Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

...εισαι σε θεση να κατανοησεις το γτ χρησιμοποιηθηκε DX11 η απλα χανω το χρονο μου? Δες ενα βιντεο του παιχνιδιου εστω στο youtube και αν ξερεις τι υποστηριζει το καθε direct x μπορεις να καταλαβεις πιο χρησιμοποιει χωρις να στο πει κανεις. Η κινηση των πραγματων που φευγουν απο το αυτοκινητο, ο καπνος, τα post proccesing effects, οι ακτινες του ηλιου που σκανε πανω στην οθονη το ηλιοβασιλεμα, το χρωμα που παιρνει το περιβαλλον και το αυτοκινητο αναλογα με τη ωρα, ολα αυτα ειναι ''μηχανισμοι'' στα γραφικα του παιχνιδιου και για να δουλεψουν θελουν θελουν directx 11. Γιαυτο στο παιδι δεν δουλευε το παιχνιδι με windows XP και DX9c.

Link to comment
Share on other sites

...εισαι σε θεση να κατανοησεις το γτ χρησιμοποιηθηκε DX11 η απλα χανω το χρονο μου?

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση "αγανάκτηση".. (φιλικά πάντα)

Η κινηση των πραγματων που φευγουν απο το αυτοκινητο, ο καπνος, τα post proccesing effects, οι ακτινες του ηλιου που σκανε πανω στην οθονη το ηλιοβασιλεμα, το χρωμα που παιρνει το περιβαλλον και το αυτοκινητο αναλογα με τη ωρα, ολα αυτα ειναι ''μηχανισμοι'' στα γραφικα του παιχνιδιου και για να δουλεψουν θελουν θελουν directx 11. Γιαυτο στο παιδι δεν δουλευε το παιχνιδι με windows XP και DX9c.

Θα συμφωνήσω ότι τα προαναφερθέντα είναι "μηχανισμοί" γραφικών, οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με τα physics του παιχνιδιού και την αναγκαιότητα ύπαρξης υποστήρηξης τους από το DX11 που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα posts.

Τώρα όσο για της απαιτήσεις του Assetto Corsa, απαιτούνται οι βιβλιοθήκες του DX11 για την υλοποίηση των ρουτινών της μηχανής γραφικών. DX11 το οποίο δεν υποστηρίζεται από τα Windows XP. Γι αυτό και απαραίτητα χρειάζονται τα Windows 7 και έπειτα για να εκτελεστεί το παιχνίδι. Το tweak για το unstable DX10 είναι για τα Windows Vista που υποστηρίζουν μέχρι το DX10. Οπότε ο φίλος [MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] που έβαλε τα 7άρια τελικά δεν χρειάζεται να κάνει αυτήν την τροποποίηση.

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα την παρεξήγηση.

Οι μηχανισμοί αυτοί λέγονται lighting effects, particle systems(φέρει βασικά στοιχεία physics), post processing effects, environmental effects κτλ. δεν είναι Physics.

Physics είναι η ρεαλιστική (κατά το project πάντα) κίνηση τον αντικειμένων στο χώρο του game, η διάδραση μεταξύ άλλων αντικειμένων σ' αυτόν, μοντέλα συγκρούσεων(collision models)πχ. η συμπεριφορά την ανάρτησης ως το οδόστρωμα, η πρόσφυση του ελαστικού κτλ.

Computer animation physics or game physics involves the introduction of the laws of physics into a simulation or game engine, particularly in 3D computer graphics, for the purpose of making the effects appear more real to the observer. Typically, simulation physics is only a close approximation to real physics, and computation is performed using discrete values.

There are several elements that form components of simulation physics including the physics engine, program code that is used to simulate Newtonian physics within the environment, and collision detection, used to solve the problem of determining when any two or more physical objects in the environment cross each other's path.

Link to comment
Share on other sites

To game απαιτεί DX11 στα Windows (άρα από 7 και πάνω) και κάρτα γραφικών DX10.1.

Αν η κάρτα σου είναι DX10.1 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα αν χρησιμοποιείς την 7200 (που είναι DX9) στην υπογραφή σου, ίσως είναι απαραίτητο το flag που έβαλες για DX10.

Δοκιμάζεις και πράττεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μια 9800GTX* σε άλλο pc από αυτό της υπογραφής. Στο HTPC με τη μεγάλη TV.

*Στο link αναφέρει ξεκάθαρα ότι υποστηρίζει DX10. Αλλά ας μη το κουράζουμε άλλο, έβαλα 7, παίζει, τελείωσε. Αν βρείτε τρόπο να παίζει στα XP τα ξαναλέμε.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

ok μου αντικαταστάθηκε η τιμονιέρα και είμαι έτοιμος να παίξω..

έκανα καμιά 10αριά γύρους,καλύτερα να μην έρθω μαζί σας online:o ,σε κάθε στροφή είτε καίω την μηχανή είτε πάω μια βόλτα στο χορτάρι:dirol:

Link to comment
Share on other sites

ok μου αντικαταστάθηκε η τιμονιέρα και είμαι έτοιμος να παίξω..

έκανα καμιά 10αριά γύρους,καλύτερα να μην έρθω μαζί σας online:o ,σε κάθε στροφή είτε καίω την μηχανή είτε πάω μια βόλτα στο χορτάρι:dirol:

Τι, πήγες κατ' ευθείαν στις pro ρυθμίσεις?

Βάλε αυτόματο κιβώτιο και ένα κάρο βοηθήματα που έχει εκεί (δεν τα έχω βάλει ποτέ:p) για να βρεις την υγειά σου (για αρχή)!

Link to comment
Share on other sites

 

Εντωμεταξύ, το συγκεκριμένο είναι ο κλασικός ορισμός των περισσότερων mods που κυκλοφορούν!

 

Ένα σχετικά ωραίο σώμα, με τα πιο άσχετα physics που μπορείς να σκεφτείς!! :wall:   :bleh:  :bleh:  :bleh:  :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, το συγκεκριμένο είναι ο κλασικός ορισμός των περισσότερων mods που κυκλοφορούν!

 

Ένα σχετικά ωραίο σώμα, με τα πιο άσχετα physics που μπορείς να σκεφτείς!! :wall:   :bleh:  :bleh:  :bleh:  :bleh:

 

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά εγώ ξέρω ότι πάντα τα κατάφερνα καλά (στο drift) με τετρακίνητα overpowered θηρία! :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το video (από εδώ είναι http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/if-you-have-a-significant-fps-drop-read-here.17536/page-7#post-317043) αλλά ακριβώς αυτό συμβαίνει και σε εμένα.

Αν είμαι σε hotlap μόνος μου, συμβαίνει στα 45 λεπτά (περίπου).

Αν είμαι σε multi, ακόμα κ άδειος server στα 30 λεπτά. Αν είναι με άλλους μπορεί και στα 20 λεπτά.

Όσο περνάει ο χρόνος τόσο χειροτερεύει πχ τις προάλλες στον server δεν μπορούσα να τρέξω προς το τέλος.

Αν κάνω exit και ξαναμπώ τότε ο χρόνος εμφάνισης του bug , ξεκινάει από το μηδέν.

Πολύ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το feedback της G27. Πιο συγκεκριμένα, ενώ χτυπάει στα κέρμπς και τις λακούβες, δε με τραβάει σωστή στη σωστή κατεύθυνση όταν φεύγει ο κώλος. Πιο συγκεκριμένα, πήρα τη M3 E30 δρόμου να κάνω την ανάβαση στο φιδόδρομο (δε θυμάμαι όνομα) και ήμουν σαν κουλός, σε στροφές που έκανα στο παιχνίδι ό,τι θα έκανα και με το δικό μου E30.

 

Επειδή το θέμα έχει φτάσει 78 σελίδες, δυσκολεύομαι να το ξαναδιαβάσω για να βρω τις προτεινόμενες ρυθμίσεις. Αν έχετε την καλοσύνη...

 

Επίσης θα ήθελα και τί πρέπει να κάνω όταν παίρνω f1, γιατί τότε το τιμόνι είναι πάρα πολύ αργό. Αν υπήρχε ρύθμιση gamma θα την ήθελα στο 0.8 για να καταλάβετε.

 

Επίσης, μπορώ να βρω κάπου μαζεμένα τα αυτοκίνητα και τις πίστες που μπορώ να κατεβάσω (π.χ. Nordschleife);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα και τί πρέπει να κάνω όταν παίρνω f1, γιατί τότε το τιμόνι είναι πάρα πολύ αργό. Αν υπήρχε ρύθμιση gamma θα την ήθελα στο 0.8 για να καταλάβετε.

 

Στο tab main controls έχει επιλογή για steering rotation (εκείνο με τις μοίρες). Ανέβασε το λίγο μήπως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.