Jump to content



Ιστορίες καθημερινών... windows


Recommended Posts

Ναι (κατεβασα οδηγους απο την Toshiba) αλλα δεν δουλευε καλα και χρειαστηκε ενα ακομα driver. Τι να σου πω εχω κάνει πολλες εγκαταστάσεις, αυτη ηταν νορμαλ. Μου το έδωσε ενας φιλος γιατι του ειχαν βγάλει επισκευη 1135€ :woot:. Το έφτιαξα του εβαλα καινουργιο δισκο γιατι ο παλιός ήταν off (μακρυά απο Toshiba δίσκους) και του εβαλα win 7

Άρα όχι αυτόματα...αυτό λέει ο άθρωπας εδώ...ότι ήθελε download/ψάξιμο/πατέντα/χρόνο

Κι εγώ στο P200-D του φίλου μου με drivers από το site της Τoshiba το έφτιαξα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι να πω ρε παιδια αμα ειναι τα 15 - 20 λεπτα που εκανα προβλημα................. μηπως ειναι και χρονος να ψαχνεις τα dvd των windows.

τελος πάντων αυτοματα οχι, χωρις προβλημα ομως οπως αναφερθηκε καπου:)

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου αφορά μόνο οδηγούς συσκευών, την άποψη μου για τις εφαρμογές την έχω γράψει.

Εσείς που σπεύσατε να τρολλάρετε, θα συμφωνήσουμε ότι λίγο πολύ driver θα βρείς σε windows, αν και εν έτη 2013 το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση του linux, και για την περίπτωση του linux ΔΕΝ με νοιάζει αν δεν βρώ οδηγό για να δουλέψει το fingerprint scanner(μεγάλη π@π....@) όταν το βασικό hardware κατα 99% θα παίξει χωρίς πολλά πολλά, άντε να χρειαστεί κανένα πακέτο extra για firmware blobs που είναι μία απλή εγκατάσταση δευτερολέπτων.

Υπάρχει όμως και ένα μέγαλο μείον για τα τέλεια Windows, ο κατασκευαστής δίνει τον "τελευταίο" stable driver ή με έχει γειώσει κανονικά και θα έχω bsod ή κακή απόδοση(συνεχίζω να μιλάω μόνο για τον οδηγό)ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο και πρέπει να τρέχω στον event viewer για να δώ τίποτα αλλοπρόσαλλα warnings ή errors για να κάνω μόνος μου την αναζήτηση για μεταγενέστερη έκδοση του driver(αν υπάρχει) επειδή με έχει ξεχάσει ο κατασκευαστής αλλά πήρε τα λεφτάκια μου; :unsure::unsure:

Για να αναφέρω την δική μου περίπτωση, σε lenovo(καλα μην νομίζετε ότι με ένοιαξε ιδιαίτερα το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά το λέω για να τρολλάρω :look:, μιας κα χρησιμοποιώ μόνο linux σε desktop,laptop,κινητό,server :) )...το πρόβλημα λοιπόν ήταν ότι αναβαθμίζωντας την κάρτα γραφικών μου, μιάς και υπήρχε διαθέσιμο το update(μέσα απο το windows update), χάλασε το notification σχετικά με την φωτεινότητα(πιο συγκεκριμένα έμενε πάντα στην τελευταία μπάρα ακόμα και αν το είχα στο κατώτερο επιπεδο φωτεινότητας)...Η αλήθεια είναι ότι σε ένα βαθμό πήγα τουαλέτα(κοινώς; ), αλλά ήθελα να βρώ λύση...τελικά το πρόβλημα φτιαχνόταν με μία αλλαγή στην registry(omg h@cl<)

Στην αντίπερα όχθη πάλι καλά υπάρχουν τα bug reports για τον kernel και τους οδηγούς, οπότε κάποια στιγμή patchάρονται αν βρεθούν προβλήματα σε drivers και πάλι είναι πιο αυτοματοποιημένη η διαδικασία απο την αντίστοιχη σε windows.

Άρα ο μύθος για εύκολη εγκατάσταση οδηγών σε Windows: ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ

:jester::jester::jester::jester: <- τα σπάει

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τους drivers είναι επίπονο θέμα.

Και ξαναλέω. Με linux δεν γνωρίζεις την σταθερότητα και στην σωστή λειτουργία ούτε σε linux αλλά ούτε σε windows. Γιατί δε φταίει η microsoft ή οποιαδήποτε microsoft αλλά η εκάστοτε εταιρεία.

Η εγκατάσταση των drivers σε windows ποτέ δεν ήταν εύκολο πράγμα. Αυτό προσπαθούν να κάνουν τα windows και σε μεγάλο κομμάτι το έχουν κάνει. Γιατί μη ξεχνάμε drivers σε win xp κλπ. Που ήθελες στανταρ οδηγούς για όλα. Ακόμα και για τα usb. Στα Vista και μετά έχουν ενσωματωθεί αρκετοί οδηγοί όμως. Και αρκετές φορές οι drivers της microsoft δουλεύουν καλύτερα απο αυτούς που δίνει η κάθε εταιρεία.

Και φέρνω παράδειγμα απο δικια μου εμπειρία σε Linux στο netbook που χρεισιμοποιώ στην δουλειά. Εγκατάσταση mint αλλά και ubuntu. Δεν βρήκε όλους τους drivers αλλά δε με πείραξε αυτό. Βρήκε αυτόματα όμως του ασυρμάτου πχ αλλά τι να το κάνω. Αφού σε κάθε δεύτερο boot το μηχάνημα κρέμαγε απο τον driver που πήγε και εγκατέστησε.

Επειδή όμως μου έβγαλε την παναγία ήδη στην αρχή με την κάρτα γραφικών για να παίξει σωστά η ανάλυση δεν ασχολήθηκα άλλο. το παράτησα. Το ήθελα για 2ο boot γιατί λόγο δουλειάς χρειάζομαι windows (για να μη σας πώ οτι χρειάζομαι όλες τις εκδόσεις windows εγκατεστημένες στο laptop) απλά το παράτησα. Κουράστικα.

Δεν ξέρω αν το έκανα σωστό ή λάθος τρόπο πάντως το άφησα στην άκρη προς το παρόν. Κάποια στιγμή θα το ξαναπροσπαθήσω όταν θα έχω άλλο laptop για την δουλειά και το χρεισιμοποιώ αυτό στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

(Έγραφα μισή ώρα να απαντήσω στο απο πάνω γαμώ τα touchpad μου έκανε back o browser.)

Λοιπόν.

Μαζεύουμε 10 laptop 10 branded desktops και 10 custom desktops.

Θέλετε να στήσουμε και win 7 αλλά και ubuntu για να δούμε αν όντως ο μύθος καταρίφθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τους drivers είναι επίπονο θέμα.

Και ξαναλέω. Με linux δεν γνωρίζεις την σταθερότητα και στην σωστή λειτουργία ούτε σε linux αλλά ούτε σε windows. Γιατί δε φταίει η microsoft ή οποιαδήποτε microsoft αλλά η εκάστοτε εταιρεία.

Η εγκατάσταση των drivers σε windows ποτέ δεν ήταν εύκολο πράγμα. Αυτό προσπαθούν να κάνουν τα windows και σε μεγάλο κομμάτι το έχουν κάνει. Γιατί μη ξεχνάμε drivers σε win xp κλπ. Που ήθελες στανταρ οδηγούς για όλα. Ακόμα και για τα usb. Στα Vista και μετά έχουν ενσωματωθεί αρκετοί οδηγοί όμως. Και αρκετές φορές οι drivers της microsoft δουλεύουν καλύτερα απο αυτούς που δίνει η κάθε εταιρεία.

Και φέρνω παράδειγμα απο δικια μου εμπειρία σε Linux στο netbook που χρεισιμοποιώ στην δουλειά. Εγκατάσταση mint αλλά και ubuntu. Δεν βρήκε όλους τους drivers αλλά δε με πείραξε αυτό. Βρήκε αυτόματα όμως του ασυρμάτου πχ αλλά τι να το κάνω. Αφού σε κάθε δεύτερο boot το μηχάνημα κρέμαγε απο τον driver που πήγε και εγκατέστησε.

Επειδή όμως μου έβγαλε την παναγία ήδη στην αρχή με την κάρτα γραφικών για να παίξει σωστά η ανάλυση δεν ασχολήθηκα άλλο. το παράτησα. Το ήθελα για 2ο boot γιατί λόγο δουλειάς χρειάζομαι windows (για να μη σας πώ οτι χρειάζομαι όλες τις εκδόσεις windows εγκατεστημένες στο laptop) απλά το παράτησα. Κουράστικα.

Δεν ξέρω αν το έκανα σωστό ή λάθος τρόπο πάντως το άφησα στην άκρη προς το παρόν. Κάποια στιγμή θα το ξαναπροσπαθήσω όταν θα έχω άλλο laptop για την δουλειά και το χρεισιμοποιώ αυτό στο σπίτι.

Κοίτα ο καθένας θα υποστηρίξει το μεν και το δε. Σίγουρα το μεν περισσότεροι.

Αλλά μην βγάζουμε εύκολη και γελοία την εγκατάσταση σε windows ακόμα και αν αυτά λέγονται 7, γιατί μην ξεχνάς ότι σε πολύ μεγάλο ποσοστό δεν υπάρχει υποστήριξη για τα 7 από μηχανάκια με XP(άλλο μεγάλο πρόβλημα, η αναβαθμισιμότητα). Πολύ άσχημο ακόμα και σε 7, που το βελτίωσε κάπως, να μην συντηρεί τους οδηγούς στα αποθετήρια της, έχει ακόμα και τώρα πολύ λίγους.

Σχετικά με το πρόβλημα σου και το netbook, θα χαρώ να βοηθήσω σε κάθε περίπτωση.

Αυτά για το windows vs linux.(σε πολύ φιλικό κλίμα γίνεται η κουβέντα και θα αρχίσω να πετάω :tomato::tomato: )

:dance3:

Edited: Μέσα για το εγχείρημα, αλλά το αποφεύγω το βδέλυγμα όπως καταλαβαίνεις και από την υπογραφή μου. :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21384]jefm[/MENTION]

Θες να πεις ότι αυτή την εικόνα είχες μετά από clean install? Όχι DVD της toshiba. Για clean install μιλάω. Και σου παίζουν και οι συνδυασμοί fn+fx που ανοιγοκλείνουν wireless, bt κ.ο.κ. ? Έχουμε το ίδιο μηχάνημα; Εγώ έχω το L655-183. Δες λίγο στη βάση του laptop, ποιο μοντέλο έχεις. Σε μένα δεν έπαιζε ΤΙΠΟΤΑ λέμε. Μήπως έχεις κάποιο dvd win7 μαζί με το sp1? (δεν ξέρω αν υπάρχει). Είδα ότι έχεις sp1, άρα τα screenshots που δίνεις είναι μετά από updates. Αυτή ήταν η εικόνα του device manager αμέσως μετά την εγκατάσταση;

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Λοιπόν.

Μαζεύουμε 10 laptop 10 branded desktops και 10 custom desktops.

Θέλετε να στήσουμε και win 7 αλλά και ubuntu για να δούμε αν όντως ο μύθος καταρίφθηκε;

Μέσα. Διαθέτω το laptop μου και το custom desktop μου. Χρειαζόμαστε μια μεθοδολογία όμως.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο καθένας θα υποστηρίξει το μεν και το δε. Σίγουρα το μεν περισσότεροι.

Αλλά μην βγάζουμε εύκολη και γελοία την εγκατάσταση σε windows ακόμα και αν αυτά λέγονται 7, γιατί μην ξεχνάς ότι σε πολύ μεγάλο ποσοστό δεν υπάρχει υποστήριξη για τα 7 από μηχανάκια με XP(άλλο μεγάλο πρόβλημα, η αναβαθμισιμότητα). Πολύ άσχημο ακόμα και σε 7, που το βελτίωσε κάπως, να μην συντηρεί τους οδηγούς στα αποθετήρια της, έχει ακόμα και τώρα πολύ λίγους.

Σχετικά με το πρόβλημα σου και το netbook, θα χαρώ να βοηθήσω σε κάθε περίπτωση.

Αυτά για το windows vs linux.(σε πολύ φιλικό κλίμα γίνεται η κουβέντα και θα αρχίσω να πετάω :tomato::tomato: )

:dance3:

Edited: Μέσα για το εγχείρημα, αλλά το αποφεύγω το βδέλυγμα όπως καταλαβαίνεις και από την υπογραφή μου. :D

Επειδή έχουμε περάσει απο εποχές XP που για να γράψεις με το πληκτρολόγιο σου ήθελες drivers και απο linux που έπρεπε να τρέξεις το x απο command line. Σε γενικές γραμμές έχουν διορθωθεί πολλά. Ειδικά σε μηχανήματα με win xp η μετάβαση σε 7 είναι ακόμα ποιο εύκολη σε δικές μου εμπειρίες. Αντιθέτως τα καινούργια laptop και συσκεύες είναι ποιο δύσκολο να βρεις drivers. Laptop Acer που είχε XP το μόνο πχ που εγκατέστησα στα 7 ήταν το software για το touchpad γιατί δεν έκανε scroll down. Και κανα 2 laptop media buttons δεν παίζανε. Όλα τα Fuction keys όμως δουλεύαν άριστα.

Αυτό που έγραφα και χάθηκε είναι οτι δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί γιατί δεν έχουμε σωστό δείγμα. Δεν μπορούμε να λέμε για 3 laptop που δοκιμάσαμε ενώ στην αγορά κυκλοφορούν 1000000 και 100000000000000000 συσκευές. Ειδικά σε business κομμάτι είναι χάος το θέμα. Κάτι με παράλληλες και σειριακές. Εκεί να δείς σφαγή. Εκτυπωτές, φορολογικοί μηχανισμοί. Αντάπτορες απο usb σε serial ή parallel... Χάος.

Κάτι turbo x pc που θέλει ο πελάτης να έχει 2 σειριακές και 1 παράλληλη. Άντε γεια...

Και για το sample test. Είπα να μαζευτούμε. Εγώ που έχω μια εμπειρία μεγαλύτερη σε windows και εσείς που έχετε μια εμπειρία σε linux. Αν θέλετε δοκιμάζουμε και Hackintosh βέβαια.

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION] είμαστε και στην ίδια περιοχή αν θέλεις πραγματικά το δοκιμάζουμε σπίτι μου Σεπτέμβρη όταν γυρίσω απο διακοπές.

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] θέλεις να συγκρίνεις Windows 7 χωρίς να κάνεις update με Ubuntu αφού κάνεις update? Δεν είναι λίγο άτοπο;

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος που καταρρίπτεται εδώ και πολλά χρόνια είναι το κατά πόσο μπορούν να αντικατασταθούν για συνολική χρήση τα windows από OS X ή Linux στο σπίτι χωρίς συμβιβασμούς στην επιλογή του υπόλοιπου hardware/software.

Αν μιλάμε για high performance clusters ή για πολύ κρίσιμης σημασίας security συστηματα ή για διάφορα άλλα μη καθημερινά/σπιτικά σενάρια τότε αλλάζει το πράγμα.

Εκεί που έχεις κάνει μια μαμηστερή εγκατάσταση ubuntu όπου παίζουν όλα σούπερ, τα games που σου αρέσουν παίζουν ικανοποιητικά μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις στο wine, βολεύτηκες με το openoffice και είσαι αρκετά καλός στην ορθογραφία ώστε να μην ψαρώνεις όταν έχεις γράψει σωστά μία λέξη και στην υπογραμμίζει, συνήθισες το gnome, τα 2-3 προγράμματα που χρησιμοποιούσες σε win, δεν υπάρχουν σε linux αλλά έχουν ικανοποιητικούς open source αντικαταστάτες και τσουπ! Βγαίνει ένα καινούριο game το οποίο εννοείται πως θα το παίξεις τελευταίος (αν το παίξεις) γιατί περιμένεις να βγάλεις άκρη με τις πατέντες (τι είναι το DX11; ). Και εκεί που λες ντάξει ένα παλιοgame είναι δε βαριέσαι, θα το παίξω στο dual boot windows που ετοιμαζόμουν να ξηλώσω, έρχεται νέο χτύπημα: το dvr θέλει activeX :suicide:

Άντε τώρα να αλλάζεις DVR και να μην ψάχνεις βάση χαρακτηριστικών/τιμής όπως όλος ο φυσιολογικός κόσμος αλλά να ψάχνεις εάν παίζει με ubuntu :shutup:. Και καλά να είναι δικό σου. Σκέψου τώρα να έχεις ψήσει κανέναν φουκαρά μαγαζάτορα να του linuxίσεις το σύμπαν για να γλυτώσει λεφτά και εκεί που ήθελε να τσεκάρει κάποια κάμερα, να πατάει το 192.168.χ.χ στον konqueror:haha: και να παίρνει ξέρετε τι.

Επίσης δε μπορεί να στείλει/λάβει φαξ με το winmodem του, δε μπορεί να παίξει στο ίδιο online pokerάδικο που έπαιζε πριν, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το εμπορικό/λογιστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσε πριν, δε μπορεί να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα για τα αυτοκόλλητα της connect που συνόδευε το προϊόν κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

Η εγκατασταση εγινε με 7 χωρις sp1, κατεβηκε μετα. Κατεβασα τους driver που χρειαστηκα. Tα Fn δεν δουλευουν ολα αν δεν βαλεις το Toshiba value add pack που δεν εβαλα γιατι εχει μεσα και σκουπιδια. Το δικο μου ειναι j1n

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος που καταρρίπτεται εδώ και πολλά χρόνια είναι το κατά πόσο μπορούν να αντικατασταθούν για συνολική χρήση τα windows από OS X ή Linux στο σπίτι χωρίς συμβιβασμούς στην επιλογή του υπόλοιπου hardware/software.

Αν μιλάμε για high performance clusters ή για πολύ κρίσιμης σημασίας security συστηματα ή για διάφορα άλλα μη καθημερινά/σπιτικά σενάρια τότε αλλάζει το πράγμα.

Εκεί που έχεις κάνει μια μαμηστερή εγκατάσταση ubuntu όπου παίζουν όλα σούπερ, τα games που σου αρέσουν παίζουν ικανοποιητικά μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις στο wine, βολεύτηκες με το openoffice και είσαι αρκετά καλός στην ορθογραφία ώστε να μην ψαρώνεις όταν έχεις γράψει σωστά μία λέξη και στην υπογραμμίζει, συνήθισες το gnome, τα 2-3 προγράμματα που χρησιμοποιούσες σε win, δεν υπάρχουν σε linux αλλά έχουν ικανοποιητικούς open source αντικαταστάτες και τσουπ! Βγαίνει ένα καινούριο game το οποίο εννοείται πως θα το παίξεις τελευταίος (αν το παίξεις) γιατί περιμένεις να βγάλεις άκρη με τις πατέντες (τι είναι το DX11; ). Και εκεί που λες ντάξει ένα παλιοgame είναι δε βαριέσαι, θα το παίξω στο dual boot windows που ετοιμαζόμουν να ξηλώσω, έρχεται νέο χτύπημα: το dvr θέλει activeX :suicide:

Άντε τώρα να αλλάζεις DVR και να μην ψάχνεις βάση χαρακτηριστικών/τιμής όπως όλος ο φυσιολογικός κόσμος αλλά να ψάχνεις εάν παίζει με ubuntu :shutup:. Και καλά να είναι δικό σου. Σκέψου τώρα να έχεις ψήσει κανέναν φουκαρά μαγαζάτορα να του linuxίσεις το σύμπαν για να γλυτώσει λεφτά και εκεί που ήθελε να τσεκάρει κάποια κάμερα, να πατάει το 192.168.χ.χ στον konqueror:haha: και να παίρνει ξέρετε τι.

Επίσης δε μπορεί να στείλει/λάβει φαξ με το winmodem του, δε μπορεί να παίξει στο ίδιο online pokerάδικο που έπαιζε πριν, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το εμπορικό/λογιστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσε πριν, δε μπορεί να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα για τα αυτοκόλλητα της connect που συνόδευε το προϊόν κτλ κτλ.

Κοίτα να δεις που όλα τα dvr που έχω και είναι 5-6 παίζουν και χωρίς activeX plugin, κάνοντας ότι όλος ο "φυσιολογικός" κόσμος, μα πόσο τυχερός, να ρίξω κανα τζόκερ;;;; Και σκέψου είναι και από διάφορες κατηγορίες τιμών, έχω και φθηνό και ακριβό και μεσαίας κατηγορίας... Μάλλον εσύ δεν ξέρεις να κάνεις αγορές φίλος...και όντως ο μαγαζάτορας φουκαράς(αν με εννοείς). Εδώ υποστηρίζονται από κινητά(αναμενόμενο με την πίτα που έχουν) τα dvr, στον browser θα κόλλαγαν και δεν θα έδιναν υποστήριξη με plugins ανοιχτών προτύπων; Δείτε που κατέληξε το flash, και η μεγαλύτερη πηγή video έχει html5) Διαθέσιμος να σου δείξω τα μηχανήματα για του λόγου το αληθές. Keep trolling...

Ας τα πάρουμε ένα ένα,

1) φαξ, γιατί να μην παίζει; το δοκίμασες και κόλλησες κάπου; Αν δεν ξέρεις εσύ να το φτιάξεις, είναι αλλού το θέμα, pebcak. :lazy: (και ναι έχω φαξ σε linux, τυχαίο; )

2) Μιας και είμαι παίκτης πόκερ, σε ποιό μπήκες και δεν έπαιξε; Γιατί έχω παίξει σε αρκετά, και πρόβλημα δεν είχα.

3) Σχετικά με το λογιστικό πρόγραμμα, μπορει να βρεί εναλλακτικές και ειδικά τέτοιου είδους εφαρμογές που σε δένουν με εταιρείες εν έτη 2013 αποφεύγονται πια, βγές λίγο έξω να το δείς με τα μάτια σου, γιατί πολλά δεν παίζουν ούτε σε καινούργιες εκδόσεις windows(τρελό φάουλ από τους υποστηρικτές της MS, γειώθηκαν κανονικότατα). Be my guest.

4) Τώρα για τα αυτοκόλλητα της connect(σιγά το api που θα παίζει), με wine οι πιθανότητες είναι να παίζει.

Αυτό που κάποιοι αποφεύγετε να απαντήσετε είναι ότι όταν δεν έχεις επιλογές(που χρησιμοποιούν σε επαγγελματικό επίπεδο ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ), σε καθοδηγούν οι εταιρείες, γιατί με αυτό τον τρόπο σου δημιουργούν ανάγκη για αγορά και κατ'επέκταση για αυτές κέρδος. Be openminded...

Θα συμφωνήσω ότι το desktop έχει κάποια θέματα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορείς να το κρατήσεις σταθερό, δεν εθελοτυφλώ. Με θέληση όμως και σωστή καθοδήγηση για το πως να τα αποφεύγεις έχεις πολλές πιθανότητες να συμβιβαστείς. Επιλογή σου είναι δεν το επιβάλει κανείς.

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION], Μέσα είμαι, ειδικά τώρα που είμαι άνεργος έχω άπλετο χρόνο :happy2: .Αλλά πρέπει να έχουμε αρκετά δείγματα για να γίνει αυτό, οπότε αν υπάρχουν και άλλοι υποψήφιοι μπορούμε να το οργανώσουμε.

Πάντως για να επανέλθω στους drivers, όλες οι μεγάλες εταιρίες ολοκληρωμένων λύσεων προστασίας(antivurus,firewall,antispam,κτλπ) έχουν live cd σε linux, που μου έχει τύχει δεν λέω να μην παίζει κάποια κάρτα δικτύου με τον πυρήνα που φοράνε(συνήθως είναι αρκετά παλιά έκδοση stable), αλλά το out of the box σε άλλους controller είναι δεδομένο. Άρα μήπως αρμενίζουμε εμείς στραβά; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίνε τα παράθυρα εάν οι κατασκευαστες δεν δίνουν οδηγούς στην Microsoft για να τους βάλει στο windows update.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα με τους drivers εξαρτάται πάντα από τον κατασκευαστή.

Η Dell, στη σειρά Latitude, έχει Driver pack. Κατεβάζεις, αποσυμπιέζεις. Δεξί κλικ στην κάθε συσκευή μέσα από το device manager, update driver, search location στο drive μου και τέλος. Χωρίς παπαριές software, χωρίς τίποτα. Μέχρι και η κάμερα και το BT δουλεύουν χωρίς τίποτα άλλο.

Έχω κατεβάσει το driver pack για τα 5 διαφορετικά laptop της εταιρείας (στο σύνολο 60 laptop). Μία φορά το μήνα update το driver pack και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίνε τα παράθυρα εάν οι κατασκευαστες δεν δίνουν οδηγούς στην Microsoft για να τους βάλει στο windows update.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2.

υπάρχουν πολλοί και διάφοροι λόγοι για αυτό.

1) Οι οδηγοί πρέπει να είναι signed και να έχουν περάσει πιστοποίηση MS. Αυτό σημαίνει $$ για τον κατασκευαστή και $$$$ για τον τελικό χρήστη.

2) Ο κατασκευαστής θεωρεί EOL το προϊόν αφού από τότε που το κατασκεύασε και πούλησε έχει βγάλει άλλα 4-5 διαφορετικά και πιο σύγχρονα μοντέλα που θέλει να πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

θέλεις να συγκρίνεις Windows 7 χωρίς να κάνεις update με Ubuntu αφού κάνεις update? Δεν είναι λίγο άτοπο;

Δε συγκρίνω τίποτα. Απλά ο φίλος γράφει ότι στο δικό του l655 (όχι ακριβώς ίδιο με το δικό μου όμως) τα πάντα έπαιζαν μετά από clean install, ενώ σε μένα δεν έπαιζε σχεδόν τίποτα, μέχρι να περάσω drivers.

Προς όλους τους κυρίους που επιμένουν να μειώνουν τις εφαρμογές open source, τους ενημερώνω ότι αδικούν τους εαυτούς τους με αυτά που γράφουν. Είναι άλλον να πεις ότι δεν έχω χρόνο να αφιερώσω / δε γουστάρω να μάθω κάτι καινούριο που είναι απόλυτα σεβαστό και άλλο να μειώνεις εφαρμογές όπως το gimp ή το libre office που έχουν άπειρες δυνατότητες και δυναμικη. Χρησιμοποιώ gimp/inkscape τα τελευταία 2 χρόνια (αποκλειστικά) και δε μου έχει λείψει ΤΙΠΟΤΑ σε σχέση με τα εμπορικά προγράμματα photoshop /core suite κτλ. Στην αρχή και εγώ είχα απογοητευτεί, σιγά σιγά όμως για ό,τι ήθελα να κάνω και δεν ήξερα πώς, έβρισκα ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ tutorial στο internet και έκανα τη δουλειά μου, ενώ παράλληλα μάθαινα και το λογισμικό. Τώρα δεν διανοούμαι καν να βάλω πειρατικό photoshop / corel, θα μου φανεί ξένο σώμα. Και ιδεολογικά και νομικά αλλά και χρηστικά είμαι απόλυτα ευτυχής με το λογισμικό που χρησιμοποιώ. Τα ίδια και με το libre, ειδικά σε δημιουργία / επεξεργασία μεγάλων εγγράφων είναι κλάσεις ανώτερο από MS office. Ναι του λείπει ένα smart art, αλλά ζω και χωρίς αυτό.

Και μη μου αρχίσετε τα "είμαι επαγγελματίας, αυτό έχω μάθει, δεν μου είναι συμβατό μπλα μπλα". Ok. Αν είσαι επαγγελματίας και έχεις πληρώσει / μάθει photoshop ή δεν σε καλύπτει η συμβατότητα του libre, τότε απλά έχεις ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ στο κλειστό λογισμικό, συνέχισε να δουλεύεις με αυτό, case closed. Αν όμως είσαι ερασιτέχνης, χομπίστας, enthusiast, πραγματικά αξίζει να ασχοληθείς με open source λογισμικό για πολλούς λόγους. Αλλά ΕΛΕΟΣ: Όχι άλλη απαξίωση για λογισμικό που το έχετε δουλέψει (αν το έχετε δουλέψει) στο 1 τοις χιλίοις του χρόνου τον οποίο έχετε αφιερώσει στην αντίστοιχη εμπορική εφαρμογή. Κάτι επιχειρήματα που διάβασα πιο πάνω για διορθωτές, κειμενογράφους, on line poker κτλ, απλά δείχνουν παντελή άγνοια του θέματος και στάσεις του στιλ "κάπου το άκουσα" και το αναπαράγω.

Η Dell, στη σειρά Latitude, έχει Driver pack. Κατεβάζεις, αποσυμπιέζεις. Δεξί κλικ στην κάθε συσκευή μέσα από το device manager, update driver, search location στο drive μου και τέλος. Χωρίς παπαριές software, χωρίς τίποτα. Μέχρι και η κάμερα και το BT δουλεύουν χωρίς τίποτα άλλο.

Έχω κατεβάσει το driver pack για τα 5 διαφορετικά laptop της εταιρείας (στο σύνολο 60 laptop). Μία φορά το μήνα update το driver pack και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

thumbs up στη DELL. Όχι σαν την ξεφτιλισμένη toshiba που σου βγαίνει η πίστη με 3 σελίδες drivers και ακαταλαβίστικα ονόματα (δεν ξέρεις τι είναι driver και τι σκουπιδολογισμικό....)

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION] [MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Είμαι μέσα για συγκριτική εγκατάσταση win7 και κάποιας διανομής linux. Διαθέτω και το laptop μου και κάμερα να καταγράψουμε το event. Αν μαζευτούμε 5-6 άτομα και βρεθεί χώρος να κάνουμε τις δοκιμές μας νομίζω θα βγει και ένα πολύ καλό review. Μια καλή μεθοδολογία χρειάζεται να βρούμε και είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν κάποιος από τη συντακτική ομάδα του thelab ενδιαφέρεται να το οργανώσουμε....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλοί και διάφοροι λόγοι για αυτό.

1) Οι οδηγοί πρέπει να είναι signed και να έχουν περάσει πιστοποίηση MS. Αυτό σημαίνει $$ για τον κατασκευαστή και $$$$ για τον τελικό χρήστη.

2) Ο κατασκευαστής θεωρεί EOL το προϊόν αφού από τότε που το κατασκεύασε και πούλησε έχει βγάλει άλλα 4-5 διαφορετικά και πιο σύγχρονα μοντέλα που θέλει να πουλήσει.

τους λογους τους γνωριζω δεν ειναι αυτο που ρωτησα, τα windows τι φταινε σε καθε περιπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Τα windows δεν φταίνε, η εταιρία που τα φτιάχνει (MS) μπορεί να φταίει όμως, αφού για το ίδιο software (=driver) που έχει φτιάξει, πιστοποιήσει και δουλεύει πχ στα Vista/Server2008 πρέπει να ξαναπληρώσει για να τον πιστοποιήσει για τα Seven/Win8/Server2012

Link to comment
Share on other sites

τους λογους τους γνωριζω δεν ειναι αυτο που ρωτησα, τα windows τι φταινε σε καθε περιπτωση ;

Εγώ δεν το πάω στην πολιτική που ακολουθείται για τον εκάστοτε οδηγό για την υπογραφή του, αλλά στο σύνολο ως οδηγός συσκευής που βρίσκει πρόβλημα είτε σε windows(σε αυτή την περίπτωση πάντως φταίνε και οι 2-MS και εταιρεία hardware) είτε σε linux.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και εαν η MS ειναι παραλογη, τα $250 που χρειαζεται για WHQL ενας driver για τα Windows 7 ειναι αστειο ποσο για οποιαδηποτε εταιρια, δεν υπαρχει δικαιολογια να μην υπαρχει οδηγος στο Windows Update.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.