Jump to content



Νέο Router!


Eldal

Recommended Posts

Και μετά από αποχή αρκετών μηνών ήρθε η ώρα να ξαναεκμεταλλευτώ τον Λάμπη, δηλαδή όλους εσάς και να σας δώσω την ευχαρίστηση να με βοηθήσετε... :help1:

Αρκετά με το χιούμορ όμως, πάμε στο προκείμενο.

Ο router του ΟΤΕ είναι επιεικώς απαράδεκτος και ήρθε η ώρα για αγορά νέου router. Θα 'θελα λοιπόν τη γνώμη σας για ασύρματο router που να χει καμιά 50αριά μέτρα εμβέλεια μέσα από 2-3 τοίχους το πολύ και σε τιμή λίγο πάνω από 50-60 ευρώ. Ακούω προτάσεις, ευχαριστώ προκαταβολικά.:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Το Thomson του ΟΤΕ μου βγάζει στο μπαλκόνι μία γραμμή ισχύ με αποτέλεσμα στο laptop να έχω internet αλλά πολύ αργό και σε συγκεκριμένες θέσεις. Το μπαλκόνι που λέω είναι μπροστά ενώ το router είναι στο πίσω δωμάτιο (οι 2-3 τοίχοι που λέγαμε) συνδεδεμένο με το desktop με καλώδιο.

Με έναν καλύτερο router λες δεν θα πιάνω λίγο καλύτερα στο υπόλοιπο σπίτι; (βλέπε μπροστά μπαλκόνι εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια παιζει ρολο και ποσο δυνατοι ειναι οι τοιχοι που περιγραφεις. Εχω δει σε χωρο να πιανει με απλο ρουτερ 3 τοιχους παραπερα και σε αλλα να μην πιανει ουτε στο διπλα δωματιο... Ο μεσος ορος πιανει οριακα καθετα 2 τοιχους. Δεν μιλαμε για διαγωνια κτλ εκει σχεδον αποκλειεται...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8079]Eldal[/MENTION]

Επειδή το θέμα σου είναι η εμβέλεια νομίζω ότι η λύση που χρειάζεσαι δεν είναι νέο router , αλλά ένα repeater για ενίσχυση wifi, όπως το

Netgear Wireless Extender/Bridge N 300Mbps WN2000RPT που αγόρασα πριν μια βδομάδα και βρήκα την υγειά μου. Το βάζεις στην πρίζα και σε 40" έχεις κάλυψη παντού! Ούτως ή άλλως δε θα βρεις router να σου δίνει 50m εμβέλεια μέσα από 3 τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω ένα συγγνώμη γιατί από λάθος (που τώρα το πήρα χαμπάρι) έγραψα 50 μέτρα. Δεν έχω γήπεδο για σπίτι παιδιά καμιά 10αρια είναι τα μέτρα (sorry και πάλι κι ευχαριστώ).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω. Ενα 802.11Ν repeater και δη 300αρι θα κανει τη δουλεια σου πιο σιγουρα. Το βαζεις στη μεση της αποστασης που θα ειναι επαρκες το σημα και εισαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Οκ thanks αυτό που προτείνει ο gdp77 λέει ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο (από άποψη αποδοσή/τιμή, όχι σε απόλυτες επιδόσεις), καθώς για το συγκεκριμένο διαβάζω στα reviews του πλαισίου και μερικες κακές κριτικές...

Link to comment
Share on other sites

Οκ thanks αυτό που προτείνει ο gdp77 λέει ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο (από άποψη αποδοσή/τιμή, όχι σε απόλυτες επιδόσεις), καθώς για το συγκεκριμένο διαβάζω στα reviews του πλαισίου και μερικες κακές κριτικές...

Πάντως σε μένα α)βλέπει σήμα εκεί που το tablet και το laptop δεν έβλεπε β)μου κάνει επέκταση μέχρι και τον κήπο σε όλο το σπίτι γ) είναι ταχύτατο δ) 100% αξιόπιστο 1 βδομάδα τώρα δεν έχει κάνει ούτε μία αποσύνδεση με το χρέπι netfaster της HOL ε) πανεύκολο σετάρισμα σε 1 λεπτό και μετά ξέχασα ότι υπάρχει. στ) έχει διακόπτη on/off καθώς και διακόπτη απενεργοποίησης wi-fi_ext (για να δουλεύει μόνο με τα 4 lan ports), ώστε να το φέρνεις στα μέτρα σου και να μην τρως περισσότερη ακτινοβολία απ'όσο χρειάζεται (σημαντικό για μένα που έχω παιδί και ό,τι μπορώ από ασύρματα δίκτυα θέλω να το περιορίζω, στο μέτρο του δυνατού πάντα).

Μην πας σε extender αλλα σε access point που να εχει mode repeater...

Για πες για ποιο λόγο και με πόσα χρήματα αγοράζεις ένα AP

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.