Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

οχι θα φτιαξω τα βολικα σεναρια της amd που ο κοσμος θα αγορασει apu για να τη βαλει με καρτα, τη παρτη μου κοιταω και αυτων που θα ζητησουν την αποψη μου.

εαν θες να δικαιολογεις τα λεφτα που δεν δινεις ή δε θες να δωσεις στο hardware και να κανεις γαργαρα τα λιγα χρηματα διαφορα (παντα στο συνολο του συστηματος) προβλημα σου ειναι, οχι δικο μου, οι επιδοσεις σου παραταυτα θα ειναι κατω και στα slide θα ειναι πανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

οχι θα φτιαξω τα βολικα σεναρια της amd που ο κοσμος θα αγορασει apu για να τη βαλει με καρτα, τη παρτη μου κοιταω και αυτων που θα ζητησουν την αποψη μου.

εαν θες να δικαιολογεις τα λεφτα που δεν δινεις ή δε θες να δωσεις στο hardware και να κανεις γαργαρα τα λιγα χρηματα διαφορα (παντα στο συνολο του συστηματος) προβλημα σου ειναι, οχι δικο μου, οι επιδοσεις σου παραταυτα θα ειναι κατω και στα slide θα ειναι πανω.

Ρε Πάνο ποια βολικά σενάρια και ποιος ασχολείται με τα slides της AMD. Εγώ σου μιλάω και εσύ πέρα βρέχει. Έχεις κολλήσει σε ένα slide. Άμα ήταν έτσι να μου το έλεγες να μην σπαταλούσα το χρόνο μου. Και όταν μπαίνει κάποιος και ζητάει καινούριο σύστημα να κοιτάς να απαντάς εσύ. Μην αφήνεις γήπεδο να παίξουμε μπάλα εμείς και οι γαργάρες μας.

Ποιο fanboy πεθαίνεις ρε μαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

AMD A10-7850K Performance Review

Χειρότερο IPC από τους Richland; Hard to believe that..

Ίσως να μην είναι χειρότερο δεδομένου ότι παίζει σε χαμηλότερες συχνότητες από τον 6800Κ, αλλά δείχνει μια κάποια αδυναμία από την AMD να βελτιώσει τις επιδόσεις στο cpu κομμάτι κάτι που είναι σίγουρα απογοητευτικό. Κάπου εδώ δικαιολογείται μάλλον και το ότι δεν κάνουν καν τον κόπο να περάσουν τον Steamroller και στην ΑΜ3+ πλατφόρμα. Μπορεί σε συνδυασμό με την gpu στο chip να μπορεί να κερδίζει πόντους υπό προϋποθέσεις, στις όποιες εφαρμογές θα αξιοποιήσουν πλήρως το chip(κάπου σε κάποιο slide η AMD αναφέρεται στο Lible Office), αλλά ο steamroller από μόνος του σε σχέση με τον piledriver δεν δείχνει να προσφέρει κάτι ουσιαστικά παραπάνω στον τομέα των επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είναι χειρότερο δεδομένου ότι παίζει σε χαμηλότερες συχνότητες από τον 6800Κ, αλλά δείχνει μια κάποια αδυναμία από την AMD να βελτιώσει τις επιδόσεις στο cpu κομμάτι κάτι που είναι σίγουρα απογοητευτικό. Κάπου εδώ δικαιολογείται μάλλον και το ότι δεν κάνουν καν τον κόπο να περάσουν τον Steamroller και στην ΑΜ3+ πλατφόρμα. Μπορεί σε συνδυασμό με την gpu στο chip να μπορεί να κερδίζει πόντους υπό προϋποθέσεις, στις όποιες εφαρμογές θα αξιοποιήσουν πλήρως το chip(κάπου σε κάποιο slide η AMD αναφέρεται στο Lible Office), αλλά ο steamroller από μόνος του σε σχέση με τον piledriver δεν δείχνει να προσφέρει κάτι ουσιαστικά παραπάνω στον τομέα των επιδόσεων.

Δεν είχαν πει +30% IPC;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν πει +30% IPC;

Πολλά μπορεί να λένε/λέγανε και κάπου στο ενδιάμεσο να αλλάξανε ρώτα ή απλά να μην φτάσανε τα λεφτά. Ο Piledriver για παράδειγμα θα ήταν το chip που θα έριχνε την κατανάλωση. Την έριξε μεν αλλά όχι σημαντικά. Ο Steamroller θα ήταν το chip που θα αύξανε τις επιδόσεις. Αν αφήσεις στην άκρη τα Μάντλια και τα ΧΟΥΜΑρα ο Steamroller δείχνει να είναι ποιο πολύ ένας PiledriverB(μόλις θυμήθηκα ότι αυτός εδώ είναι ο SteamrollerB και δεν θέλω να σκέφτομαι πως ήταν ο Α) παρά ο Steamroller των παλιών καλών slides.

Ελπίζω τα λεφτά που θα βουτήξουν από τις κονσόλες που σπάνε το ένα ρεκόρ μετά το άλλο και μάλιστα έρχεται και η Κίνα με φόρα μετά την άρση απαγόρευσης των ξένων παιχνιδομηχανών εκεί, να πάνε σε καλή μεριά.

(από ελπίδα σε ελπίδα πάμε με αυτή την εταιρία :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

[Puget Systems] AMD A10-7850K Performance Review

Το βάζω εδώ γιατί το review της puget αφαιρέθηκε από την ιστοσελίδα της λόγω nda.

Προσπερνώ τους λαϊκισμούς του yanni και πάω κατευθείαν στην ουσία.

Όπως βλέπουμε, αφού οι κάτοχοι 270Χ παίζουν στα 25 καρέ/δευτ. με τα πάντα τέρμα, όπως σοφά διαπίστωσε ο adpanos, η ΑΜΔ θεώρησε σωστό να ρίξει και άλλο το IPC αντί να το αυξήσει.

Υποψιάζομαι ότι πηγαίνοντας για περισσότερη παραλληλία(με όπλο τον "ποταμό" τρανζίστορ της υπερσύγχρονης λιθογραφίας των 28nm) έκοψαν τόσο πολύ από τους "άχρηστους" και πλέον διπλάσιους decoders, που πλέον το κάθε core συναγωνίζεται επάξια τους athlon σε IPC.

Επόμενος στόχος είναι να φτάσουν τις επιδόσεις του 3770Κ με gtx 260 σε 2560X1440 και 16Χ ΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφύγουμε λίγο... Σε apu επειδή δεν έχω ακόμα και είμαι για 7850k, η μνήμη του συστήματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί όλη απο την gpu? Παει αυτόματα η την ορίζει ο χρήστης; επίσης αξίζει να ξεκίνησε με 1600αρες που έχω στην άκρη ή να πάω σε 2133 ή σε oc2400? Για htpc το θέλω 90% αλλά ας παει κ κάνα game αμα θέλω να τη δω light gamer.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφύγουμε λίγο... Σε apu επειδή δεν έχω ακόμα και είμαι για 7850k, η μνήμη του συστήματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί όλη απο την gpu? Παει αυτόματα η την ορίζει ο χρήστης; επίσης αξίζει να ξεκίνησε με 1600αρες που έχω στην άκρη ή να πάω σε 2133 ή σε oc2400? Για htpc το θέλω 90% αλλά ας παει κ κάνα game αμα θέλω να τη δω light gamer.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Καρφι για 2100 και πανω!!!!:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη παει Φιξ ή μεταβάλεται όσο χρειαζεται; αξίζει ξέρω γω 8 ή παραπάνω γιγα για να τραβάει η κάρτα; επίσης αξίζει να παιξεις με oc στα 2400; και απο άποψη ταχύτητας και σταθεροτητας / ασυμβατότητας;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα η motherboard αναφερει οτι μπορει για εκει, αλλα ειναι θεμα και cpu εαν θα παιζει!! APu 6-8 γιγα εισαι υπερκαλημενος!!! Οριζεις εσυ μεσο βιος ποσο θες να εχει η καστα απο την ραμ!!

Link to comment
Share on other sites

AnandTech Portal | AMD Kaveri Review: A8-7600 and A10-7850K Tested

EDIT: Με λίγα λόγια μιλάμε για ένα εξαιρετικό chip για HTPC/Notebooks/Office Desktops.

Τα 100w chip είναι σκουπίδια, τα <65W είναι διαμάντια.

Ένας 750Κ και μία 7770 είναι πολύ καλύτερη επιλογή για gaming σε σχέση με τον 7850K.

EDIT2: Dual graphics μόνο με DDR3 discrete gpus. Ο Α8-7600 στο 45W mode είναι εκπληκτικός.

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.