Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ακριβως τα ιδια με το ιδιο ρολοι απο το 2018. Ενω το galaxy watch 4 της γυναικας δεν την παλευει με τιποτα πανω απο 1,5 μερα. Και ολα ειναι κλειστα. Στο garmin ολα τεντα ανοιχτα. Βλεποντας τα βεβαια αναμμενα και τα δυο, ε, με πιανει μια απογοητευση με τη χαοτικη διαφορα αναμεσα στις 2 οθονες (υπερ του samsung φυσικα) αλλα το ξεχναω γρηγορα 😛 

ετσι ακριβως! σε αυτη τη ζωη δεν μπορεις να τα εχεις ολα 🤪

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ακριβως τα ιδια με το ιδιο ρολοι απο το 2018. Ενω το galaxy watch 4 της γυναικας δεν την παλευει με τιποτα πανω απο 1,5 μερα. Και ολα ειναι κλειστα. Στο garmin ολα τεντα ανοιχτα. Βλεποντας τα βεβαια αναμμενα και τα δυο, ε, με πιανει μια απογοητευση με τη χαοτικη διαφορα αναμεσα στις 2 οθονες (υπερ του samsung φυσικα) αλλα το ξεχναω γρηγορα 😛 

Είναι ξεκάθαρα θέμα επιλογών αυτό, γι αυτό λέω οτι δεν είναι απαραίτητα θέμα η μπαταραία.

 

Εγω που θέλω την οθόνη του samsung δεν μπορώ να ζήσω με garmin (έχουν κάποιοι φίλοι) + οτι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αθλητικό κομμάτι, κυρίως ειδοποιήσεις , gpay και σπάνια οδηγίες gmaps αν το χρησιμοποιώ πεζός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ακριβως τα ιδια με το ιδιο ρολοι απο το 2018. Ενω το galaxy watch 4 της γυναικας δεν την παλευει με τιποτα πανω απο 1,5 μερα. Και ολα ειναι κλειστα. Στο garmin ολα τεντα ανοιχτα. Βλεποντας τα βεβαια αναμμενα και τα δυο, ε, με πιανει μια απογοητευση με τη χαοτικη διαφορα αναμεσα στις 2 οθονες (υπερ του samsung φυσικα) αλλα το ξεχναω γρηγορα 😛 

 

Έχω ένα Amazfit (xiaomi) stratos 2-3 χρόνια τώρα και ο βασικός λόγος επιλογής ήταν η διάρκεια μπαταρία (1 βδομάδα περίπου) που οφείλεται κυρίως στην ανακλαστική οθόνη (όσο πιο πολύ φως τις ρίχνεις τόσο καλύτερα δείχνει π.χ. ηλιακό φως). Ανάβει το led της μόνο με την κίνηση του χεριού όταν πας να τσεκάρεις την ώρα το βράδυ. Όσα φρου φρου και να είχε δεν θα έπαιρνα smartwatch που χρειάζεται φόρτιση κάθε 1-2 μέρες. 5 μέρες αντοχή μπαταρίας είναι το ελάχιστο αποδεκτό. Από την άλλη, οι φωτεινές και ευκρινείς οθόνες, κοστίζουν.... σε μπαταρία και έτσι έχεις άλλη μια συσκευή να φορτίζει καθημερινά. Όχι για μένα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος and64 έγραψε:

Είναι ξεκάθαρα θέμα επιλογών αυτό, γι αυτό λέω οτι δεν είναι απαραίτητα θέμα η μπαταραία.

 

Μπα, ακριβως η μπαταρια ειναι το θεμα. Σε δυο ρολογια, το ενα δουλευει με τα παντα ανοιχτα και κραταει ενα πενθημερο, το αλλο δουλευει με τα παντα κλειστα και καθε μιαμιση μερα θελει φορτιση. Μπαταρια ειναι. Και το garmin σκεψου το εχω συνεχεια αναμμενο. Το αλλο εχει off την οθονη και αναβει μονο οταν την πατας. Ωραια οθονη, ωραια λειτουργια το samsung, αλλα η μπαταρια του ειναι ο,τι χειροτερο. 1) Garmin 2)Huawei 3)Xiaomi. Αυτη ειναι η σειρα προτιμησεων στα smartwatch για εμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Μπα, ακριβως η μπαταρια ειναι το θεμα. Σε δυο ρολογια, το ενα δουλευει με τα παντα ανοιχτα και κραταει ενα πενθημερο, το αλλο δουλευει με τα παντα κλειστα και καθε μιαμιση μερα θελει φορτιση. Μπαταρια ειναι. Και το garmin σκεψου το εχω συνεχεια αναμμενο. Το αλλο εχει off την οθονη και αναβει μονο οταν την πατας. Ωραια οθονη, ωραια λειτουργια το samsung, αλλα η μπαταρια του ειναι ο,τι χειροτερο. 1) Garmin 2)Huawei 3)Xiaomi. Αυτη ειναι η σειρα προτιμησεων στα smartwatch για εμενα.

 

Και πάλι...για σένα! Εμένα αν μου δώσεις οποιοδήποτε απο αυτά μάλλον θα το χαρίσω την ίδια μέρα με μια επιφύλαξη για τα καινούρια huawei, δεν εχω δει τι ακριβώς εχουν αλλάξει. 

To οτι εχω standalone whatsapp πχ στο ρολόι είναι τέρμα σημαντικό για μένα, άλλος μπορεί να αγνοεί και την ύπαρξη του ακομα, οι ανάγκες δεν είναι ίδιες

 

Για να μην είμαστε παράλογοι, samsung τα μικρά μεγέθη όχι pro/classic οντως έχουν μικρή μπαταρία και δεν θα έλεγε κανείς οχι σε παραπάνω αυτονομία αλλά δεν είναι το νο1 πρόβλημα για όλους. Τεσπα, πολύ offtopic παίξαμε εδω με τα ρολόγια

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

1) Garmin

 

Για μένα τα ρολόγια της Garmin είναι το καλύτερο balance ανάμεσα στην χρηστικότητα, την τιμή και το smartness.

Ειδικά με τα solar editions, τσιμπάς και μερικές μερούλες μπαταρία παραπάνω και φτάνεις 20ήμερο/μήνα χωρίς να το καταλάβεις.  

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

την τιμή

 

Εκει εχουν αρχισει σιγα σιγα και το χανουν.... Ας πουμε το αντιστοιχο vivoactive που αγορασα εγω με περιπου 220 ευρω το 2018, τωρα ειναι το venu αν θυμαμαι καλα και παιζει αρκετα πανω απο 300.... Εγω το ειχα παρει γιατι εκανα και αρκετο ποδηλατο τοτε. Και σε αυτο το σεναριο, το οτιδηποτε αλλο ειναι απλα πολυ πισω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2023 at 12:26 ΜΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

Μπα; Τόση διαφορά; (2x8 έχω)

 

On 14/7/2023 at 10:55 ΠΜ, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Εκανα και εγω upgrade απο 16 σε 32. Πηρε ανασα το PC.

 

Δεν κάνω hardcore χρήση (εφαρμογές κτλ) αλλά σε κάποια παλιά παιχνίδια (πχ Counterstrike Global Offensive) είδα μέχρι και 40-50fps average (έχει σημασία η λέξη) περισσότερα. Να ήταν προβληματικό το 16άρι που είχα; (Corsair Vengeance 3200MHz). Δεν έχω ιδέα. Μπορεί να παίζει ρόλο η ανάλυση που είναι σχετικά χαμηλή (επίτηδες κάπου ανάμεσα στο 900 με το 1080p).

 

Διαφορά ωστόσο σε πιο νέα παιχνίδια που παίζω πχ Battlefield 5 (ας πούμε νέο) και Syberia The World Before (κάπως πιο νέο) δεν είδα. Και υποψιάζομαι ούτε πρόκειται καθώς αν και το 32άρι είναι 3600MHz (+400MHz από το 16άρι) έχει πιο χαλαρά timings 18-22-22-42 (έναντι 16-18-18-36 του προηγούμενου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, trib said:

Να ήταν προβληματικό το 16άρι που είχα; (Corsair Vengeance 3200MHz).

 

3 minutes ago, trib said:

το 32άρι είναι 3600MHz

 

Πολλά πράγματα ωφελούνται από την επιπλέον ταχύτητα.

 

Καταλαβαίνω σωστά, όμως, ότι ήσουν και είσαι με ένα DIMM (1x16 -> 1x32); Δεν τρέχεις ζευγάρι για dual channel; Πετάς επιδόσεις στα σκουπίδια χωρίς κανέναν λόγο. Τα <5W κατανάλωσης που κερδίζεις είναι αστείο μέγεθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

 

Πολλά πράγματα ωφελούνται από την επιπλέον ταχύτητα.

 

Καταλαβαίνω σωστά, όμως, ότι ήσουν και είσαι με ένα DIMM (1x16 -> 1x32); Δεν τρέχεις ζευγάρι για dual channel; Πετάς επιδόσεις στα σκουπίδια χωρίς κανέναν λόγο. Τα <5W κατανάλωσης που κερδίζεις είναι αστείο μέγεθος.

 

Όχι όχι, 2x16 είμαι. Απλά έγραφα 16άρι 32άρι λόγω συνολικού μεγέθους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος trib έγραψε:

 

Όχι όχι, 2x16 είμαι. Απλά έγραφα 16άρι 32άρι λόγω συνολικού μεγέθους.

 

O λόγος που είδες διαφορές (σε κάποια παιχνίδια) είναι μάλλον ότι ήσουν μέχρι τώρα με 2x8 (αυτά ήταν 99,9% single-rank) , ενώ τώρα με τα 2 x 16 παίζεις σε dual-rank mode. Κάποια παιχνίδια επωφελούνται από αυτό. Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες αν έπαιζες σε 4x8(single rank modules) που το σύστημα τα παίζει σε dual-rank mode ανά ζεύγος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2023 at 12:26 ΜΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

Μπα; Τόση διαφορά; (2x8 έχω)

 

11 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

O λόγος που είδες διαφορές (σε κάποια παιχνίδια) είναι μάλλον ότι ήσουν μέχρι τώρα με 2x8 (αυτά ήταν 99,9% single-rank) , ενώ τώρα με τα 2 x 16 παίζεις σε dual-rank mode. Κάποια παιχνίδια επωφελούνται από αυτό. Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες αν έπαιζες σε 4x8(single rank modules) που το σύστημα τα παίζει σε dual-rank mode ανά ζεύγος.

 

Το αυτο ^

 

Εβγαζα και λιγο καλυτερα νουμερα στο AIDA πριν και μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.