Jump to content



Ιστορίες καθημερινών... windows


Recommended Posts

Ένας καλός οικογενειακός φίλος που ταξιδεύει πολύ λόγω δουλειάς, μου είχε φέρει το laptop του τον περασμένο Γενάρη γιατί του είχε χτυπήσει ο δίσκος, εκτός εγγύησης. Αλλάχθηκε ο δίσκος και περάστηκαν φρέσκα win με το λογισμικό (open source και freeware) που μου είχε ζητήσει, δηλαδή, chrome, vlc, libre office, 7-zip, avast κτλ. Όταν τέλειωσα, είχα φτύσει άπειρο αίμα με τους drivers και είχα χάσει αρκετές ώρες. Αλήθεια έχετε δοκιμάσει να περάσετε win σε οποιοδήποτε laptop όχι από recovery media, αλλά με clean install; Θα άλλαξετε άμεσα γνώμη για την «ευχρηστία» των win… Υποψιαζόμενος λοιπόν ότι σύντομα το μηχάνημα θα μου ξανάρθει, έκανα ένα system recovery DVD από το tool των win, ενώ το σχετικό image κρατήθηκε στον δίσκο του μηχανήματος (στο δεύτερο partition). Τουλάχιστον, σκέφτηκα, όταν θα μου ξανάρθει διαλυμένο από malware, να καρφώσω το dvd και να κάνω restore από το image και να μην ξαναφτύσω αίμα.

Πράγματι, πριν 2 μέρες με πήρε τηλέφωνο αναφέροντας περίεργη συμπεριφορά σε χρήση desktop και περνώντας να μας επισκεφτεί, φέρνει και το laptop. Τα συμπτώματα ήταν πρωτόγνωρα σε σχέση με ό,τι έχω δει μέχρι σήμερα. Το μηχάνημα δεν έκανε shut down με κανένα τρόπο, παρά μόνο sleep. Πατούσες shut down και δεν έκανε τίποτα. Πατούσες το μηχανικό power κουμπί του laptop και έμπαινε sleep. Δεν μπορούσες να το πατήσεις παρατεταμένα για να κλείσει επιτέλους το ρημάδι. Log out δεν δούλευε. Restart δεν δούλευε. Οι browsers (και firefox και chrome) επικάλυπταν την task bar. Μόνο οι browsers!!!! Έμπαινες net και για κάθε λέξη που υπήρχε στη σελίδα που επισκεπτόσουν έβγαιναν διαφημιστικά links (κλασιικό hijacking). Alt+ctrl+del δεν έκανε τίποτα, task manager δεν άνοιγε. Σε επεξεργασία κειμένου υπήρχε σημαντική καθυστέρηση ανάμεσα στο πάτημα του οποιουδήποτε πλήκτρου και στην εμφάνιση στην οθόνη (το laptop φορούσε i5 και 4GB RAM). Γενικά η κατάσταση δεν παλευόταν και έκρινα ότι δεν άξιζε τον κόπο και τον χρόνο να βρω τι malware είχε μπει (που δε θα ‘ταν μόνο ένα) και να το καθαρίσω. Πάμε για restore, σκέφτηκα, να ξεμπερδεύουμε.

Πριν το restore έπρεπε να γίνουν bakup τα αρχεία της δουλειάς του. Ήταν μερικές εκατοντάδες αρχεία (περίπου 5GB), όλα στο φάκελο documents των windows, που “φυσικά” δεν είχαν γίνει backup από το χρήστη (δεν του έφτανε το πάθημα προ εξαμήνου από την καταστροφή του δίσκου....). Καρφώνω έναν εξωτερικό δικό μου δίσκο και ξεκινάω το copy. Αμ δε... Σταματάει στα μισά αναφέροντας πρόβλημα με το path... Τρέχα γύρευε. “Και πολύ ασχολήθηκα με το ****λειτουργικό” σκέφτηκα. Αφαιρώ μπαταρία, τραβάω το καλώδιο ρεύματος - για να κλείσει- και μπουτάρω με φλασάκι στο ubuntu 13.04. Το copy γίνεται κανονικά στον εξωτερικό δίσκο, σώσαμε τα αρχεία. Κάνω και ένα check στο δίσκο με τη μαμίσια εφαρμογή του ubuntu μήπως και είχε χτυπήσει πάλι (είπαμε ο χρήστης ταξιδεύει συνέχεια), ήταν ok.

Ώρα για το restore!

Μπουτάρω με το σχετικό recovery DVD που είχε φτιαχτεί. Βλέπει το σχετικό image στο 2ο partition του δίσκου (εκεί το είχα αποθηκεύσει). Το image ήταν 30GB. Δυο τρία enter χρειάστηκαν και το recovery ξεκίνησε. Σε μισή ωρίτσα θα έχουμε τελειώσει, λέω στον Γιάννη, αγνοώντας το μήνυμα που έλεγε ότι “μπορεί να χρειαστούν από μερικά λεπτά έως μερικές ώρες”. Έβλεπα μόνο ένα progress bar, χωρίς ποσοστό. Γέμιζε όμως πολύ αργάαααααααααα........ Τι διαολο ρε παιδιά; Πόση ώρα μπορεί να πάρει να κοπιάρεις ένα image από το 2ο partition ενός δίσκου στο 1ο; Είχαν περάσει 2 ώρες και φαινόταν να είναι στο 5%.... Ήπιαμε, φάγαμε και η καταστάση ήταν ίδια... Έφυγε ο φίλος μας και έμεινε το μηχάνημα ανοιχτό όλο το βράδυ να κάνει restore. Πρέπει να χρειάστηκαν συνολικά 8-10 ώρες. ΕΛΕΟΣ!!! Το μηχάνημα επανήλθε στην κανονική του κατάσταση, αλλά...... 10 ώρες???????????????? wtf??????????

Για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκαν τα αισθήματα “αγάπης” που τρέφω για τα win. Είναι πανεύκολο να γονατίσει το OS από κάθε λογής malware. Είναι σχεδόν δεδομένο ότι ο average Joe θα χρειαστεί (ή θα πρέπει να πληρώσει) τεχνική βοήθεια το πολύ σε 6 μήνες από την αγορά του μηχανήματος. Και τέλος, ανακάλυψα ότι το restore sucks μέχρι εκεί που δεν πάει. clonezilla ftw άλλη φορά να ξεμπερδεύω!

Υ.Γ. Σε επόμενο post θα αναφέρω στο πόσο ωραία πέρασα με το νέο laptop win8 του αδερφού μου, που μου το έφερε για πρώτη χρήση και εγκατάσταση λογισμικού και τα άπειρα καντήλια που έριξα και με το μηχάνημα και με το OS.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί πιστεύεις ότι άμα έβαζες linux θα είχε διαφορά; :p

Εγώ τα μόνα πρόβληματα που έχω συναντήσει με το clean install των windows σε μερικά laptop είναι η web cam και το wifi. Και αυτό στα laptop που έχουν κουμπάκι για το wifi on. Και με τη web cam σε μερικά προγράμματα μόνο - που χρειάζεται το πρόγραμμα τους.

Πάντως σοβαρά, άμα τα win δε βρουν οδηγούς, αμφιβάλω ιδιαίτερα ότι κάποια έκδοση των linux θα τους έχουν ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε μια φορα κάποιος να βάλω ουμπούντου, τον ρώτησα photoshop πως θα βάλουμε?

end of story

Μια άλλη φορα είπα στην κοπέλα μου να τις βάλω ουμπούντου.

ακούστηκε μια φωνή από το βάθος, και MS office θέλω.

end of story

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] . Σε φορητους (ειτε lapto, ειτε netbook) 5ετιας και νεωτερα, σπανιοτατα τα Win ΔΕΝ θα βρουν drivers...Η εγκατασταση ειναι Plug N Play φαση.

Σε περιπτωσεις WinXP, αρκει ενα δευτερο PC με ιντερνετ, οπου στην σελιδα του εκαστοτε κατασκευαστη υπαρχουν τα παντα...

Εκει που ειχα θεμα, ειναι pc με Win7, να θελουν downgrade σε ΧΡ, οπου δεν υπηρχαν drivers και εψαχνα παντου. Αλλα αυτη ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Γιατί πιστεύεις ότι άμα έβαζες linux θα είχε διαφορά;

χαλαρά....

Πάντως σοβαρά, άμα τα win δε βρουν οδηγούς, αμφιβάλω ιδιαίτερα ότι κάποια έκδοση των linux θα τους έχουν ήδη.

Με δουλεύεις..... Τρεις (3) σελίδες με drivers και patches είχε η σχετική σελίδα της toshiba!!!! (ορίστε δείτε)

attachment.php?attachmentid=57605&stc=1&d=1375871425

Έλα να βάλεις win7 στο δικό μου Toshiba L655 (i5). Δεν βλέπουν ΤΙΠΟΤΑ λέμε. Ούτε δίκτυο, ούτε gpu (λάθος ανάλυση), ούτε ήχος ΤΙΠΟΤΑ. Αντίθετα το ubuntu τα βλέπει όλα out of the box.

Το σχόλιό σου (σε bold) δείχνει ότι δεν έχεις καμία σχέση με linux και ούτε και έχεις ασχοληθεί ποτέ, οπότε άσε το Linux καλύτερα

[MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION]

Μου είπε μια φορα κάποιος να βάλω ουμπούντου, τον ρώτησα photoshop πως θα βάλουμε?

end of story

Το έχει αγορασμένο; Χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητές του; Το 90% έχουν photoshop για να κάνουν απλούστατα πράγματα που γίνονται με ένα κάρο άλλες εφαρμογές. Επίσης χρησιμοποιώ χρόνια το gimp και ως χομπίστα που του κάνω ημιεπαγγελματική χρήση με καλύπτει 100%. Και μην ακούσω μπαρούφες για το gimp από ανθρώπους που δεν μπορούν/ δεν θέλουν/ δεν έχουν χρόνο να το μάθουν. Όλα σεβαστά, αλλά όχι να απαξιώνεις ένα πρόγραμμα που δεν ξέρεις.

Μια άλλη φορα είπα στην κοπέλα μου να τις βάλω ουμπούντου.

ακούστηκε μια φωνή από το βάθος, και MS office θέλω.

end of story

Επίσης το 90(+)% του κόσμου θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να καλύπτεται με το libre. Απλά δεν θέλουν / δεν γνωρίζουν. Και έτσι χρησιμοποιούν πειρατικό office.

ΥΓ ΔΕΝ θέλω να το κάνω linux vs win, οπότε σας παρακαλώ μην κάνετε τέτοια σχόλια. Και στο αρχικό post δεν έκανα καμία σύγκριση με linux (πέρα από το αναφέρω ότι μπόρεσα να αντιγράψω τα αρχεία του χρήστη μέσα από ubuntu).

post-1066-1416077605,173_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγορασμένο; Χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητές του; Το 90% έχουν photoshop για να κάνουν απλούστατα πράγματα που γίνονται με ένα κάρο άλλες εφαρμογές. Επίσης χρησιμοποιώ χρόνια το gimp και ως χομπίστα που του κάνω ημιεπαγγελματική χρήση με καλύπτει 100%. Και μην ακούσω μπαρούφες για το gimp από ανθρώπους που δεν μπορούν/ δεν θέλουν/ δεν έχουν χρόνο να το μάθουν. Όλα σεβαστά, αλλά όχι να απαξιώνεις ένα πρόγραμμα που δεν ξέρεις.

Για εμενα ήταν, και ναι το έχω αγορασμένο, και δεν νομίζω να μπορείς να πεις πως δεν κάνω σοβαρές δουλειές... για την ακρίβεια όχι απλά χρησιμοποιούμε το 100% του photoshop, αλλα έχω και ένα ολόκληρο IT να μου γραφει custom πληγείς για functions που δεν έχει το photoshop, το indesign και το illustrator

Επίσης το 90(+)% του κόσμου θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να καλύπτεται με το libre. Απλά δεν θέλουν / δεν γνωρίζουν. Και έτσι χρησιμοποιούν πειρατικό office.

ναι... άμα κανεις χαβαλέ ίσος, άμα στέλνεις εταιρικά έγγραφα και το 1 στα 3 απλά τους χτυπάει.. εκεί να δεις την γλυκα... όλα αυτά είναι καλά ώσπου να μπει το θέμα του επαγγελματισμού και των χρημάτων.

(p.s. A! και για τους noobades που λες που θέλουν το photoshop για χαζομάρες... δες ποσα tutorials υπάρχουν για αυτούς τους noobades στο photoshop και ποσα στο gimp)

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα ήταν, και ναι το έχω αγορασμένο, και δεν νομίζω να μπορείς να πεις πως δεν κάνω σοβαρές δουλειές... για την ακρίβεια όχι απλά χρησιμοποιούμε το 100% του photoshop, αλλα έχω και ένα ολόκληρο IT να μου γραφει custom πληγείς για functions που δεν έχει το photoshop, το indesign και το illustrator

Ο επαγγελματίας που το έχει αγορασμένο έχει "κλειδωθεί". Case closed. Εκτός αν έχει αποφασίσει στην επόμενη αναβάθμιση να δοκιμάσει να δουλέψει με τα δωρεάν gimp/inkscape/scribus κτλ. Βέβαια όλα αυτά θέλουν χρόνο εκμάθησης που δε νομίζω ότι είναι διατεθειμένοι πολλοί να αφιερώσουν. Η επιλογή όμως υπάρχει για την πλειοψηφία του κόσμου. (Ορίστε και η λίστα για όσους δεν μπορούν να πληρώνουν άλλο)

ναι... άμα κανεις χαβαλέ ίσος, άμα στέλνεις εταιρικά έγγραφα και το 1 στα 3 απλά τους χτυπάει.. εκεί να δεις την γλυκα... όλα αυτά είναι καλά ώσπου να μπει το θέμα του επαγγελματισμού και των χρημάτων.

Γιατί δεν καλύπτεται η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών από απλά doc ή rtf? Ποιοι ποσοστό είναι αυτό που χρειάζεται docx και παράγει τόσο πολύπλοκα έγγραφα που δεν ανοίγουν με libre? Το οποίο παρεμπιπτόντως βελτιώνεται ως προς τη συμβατότητα ms office κάθε μέρα που περνάει. Αν κάτι δεν άνοιγε σωστά πριν λίγους μήνες τώρα που είμαστε στην έκδοση 4 τα πράγματα έχουν αλλάξει σημαντικά. Καλό είναι να είμαστε open minded

(p.s. A! και για τους noobades που λες που θέλουν το photoshop για χαζομάρες... δες ποσα tutorials υπάρχουν για αυτούς τους noobades στο photoshop και ποσα στο gimp)

18m προς 6m. Προσωπικά ό,τι tutorial έχω ψάξει το έχω βρει πανεύκολα και έχω κάνει τη δουλειά μου. Αν δεν σε καλύπτουν τα 6m και προτιμάς πειρατικό και 18m, οk.

Link to comment
Share on other sites

χαλαρά....

Με δουλεύεις..... Τρεις (3) σελίδες με drivers και patches είχε η σχετική σελίδα της toshiba!!!! (ορίστε δείτε)

attachment.php?attachmentid=57605&stc=1&d=1375871425

Αρχικά το να έχει 3 σελίδες drivers δε σημαίνει ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν το hw. Έπειτα τα περισσότερα είναι τα σαβουροπρογράμματα που βάζουν μέσα. Και τέλος το να έχει πολλές σελίδες δεν είναι κακό - ίσα ίσα σημαίνει ότι θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι. Και η μητρική μου έχει 2 σελίδες με drivers/bios, τι σημαίνει, ότι τα χρειάζεται; Η πραγματική ερώτηση είναι που είναι οι drivers για τα άλλα λειτουργικά - πόσο σίγουρος είσαι ότι θα παίζει κανονικά;

Το σχόλιό σου (σε bold) δείχνει ότι δεν έχεις καμία σχέση με linux και ούτε και έχεις ασχοληθεί ποτέ, οπότε άσε το Linux καλύτερα

Ναι έχεις δίκιο, μ@λ@κίες λέω. Πάλι καλά που έχουμε τα παιδάκια στο internet να μου πουν τι ξέρω, να με βάζουν στη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το να έχει 3 σελίδες drivers δε σημαίνει ότι τα windows δεν αναγνωρίζουν το hw. Έπειτα τα περισσότερα είναι τα σαβουροπρογράμματα που βάζουν μέσα. Και τέλος το να έχει πολλές σελίδες δεν είναι κακό - ίσα ίσα σημαίνει ότι θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι. Και η μητρική μου έχει 2 σελίδες με drivers/bios, τι σημαίνει, ότι τα χρειάζεται; Η πραγματική ερώτηση είναι που είναι οι drivers για τα άλλα λειτουργικά - πόσο σίγουρος είσαι ότι θα παίζει κανονικά;

Την περίμενα την απάντησή σου απλά βαριόμουν να το γράψω από την αρχή. Εκτός από τους drivers που είναι απαραίτητοι χρειάζεσαι -δυστυχώς- και μεγάλο μέρος του σκουπιδολογισμικού γιατί διαφορετικά δε λειτουργεί το hw. π.χ. μόνο με τους drivers δεν θα παίξει το wireless διότι δεν υπάρχει φυσικός διακόπτης και ανοίγει και κλείνει με συνδυασμό πλήκτρων που για να λειτουργήσει θέλει και το σκουπιδολογισμικό που αναφέρεις. Το ίδιο και το bt κ.ο.κ.

Και εδώ σε θέλω να περνάς τους drivers και μετά να μην σου παίζει το wifi και να πρέπει να ψαχτείς ποιο είναι το σκουπιδολογισμικό που ενεργοποιεί το wireless κτλ.

Ανοιχτή πρόκληση: Εγώ, εσύ, το laptop μου και μια κάμερα. Να μου κάνεις clean install win 7 και αφού τελειώσεις να παίζουν όλα και μετά να περάσεις και βασικό λογισμικό π.χ. κάνα a/v, office, vlc κτλ. Αν πέσεις κάτω από τις 3 ώρες θα σου χαρίσω το laptop. (Και σου έχω δώσει και headstart με την παραπάνω εικόνα). Μόνο τα restart που θα σου ζητήσει είναι 1 ώρα. Στο ubuntu θες 20' (μετρημένα). Και μπορούμε μετά να ανεβάσουμε και άρθρο/review με το video και σχόλια στο thelab. Μιλάω πάντα για το laptop μου Toshiba L655-183

Ναι έχεις δίκιο, μ@λ@κίες λέω. Πάλι καλά που έχουμε τα παιδάκια στο internet να μου πουν τι ξέρω, να με βάζουν στη θέση μου.

Εγώ μιλάω με πραγματικά δεδομένα. Το επιχείρημα ότι "άμα δε βλέπουν κάτι τα win out of the box, δεν το βλέπει ούτε το ubuntu" είναι κάτι που de facto έχει απορριφθεί στην καθημερινότητά μου πολλές φορές. Και αυτός λέει μπούρδες;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές οι drivers για Win7 είναι πολλές φορές ποιο εύκολοι απο linux για να εγκατασταθούν.

Συνήθως πρόβλημα θα βρείς με το wifi και λίγες φορές με την κάμερα.

Ναι υπάρχουν και περιπτώσεις που θα σε βασανίσουν οι drivers. Γιατί οι εταιρίες των hardware απλά σταματούν να υποστηρίζουν πια. Ενώ για linux τα τελευταία 3 χρόνια δίνουν απο την σελίδα τους και για linux. Θεωρώ οτι 1 στις 10 δε θα βρείς drivers για Win ενώ σε linux 4 στις 10. Λογικό μεν αφού σε linux οι περισσότεροι drivers φτιάχνονται απο τους χρήστες ενώ για Win απο τις εταιρείες.

Πχ σε καινούργιο laptop dell οι drivers για Win7 για το ασύρματο δε παίξανε ποτέ. Το μηχάνημα έρχετε με Win8 και έχει βγεί το ίδιο μοντέλο με τρεις διαφορετικές εκδόσεις του wifi module. Άντε γύρευε τώρα drivers για Win7 αφού της ίδιας της Dell δε δουλέψανε ΠΟΤΕ.

Δυστυχώς επειδή σε εργασιακό περιβάλλον οι χρήστες είναι "άχρηστοι" και μάθανε με τον κακό τον τρόπο 5 πράγματα. Δεν μπορείς να τους μάθεις καινούργια κόλπα. Εδώ και 6 μήνες αντιπρόεδρος δημόσιας υπηρεσίας δεν μπορεί ακόμα να μπεί στο OWA του exchange. Δεν θυμάται το απλό url https:// και βρίζει εμάς λες και φταίμε που κάνει η ίδια λάθος.

Επειδή σε επαγγελματικό επίπεδο δε μπορώ να τρέχω για την κάθε βλακεία και την κάθε ασυμβατότητα. Ήδη έτρεχα και ακόμα τρέχω για την ασυμβατότητα office 2003 με 2007+ και doc με docx. Και το πρόβλημα είναι οτι ο οποισδήποτε στέλνει αρχεία στον οποιοδήποτε. Και οι δύο άσχετοι και σχεδόν πάντα 2 τεχνικοί τρέχουν και απο τις δύο μεριές για κάθε βλακεία.

Γενικά για business θέλεις όσο γίνεται λιγότερο troubleshooting και ποιο εύκολο γίνεται. Και το MS office ήδη το ξέρουν και το έχουν και σχεδόν όλοι.

Πριν 2 χρόνια κοίταγα σε μια εταιρεία με 100 υπαλλήλους να δώ το θέμα αδειών και αναβάθμισης όλης της μηχανογράφησης. Χρειαζόντουσαν office 2007 στα κεντρικά λόγο outlook και visio κλπ. Αλλά στα περιφερειακά θέλαν μόνο word και excel. Θέλαμε να φτιάξουμε ένα word τιμοκατάλογο για εκτύπωση σε αυτοκόλλητα το οποίο θα διάβαζε απο ένα excel τις τιμές και θα ενημερωνόταν αυτόματα. Τα κεντρικά θα διαχειρίζονταν το excel και όλοι θα εκτύπωναν μόνο το word. Δεν ήθελα όμως να πληρώσω 100 άδειες office αφού πραγματικά ήθελα μόνο 20 συνολικά. Επίσης εκτύπωση πρέπει να γίνεται και σε Word αλλά και σε Open Source. χαχαχα θα ήθελα..

Δοκιμή Open Office. Δεν φέρνει τα headers καν και η παραμετροποίηση χανόταν αν την είχες κάνει με Word. Αν την έκανες με Open Office την έβλεπε άλλα ντάλλον και έβγαινε εκτός περιθωρίων.

Libre Office πήγαινε επίσης τα περιθώρια περίπατο.

Τελικά αγοράστηκαν άλλες 10 άδειες ms office και ανα υποκ/μα εκτυπώνουν σε έναν υπολογιστή τις ετικέτες.

Το να μάθει ο αρχικός σχεδιαστής και Ms Office αλλά και Libre was not an option. Εδώ δε θυμούνται τους κωδικούς των pc τους και των e-mail τους ακόμα και νεαροί θα μάθει ο 50άρης να δουλεύει δύο προγράμματα επεξεργασίας κειμένου συν της μηχανογράφησης + τα e-mail?

End of story...

Και ναι δυστυχώς ζούμε σε εποχή που το pc ζητάει το domain user account και ο χρήστης συμπληρώνει ολόκληρο το e-mail του στο username χωρίς να του έχει πεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο ΠΟΤΕ.

Και το χειρότερο απ`όλα είναι αν πρέπει να κάνεις troubleshooting σε όλα αυτά πρέπει να χρεισιμοποιείς και εσύ τα ίδια ακριβώς. Δεν μπορώ να έχω και Libre Office αλλά και Open Office. Δεν μπορώ να έχω και Photoshop αλλά και Gimp. Πας με την πλειοψηφία και ζείς με αυτό. Live with that.

Αν είναι η χρήση για την πάρτυ σου και μόνο. Ωραία βάλε Open Source.

Αν εμπλέκονται πολλοί και η ασυμβατότητα πάει σύνεφο τότε go with the wave.

Link to comment
Share on other sites

Την περίμενα την απάντησή σου απλά βαριόμουν να το γράψω από την αρχή. Εκτός από τους drivers που είναι απαραίτητοι χρειάζεσαι -δυστυχώς- και μεγάλο μέρος του σκουπιδολογισμικού γιατί διαφορετικά δε λειτουργεί το hw. π.χ. μόνο με τους drivers δεν θα παίξει το wireless διότι δεν υπάρχει φυσικός διακόπτης και ανοίγει και κλείνει με συνδυασμό πλήκτρων που για να λειτουργήσει θέλει και το σκουπιδολογισμικό που αναφέρεις. Το ίδιο και το bt κ.ο.κ.

Και εδώ σε θέλω να περνάς τους drivers και μετά να μην σου παίζει το wifi και να πρέπει να ψαχτείς ποιο είναι το σκουπιδολογισμικό που ενεργοποιεί το wireless κτλ.

Έχεις πολύ καιρό να βάλεις drivers είτε τους βάζεις με λάθος τρόπο. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση καν το πρόγραμμα για εγκατάσταση. Have disk... επιλέγεις driver. Αν κάνει είσαι jet αν δε κάνει δε στο εγκαθιστά. Υπάρχει 10% περίπτωση να σου κάνει εγκατάσταση τον driver και να μη δουλέψει σωστά η συσκευή αλλά για αυτό φταίει ο driver εξαρχής. Και εγκατάσταση με το σκουπιαδιαριό να κάνεις πάλι δε θα παίξει.

Εκτός απο twain scanner, καμια περίεργη κάμερα που τα τελευταία 4 χρόνια δεν έχω πετύχει και πολύ λίγα παλιά laptop με κάτι extra button media shortcuts του στυλ κουμπί για τον browser. Όλα τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται το σκουπιαδιαρό. Extract το exe με το winrar και εγκατάσταση μόνο τον driver.

Ανοιχτή πρόκληση: Εγώ, εσύ, το laptop μου και μια κάμερα. Να μου κάνεις clean install win 7 και αφού τελειώσεις να παίζουν όλα και μετά να περάσεις και βασικό λογισμικό π.χ. κάνα a/v, office, vlc κτλ. Αν πέσεις κάτω από τις 3 ώρες θα σου χαρίσω το laptop. (Και σου έχω δώσει και headstart με την παραπάνω εικόνα). Μόνο τα restart που θα σου ζητήσει είναι 1 ώρα. Στο ubuntu θες 20' (μετρημένα). Και μπορούμε μετά να ανεβάσουμε και άρθρο/review με το video και σχόλια στο thelab. Μιλάω πάντα για το laptop μου Toshiba L655-183

I dare you.

Χωρίς updates με πλήρη driver και όλα να δουλεύουν στο κάνω εγκατάσταση σε 2 ώρες με 2.5 ώρες. Και πιθανών και εγκατάσταση office μέσα. Δεν ξέρω την ταχύτητα του δίσκου σου και γενικά του laptop αλλά ... Δεν είναι το τι κάνεις αλλά πως το κάνεις και πιστεύω το ξέρεις καλύτερα.

Εγώ μιλάω με πραγματικά δεδομένα. Το επιχείρημα ότι "άμα δε βλέπουν κάτι τα win out of the box, δεν το βλέπει ούτε το ubuntu" είναι κάτι που de facto έχει απορριφθεί στην καθημερινότητά μου πολλές φορές. Και αυτός λέει μπούρδες;

Εγώ θα σου βάλω πρόκληση να μου βρείς drivers για plotter εκτυπωτή με συνδεσμολογία LPT1 της HP. Διάλεξε όποιον θέλεις εσύ. Απλά σε βάζω στο τρυπάκι χωρίς να έχω κάνει καν έρευνα αν θα βρείς ή όχι.

Επίσης είναι μέγα λάθος αν έκανες backup όλο το partition με το software των Win7. Πολύ πιθανών γιαυτό το λόγο να σου έκανε 10 μέρες.

Και μη τολμίσεις να πεις και καλά μα εργαλείο της microsoft είναι και μπλα μπλα μπλα. Θα ξεκινήσεις μάχη χωρίς λόγο.

Είπαμε χρεισιμοποιούμε windows γιατί κυκλοφορούν σε περισσότερους αποτι το linux. Αν κάνει το μπαμ στην διαφήμιση και στην προώθηση. Το υποστηρίξουν όλοι οι κατασκευαστές κλπ όλοι σε linux θα γυρίσουμε. Εως τότε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

I dare you.

Χωρίς updates με πλήρη driver και όλα να δουλεύουν στο κάνω εγκατάσταση σε 2 ώρες με 2.5 ώρες. Και πιθανών και εγκατάσταση office μέσα. Δεν ξέρω την ταχύτητα του δίσκου σου και γενικά του laptop αλλά ... Δεν είναι το τι κάνεις αλλά πως το κάνεις και πιστεύω το ξέρεις καλύτερα.

1) Ειλικρινά να το κάνουμε. Και να μαζευτούν και παιδιά από το thelab να το κάνουμε event. Εγώ θα χαρώ πολύ. Περιμένω να φύγει η γυναίκα με το παιδί ή αυτή την Παρασκευή ή την άλλη και είμαι μέσα. Μη μου έρθεις με τους drivers έτοιμους όμως. Επαναλαμβάνω ότι κατέβασμα + Installation + λογισμικό (και όχι "πιθανόν" που γράφεις, αρκούμαι σε ό,τι σου δίνει το ubuntu out of the box σε 20' ) δεν γίνεται κάτω από 3 ώρες για πλήρη λειτουργικότητα χωρίς updates.

Εγώ θα σου βάλω πρόκληση να μου βρείς drivers για plotter εκτυπωτή με συνδεσμολογία LPT1 της HP. Διάλεξε όποιον θέλεις εσύ. Απλά σε βάζω στο τρυπάκι χωρίς να έχω κάνει καν έρευνα αν θα βρείς ή όχι.

2) Δεν θα το ψάξω, πιθανόν να μην υπάρχει. Αυτό όμως δεν είναι αντεπιχείρημα γι΄αυτό που έγραψα και το κάνω quote:

Εγώ μιλάω με πραγματικά δεδομένα. Το επιχείρημα ότι "άμα δε βλέπουν κάτι τα win out of the box, δεν το βλέπει ούτε το ubuntu" είναι κάτι που de facto έχει απορριφθεί στην καθημερινότητά μου πολλές φορές. Και αυτός λέει μπούρδες;

3) Σε ό,τι αφορά το θέμα του windows restore

Επίσης είναι μέγα λάθος αν έκανες backup όλο το partition με το software των Win7. Πολύ πιθανών γιαυτό το λόγο να σου έκανε 10 μέρες.

Και μη τολμίσεις να πεις και καλά μα εργαλείο της microsoft είναι και μπλα μπλα μπλα. Θα ξεκινήσεις μάχη χωρίς λόγο.

Δε διαφωνούμε. Αυτό γράφω και στο αρχικό post ότι το windows restore "sucks"!!!

Και τέλος, ανακάλυψα ότι το restore sucks μέχρι εκεί που δεν πάει. clonezilla ftw άλλη φορά να ξεμπερδεύω!

Εκτός από το clonezilla (που το έχω ακουστά, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο είτε open source είτε freeware; Bootable πάντα, δεν θέλω να μπλέκω με περιβάλλον OS

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχατε (είχαμε) ασχοληθεί παλαιότερα με λίνουξ και βγάζατε τα μάτια σας να κάνετε compile τους οδηγούς για το μισό υλικό, θα εντυπωσιαστείτε με την πρόοδο του πυρήνα.

Όσοι θυμάστε τι περνάγαμε για να παίξει κάποτε το ασύρματο δίκτυο (που έπαιζε από default στα παραθύρια) επίσης θα νιώσετε μεγάλη έκπληξη.

Παίδες, δείτε μια εγκατάσταση σύγχρονης διανομής όπως η ubuntu σε πρόσφατο λαπτόπι και θα μείνετε από την άνεση...

@gdp

προσωπικά προτιμώ πάντα φορμάτ. Κάθε φορά που έμπλεξα με restore / image, κάτι πήγαινε στραβά...:patsak:

Φορμάτ: στάνταρ 2ωρο για εγκατάσταση εφαρμογών και οδηγών, μπορεί και τρίωρο. Αλλά αν πάρει παραπάνω , τότε κάτι έχει πάει στραβά

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

-Οι επαγγελματίες δεν έχουν πολλές επιλογές. Δηλαδή πολλοί έχουν (μη μου πείτε ότι όλοι κάνουν τα τρελά 3d animations!), αλλά δεν έχουν καμιά διάθεση να ξεβολευτούν . Έχουν τα σπασμένα φοτοσόπια σπίτι τους και τέλος...

Αλλά το να πει κανείς ότι το gimp δεν έχει δυνατότητες είναι αντίστοιχο του "μην αγοράζετε AMD, ..., δε είναι συμβατοί και καίγονται"

-Θα ήθελα ένα παράδειγμα καθημερινότητας όπου το libre ή ακόμη και το ooo δεν καταφέρνουν να κάνουν τη δουλειά. Αλλά ακόμη και ο μέσος στόκος ΑΠΑΙΤΕΙ ms office γιατί ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (έχω τέτοιους στη δουλειά ουυυυυυυυυυ, λαοθάλασσα!. Όταν τους λες να ανοίξουν ένα word σου απαντάνε ότι δεν έχει ο υπολογιστής, έχει μόνο ένα δωρεάν που δεν κάνει τίποτα..., είναι και ασύμβατο...άστα να πάνε...κρίση(οοο))

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχει αποφασίσει στην επόμενη αναβάθμιση να δοκιμάσει να δουλέψει με τα δωρεάν gimp/inkscape/scribus κτλ. Βέβαια όλα αυτά θέλουν χρόνο εκμάθησης που δε νομίζω ότι είναι διατεθειμένοι πολλοί να αφιερώσουν. Η επιλογή όμως υπάρχει για την πλειοψηφία του κόσμου. (Ορίστε και η λίστα για όσους δεν μπορούν να πληρώνουν άλλο)

Ούτε για πλακα, επαγγελματίας που δεν θα χρησιμοποιεί το photoshop, θα βρεθεί πολύ εύκολα στο προσωπικό του ξερονήσι. ούτε πληγείς, ούτε powertools ούτε τίποτα... nop αυτό δεν είναι για τους επαγγελματίες..

μέχρι να αφαιρέσω τον χρόνο εκμάθησης, θα χάσεις στον τον χρόνο που θα χρειαστείς λόγο έλλειψης σοβαρών εργαλείων. και χωρίς υπολογιστή είσαι γραφίστας.. αλλα επαγγελματίας δεν είσαι άμα δεν μπορείς να παράγεις cost and time effective δουλειά

Γιατί δεν καλύπτεται η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών από απλά doc ή rtf? Ποιοι ποσοστό είναι αυτό που χρειάζεται docx και παράγει τόσο πολύπλοκα έγγραφα που δεν ανοίγουν με libre? Το οποίο παρεμπιπτόντως βελτιώνεται ως προς τη συμβατότητα ms office κάθε μέρα που περνάει. Αν κάτι δεν άνοιγε σωστά πριν λίγους μήνες τώρα που είμαστε στην έκδοση 4 τα πράγματα έχουν αλλάξει σημαντικά. Καλό είναι να είμαστε open minded

το format είναι το πρόβλημα? η το πως χτυπάνε τα αρχεία? δεν μιλάμε για να στέλνεις 2 έγγραφα στην ζωή σου και να κρατάς σημειώσεις copy paste url από sites για να τα δεις αργότερα...

πρόσφατα μου στείλανε αρχείο το οποιο ήταν από open office και απλά μπλόκαρε το σύστημα μου. δεν δούλευε στα μισά tools και όταν το κάναν upload στο site μας για να τραβήξει το κείμενο και να μπει σε βάση δεδομένων.. ήταν το έλα να δεις. 1 μέρα δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι πρόβλημα υπάρχει, ώσπου κατάλαβαν πως έγινε με open office

18m προς 6m. Προσωπικά ό,τι tutorial έχω ψάξει το έχω βρει πανεύκολα και έχω κάνει τη δουλειά μου. Αν δεν σε καλύπτουν τα 6m και προτιμάς πειρατικό και 18m, οk.

μάλλον δεν έχεις ιδέα το τι κάνει ο average joe,

Ο average joe κατεβάζει ένα τόνο plugin και actions και τελειωσε, καλύφτηκε. επίσης μετά ότι βλακεία του έρθει στο μυαλό, μπαίνει στο youtube και βρίσκει ακριβώς αυτό που θέλει να κάνει

Link to comment
Share on other sites

1) Ειλικρινά να το κάνουμε. Και να μαζευτούν και παιδιά από το thelab να το κάνουμε event. Εγώ θα χαρώ πολύ. Περιμένω να φύγει η γυναίκα με το παιδί ή αυτή την Παρασκευή ή την άλλη και είμαι μέσα. Μη μου έρθεις με τους drivers έτοιμους όμως. Επαναλαμβάνω ότι κατέβασμα + Installation + λογισμικό (και όχι "πιθανόν" που γράφεις, αρκούμαι σε ό,τι σου δίνει το ubuntu out of the box σε 20' ) δεν γίνεται κάτω από 3 ώρες για πλήρη λειτουργικότητα χωρίς updates.

Σου ξαναλέω. Υπάρχει και ένα feauture όταν κάνεις εγκατάσταση μιας συσκευής δίπλα απο το Have Disk και λέγεται Windows Update. Σου ανοίγει μια σελιδούλα και ψάχνεις per device την συσκευή σου.

Επίσης για όσες συσκευές δεν μπορείς να βρεί μόνο του τον driver απλά παίρνεις το device id το πετάς στο google και 80% τον περιπτώσεων θα βρείς σκέτο τον driver και όχι 200mb file με σκουπιδαριό. Για ποιο γρήγορα για όλα αυτά έχω μαζί ένα DVD με software που κάνει αυτήν την δουλειά. Αν έχει τον driver μέσα τον εγκαθιστά αν όχι πατάς κουμπάκι και κάνει αναζήτηση στο internet μόνο του.

2) Δεν θα το ψάξω, πιθανόν να μην υπάρχει. Αυτό όμως δεν είναι αντεπιχείρημα γι΄αυτό που έγραψα και το κάνω quote:

Ναι αλλά αν το θέλεις για δουλειά business wise πολύ πιθανόν να χρειαστεί.

3) Σε ό,τι αφορά το θέμα του windows restore

Δε διαφωνούμε. Αυτό γράφω και στο αρχικό post ότι το windows restore "sucks"!!!

Εκτός από το clonezilla (που το έχω ακουστά, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο είτε open source είτε freeware; Bootable πάντα, δεν θέλω να μπλέκω με περιβάλλον OS

Απόσα έχω δοκιμάσει free και μή. Το καλύτερο μακράν είναι το acronis. Οτιδήποτε freeware με έχει αφήσει πολλές φορές στα κρύα του λουτρού και να σπαταλάω ώρες ατελείωτες μήπως ήταν hardware το πρόβλημα. Αλλά σίγουρα όχι το Windows Restore γιατί δεν κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Εδώ σε servers δε βάζουμε καν το Windows Backup γιατί είναι για τα μπάζα.

Win 2003 μπορείς να κάνεις restore μόνο σε Win 2003 (OMG) Λες και κάνεις update το λειτουργικό του server κάθε 2 χρόνια.

Win 2012 απλά fail. 3 εξωτερικούς δίσκους και σε όλους πετάει error και δεν ξεκινάει καν χωρίς βέβαια λόγο, και στο log δε δείχνει κάτι κιόλλας.

Σίγουρα ζούμε με 3d party λύσεις αλλά έτσι βγάζουν και λεφτά όλοι. Αν ήταν όλα τσάμπα και δωρεάν και 1 click θα είμασταν αρκετοί άνεργοι και επιλογές δε θα είχαμε.

Στην τελική αν τα θέλουμε σχεδόν όλα τσακ μπαμ γιατί δε παίρνουμε ένα Mac που είναι όλα σχεδόν plug & play. 100 drivers για 30PC είναι όλα και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν δεδομένο ότι ο average Joe θα χρειαστεί (ή θα πρέπει να πληρώσει) τεχνική βοήθεια το πολύ σε 6 μήνες από την αγορά του μηχανήματος.

Βρίσκεις ποιο εύκολα τεχνική βοήθεια για Linux ή για Windows; Ποια κοστίζει περισσότερο;

Ο Average Joe στα Windows, απλά θα πρέπει να μάθει να μην πατάει συνέχεια "Yes" και "Accept". Τίποτα περισσότερο.

Απολύτως τίποτα περισσότερο. Αν δεν το καταλαβαίνει απλά θα συνεχίσει να πληρώνει.

Στο Linux ο Average Joe αν του κάτσει καμιά στραβή την έβαψε. Η μόνη του ελπίδα θα είναι να γίνει Guru Joe.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

Mε όλο το σεβασμο και διαβάζοντας όλο το θέμα, το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα

είναι ότι κακώς προσφέρθηκες να κάνεις τέτοια δουλειά αφού είναι εμφανές ότι

δεν ξέρεις να δουλεύεις windows ή δεν ξέρεις αγγλικά ή και τα δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.