Jump to content


Βάψιμο κουτιού


SpirosKGR

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα ( αν όχι, θα φτιάξω νέο θέμα [?] )

Μπορώ να βάψω άσπρο ματ την πρόσοψη και τα πλαϊνά από το κουτί μου χωρίς να έχω ασχοληθεί ξανά με βαψίματα ( κάτι κάγκελα είχα βάψει στο στρατό αν πιάνετε :p ) ; Επειδή είναι βαμμένα άσπρα ήδη με γυαλιστερή υφή ( δε ξέρω πώς να το πω ) γίνεται ή θέλει κάποια ειδική διαδικασία και να το πάω σε κάποιον ειδικό; 

Λέω να ξεκινήσω με την πρόσοψη καθώς έχω και έξτρα άλλες 2 ( χάρη στην nzxt ) για πειραματισμό :p 

 

Πώς μπορώ να το κάνω και τι προετοιμασία θέλει; 

 

Είναι γενικά εύκολο; 

 

To case είναι αυτό

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Εκανα νέο θέμα.

 

Κοίτα μπορείς μόνος σου; Δεν ξέρω δεν είναι απλό να βάψεις σωστά. Το ότι έχεις 3 προσόψεις να παίξεις είναι καλό.

Προσωπικά θα σου έλεγα να το πας κάπου για βάψιμο. Τα πλαϊνά πχ θα θέλουν ηλεκτροστατική. 

Αν βάψεις με σπρέι αργά ή γρήγορα θα ξεφλουδίσει.

 

Υπάρχει και το plasti dip που συγχωρεί τα λάθη και όταν το βαρεθείς το βγάζεις. Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλά αν θες κάτι μόνιμο πας σε μάστορα να στα φτιάξει σωστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εκανα νέο θέμα.

 

Κοίτα μπορείς μόνος σου; Δεν ξέρω δεν είναι απλό να βάψεις σωστά. Το ότι έχεις 3 προσόψεις να παίξεις είναι καλό.

Προσωπικά θα σου έλεγα να το πας κάπου για βάψιμο. Τα πλαϊνά πχ θα θέλουν ηλεκτροστατική. 

Αν βάψεις με σπρέι αργά ή γρήγορα θα ξεφλουδίσει.

 

Υπάρχει και το plasti dip που συγχωρεί τα λάθη και όταν το βαρεθείς το βγάζεις. Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλά αν θες κάτι μόνιμο πας σε μάστορα να στα φτιάξει σωστά.

Ευχαριστώ Κάρμεν, το θέμα είναι ότι δεν έχω ξαναβάψει κάτι οπότε λέω να ξεκινήσω με την πρόσοψη, να δω πώς θα βγει και βλέπουμε. Που λες θέλω να το βάψω γιατί καλή χρυσή η nzxt αλλά η ποιότητα βαφής στο κουτί είναι μέτρια. Αν βάλεις στη πρόσοψη  έναν φακό 25 μοίρες υπό γωνία βλέπεις 5-6 ενός χιλιοστού περίπου (πάνω στη βαφή) σαν μπιμπικάκια κάπως έτσι ( σε φωτογραφία να το βγάλω δεν φαίνεται ή αν το δει κάποιος από μπροστά δεν φαίνεται, θέλει σε φως ημέρας ) . Δεν ξέρω βέβαια αν το προκάλεσε το αζαξ που το καθαρίζω μέρα παρα μερα ( ο υπολογιστής είναι κοντά σε μπαλκονόπορτα και συχνά μπαίνει σκόνη από το παράθυρο ( μένω εκτός πόλης ) με αποτέλεσμα να προσκολλάτε πάνω στο κουτί.

 

Πόσο λες να μου ζητήσουν για ένα βάψιμο, 20 εκ. Χ 47 εκ είναι οι διαστάσεις.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της βαφής ειδικά στα λευκά της κουτιά είναι ένα μόνιμο ζήτημα και απορώ γιατί μετά από τόσο καιρό το συνεχίζει...

Τεσπααααα

 

Δυστυχως τιμή δε μπορώ να σου πω ούτε στο περίπου. Τελευταία φορά που έβαψα ήταν πριν 3-4 χρόνια. Το ποσό πάντως δεν ειναι καθόλου απαγορευτικό και σίγουρα θα είναι αρκετά κοντά σε όσα θα ξοδέψεις. Το αποτέλεσμα δε, δεν θα έχει καμία σχέση. Πετάξου σε ένα δύο μαστόρια και πάρε τιμές ΠΡΙΝ ασχοληθείς. Γιατί αν ασχοληθείς και μετά θα πρέπει να βγάλουν και τα χρώματα για να βάψουν βράστα χαραλαμπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την nzxt ναι, και το επίσης ακόμη κακό είναι ότι γρατζουνιέται εύκολα. Κατά τα άλλα είναι πολύ ωραίο κουτι, με πολύ όμορφο σχεδιασμό. Κι από ότι είδα και στην "elite" έκδοση του δεν άλλαξαν τίποτα περι βαφής. 

 

Θα ρωτήσω και θα ξαναποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να το "ντύσω" με λευκό καρμπόν μπροστά τουλάχιστον @karmen1983 Κάρμεν έχεις να προτείνεις κάποιο έμπιστο πωλητή από ebay ( έχω ξαναψωνίσει από ebay by the way )

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά τα χρόνια που αγόραζα ψώνιζα από αυτόν

http://www.ebay.com/usr/sklondon?_trksid=p2053788.m1543.l2754

 

Βέβαια βλέπω ότι πλέον δεν εχει πρα΄γματα προς πώληση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Έπεσε τρίψιμο, αστάρι, το χρώμα και μετά βερνίκι. Σπρέι από χρωματοπωλείο της γειτονιάς.

Για την κάρτα... έχει πουληθεί!!! Δεν υπήρχε κάποιος λόγος, με παρέσυρε το θέμα.

Για το 2ο μέρος όσον αφορά τα χρώματα φίλος φανοποιός μου είπε να πάω σε μαγαζί που προμηθεύεται και ανάλογα τι θέλω,

να πάρω σπρέι μονής (δεν χρειάζεται βερνίκι, γυαλίζει από μόνο του) ή διπλής βαφής(θέλει βερνίκι) η φιάλη έχει 10€ με 14€.

Παράθεση

 θα κάνω μια παρένθεση σε περίπτωση που θέλει κάποιος γενικά

να βάψει κάποιο αντικείμενο. Ακολούθησα απ'αυτές τις δυο σελίδες τις συμβουλές κι αυτήν τη φορά τα πήγα καλύτερα.

Διαδικασια βαφης

πως να βαψετε τα πλαστικα που κοσμουν το σαλονι του αυτοκινητου σας. - BMWfans Forum

Την πρώτη φορά ενώ με τα χρώματα τα είχα καταφέρει καλά, την είχα ''πατήσει'' με το βερνίκι (σε κάποια πλαστικά είχε

''πετάξει'' φουσκάλες. Επίσης είχα αφήσει το βερνίκι να στεγνώσει για ένα 24ωρο με αποτέλεσμα όταν έπιανα κάποιο

από τα πράγματα να αφήνω το αποτύπωμα από τα δάχτυλα. Καλό είναι όταν φτάσετε στο σημείο που έχετε τελειώσει και με

το βερνίκι να αφήσετε να στεγνώσει το λιγότερο 3 24ωρα (εξαρτάται και από το βερνίκι). Αυτή την φορά άφησα τα πράγματα

3-4 μέρες να στεγνώσουν και άφησα κάπου δαχτυλιές. Αυτά τα αναφέρω μέσα από την εμπειρία που απόκτησα μέσα από

το project. Στο θέμα βαψίματος είμαι αρχάριος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.