα ρίξω μια ζαριά σε μπροστινο dust filter κάτι

attachment.php?attachmentid=54689&stc=1&d=1360706920

post-23742-1416077061,7121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβαλες γρίφο για δυνατούς λύτες θα ρίξω μια ζαριά σε μπροστινο dust filter κάτι

Γιαννη εισαι κοντα αλλα οχι στο σωστο σημειο!

Ειχα σκεφτει να κανω κατι και εκει αλλα οτιδηποτε αλλο απο αυτο που υπαρχει θα εχει ως αποτελεσμα πολυ λιγοτερη εισοδο αερα και ειπα να το αποφυγω..

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αμαααν για λίγο το 'χασα, από το πλάτος φαίνεται να κολλάει μπροστά αλλά θέλω τη βοήθεια του κοινού, διακοσμητικό στοιχείο γύρω από τα drives άραγε; Για αυτοκόλλητο πάνω στη μαύρη μπορντούρα του κουτιού δε μου κάνει.

Μάνο τα κομμάτια (αλουμινίου) για τo drive cage θα τα κόψεις μόνος σου ή έχεις κάποιο εκλεκτό μαγαζί;

attachment.php?attachmentid=54699&stc=1&d=1360747397

post-23742-1416077062,1592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα δεν υπάρχεις!

Αν γίνει από αλουμίνιο θα γίνει σε μαγαζί,αν γίνει με plexiglass θα το κάνω εγώ..

Δεν ξέρω τι διαφορές θα υπάρχουν σε κραδασμούς κτλ ανάμεσα στα 2 υλικά (αν υπάρχουν).

Αν γνωρίζει κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα ας μου πει τι είναι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ και πάλι!

Παρέλαβα λοιπόν τα μπλε κομματάκια και όλα τα υπόλοιπα που περίμενα και άρχισε η δουλειά :)

P2250417.jpg

P2250418.jpg

Στην συνέχεια έγιναν οι απαραίτητες τρύπες..

P2250422.jpg

P2250424.jpg

P2250435.jpg

Kαι εδώ κάποιες πρόχειρες δοκιμές να δω πώς όλα είναι όπως τα θέλω!

P2250428.jpg

P2250429.jpg

P2250437.jpg

P2250440.jpg

P2250441.jpg

Εδώ το Π το οποίο απλά μπαίνει για λεπτομέρεια,δεν βιδώνει κάπου..

P2270057.jpg

Συνεχίζουμε με το πάνω μέρος του cover στο οποίο έγινε απλά δοκιμή,δεν έχω τελειώσει!

P2260049.jpg

P2260053.jpg

P2270055.jpg

P2270062.jpg

Και τέλος τα "ποδαράκια" για τους σκληρούς..

P2270066.jpg

P2270068.jpg

P2270074.jpg

P2270075.jpg

P2270076.jpg

P3010148.jpg

Αυτά για σήμερα παιδιά,δυστυχώς και έχω και άλλα πράγματα να φτιάξω για άλλους που τα περιμένουν οπότε απο χρόνο είμαι λίγο δύσκολα!

Η συνέχεια πολύ σύντομα :)

Link to comment
Share on other sites

Ωστε απο πάνω κάθεται το Π! Αυτα τα πλαστικά πρέπει να είναι UV reactive ε; Θα είναι μπόμπα με τον κατάλληλο φωτισμό αυτές οι λεπτομέρειες.

Στο HDD stand εχεις βάλει λαστιχάκι στα ποδαράκια; Ωραίο βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε απο πάνω κάθεται το Π! Αυτα τα πλαστικά πρέπει να είναι UV reactive ε; Θα είναι μπόμπα με τον κατάλληλο φωτισμό αυτές οι λεπτομέρειες.

Στο HDD stand εχεις βάλει λαστιχάκι στα ποδαράκια; Ωραίο βγήκε.

Έχω βάλει ταινία διπλής όψεως με σφουγγαράκι,αυτό που φαίνεται μαύρο στο κάτω μέρος στις φώτο είναι matte βινύλιο για να μην φαίνεται η ταινία απο κάτω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σου και σένα Μάνο, αλλά μάλλον τώρα θα εισαι σε φάση hangover τωρα, κάπως έτσι ;-)

[ATTACH]55124[/ATTACH]

Μπα μια χαρά είμαι :p

Είχαμε πρωινό modding σήμερα..σε λίγο photos στο άλλο thread!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.