Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Παρέλαβα μετά από αρκετές μέρες (λόγω παραγγελίας) Dell UP2716d για να αντικαταστήσει την γρια 2410 :p

 

H βάση ως συνήθως μόνο τούμπες δεν κάνει αλλά είναι κάπως πιο "χαλαρή" σε σχέση με την παλιά ενώ το monitor είναι πολύ πιο ελαφρύ παρότι περισσότερες ίντσες...

 

20210202_142033.thumb.jpg.1d5d2efaa3b4af2715eeb651f6a6d420.jpg20210202_160710.thumb.jpg.885b85ca3165dcc1419265e87b8b741b.jpg

Μεγειές!

Σκέφτηκες καθόλου την S2721DGF;

Κι αυτή έχει ευρύ χρωματικό πεδίο, με μπόνους υψηλότερο framerate και VRR.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, minast said:

Μεγειές!

Σκέφτηκες καθόλου την S2721DGF;

Κι αυτή έχει ευρύ χρωματικό πεδίο, με μπόνους υψηλότερο framerate και VRR.

Ευχαριστώ! Οχι γιατί θέλω τις usb και το factory calibration που έχουν οι ultrasharp (μέχρι να κάνω δικό μου έστω αν αγοράσω τελικά ή δανειστώ colorimeter)

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Παρέλαβα μετά από αρκετές μέρες (λόγω παραγγελίας) Dell UP2716d για να αντικαταστήσει την γρια 2410 :p

 

H βάση ως συνήθως μόνο τούμπες δεν κάνει αλλά είναι κάπως πιο "χαλαρή" σε σχέση με την παλιά ενώ το monitor είναι πολύ πιο ελαφρύ παρότι περισσότερες ίντσες...

 

20210202_142033.thumb.jpg.1d5d2efaa3b4af2715eeb651f6a6d420.jpg

Είσαι ο άνθρωπός μου! Πώς είναι η διαφορά σε real estate; Κάνει "αίσθηση" η μετάβαση από 24 σε 27; Νόμιζα οτι αξίζει τουλάχιστον σε 29 ή καλύτερα σε 30-32

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Spirosssss said:

Είσαι ο άνθρωπός μου! Πώς είναι η διαφορά σε real estate; Κάνει "αίσθηση" η μετάβαση από 24 σε 27; Νόμιζα οτι αξίζει τουλάχιστον σε 29 ή καλύτερα σε 30-32

? βασίσου πάνω μου!! H διαφορά δν είναι χαοτική, υπάρχει αλλά δεν είναι και φοβερά αισθητή. Το βασικό κέρδος είναι απο την ανάλυση που πήγε 1440 αλλά αυτή ειναι 16:9, αντί για 16:10 που ήταν η 2410 οπότε χάνεις λίγο στον κάθετο

 

Σαν ιδέα φυσικά και δεν άξιζε αυτή η μετάβαση και θα πήγαινα ιδανικά σε up30 ή ακόμα καλύτερα up32 όμως 1000 ή 1200 δεν έδινα αυτή τη στιγμή για οθόνη! Και αυτά αρκετά ήταν αλλά ήθελα να πάω σε led panel και 1440, οι λάμπες της 2410 σίγουρα έχουν "πέσει"  (έχει γράψει 29000 ώρες λειτουργίας)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Είσαι ο άνθρωπός μου! Πώς είναι η διαφορά σε real estate; Κάνει "αίσθηση" η μετάβαση από 24 σε 27; Νόμιζα οτι αξίζει τουλάχιστον σε 29 ή καλύτερα σε 30-32

Έκανα παρόμοια μετάβαση πριν 2.5 χρόνια. Προσωπικά την διαφορά την βρήκα ιδιαίτερα αισθητή και ενώ η ΗΡ έχει πολύ μικρά έως και ανύπαρκτα bezel η διαφορά στα μάτια μου είναι αισθητή. Στο ίδιο γραφείο μπήκαν, ίδια απόσταση.

 Η διαφορά στην ανάλυση είναι κι αυτή αρκετά αισθητή (1080 είχα μια Dell P2414H και πήγα στην HP E273Q 1440).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Η διαφορά στην ανάλυση είναι κι αυτή αρκετά αισθητή


 η προηγούμενη του and64 ήταν 16:10, 1920*1200 ανάλυση, αν δεν κάνω λάθος και ο Spirosssss από τέτοια προέρχεται, εκεί το βήμα μοιάζει μικρότερο. Σε σένα ήταν λιγάκι πιο αισθητό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


 η προηγούμενη του and64 ήταν 16:10, 1920*1200 ανάλυση, αν δεν κάνω λάθος και ο Spirosssss από τέτοια προέρχεται, εκεί το βήμα μοιάζει μικρότερο. Σε σένα ήταν λιγάκι πιο αισθητό.

Πριν την P2414H είχα 16:10 οθόνη, 20.5 ιντσών και η διαφορά δεν ενοχλεί στο aspect ratio όταν πας σε 3 ίντσες μεγαλύτερη. Προσωπικά δε μου έλειψε το ύψος. Αυτή είναι η γνώμη μου. 

Τώρα από 24ρα 16:10 , σε 27ρα 16:9, δεν ξέρω, ίσως το ύψος να λείψει σε κάποιον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Προσωπικά δε μου έλειψε το ύψος. Αυτή είναι η γνώμη μου. 


είναι περίεργα αυτά με τις μικρές φαινομενικά διαφορές (1080 με 1200). Αν έχεις δει σε επιβατικά αεροπλάνα, κάνουν αίσχη για να «κερδίσουν» 0,5-2 εκατοστά ανά κάθισμα (σειρά). Είχα ρωτήσει κάποτε έναν που γνώριζε από τέτοια «μα καλά τόσο σημαντικό είναι, δεν το πιστεύω». Μου εξήγησε ότι το έχουν ψάξει διεξοδικά και το θεωρούν σημαντικό. Για τον δε επιβάτη -στην αίσθηση άνεσης- π.χ. απόσταση 22 εκατοστων αντί 23, μπορεί να του φανεί μέρα-νύχτα.
Παρόμοιο και με ορισμένα ρούχα/παπούτσια.

Στις οθόνες παίζει ρόλο ακόμα κι η φυσική διάσταση (τα ταξινομούν για λόγους ευκολίας ως 24 ίντσες, κάποια είναι στην πραγματικότητα 23,8, άλλα 24,01). Το καλό είναι πως οι περισσότεροι προσαρμόζονται με την συνήθεια ακόμα κι αν στην αρχή τους φανεί άβολη ή ασήμαντη η αλλαγή. Αποτυπώνεται ευκρινέστερα αυτό αν γίνει η ανάποδη κίνηση: από το 27 σε 24, θα σου φανεί δυσανάλογα χειρότερο από όσο καλύτερο σου φάνηκε το 24 σε 27.
 

Anyway, we digress.

Για να μείνω στο θέμα, μεγειά σε όλα τα παιδιά που αναβάθμισαν, ιδιαιτέρως παρακαλώ να δείξει ο κύριος Τζαξ στον @gdp77 αυτό με τα χαρτια κουζίνας, να τον καθησυχάσει περί υδρόψυξης. :p (δείχνει όμορφο πάντως, το παραδέχομαι αυτό)  

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Για να μείνω στο θέμα, μεγειά σε όλα τα παιδιά που αναβάθμισαν, ιδιαιτέρως παρακαλώ να δείξει ο κύριος Τζαξ στον @gdp77 αυτό με τα χαρτια κουζίνας, να τον καθησυχάσει περί υδρόψυξης. :p (δείχνει όμορφο πάντως, το παραδέχομαι αυτό)  

 

Εγώ το "leak test" το έκανα εκτός κουτιού για 24ώρες, αλλά του @jax7480 με hard tubing αναγκαστικά πρέπει να γίνει με στημένο σύστημα. Εξού και η ανάγκη για τα χαρτιά κουζίνας φαντάζομαι....

7 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Σε χαμηλά RPM είναι σχετικά ψόφιοι πάντως αυτοί. Μόνο για ντεκόρ. 

 

Θα δουλεύει full rpm συνέχεια με 66CFM > 57 CFM του μαμά coolermaster που επίσης τον έχω full rpm.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2021 at 7:46 PM, f117 said:

Χωράει παραπάνω πράγματα...βλέπω και τι γράφουν οι καρτέλες....

237249.png?modified=1596733733
ADDONS.MOZILLA.ORG

Download Tree Style Tab for Firefox. Show tabs like a tree.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τελευταίες πινελιές...

 

20210202_224236.thumb.jpg.016af1435832b8b8493e9304cdf26a64.jpg

 

 

 

Καμπυλουκλάκλα το οθονίδι λέμε!! Ρε συ Ζακ όταν με το καλό βάλεις μπρος, μπορείς να πεις πως φαίνονται 2 excel πλάι πλάι; Φαίνονται περίεργα ή οτιδήποτε άλλο; Δεν ξέρω τι να κάνω με οθόνη, 34αρα 21:9 κυρτή/μη κυρτή, 32άρα 16:9 κυρτή/μη κυρτή, μήπως μικρότερη σαν του Αντρέα η κανούρια 27άρα.. Έχω και αυτό το άτιμο το Forza Horizon να σκεφτώ :hehe:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Δεν είδε αυτό ο Ζάχος, να το πήγαινε "2 σε 1" :hehe: 

 

Το Lian Li DK05F ήταν από τις πρώτες επιλογές μου αλλά...

Δεν μου έκανε σε εξωτερικές διαστάσεις. Θα "έκλεινε" πολύ το δωμάτιο που θα το εβαζα.

Την τιμη την θεωρω αρκετά τσιμπημένη

Το ότι παίρνει 2 συστήματα μέσα θα το έκανε να δείχνει άσχημο και άδειο αν βάλεις μόνο ένα.

Μετά σκέφτηκα το DK 04F. Το οποίο θεωρώ πολύ μικρό (1 μέτρο).

Επίσης τέτοια κουτιά απλά σε περιορίζουν σε κάποια πράγματα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Έστησα ενα μηχάνημα για το σαλονι.

Όχι κουτια δεν εχω αλλα εχω specs.

6800K wc aio,  32gb ram, ssd και 2070..

 

Άντε γιατί με το android που ειχα δε την παλευα

Φαντάζομαι και για gaming, γιατί αν το πούλαγες και έπαιρνες κανένα shield, θα είχες και κέρδος ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, astrolabos said:

Telegram μπορεί να τρέξει;


δεν αντέχω, δεν ξέρω γιατί το κάνουν μα θα τους μιμηθώ, συγχωρεσε με για το μένσιον @GoMaR, παρακάλεσε τον κυανέρυθρο Αρχηγό να σου βάλει και Tapatalk.

Μεγειά btw

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.