Jump to content



Ιστορίες καθημερινών... windows


Recommended Posts

ακομα και εαν η MS ειναι παραλογη, τα $250 που χρειαζεται για WHQL ενας driver για τα Windows 7 ειναι αστειο ποσο για οποιαδηποτε εταιρια, δεν υπαρχει δικαιολογια να μην υπαρχει οδηγος στο Windows Update.

Ναι αλλά και το whql είναι γελοία απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Keep trolling...

Ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις. Εγώ δεν έχω κανένα dvr αλλά έχω ασχοληθεί με πάρα πολλά πελατών. Το ίδιο DVR που έχει smartphone app, στο pc θεωρεί αυτονόητο τον ie και δεν έχει εναλλακτική. Το έχω πετύχει κάμποσες φορές, μη με βγάζεις τρελό επειδή εσύ ξέρεις να διαλέγεις DVR μια και έχεις κάμποσα από αυτά απ' ότι λες.

Ας τα πάρουμε ένα ένα,...

Να τα πάρουμε ένα ένα αλλά όχι όλα όμως ε; ;)

1) φαξ, γιατί να μην παίζει; το δοκίμασες και κόλλησες κάπου; Αν δεν ξέρεις εσύ να το φτιάξεις, είναι αλλού το θέμα, pebcak. :lazy: (και ναι έχω φαξ σε linux, τυχαίο; )

Winmodem. Τι να κάνουμε, εγώ δεν είμαι τόσο νίντζα στο linux οπότε μάλλον θα χρειαστώ τη βοήθειά σου. Και του community βέβαια.

2) Μιας και είμαι παίκτης πόκερ, σε ποιό μπήκες και δεν έπαιξε; Γιατί έχω παίξει σε αρκετά, και πρόβλημα δεν είχα.

Τα client προγράμματα που δίνουν είναι συνήθως ένα setup.exe. ΟΚ ξέρω καθαρίζεις με WINE ή παίζεις μέσα από τον browser(=συμβιβασμός).

3) Σχετικά με το λογιστικό πρόγραμμα, μπορει να βρεί εναλλακτικές και ειδικά τέτοιου είδους εφαρμογές που σε δένουν με εταιρείες εν έτη 2013 αποφεύγονται πια, βγές λίγο έξω να το δείς με τα μάτια σου, γιατί πολλά δεν παίζουν ούτε σε καινούργιες εκδόσεις windows(τρελό φάουλ από τους υποστηρικτές της MS, γειώθηκαν κανονικότατα). Be my guest.

Σίγουρα μπορεί να βρει εναλλακτικές αλλά ποιος θα τον supportάρει; Εσύ ή μήπως το community; Είναι στα ελληνικά οι εναλλακτικές;

Μια που είπα για ελληνικά, τα διάφορα office suites έχουν ελληνικά γλωσσικά εργαλεία αντάξια του MS Office;

4) Τώρα για τα αυτοκόλλητα της connect(σιγά το api που θα παίζει), με wine οι πιθανότητες είναι να παίζει.

Πολλά παίζουν με WINE. Και μόνο το ότι το χρειάζεσαι είναι συμβιβασμός όμως. Συμφωνώ ότι οι πιθανότητες είναι να παίζει αλλά θα πρέπει και αυτό να το εγκαταστήσω εγώ στη γραμματέα γιατί έχει μάθει να κλικάρει next next.

Αυτό που κάποιοι αποφεύγετε να απαντήσετε είναι ότι όταν δεν έχεις επιλογές(που χρησιμοποιούν σε επαγγελματικό επίπεδο ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ), σε καθοδηγούν οι εταιρείες, γιατί με αυτό τον τρόπο σου δημιουργούν ανάγκη για αγορά και κατ'επέκταση για αυτές κέρδος. Be openminded...

Αυτή είναι η δουλειά των εταιρειών, το κέρδος. Απλά το open source bussiness model το επιδιώκει με άλλο τρόπο συνήθως. Εκτός εάν μου πεις ότι η RedHat δεν έχει κέρδη ας πούμε.

Αυτό που βλέπω εγώ στους Linux και mac users είναι μία (πιθανώς καλοπροαίρετη) διάθεση να μας βάλουν και εμάς τους υπόλοιπους στο club τους και μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά συνήθως υπερβάλλουν και εξωραΐζουν την κατάσταση και πολύ συχνά φτάνουν σε ακρότητες του τύπου να χαρακτηρίζουν όλους τους υπόλοιπους σαν κορόιδα της MS και άλλα τέτοια. Ξέρω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που νόμιζαν ότι μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς συμβιβασμούς μόνο με linux και κανένας από αυτούς δεν γλύτωσε είτε το dual boot είτε την πλήρη επιστροφή σε windows. Όλοι αυτοί παρασύρθηκαν από ενθουσιώδεις γνώμες περί της ελευθερίας και της τελειότητας του linux ή της τελειότητας (χωρίς ελευθερία) του OS X για να διαπιστώσουν αργότερα ότι το μεν OS X δεν είναι ικανό εν έτη 2013 να κάνει merge folders και το δε linux δεν παίζει ούτε τα μισά games από την συλλογή του.

Δεν εστιάζω τα παράπονά μου στο ίδιο το linux αλλά στο τελικό αποτέλεσμα το οποίο εμπλέκει τρίτους οι οποίοι δεν το υποστηρίζουν τόσο ώστε να μην υπήρχαν παράπονα.

Αντίθετο παράδειγμα είναι το android. Υποστηρίζεται επαρκώς και το χρησιμοποιώ στο κινητό μου χωρίς πρόβλημα. Αλλά υπάρχουν λόγοι που συμβαίνει αυτό στα κινητά αλλά όχι στα pc.

Άρα το επιχείρημά μου δεν είναι ότι το linux είναι χάλια ή κάτι τέτοιο ούτε και ότι τα windows έχουν οποιαδήποτε σχέση με την τελειότητα, αλλά το ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα στο κομμάτι των χρηστών στο οποίο αναφέρομαι, το αποτέλεσμα είναι ότι η αποκλειστική χρήση linux συνοδεύεται από πολλούς άβολους συμβιβασμούς σε υλικό και λογισμικό τους οποίους συνήθως δεν τους μαθαίνεις από linux users αλλά από δικές σου προσπάθειες ή από windows users που προσπάθησαν να κάνουν τη μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις. Εγώ δεν έχω κανένα dvr αλλά έχω ασχοληθεί με πάρα πολλά πελατών. Το ίδιο DVR που έχει smartphone app, στο pc θεωρεί αυτονόητο τον ie και δεν έχει εναλλακτική. Το έχω πετύχει κάμποσες φορές, μη με βγάζεις τρελό επειδή εσύ ξέρεις να διαλέγεις DVR μια και έχεις κάμποσα από αυτά απ' ότι λες.

Άρα δεν έχεις εμπειρία σε dvr, οπότε δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε παραπάνω.

Να τα πάρουμε ένα ένα αλλά όχι όλα όμως ε; ;)

Απέφυγα να σχολιάσω κάτι; :wassat:

Winmodem. Τι να κάνουμε, εγώ δεν είμαι τόσο νίντζα στο linux οπότε μάλλον θα χρειαστώ τη βοήθειά σου. Και του community βέβαια.

Δεν σε κρίνω, απάντηση σου έδωσα για αυτά που σχολίασες.Σαν κοινότητα λειτουργούμε τι να κάνουμε; Αυτό τουλάχιστον έχει και ένα βαθμό ασφάλειας, γιατί αν ένα project έχει κόσμο απο πίσω και η εκάστοτε εταιρεία του ρίξει άκυρο, μπορεί να υπάρχει η γνώση να γίνει fork και να συνεχίσει.

Τα client προγράμματα που δίνουν είναι συνήθως ένα setup.exe. ΟΚ ξέρω καθαρίζεις με WINE ή παίζεις μέσα από τον browser(=συμβιβασμός).

Ναι δεν λες που είναι το πρόβλημα όμως...Αν παίζεις τότε που ακριβώς σε χαλάει; Ότι δεν σε υποστηρίζουν σαν λειτουργικό...Εεεε τι να κάνουμε για αυτό;

Σίγουρα μπορεί να βρει εναλλακτικές αλλά ποιος θα τον supportάρει; Εσύ ή μήπως το community; Είναι στα ελληνικά οι εναλλακτικές;

Τσέκαρε λίγο καλύτερα σε τι περιβάλλον(web) πάνε να γυρίσουν τις εφαρμογές...Επίσης αν τα τερματικά ενός γραφείου είναι σε win7, και η εταιρεία υποστηρίζει μόνο XP, τότε άλλο fail αυτό...(στο 99% των εφαρμογών λογιστικών γραφείων έχει συμβεί αυτό)

Μια που είπα για ελληνικά, τα διάφορα office suites έχουν ελληνικά γλωσσικά εργαλεία αντάξια του MS Office;

Ναι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα και σε αυτό, με libreoffice δεν έχω πρόβλημα στα ελληνικά. Εκτός και αν μιλάς για πρότυπα επέκτασης απο ms να τα ανοίξεις με άλλη σουίτα, εεε εκεί μην περιμένεις να παίζουν όλα σωστά. Δεν φταίει όμως το libreoffice. Αυτό έκανε την δουλειά του και αναγνωρίστηκε ως στανταρ το odt για χρήση.

Πολλά παίζουν με WINE. Και μόνο το ότι το χρειάζεσαι είναι συμβιβασμός όμως. Συμφωνώ ότι οι πιθανότητες είναι να παίζει αλλά θα πρέπει και αυτό να το εγκαταστήσω εγώ στη γραμματέα γιατί έχει μάθει να κλικάρει next next.

Αν υπάρχει εναλλακτική που δουλεύει το ίδιο καλά, τότε γιατί να παίζεις με wine; Πες εφαρμογή να το δούμε αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη.

Αυτή είναι η δουλειά των εταιρειών, το κέρδος. Απλά το open source bussiness model το επιδιώκει με άλλο τρόπο συνήθως. Εκτός εάν μου πεις ότι η RedHat δεν έχει κέρδη ας πούμε.

Είναι πολύ σωστά το κέρδος, αλλά όχι το μονοπώλιο και ο αθέμιτος ανταγωνισμός. Βασικές αρχές της οικονομίας.

Αυτό που βλέπω εγώ στους Linux και mac users είναι μία (πιθανώς καλοπροαίρετη) διάθεση να μας βάλουν και εμάς τους υπόλοιπους στο club τους και μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά συνήθως υπερβάλλουν και εξωραΐζουν την κατάσταση και πολύ συχνά φτάνουν σε ακρότητες του τύπου να χαρακτηρίζουν όλους τους υπόλοιπους σαν κορόιδα της MS και άλλα τέτοια. Ξέρω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που νόμιζαν ότι μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς συμβιβασμούς μόνο με linux και κανένας από αυτούς δεν γλύτωσε είτε το dual boot είτε την πλήρη επιστροφή σε windows. Όλοι αυτοί παρασύρθηκαν από ενθουσιώδεις γνώμες περί της ελευθερίας και της τελειότητας του linux ή της τελειότητας (χωρίς ελευθερία) του OS X για να διαπιστώσουν αργότερα ότι το μεν OS X δεν είναι ικανό εν έτη 2013 να κάνει merge folders και το δε linux δεν παίζει ούτε τα μισά games από την συλλογή του.

Δεν εστιάζω τα παράπονά μου στο ίδιο το linux αλλά στο τελικό αποτέλεσμα το οποίο εμπλέκει τρίτους οι οποίοι δεν το υποστηρίζουν τόσο ώστε να μην υπήρχαν παράπονα.

Αντίθετο παράδειγμα είναι το android. Υποστηρίζεται επαρκώς και το χρησιμοποιώ στο κινητό μου χωρίς πρόβλημα. Αλλά υπάρχουν λόγοι που συμβαίνει αυτό στα κινητά αλλά όχι στα pc.

Άρα το επιχείρημά μου δεν είναι ότι το linux είναι χάλια ή κάτι τέτοιο ούτε και ότι τα windows έχουν οποιαδήποτε σχέση με την τελειότητα, αλλά το ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα στο κομμάτι των χρηστών στο οποίο αναφέρομαι, το αποτέλεσμα είναι ότι η αποκλειστική χρήση linux συνοδεύεται από πολλούς άβολους συμβιβασμούς σε υλικό και λογισμικό τους οποίους συνήθως δεν τους μαθαίνεις από linux users αλλά από δικές σου προσπάθειες ή από windows users που προσπάθησαν να κάνουν τη μετάβαση.

Η άποψη μου για το linux ως desktop εδώ.

Βλέπεις μονόπλευρα και αυτό δεν είναι αντικειμενικό, εκεί είναι η αντίρρηση μου, όλα τα πράγματα έχουν προβλήματα. Το βασικό όμως είναι ότι η καθοδήγηση που κάνει η MS είναι πραγματικά κουραστική τόσα χρόνια, όπως στρώνει αυτή πρέπει να κοιμούνται όλοι, εεε αυτό με χαλάει και την γειώνω. Επιλογή μου να μην το αποδέχομαι, επιλογή σου να το δέχεσαι.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχεις εμπειρία σε dvr, οπότε δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε παραπάνω.

Φθηνή απάντηση με απαξίωση του συνομιλητή. Δε νομίζω ότι όλοι μας έχουμε σπίτι μας τον εξοπλισμό με τον οποίον καθημερινά ασχολούμαστε στις δουλειές μας αλλά πάμε παρακάτω.

Απέφυγα να σχολιάσω κάτι; :wassat:

Την ουσία.

Ναι δεν λες που είναι το πρόβλημα όμως...Αν παίζεις τότε που ακριβώς σε χαλάει; Ότι δεν σε υποστηρίζουν σαν λειτουργικό...Εεεε τι να κάνουμε για αυτό;

Το πρόβλημα τόσο σε αυτό το random παράδειγμα όσο και σε άλλες παρόμοιες λιγότερο ή περισσότερο σοβαρές περιπτώσεις, δεν είναι το ότι δεν θα κάνεις τελικά τη δουλειά σου αλλά ότι θα την κάνεις σαν παρακατιανός και όχι "the way it was meant".

Τσέκαρε λίγο καλύτερα σε τι περιβάλλον(web) πάνε να γυρίσουν τις εφαρμογές...

Καμία αντίρρηση, όταν αυτό προχωρήσει αρκετά, θα προχωρήσω κι εγώ και άλλοι κτλ. Μιλούσα για το μέχρι τώρα. Ακόμα κι αν στο μέλλον τα windows πάνε στο 2% και το linux στο 80% ούτε θα τραβήξω κανένα ζόρε ούτε θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ, ούτε και θα εκπλαγώ. Κάποιοι άλλοι τραβάνε μεγάλο ζόρε με την κυριαρχία των windows σε κάποιους τομείς. Αυτό δεν μας πειράζει βέβαια αλλά όταν η κριτική ξεφεύγει από την MS και πάει προς τους MS users αρχίζει και γίνεται κακοπροαίρετο και κουραστικό...

Ναι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα και σε αυτό, με libreoffice δεν έχω πρόβλημα στα ελληνικά.

Το πρόβλημα είναι κυρίως οι υπογραμμισμένες λέξεις οι οποίες είναι σωστά γραμμένες και απλά δεν τις έχει το λεξικό.

Αν υπάρχει εναλλακτική που δουλεύει το ίδιο καλά, τότε γιατί να παίζεις με wine; Πες εφαρμογή να το δούμε αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη.

Δεν θέλω μία εναλλακτική που δουλεύει σχεδόν το ίδιο καλά. Θέλω την ίδια εφαρμογή της οποίας ο κατασκευαστής βαριέται να βγάλει για linux και άρα δεν υπάρχει. ΟΚ δεν φταίει το linux αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Είναι πολύ σωστά το κέρδος, αλλά όχι το μονοπώλιο και ο αθέμιτος ανταγωνισμός. Βασικές αρχές της οικονομίας.

Ευχαριστώ για το μάθημα οικονομίας, κάτι είχα κάνει και στο σχολείο. Δεν ξέρω αν κάπου στα γραφόμενά μου φαίνεται ότι υπερασπίζομαι τα μονοπώλια και τον αθέμιτο ανταγωνισμό αλλά δεν έχω κανένα λόγο ή στόχο να κάνω οικονομικοπολιτικονομικοϊδελογική κουβέντα με αφετηρία μάλιστα τα bugs και τα +- των λειτουργικών.

Βλέπεις μονόπλευρα και αυτό δεν είναι αντικειμενικό, εκεί είναι η αντίρρηση μου, όλα τα πράγματα έχουν προβλήματα. Το βασικό όμως είναι ότι η καθοδήγηση που κάνει η MS είναι πραγματικά κουραστική τόσα χρόνια, όπως στρώνει αυτή πρέπει να κοιμούνται όλοι, εεε αυτό με χαλάει και την γειώνω. Επιλογή μου να μην το αποδέχομαι, επιλογή σου να το δέχεσαι.

Δεν χρειάζεται να με ερμηνεύεις κατά το δοκούν μαντεύοντας τι δέχομαι και τι όχι. Πάντως για την καθοδήγηση που ανέφερες, νομίζω ότι είναι φυσικό να καθοδηγεί αυτός που βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση ασχέτως αν μας αρέσει ή όχι και ασχέτως εάν αυτός που θέλει να του πάρει τη θέση, χρησιμοποιεί εξίσου ενοχλητικό τρόπο.

Και τέλος, μην κολλάς στο ποιος φταίει αλλά στο ποιο είναι το αποτέλεσμα εφόσον κάνουμε πρακτική κουβέντα και όχι ιδεολογική. Π.χ. δεν φταίει το libre εάν δεν εμφανίσει σωστά κάποια non standard ψαγμενιά του office 2013 αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ότι το αρχείο που ήθελες να δεις/επεξεργαστείς θα σε παιδέψει. Ούτε φταίει που δεν παίζει το τάδε DX11 παιχνίδι αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι το παιχνίδι ΔΕΝ θα παίξει.

Αυτά από μένα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Φθηνή απάντηση με απαξίωση του συνομιλητή. Δε νομίζω ότι όλοι μας έχουμε σπίτι μας τον εξοπλισμό με τον οποίον καθημερινά ασχολούμαστε στις δουλειές μας αλλά πάμε παρακάτω.

Δεν χρειάζεται να έχεις τον εξοπλισμό για να έχεις τεχνογνωσία.

Την ουσία.

Η οποία για τα δικά σου δεδομένα είναι η ισοπέδωση.

Το πρόβλημα τόσο σε αυτό το random παράδειγμα όσο και σε άλλες παρόμοιες λιγότερο ή περισσότερο σοβαρές περιπτώσεις, δεν είναι το ότι δεν θα κάνεις τελικά τη δουλειά σου αλλά ότι θα την κάνεις σαν παρακατιανός και όχι "the way it was meant".

Το ότι κάποιοι άνθρωποι κάνουν reverse-engineering για να έχεις κάποιες εφαρμογές, επειδή κάποιοι σε γειώνουν, δεν νομίζω ότι το κάνουν για να τους αποκαλέσουν παρακατιανούς.

Καμία αντίρρηση, όταν αυτό προχωρήσει αρκετά, θα προχωρήσω κι εγώ και άλλοι κτλ. Μιλούσα για το μέχρι τώρα. Ακόμα κι αν στο μέλλον τα windows πάνε στο 2% και το linux στο 80% ούτε θα τραβήξω κανένα ζόρε ούτε θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ, ούτε και θα εκπλαγώ. Κάποιοι άλλοι τραβάνε μεγάλο ζόρε με την κυριαρχία των windows σε κάποιους τομείς. Αυτό δεν μας πειράζει βέβαια αλλά όταν η κριτική ξεφεύγει από την MS και πάει προς τους MS users αρχίζει και γίνεται κακοπροαίρετο και κουραστικό...

Καλά άσε που πάνε τώρα τα πράγματα, εκεί που πάνε ήδη το android έχει μεγαλύτερη πίτα. ;)

Το desktop έχει ψοφήσει. Προσωπικά με χαλάει, αλλά είναι γεγονός. Οπότε θα έχεις άλλο τερματικό για την χρήση των εφαρμογών.

Το πρόβλημα είναι κυρίως οι υπογραμμισμένες λέξεις οι οποίες είναι σωστά γραμμένες και απλά δεν τις έχει το λεξικό.

Γιατί δεν έχεις βάλει ελληνικό λεξικό, αν θες να το λύσουμε άνοιξε θέμα στην κατάλληλη ενότητα να σε βοηθήσω.

Δεν θέλω μία εναλλακτική που δουλεύει σχεδόν το ίδιο καλά. Θέλω την ίδια εφαρμογή της οποίας ο κατασκευαστής βαριέται να βγάλει για linux και άρα δεν υπάρχει. ΟΚ δεν φταίει το linux αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Το σχεδόν το ίδιο καλά είναι δικό σου συμπέρασμα, αυτοί που δουλεύουν σε linux δεν το κάνουν γιατί είναι σχεδόν πλήρεις αλλά γιατί καταφέρουν και κάνουν τα ίδια πράγματα με τον τρόπο που θέλουν άρα καλύτερα και από το ίδιο καλά. Ούτε εμένα με ενδιαφέρει τι σε ενδιαφέρει, δεν προσπαθώ να σε πείσω, αντιπαραθέτω ότι δεν ισχύουν όσα λές.

Ευχαριστώ για το μάθημα οικονομίας, κάτι είχα κάνει και στο σχολείο. Δεν ξέρω αν κάπου στα γραφόμενά μου φαίνεται ότι υπερασπίζομαι τα μονοπώλια και τον αθέμιτο ανταγωνισμό αλλά δεν έχω κανένα λόγο ή στόχο να κάνω οικονομικοπολιτικονομικοϊδελογική κουβέντα με αφετηρία μάλιστα τα bugs και τα +- των λειτουργικών.

Δεν πληρώνεις για αυτά; δεν είσαι καταναλωτής τους; Δεν είναι μέρος της οικονομίας; Τι δεν καταλαβαίνεις; (εκτός και αν δεν πληρώνεις, μπαγασάκο)

Δεν χρειάζεται να με ερμηνεύεις κατά το δοκούν μαντεύοντας τι δέχομαι και τι όχι. Πάντως για την καθοδήγηση που ανέφερες, νομίζω ότι είναι φυσικό να καθοδηγεί αυτός που βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση ασχέτως αν μας αρέσει ή όχι και ασχέτως εάν αυτός που θέλει να του πάρει τη θέση, χρησιμοποιεί εξίσου ενοχλητικό τρόπο.

Τι θέλει να πει ο ποιητής στα bold; Σε ποια θέση αναφέρεσαι;

Γνωρίζεις τι σημαίνει επιβολή και τι επιλογή;

Και τέλος, μην κολλάς στο ποιος φταίει αλλά στο ποιο είναι το αποτέλεσμα εφόσον κάνουμε πρακτική κουβέντα και όχι ιδεολογική. Π.χ. δεν φταίει το libre εάν δεν εμφανίσει σωστά κάποια non standard ψαγμενιά του office 2013 αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ότι το αρχείο που ήθελες να δεις/επεξεργαστείς θα σε παιδέψει. Ούτε φταίει που δεν παίζει το τάδε DX11 παιχνίδι αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι το παιχνίδι ΔΕΝ θα παίξει.

Αυτά από μένα προς το παρόν.

Μιας και έχουμε βγεί εκτός θέματος και δεν έχουν κάποια ουσία τα σεντόνια, δεν θέλω να σε πείσω για να το δοκιμάσεις δεν με ενδιαφέρει, σου εξήγησα ότι υπάρχει λύση για όλα τα προβλήματα που έδειξες ως προβληματικά και πήρες απάντηση. Δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου γιατί αυτές ανακυκλώνεις, είμαι διαθέσιμος να σε βοηθήσω αν έχεις πρόβλημα μέχρι εκεί μπορώ. Τέλος τα σεντόνια από μένα, κουράζουμε και αυτούς που τα διαβάζουν.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

  • Δεν είπα ότι χρειάζεσαι τον εξοπλισμό, εσύ είπες ότι επειδή δεν έχω δικό μου DVR, δεν έχω εμπειρία.
  • Δεν μπορείς να μιλάς για ισοπέδωση όταν κάνω τόσες παραδοχές.
  • Δεν αποκάλεσα παρακατιανούς αυτούς που κάνουν αυτό το ομολογουμένως σπουδαίο έργο, αλλά ότι εμείς που τα χρησιμοποιούμε ως εναλλακτικές αντιμετωπίζουμε προβλήματα που μας κάνουν σαν παρακατιανούς. Π.χ. όταν παίζεις games μέσω WINE. Παρεπιπτόντως το reverse engineering, ασχέτως αν μιλάμε για όπλα, αυτοκίνητα ή software, το κάνουν συνήθως οι παρακατιανοί αλλά εγώ δεν το εννοούσα έτσι.
  • Το android όπως έργραψα είναι το λειτουργικό του κινητού μου και με καλύπτει πλήρως και το γεγονός αυτό το αποδίδω κατά μεγάλο μέρος στο ότι έχει πολύ μεγάλο μέρος της πίτας. Μακάρι να γίνει αυτό και στο desktop με το linux αν αυτό επιβιώσει βέβαια (το desktop).
  • Μιλάμε ΜΕ ελληνικό λεξικό την ίδια λέξη σε άλλη πτώση τη βγάζει άγνωστη.
  • Το <<σχεδόν ίδιο καλά>> δεν είμαι ΜΟΝΟ δικό μου συμπέρασμα. Η διατύπωση <<δε με ενδιαφέρει>>, υπονοεί το ότι δεν επηρεάζεται το τελικό αποτέλεσμα, όχι την προσωπική μου οπτική. Ανέφερα πολλά παραδείγματα περί αυτού και έπρεπε να το είχες κατανοήσει. Πάμε πάλι. Θέλω να παίξω unsupported game: δεν φταίει το linux αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι δεν θα παίξω. Φράσεις όπως <<δεν ισχύουν όσα λες>> είναι ισοπεδωτικές εξ ορισμού.
  • Όπως σου είπα δεν έχω καμία όρεξη να μιλήσω για τα μονοπώλια και τον καπιταλισμό. Το τι κάνω εγώ δεν έχει μεγάλη σημασία. Μη μπερδεύεις το που βρίσκεται και προς τα που πάει η αγορά με το τι ακριβώς θα κάνω αύριο το πρωί όταν κάποιος θα μου ζητήσει τη γνώμη μου/σου για το linux στο τάδε usage scenario. Είναι δυνατόν να του πω βάλε linux κι ας χάνεις ένα 5% από αυτά που είχες στο μυαλό σου να κάνεις για να πολεμήσουμε μακροπρόθεσμα το μονοπώλιο της Microsoft και τον αθέμιτο ανταγωνισμό; Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι computerικό θέμα, είναι θέμα άλλης φύσεως.
  • Η επιβολή είναι δυνατή λέξη. Μπορεί κάποιες εταιρείες να φτάνουν ή να ξεπερνάνε και τα όρια του αθέμιτου κάποιες φορές αλλά αυτό δεν αρκεί για να χρησιμοποιήσεις τη λέξη επιβολή. Πάλι λοιπόν μία ειρωνική ερώτηση για το αν γνωρίζω τη διαφορά επιβολής και επιλογής. Πιστεύεις ότι αυτό συμβάλει στη συζήτηση;
  • Δεν χρειάζεται να με πείσεις για οποιαδήποτε δοκιμή γιατί δοκιμές κάνω συνεχώς για λόγους εκμάθησης. Για τα περισσότερα συμφωνώ ότι υπάρχουν λύσεις, ΌΧΙ όμως για όλα και οι λύσεις που υπάρχουν δεν είναι όλες το ίδιο ικανοποιητικές για μένα τουλάχιστον.
  • Αν όντως δεν σε ενδιαφέρουν οι απόψεις μου, μην τις ειρωνεύεσαι.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
γραμματικά
Link to comment
Share on other sites

6GB Ram, Athlon 3800+X2@3 , 4850, velociraptor

Ubuntu : boot in 20 sec, lol 30 fps + crashes + no store

Win 8Pro : Boot in 10 sec, lol 80 fps, flawless.

Driver της ΑΤι στο ubuntu εβαλα χειροκινητα, στα 8 περάστηκε μόνος του ο 13.1.

Για να παίξει το λολ στο ubuntu χρειάστικαν 1002 μαντζουνιές.

Στα 8, 4 next και 2 yes.

Beat that.

Link to comment
Share on other sites

Το lol είναι win only , όσο για το boot κάνε sleep στο ubuntu γιατί τα win δεν κάνουν ακριβώς shut down

Hybrid shutdown είναι, αλλά μπορεί να το έχει απενεργοποιήσει το fast startup. Βέβαια θεωρώ γελοίο benchmark το boot time, μιάς και πόσες φορές χρειάζεται να κάνεις restart-shutdown σε linux και πόσες σε windows; Sleep + Hibernate σε linux.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

πόσες φορές χρειάζεται να κάνεις restart-shutdown σε linux και πόσες σε windows;

Πόσες;:jump:

Εγώ δεν κάνω συχνά γιατί το μισό 24ωρο παιζω εγώ λολ το άλλο μισό ο συγκάτοικος. Και επειδή μένουμε σε εστία shutdown/reboot γίνεται όταν πέφτει το ρευμα μια στο τόσο.

Θέλω και ένα comment για το install του driver της Radeon σε linux και win 8.

Υ.Γ. crossplatform είναι το lol.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες;:jump:

Εγώ δεν κάνω συχνά γιατί το μισό 24ωρο παιζω εγώ λολ το άλλο μισό ο συγκάτοικος. Και επειδή μένουμε σε εστία shutdown/reboot γίνεται όταν πέφτει το ρευμα μια στο τόσο.

Θέλω και ένα comment για το install του driver της Radeon σε linux και win 8.

Υ.Γ. crossplatform είναι το lol.

Πολλές. Ακόμα και αν είναι ένα μικρό update RESTART required. :haha:

Το lol δεν είναι crossplatform. Λες να ήταν crossplatform και να χρειαζόταν κόπο για να το τρέξεις;

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Ποτε δε μου ζητησαν restart. Οταν κάνεις το reboot σου, τότε περνιούνται οι ενημερώσεις.

Ένα χρόνο τα έχω τα 8. Μαλλον κάνω κατι λάθος ή φταίει που είναι γνήσια και ρυθμισμένα σωστα, τι να πω.

KTHNXBAI

Link to comment
Share on other sites

@swatoner

thumbs up στη DELL. Όχι σαν την ξεφτιλισμένη toshiba που σου βγαίνει η πίστη με 3 σελίδες drivers και ακαταλαβίστικα ονόματα (δεν ξέρεις τι είναι driver και τι σκουπιδολογισμικό....)

Δεν φταίει η toshiba, αυτό που φταίει είναι ότι δεν γνωρίζεις τα fundamentals. Στο θέμα λοιπόν, κακώς ασχολήθηκες εξαρχής. Οσο και να έχουν απλοποιηθεί οι διαδικασίες, φορματ χωρίς στοιχειώδη αγγλικά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η toshiba, αυτό που φταίει είναι ότι δεν γνωρίζεις τα fundamentals. Στο θέμα λοιπόν, κακώς ασχολήθηκες εξαρχής. Οσο και να έχουν απλοποιηθεί οι διαδικασίες, φορματ χωρίς στοιχειώδη αγγλικά δεν γίνεται.
"

Μιλάς χωρίς να ξέρεις ότι όσο καλά αγγλικά και να γνωρίζεις κάποιοι "drivers" δεν είναι σαφές τι κάνουν ή φαίνεται να υπάρχουν διαφορετικοί για την ίδια συσκευή χωρίς να είναι προφανής η διαφορά ή σε πετάει σε άλλη σελίδα άλλου κατασκευαστή...

Anyway είναι δεύτερη φορά που με προσβάλεις και αναρωτιέμαι αν δουλεύεις σε φροντιστήριο αγγλικών ή στην toshiba....

Link to comment
Share on other sites

"

Μιλάς χωρίς να ξέρεις ότι όσο καλά αγγλικά και να γνωρίζεις κάποιοι "drivers" δεν είναι σαφές τι κάνουν ή φαίνεται να υπάρχουν διαφορετικοί για την ίδια συσκευή χωρίς να είναι προφανής η διαφορά ή σε πετάει σε άλλη σελίδα άλλου κατασκευαστή...

Anyway είναι δεύτερη φορά που με προσβάλεις και αναρωτιέμαι αν δουλεύεις σε φροντιστήριο αγγλικών ή στην toshiba....

Λολ, μου άρεσε αυτό αλλά τίποτα από τα δύο. Καμιά πρόθεση δεν έχω να σε προσβάλω, θεωρώ μάλιστα ότι

σου μιλάω ειλικρινά κάτι που δεν κάνεις εσύ από την αρχή του θέματος γιατί το "πρόβλημά" σου δεν είναι το θέμα

με το συγκεριμένο λαπτοπ αλλά το ανεξήγητό σου κόλλημα εναντίον των windows που με αυτό το θέμα

προσπαθείς να βάλεις από την πίσω πόρτα.

Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω, τόσο παρακολουθώντας τα ποστ

σου στο φορουμ (όντως ενδιαφέροντα), στις ειδήσεις αλλά και από το ίδιο το θέμα όπου στην σελίδα με τους

drivers που πόσταρες είναι απολύτως σαφές το τι πρέπει να κατεβάσεις. Έτσι, και μη θέλοντας να σε πω κολλημένο,

απέδωσα την αποτυχία σου όχι στο κόλλημα αλλά στην άγνοια. Πιο επιεικές το θεώρησα βασικά και σίγουρα

λιγότερο προσβλητικό.

Αυτά τα ολίγα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόθεση δεν έχω να σε προσβάλω

To κάνεις

θεωρώ μάλιστα ότι

σου μιλάω ειλικρινά κάτι που δεν κάνεις εσύ από την αρχή του θέματος

Αμφισβητείς τα γεγονότα όπως τα περιέγραψα;

γιατί το "πρόβλημά" σου δεν είναι το θέμα

με το συγκεριμένο λαπτοπ αλλά το ανεξήγητό σου κόλλημα εναντίον των windows που με αυτό το θέμα

προσπαθείς να βάλεις από την πίσω πόρτα.

Δεν έγραψα πουθενά ότι έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο laptop. Με την εταιρεία κατασκευής, ενδεχομένως έχω, για τον τρόπο που δίνει του drivers. Το κόλλημα που έχω με τα windows εσύ το έχεις βάλει στο μυαλό σου. Το συγκεκριμένο thread ήταν για να μοιραστώ μια εμπειρία μου. Η μήπως εγώ φταίω που το windows restore πήρε 8-10 ώρες να ολοκληρωθεί. Έκανα κάτι λάθος λόγω άγνοιας ή έλλειψης "γνώσεων αγλλικής γλώσσας";

Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω

Μπορείς να καταλήγεις σε όποιο συμπέρασμα θέλεις, αλλά δεν είσαι στο μυαλό μου και σε ενημερώνω ότι κάνεις λάθος

όπου στην σελίδα με τους

drivers που πόσταρες είναι απολύτως σαφές το τι πρέπει να κατεβάσεις.

Η πρώτη σελίδα είναι απλά ενδεικτική. Δεν ήθελα να αφιερώσω άλλο χρόνο, αλλά για απάντησέ μου στο παρακάτω κ. ξερόλα (επειδή δεν ξέρω αγγλικά και έχω άγνοια λέμε):

Ακολουθούν οι σελίδες 2 και 3 των drivers (η πρώτη είναι παραπάνω)

attachment.php?attachmentid=57740&stc=1&d=1377098035

attachment.php?attachmentid=57741&stc=1&d=1377098035

Πες μου εσύ τι πρέπει να κατεβάσω και να εγκαταστήσω από όλα αυτά που βλέπεις.

Αλήθεια ποιος από τους 2 modem drivers είναι ο σωστός;

Και όταν κάνω κλικ στο wireless lan (3η σελίδα) δες πού με πηγαίνει και πες μου πόσο εύκολο είναι να βρω τι χρειάζομαι. (Προφανώς και όλα αυτά τα έχω βρει, αλλά χρειάστηκε αρκετός χρόνος και σε 1-2 περιπτώσεις trial and error).

attachment.php?attachmentid=57742&stc=1&d=1377098333

Και μάντεψε τι: Αφού βρεις τους drivers και τους εγκαταστήσεις σωστά, δεν παίζουν οι συνδυασμοί πλήκτρων για να ανοιγοκλείνεις το BT, wifi κτλ. Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο σκουπιδολογισμικό (hint) από όλα τα παραπάνω πρέπει να εγκαταστήσω για να λειτουργήσουν;

Είναι το ίδιο εύκολα όλα αυτά που βλέπεις σε σχέση με την προσέγγιση "όλοι οι drivers σε ένα package της DELL" ?

Έτσι, και μη θέλοντας να σε πω κολλημένο,

απέδωσα την αποτυχία σου όχι στο κόλλημα αλλά στην άγνοια. Πιο επιεικές το θεώρησα βασικά και σίγουρα

λιγότερο προσβλητικό.

Αποτυχία καμία δεν υπήρξε. Το laptop επανήλθε στην αρχική του κατάσταση και εγώ έβγαλα από την όλη διαδικασία χρήσιμα συμπεράσματα για το πώς πρέπει να διαχειρίζομαι παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον. Εσύ που έχεις τις γνώσεις προφανώς δε σου χρησιμεύουν όλα αυτά, οπότε απορώ γιατί ακόμα είσαι σε αυτό το thread και σχολιάζεις.

post-1066-1416077627,8587_thumb.png

post-1066-1416077627,9905_thumb.png

post-1066-1416077628,1148_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως που παρουσιάζεις ως πρόβλημα gdp77 είναι κατανοητό, και για να γίνω πιό συγκεκριμένος αναφέρομαι στο γεγονός των "πολλών" σελίδων με drivers. Έχει να κάνει ότι το συγκεκριμένο μοντέλο προφανώς κουβαλάει πολλές διαφορετικές υλοποιήσεις(όπως και πολλά άλλα εκεί έξω)...Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να γίνει συγκεκριμένη κατηγοριοποίηση απο την εταιρεία, για ευνόητους λόγους, αλλά το "ιδανικότερο" θα ήταν να είχαν "κοινό" αποθετήριο με την MS, άρα είναι fail και για τους 2, ασχέτως policy.

*προσωπικά χρησιμοποιώ το pcidatabase.com, όταν έχω θέμα με κάποιον driver(αλλά πολλές φορές και όταν δεν έχω) κυρίως με τα ids, και βάζω δικούς μου drivers όχι την αρχαιολογία που κουβαλάνε οι OEMs στο support τους ή η MS.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει ότι το συγκεκριμένο μοντέλο προφανώς κουβαλάει πολλές διαφορετικές υλοποιήσεις(όπως και πολλά άλλα εκεί έξω)...

Φαντάσου ότι τα παραπάνω screenshots είναι αφού έχω κάνει επιλογή στο driver search της toshiba του μοντέλου (L655) και του short model number (-PSK1JE - υπάρχουν άλλες 3 υλοποιήσεις). Τώρα αν το PSK1JE έχει και άλλες υπο-υλοποιήσεις... τι να πω...

προσωπικά χρησιμοποιώ το pcidatabase.com, όταν έχω θέμα με κάποιον driver(αλλά πολλές φορές και όταν δεν έχω) κυρίως με τα ids, και βάζω δικούς μου drivers όχι την αρχαιολογία που κουβαλάνε οι OEMs στο support τους ή η MS.

Είναι καλά ενημερωμένο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.