Jump to content



Η 570 ψοφησε! τι κανουμε τωρα?


redbighunter

Recommended Posts

οπως καταλαβατε η 570 http://www.msi.com/product/vga/N570GTX-Twin-Frozr-II-OC.html ψοφησε μιας και ξαφνικα αποφασiσε να βγαζει artifacts! θα την παω μεσα στην εβδομαδα για rma στο πλαισιο, απλα εχω μεινει πισω στο τι γινεται τωρα με τις vga! απ'οτι ειδα στο site του πλαισιου δεν εχουν 570, και μαλλον θα μου δωσουν καποιο αλλο μοντελο! ποιο ομως πρεπει να μου δωσουν που να ειναι αναλογων επιδοσεων? nvidia και ati ετοιμαζουν νεες φουρνιες συντομα ή εχουμε μελλον ακομη?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη επαθα ακριβως το ιδιο με μια Gigabyte, σκοπευεις να διαθεσεις λεφτα σε περιπτωση που σου κοψουν πιστωτικο; Ρωταω γτ εμενα στο egate μετα απο rma μου κοψαν πιστωτικο 350 ευρω (την ειχα παρει το 2011 366). Οποτε οπως καταλαβαινεις εβαλα κατιτις παραπανω και πηρα αυτη της υπογραφης που ειναι ανωτερη και σε γεννια και σε κλαση. Οποτε αν σου κοψουν πιστωτικο (στο ευχομαι ολοψυχα) μπορεις να παρεις:

Με λιγα η και καθολου λεφτα αυτη ή αυτη ή να ανεβεις (σε επιδοσεις και λεφτα) και να πας σε αυτη (την οποια θεωρω προσωπικα ακριβη σε σχεση με την αγορα) ή αυτη (η πρωτη Palit ειναι reference οποτε δε συνισταται).

Οπως καταλαβαινεις το θεμα ειναι τι θα σου κοψουν και αν σου κοψουν τελικα, θα περιοριστεις σε ενα καταστημα.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα να δωσω κατι παραπανω σε περιπτωση πιστωτικου! τοτε παμε σε ati ή nvidia? και ποιο μοντελο? πχ οι 670 εχουν τα ιδια προβληματα που ειχαν οι 570 σε oc? δλδ κομμενα κυκλωματα στα vrm σε σχεση με την 680?

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλως τον Χρησταρα! Τοσο καιρο που χαθηκες, τα πραγματα εχουν αλλαξει. Στελνουν το προιον στην εταιρια και περιμενεις.μακαρι να σε πιστωσουν αλλα κατσε να δεις πιστωτικο κ μετα μας ρωτας :p

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλως τον Χρησταρα! Τοσο καιρο που χαθηκες, τα πραγματα εχουν αλλαξει. Στελνουν το προιον στην εταιρια και περιμενεις.μακαρι να σε πιστωσουν αλλα κατσε να δεις πιστωτικο κ μετα μας ρωτας :p

γεια σου Ανεσταρα! με ξενερωνεις με αυτο που μου λες... για ποιο λογο τοτε τα παμε για ελεγχο στους τεχνικους τους? δλδ αν εγω αγορασω ενα προιον το οποιο για τον οποιονδηποτε λογω εγω το ανοιγω μετα απο 7 μερες και ειναι ελαττωματικο...θα περιμενω κοντα 1 μηνα να μου δωσουν αλλο? πανε καλα?

Τότε το "x χρόνια εγγύηση Πλαίσιο" τι σημαίνει;

πλεον οτι καλυπτουν τα εξοδα αποστολης στον κατασκευαστη μαλλον...:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν εγω αγορασω ενα προιον το οποιο για τον οποιονδηποτε λογω εγω το ανοιγω μετα απο 7 μερες και ειναι ελαττωματικο...θα περιμενω κοντα 1 μηνα να μου δωσουν αλλο? πανε καλα?

εκει σίγουρα στην αλλάζουν με καινουργια ή πιστωτικό. Το θεμα ειναι με παλιοτερες καρτες. Περσυ μια καρτα GTX 285 την στειλανε και επισκευαστηκε. Το ιδιο σε φιλο που είχε GTX 480. Εδω και καιρο δεν εχω εμπειρια. Ενας φιλος απλα last week μου είπε ότι SSD 120gb Intel τον στειλανε Intel και του φερανε τον ιδιο αλλα σφραγισμένο :victory:

Link to comment
Share on other sites

εκει σίγουρα στην αλλάζουν με καινουργια ή πιστωτικό. Το θεμα ειναι με παλιοτερες καρτες. Περσυ μια καρτα GTX 285 την στειλανε και επισκευαστηκε. Το ιδιο σε φιλο που είχε GTX 480. Εδω και καιρο δεν εχω εμπειρια. Ενας φιλος απλα last week μου είπε ότι SSD 120gb Intel τον στειλανε Intel και του φερανε τον ιδιο αλλα σφραγισμένο :victory:

τοτε ποιος ο λογος που λενε εγγυηση πλαισιου και οχι κατασκευαστη? τοτε να τις περνουμε απευθειας απο τον κατασκευαστη, να μας ερχεται και φθηνοτερα! και εκτος του οτι μενεις χωρις vga κανα μηνα, εστω οτι η εταιρεια σου στελνει vga αλλη ( που κι αυτο ειναι μεγαλο θεμα γιατι δεν ξερεις αν ειναι ολοκαινουργια ή ηταν ξεχασμενη σε καμια αποθηκη του stock γιατι απλα σου λενε οτι αυτο τους εστηλε η εταιρεια χωρις ομως να εμφανιζονται τα χαρτια αποστολης και παραλαβης απο και προς με το barcode της καρτας σου!) και εκτος αυτου.. αν η εταιρεια στηλει ως αντικατασταση καρτα που το πλαισιο δεν την φερνει καθολου.. τοτε τι αποδειξη σου κοβει ωστε να εχεις εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Το θεϊκοτερο ειναι οτι συνεχιζει η ιδια εγγυση. Δεν δωσανε χαρτι σε καμια απο τις 3 περιπτωσεις. Περιμένουμε νεοτερα σου. Κοιτα, κατι ειναι να στην στελνουν, εχεις στειλει δεματα προς τα εξω να δεις 30αρι ευρο κοστος? :hang2:

Link to comment
Share on other sites

...και εκτος του οτι μενεις χωρις vga κανα μηνα...

Σε περίπτωση που η επισκευή καθυστερήσει περισσότερο από 15 ημέρες, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν κάρτα να κάνεις τη δουλειά σου. Βάσει νόμου. Οπότε αν την πας και σου που για μήνα, δε φεύγεις αν δε σου δώσουν αντικαταστάτρια.

ΝΟΜΟΣ 2251/1994 (ΦΕΚ 191 Α΄/ 16 Νοεμβρίου 1994) Άρθρο 5, Παρ. 5

Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο

προμηθευτής αρνείται ή βραδύνει την επισκευή πέραν του αναγκαίου κατά περίπτωση

χρόνου, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο

ίσης αξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. Αν ο απαιτούμενος

χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής

δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο

διαρκεί η επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το θεϊκοτερο ειναι οτι συνεχιζει η ιδια εγγυση. Δεν δωσανε χαρτι σε καμια απο τις 3 περιπτωσεις. Περιμένουμε νεοτερα σου. Κοιτα, κατι ειναι να στην στελνουν, εχεις στειλει δεματα προς τα εξω να δεις 30αρι ευρο κοστος? :hang2:

αν το προιον επισκευαστει τοτε ναι η εγγυηση συνεχιζεται απο εκει που ηταν! αν ομως αντικατασταθει με καινουργιο τοτε η εγγυση ξεκιναει απο την αρχη! ετσι ξερω! δεμα θελω να στηλω στην wd εναν σκληρο δισκο και μου ζητανε το 30αρι οι ατιμοι!

Σε περίπτωση που η επισκευή καθυστερήσει περισσότερο από 15 ημέρες, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν κάρτα να κάνεις τη δουλειά σου. Βάσει νόμου. Οπότε αν την πας και σου που για μήνα, δε φεύγεις αν δε σου δώσουν αντικαταστάτρια.

ΝΟΜΟΣ 2251/1994 (ΦΕΚ 191 Α΄/ 16 Νοεμβρίου 1994) Άρθρο 5, Παρ. 5

αυτο δεν το ηξερα...αλλα ετσι κι αλλιως σου λενε το κλασικο παντα: "θα την ελεγξουμε και μεσα σε 2 εργασιμες μερες θα σας ενημερωσουμε! "

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.