Jump to content



Ιστορίες καθημερινών... windows


Recommended Posts

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

Mε όλο το σεβασμο και διαβάζοντας όλο το θέμα, το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα

είναι ότι κακώς προσφέρθηκες να κάνεις τέτοια δουλειά αφού είναι εμφανές ότι

δεν ξέρεις να δουλεύεις windows ή δεν ξέρεις αγγλικά ή και τα δύο μαζί.

Ουάου, μόλις αχρήστεψες/διαστρέβλωσες το νόημα των λέξεων

σεβασμός

συμπέρασμα

ξέρω

Τώρα εντυπωσιάστηκα. Σε μόλις τρεις σειρές

(εναλλακτικά μπορεί "να μην ξέρεις να δουλεύεις το πληκτρολόγιο, ή να μην ξέρεις ελληνικά ή και τα δύο"...με όλο το σεβασμό)

@gdp

παλικάρι, να σου πω... να σου βρω μια βελόνη και κλωστή, να μάθεις τουλάστιχον να πλέκεις?

Βρίσκεις ποιο εύκολα τεχνική βοήθεια για Linux ή για Windows; Ποια κοστίζει περισσότερο;

Ο Average Joe στα Windows, απλά θα πρέπει να μάθει να μην πατάει συνέχεια "Yes" και "Accept". Τίποτα περισσότερο.

Απολύτως τίποτα περισσότερο. Αν δεν το καταλαβαίνει απλά θα συνεχίσει να πληρώνει.

Στο Linux ο Average Joe αν του κάτσει καμιά στραβή την έβαψε. Η μόνη του ελπίδα θα είναι να γίνει Guru Joe.

Δε θα σου πω ότι έχεις άδικο στην ανεύρεση τεχνικής υποστήριξης.

Αλλά στο θέμα της στραβής ο average Joe την έχει βάψει και στα παραθύρια

ΥΓ στο kubuntu δε θυμάμαι να έχει χρειαστεί γενικά να πατήσω πολλά ναι, επόμενο, συμφωνώ (!!!):clap:

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με δουλεύεις..... Τρεις (3) σελίδες με drivers και patches είχε η σχετική σελίδα της toshiba!!!! (ορίστε δείτε)

attachment.php?attachmentid=57605&stc=1&d=1375871425

Φαντάζομαι ότι μπορείς να ξεχωρίσεις σαν έμπειρος χρήστης που είσαι ότι το Αssist, τo bulletin board, το face recognition, το eco utility κλπ ΔΕΝ είναι drivers αλλά utilities.

Επίσης φαντάζομαι ότι σαν έμπειρος χρήστης που είσαι θα γνωρίζεις πως το μεγαλύτερο μέρος από αυτά είναι σκουπιδοεφαρμογές του κατασκευαστή που αφενώς δεν χρειάζονται για τα win, αφετέρου βαραίνουν το σύστημα απίστευτα.

Ελπίζω λοιπόν να ΜΗΝ έχασες τον χρόνο σου, όπως λες, εγκαθιστώντας όλη αυτήν την σαβούρα.

Έλα να βάλεις win7 στο δικό μου Toshiba L655 (i5). Δεν βλέπουν ΤΙΠΟΤΑ λέμε. Ούτε δίκτυο, ούτε gpu (λάθος ανάλυση), ούτε ήχος ΤΙΠΟΤΑ. Αντίθετα το ubuntu τα βλέπει όλα out of the box.

Θα ήθελα να δοκιμάσεις να περάσεις στο φορητό σου την διανομή ubuntu 09.10 που κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά με τα win 7 και όχι του 12 ή το 13 που φαντάζομαι θα έχεις εγκαταστήσει επάνω.

Από την στιγμή λοιπόν που το λάπτοπ σου κυκλοφόρησε σχεδόν 2 χρόνια μετά τα win7, άρα διαθέτει chipset + cpu πολύ μεταγενέστερα των 7 δοκίμασε το παραπάνω να μας πείς το αποτέλεσμα.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μπορείς να ξεχωρίσεις σαν έμπειρος χρήστης που είσαι ότι το Αssist, τo bulletin board, το face recognition, το eco utility κλπ ΔΕΝ είναι drivers αλλά utilities.

Επίσης φαντάζομαι ότι σαν έμπειρος χρήστης που είσαι θα γνωρίζεις πως το μεγαλύτερο μέρος από αυτά είναι σκουπιδοεφαρμογές του κατασκευαστή που αφενώς δεν χρειάζονται για τα win, αφετέρου βαραίνουν το σύστημα απίστευτα.

Ελπίζω λοιπόν να ΜΗΝ έχασες τον χρόνο σου, όπως λες, εγκαθιστώντας όλη αυτήν την σαβούρα.

Μα αυτός είναι ο λόγος που και στο δικό μου laptop έχει φύγει προ πολλού η μαμίσια εγκατάσταση και έχει μπει φρέσκια με τα απολύτως απαραίτητα μόνο. Όπως γράφω και πιο πάνω όμως ΔΥΣΤΥΧΩΣ:

Εκτός από τους drivers που είναι απαραίτητοι χρειάζεσαι -δυστυχώς- και μεγάλο μέρος του σκουπιδολογισμικού γιατί διαφορετικά δε λειτουργεί το hw. π.χ. μόνο με τους drivers δεν θα παίξει το wireless διότι δεν υπάρχει φυσικός διακόπτης και ανοίγει και κλείνει με συνδυασμό πλήκτρων που για να λειτουργήσει θέλει και το σκουπιδολογισμικό που αναφέρεις. Το ίδιο και το bt κ.ο.κ.

Και εδώ σε θέλω να περνάς τους drivers και μετά να μην σου παίζει το wifi και να πρέπει να ψαχτείς ποιο είναι το σκουπιδολογισμικό που ενεργοποιεί το wireless κτλ.

Θα ήθελα να δοκιμάσεις να περάσεις στο φορητό σου την διανομή ubuntu 09.10 που κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά με τα win 7 και όχι του 12 ή το 13 που φαντάζομαι θα έχεις εγκαταστήσει επάνω.

Από την στιγμή λοιπόν που το λάπτοπ σου κυκλοφόρησε σχεδόν 2 χρόνια μετά τα win7, άρα διαθέτει chipset + cpu πολύ μεταγενέστερα των 7 δοκίμασε το παραπάνω να μας πείς το αποτέλεσμα.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

Έχεις ένα point. Όμως παραλείπεις να αναφέρεις ότι τα windows γίνονται update (όπως και η βάση drivers) που διαθέτουν και παρόλα αυτά και πάλι αδυνατούν να εντοπίσουν το hw και να εγκαταστήσουν drivers. Το ubuntu 9.10 θα εγκατασταθεί και ακόμα αν δεν δει κάτι σωστά, με το πρώτο update θα φορτώσει τον τελευταίο kernel και θα τα δει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Όμως παραλείπεις να αναφέρεις ότι τα windows γίνονται update (όπως και η βάση drivers) που διαθέτουν και παρόλα αυτά και πάλι αδυνατούν να εντοπίσουν το hw και να εγκαταστήσουν drivers. Το ubuntu 9.10 θα εγκατασταθεί και ακόμα αν δεν δει κάτι σωστά, με το πρώτο update θα φορτώσει τον τελευταίο kernel και θα τα δει όλα!

Μη γίνεσαι Windows Fan Boy τώρα. Που λέγανε απο παλιά. Θα βρείς drivers για όλα. Γιατί η ιστορία άλλα έχει δείξει και θα δείξει.

το οτι εσύ είδες 10 laptop που έπαιξαν δε σημαίνει οτι θα παίξουν και στα 100 pc που δοκίμασα εγώ και στα 300 που δοκίμασε ο άλλος.

Τα pc δεν είναι mac. Έχουν 10000000000000000000000000 διαφορετικές συσκευές και drivers

Link to comment
Share on other sites

παντως [MENTION=1066]gdp77[/MENTION] παιζει να εισαι ο μονος που θα αντιμετωπιζες προβλημα με τα windows:p

αν υπηρχε ενα λαπτοπ στα 3 δισεκατομμυρια που δε θα ειχε 100% συμβατοτητα με windows , ειμαι σιγουρος οτι θα πεφτε στα χερια σου:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μην το τραβάτε στα άκρα το θέμα.

Και δίκιο έχει και άδικο έχει, ίσως να εκφράστηκε σε κάποιο του ποστ με δόση υπερβολής.

Μήν πιάνεστε από τις λέξεις μερικοί, το νόημα κοιτάξτε και προς θεού, τόσα χρόνια δίνονται λύσεις στο φόρουμ αυτό, κοιτάξτε να βοηθήσετε το συνφορουμίτη σας, όσο περίεργα κι αν εκφράστηκε.

Μια πιο φιλική προσέγγιση ( και όχι ξερολίστικη, γκουρουδίστικη ή όποια άλλη εκδοχή υπεροψίας) είναι πιο συμβατή προς κάποιον που έχει καεί και στην τελική μοιράζεται την εμπειρία του.

Και προς θεού, μήν κρίνετε ολόκληρο το γνωστικό υπόβαθρο καποιου που ξέρετε το nickname του και έχετε διαβάσει 100-200 post του, μόνο και μόνο από αυτά.

Όλοι μας ίσως σε κάποια φάση να έχουμε περιγράψει μια κατάσταση με μια δόση υπερβολής, για να εκφράσουμε την απογοήτευση/εκνευρισμό μας, μην το ξεχνάτε όταν το πρόβλημα δεν ειναι δικό σας.

Επί του θέματος:

1) Κι εγώ έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στο παρελθόν και με έχει εκνευρίσει η έλλειψη οργάνωσης ή τέλοσπάντων user-friendly support sites, διαφόρων εταιριών, με πρώτο-πρώτο της Toshiba. Το φαινόμενο αυτό κυρίως σε clean install και ίσως συνηθέστερο σε Vista-to-7 μετάβαση, όπου το βέλτιστο νομίζω είναι να κινηθείς με βάση VID&DID για να βρείς αυτό που χρειάζεσαι. Ίσως να είναι υπερβολή ότι δεν βρίσκει με τίποτε το hw του συγκεκριμένου Toshiba το WinUpdate, ίσως έχεις δίκιο. Αν δεν δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες μπορεί να μην έχει νόημα το τί από τα δύο ισχύει. Σε P200-D δεν έβρισκε το Bluetooth & το Webcam μόνο( για μενα ασήμαντο, για σένα μπορεί να είναι μεγάλο μείον).

2) Για το restore-backup ίσως φταίει το πρόγραμμα, ίσως κάποιο σκάλωμα των WIN, κουλά συμβαίνουν αρκετές φορές και spontaneously από κάποιο hardware ζήτημα που εμφανίζεται σε μότίβο " παράθυρο αυτοκινήτου τρίζει μόνο όταν δεν είναι μπροστά ο μηχανικός --> σε κάνει να νιώθεις @@κας".

Iσως ένα image με Acronis και ένα αντίστοιχο Rescue Disk να σε βοηθούσε, αν δεν έχεις εμπειρία σε αντίστοιχες διαδικασίες σε Win έχεις όλο το δίκιο να χάθηκες, πολλές οι εφαρμογές ίσως ελάχιστες αυτές που δουλεύουν απροβλημάτιστα.

3)Θα επιβεβαιώσω πως oi 2 τελευταίες εκδόσεις Ubuntu είναι και εύκολες στην εγκατάσταση και εύκολες στη χρήση για κάποιον που θέλει ένα λειτουργικό απλό.

Πολλά είναι τα πράγματα που δεν έχω εξερευνήσει, αλλά δεν συνάντησα ούτε ένα πρόβλημα στη χρήση τους και σε βασικές λειτουργίες, ίσα ίσα με εντυπωσίασε η εξελιξη στα 2-3 χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί και θα τo έχω σαν OS to-play-with...

Θα συμφωνήσω όμως και με τον [MENTION=416]dpolal[/MENTION] , οι εκδόσεις που κυκλοφορούσαν την εποχή του release των 7, ίσως είχαν θέματα με κάποια hardware, μπορεί για σένα που έχεις την εμπειρία να ήταν παιχνιδάκι όπως για τον jax & τον Chosen το SSD optimization, για άλλους ίσως ήταν λόγος να σιχαθούν το Ubuntu και να γράψουν post όπως το αρχικό σου.

Τέλος, όταν ο χρήστης ο ίδιος είναι ανευθυνος και δεν τον νοιάζει μην χάσει τη δουλειά του/αρχεία του, είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι @@κίες που θα έχει κάνει στο σύστημα , θα αυξάνουν εκθετικά και το χρόνο που θα χρειάζεται να ασχοληθείς αλλά και τα νεύρα σου ....

Σίγουρα όταν είσαι έξω από τα νερά σου (προφανώς έχεις μακράν μεγαλύτερη εμπειρία σε linux) θα χάσεις την υπομονή σου σε κάποια φάση...το ξέρεις όμως πως με αυτό δεν καταφέρνεις κάτι...τώρα ζορίστηκες, σε άλλη φάση θα είσαι πιο χαλαρός ( εντάξει, αν θές βρίσε ξανά :p ) και θα λύσεις το πρόβλημα γρηγορότερα.

Την επόμενη φορά που θα σχοληθείς με Toshiba πάντως, ο χρόνος σου για την εύρεση drivers σίγουρα θα είναι μικρότερος....:p

Φιλικά προς όλους ( a.k.a. αγαπάτε αλλήλουc)

P.S. : και μερικά από τα αγαπημένα μου jester για να μπείτε σε mode χαλαρότητας

:jester::jester::jester::jester::jester::jester::jester:

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν ότι όσα έγραψα στο 1ο post ήταν για να μοιραστώ μια εμπειρία. Απαντώντας στα σχόλια ότι τα win7 βλέπουν τα πάντα, απλά απάντησα ότι δεν ισχύει αυτό -τουλάχιστον στην περίπτωσή μου- αναφέροντας το laptop toshiba l655 που έχω εγώ και που μετά από clean install δε λειτουργεί τίποτα out of the box.

Από κει και πέρα, δεν ξέρω αν το windows restore είναι για τα μπάζα ή όχι, εγώ πάντως μετά τις 10 ώρες που χρειάστηκαν για την πλήρη επαναφορά συστήματος (win + εφαρμογες, όλο το image 36GB αν θυμάμαι καλά) αποφάσισα από δω και πέρα να χρησιμοποιώ μόνο clonezilla για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Προσθέτω ακόμα, ότι σε laptop όπου δεν υπάρχουν φυσικοί διακόπτες και πολλά γίνονται με συνδυασμούς πλήκτρων, δεν αρκούν μόνο οι drivers για να παίξει το hw, αλλά θες και -δυστυχώς- το σκουπιδολογισμικό της κάθε εταιρείας που ενεργοποιεί αυτούς τους συνδυασμούς (π.χ. το bt θες να το κλείνεις όταν δεν το χρησιμοποιείς προκειμένου να εξοικονομείς μπαταρία). Άλλο παράδειγμα είναι οι drivers της κάρτας γραφικών. Σύμφωνα και με τις υποδείξεις τις toshiba δεν εγκαθιστάς τους drivers π.χ. της ATI, αλλά τους custom της toshiba προκειμένου να επιτυγχάνεται και η μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας. Δεν ξέρω αν η toshiba λέει μ@λ@κίες, αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο να τεστάρω και να δοκιμάζω αν ευσταθούν ή όχι οι ισχυρισμοί του κατασκευαστή, προτιμώ να ακολουθώ τις υποδείξεις του. Αν κάρφωνα το laptop στην πρίζα όλη την ώρα δε θα με απασχολούσε, αλλά επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά on-the-go και χρειάζομαι το κάθε λεπτό αυτονομίας, πρέπει να είμαι προσεκτικός.

Δεν είναι λοιπόν πάντα τόσο απλά όλα τα πράγματα. Στο desktop ίσως είναι πιο εύκολα, αλλά καλό θα ήταν αν δεν έχει κάποιος τρελή εμπειρία με laptop να μην κρίνει χωρίς να γνωρίζει τις παραμέτρους. Καλή η λύση με VID και DID, ή με προγράμματα που βρίσκουν drivers μόνα τους, αλλά είναι ένα θέμα τι βρίσκουν και τι εγκαθιστούν.

Τέλος, επειδή κάποιος μου είπε ότι κρίνω με λάθος τρόπο τα win και πώς πρέπει να συγκρίνω με το ubuntu 9.10 που κυκλοφόρησε την ίδια εποχή (απάντησα βέβαια ότι το πρόβλημα θα λυνόταν με τον πρώτο kernel update που θα έκανες), θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να αγοράσεις laptop με win8 (καινούριο) και να πας να του βάλεις win7 (που κατά 99% ούτε ο κατασκευαστής δε δίνει drivers). Έχω διαβάσει και πολλά threads για το αίμα που έφτυσε κόσμος που ήθελε να κάνει downgrade από vista σε XP και δεν έβρισκε drivers. Ή κόσμος που από XP ήθελε να πάει σε 7 και δεν υποστήριζε ο κατασκευαστής. Πάντα για laptop μιλάμε. Εγώ λοιπόν βλέπω ένα pattern εδώ, το οποίο είναι ότι οι κατασκευαστές πάνε να κάνουν την αγορά laptop ίδια με αυτή των τηλεφώνων. Αγοράζεις laptop και αυτό πάει πακέτο με το λογισμικό, το οποίο στο κάνουν όλο και πιο δύσκολο να αλλάξεις ή να αναβαθμίσεις. Σε λίγο καιρό θα σε αναγκάζουν να αλλάζεις laptop επειδή θέλεις να βάλεις π.χ. τα επόμενα win. Δεν είναι τυχαία και η αλλαγή στην eula των win8 που έγινε μετά από αρκετές προσπάθειες ανά τον κόσμο να πάρουν χρήστες refund για την άδεια win που δεν χρησιμοποίησαν.

[offtopic]

Σε επόμενο post θα αναφέρω τις εμπειρίες μου από laptop με win8 που αγόρασε ο αδερφός μου και που δε βρήκα (στον ελάχιστο χρόνο που το είχα στα χέρια μου) τρόπο να φτιάξω recovery media όλου του συστήματος με κάποια εφαρμογή (όχι τρίτου κατασκευαστή). Το πράγμα δηλαδή όσο πάει και χειροτερεύει. Σου έλεγαν τα win για δυνατότητα reset σε κατάσταση "όπως το αγόρασες", αλλά τι γίνεται αν "διαλυθεί το σύμπαν" ή χτυπήσει ο δίσκος; Το πας στο service είναι η απάντηση και βέβαια τα σκας. Άσε που δεν υπήρχε αποσπώμενη μπαταρία ούτε εύκολη πρόσβαση στο δίσκο.

[/offtopic]

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν ότι όσα έγραψα στο 1ο post ήταν για να μοιραστώ μια εμπειρία. Απαντώντας στα σχόλια ότι τα win7 βλέπουν τα πάντα, απλά απάντησα ότι δεν ισχύει αυτό -τουλάχιστον στην περίπτωσή μου- αναφέροντας το laptop toshiba l655 που έχω εγώ και που μετά από clean install δε λειτουργεί τίποτα out of the box.

Από κει και πέρα, δεν ξέρω αν το windows restore είναι για τα μπάζα ή όχι, εγώ πάντως μετά τις 10 ώρες που χρειάστηκαν για την πλήρη επαναφορά συστήματος (win + εφαρμογες, όλο το image 36GB αν θυμάμαι καλά) αποφάσισα από δω και πέρα να χρησιμοποιώ μόνο clonezilla για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Προσθέτω ακόμα, ότι σε laptop όπου δεν υπάρχουν φυσικοί διακόπτες και πολλά γίνονται με συνδυασμούς πλήκτρων, δεν αρκούν μόνο οι drivers για να παίξει το hw, αλλά θες και -δυστυχώς- το σκουπιδολογισμικό της κάθε εταιρείας που ενεργοποιεί αυτούς τους συνδυασμούς (π.χ. το bt θες να το κλείνεις όταν δεν το χρησιμοποιείς προκειμένου να εξοικονομείς μπαταρία). Άλλο παράδειγμα είναι οι drivers της κάρτας γραφικών. Σύμφωνα και με τις υποδείξεις τις toshiba δεν εγκαθιστάς τους drivers π.χ. της ATI, αλλά τους custom της toshiba προκειμένου να επιτυγχάνεται και η μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας. Δεν ξέρω αν η toshiba λέει μ@λ@κίες, αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο να τεστάρω και να δοκιμάζω αν ευσταθούν ή όχι οι ισχυρισμοί του κατασκευαστή, προτιμώ να ακολουθώ τις υποδείξεις του. Αν κάρφωνα το laptop στην πρίζα όλη την ώρα δε θα με απασχολούσε, αλλά επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά on-the-go και χρειάζομαι το κάθε λεπτό αυτονομίας, πρέπει να είμαι προσεκτικός.

Δεν είναι λοιπόν πάντα τόσο απλά όλα τα πράγματα. Στο desktop ίσως είναι πιο εύκολα, αλλά καλό θα ήταν αν δεν έχει κάποιος τρελή εμπειρία με laptop να μην κρίνει χωρίς να γνωρίζει τις παραμέτρους. Καλή η λύση με VID και DID, ή με προγράμματα που βρίσκουν drivers μόνα τους, αλλά είναι ένα θέμα τι βρίσκουν και τι εγκαθιστούν.

Τέλος, επειδή κάποιος μου είπε ότι κρίνω με λάθος τρόπο τα win και πώς πρέπει να συγκρίνω με το ubuntu 9.10 που κυκλοφόρησε την ίδια εποχή (απάντησα βέβαια ότι το πρόβλημα θα λυνόταν με τον πρώτο kernel update που θα έκανες), θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να αγοράσεις laptop με win8 (καινούριο) και να πας να του βάλεις win7 (που κατά 99% ούτε ο κατασκευαστής δε δίνει drivers). Έχω διαβάσει και πολλά threads για το αίμα που έφτυσε κόσμος που ήθελε να κάνει downgrade από vista σε XP και δεν έβρισκε drivers. Ή κόσμος που από XP ήθελε να πάει σε 7 και δεν υποστήριζε ο κατασκευαστής. Πάντα για laptop μιλάμε. Εγώ λοιπόν βλέπω ένα pattern εδώ, το οποίο είναι ότι οι κατασκευαστές πάνε να κάνουν την αγορά laptop ίδια με αυτή των τηλεφώνων. Αγοράζεις laptop και αυτό πάει πακέτο με το λογισμικό, το οποίο στο κάνουν όλο και πιο δύσκολο να αλλάξεις ή να αναβαθμίσεις. Σε λίγο καιρό θα σε αναγκάζουν να αλλάζεις laptop επειδή θέλεις να βάλεις π.χ. τα επόμενα win. Δεν είναι τυχαία και η αλλαγή στην eula των win8 που έγινε μετά από αρκετές προσπάθειες ανά τον κόσμο να πάρει refund για την άδεια win που δεν χρησιμοποίησε.

[offtopic]

Σε επόμενο post θα αναφέρω τις εμπειρίες μου από laptop με win8 που αγόρασε ο αδερφός μου και που δε βρήκα (στον ελάχιστο χρόνο που το είχα στα χέρια μου) τρόπο να φτιάξω recovery media όλου του συστήματος με κάποια εφαρμογή (όχι τρίτου κατασκευαστή). Το πράγμα δηλαδή όσο πάει και χειροτερεύει. Σου έλεγαν τα win για δυνατότητα reset σε κατάσταση "όπως το αγόρασες", αλλά τι γίνεται αν "διαλυθεί το σύμπαν" ή χτυπήσει ο δίσκος; Το πας στο service είναι η απάντηση και βέβαια τα σκας. Άσε που δεν υπήρχε αποσπώμενη μπαταρία ούτε εύκολη πρόσβαση στο δίσκο.

[/offtopic]

Και ξαναλέω οτι το σκουπιδαριό είναι έξτρα μπόνους άχρηστο.

Σχετικά με τι drivers εγκαθιστάς αναφέρεσαι σε κάτι που κατευθείαν το linux που υποστηρίζεις το καταρίπτει. Ούτε με linux ξέρεις τι drivers περνάει και αν έχεις καλύτερη λειτουργία της κάρτας σου αφού είναι οι drivers φτιαγμένοι απο χρήστες και όχι απο την toshiba κατα 80%.

Τα win8 έχουν άλλη λογική απο αυτή που έχεις μάθει έως τώρα για το θέμα clone και restore. Και ναι έχεις δίκιο. Αμα σκάσει ο δίσκος θα σου πούνε ή φερτο στο service να το πληρώσεις αν είσαι εκτός εγγύησης και να στο φτιάξουμε είτε αγόρασε τα δισκάκια μας με το λειτουργικό. Αν και συνήθως έχουν μέσα εφαρμογή που σου κάνει backup image σε DVDs.

Για να τρέξεις πάντως το clonezilla στα win8 πρέπει να μπεις στο bios να απαινεργοποιήσεις το safe boot και να επιλέξεις Legacy Bios και όχι UEFI. Restart και μετά bios και επιλογή το boot order να ορίσεις το CD-DVD. Όπως και πρέπει να κάνεις αν θέλεις να εγκαταστήσεις Linux σε laptop με Win8.

Συμφωνίες μεταξύ τους δηλαδή και κολπάκια για να βγάλουν κέρδος αν τους χρειαστείς. Πρέπει να είσαι λίγο ποιο advanced για να τα ξεπεράσεις αλλά και για να κάνεις εγκατάσταση Linux πια. Μπορεί τα linux να υποστηρίζουν και UEFI πια αλλά το safeboot πρέπει να το κλείσεις αλλιώς δε διαβάζει τίποτε άλλο για boot εκτός των Win8. Και άρα απομακρύνεται άλλο ένα βήμα το linux απο τους χρήστες για αυτό το πράγμα και μόνο.

Επίσης πόσα laptop έρχοντε χωρίς λειτουργικό πια? ΠΧ η dell μόνο με win δίνει laptops και τα desktops μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τι drivers εγκαθιστάς αναφέρεσαι σε κάτι που κατευθείαν το linux που υποστηρίζεις το καταρίπτει. Ούτε με linux ξέρεις τι drivers περνάει και αν έχεις καλύτερη λειτουργία της κάρτας σου αφού είναι οι drivers φτιαγμένοι απο χρήστες και όχι απο την toshiba κατα 80%.

Δεν αντιλέγω. Δυχτυχώς στο laptop μου έχω περίπου 10% μειωμένη αυτονομία (ίσως και 20%) με ubuntu σε σχέση με τα 7. Δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα όμως για να βελτιστοποιήσω το ubuntu σε αυτό το θέμα και ούτε και γνωρίζω αν είναι θέμα kernel ή file system (δυστυχώς το ext4 δεν πρέπει να είναι και πολύ battery friendly). Όταν είμαι με μπαταρία χρησιμοποιώ win7 για max αυτονομία. Γι΄αυτό και προσέχω ιδιαίτερα τι βάζω στο σύστημα. Πάντως και σε forums που διαβάζω, στο θέμα "εξοικονόμηση ενέργειας" κυρίως στα laptop το linux έχει πολλά περιθώρια να βελτιωθεί, αν και αναγνωρίζω ότι σε αυτό φταίνε περισσότερο οι κατασκευαστές που δεν βοηθούν καθόλου την κοινότητα και τα πάντα πρέπει να γίνονται reverse engineered.

Για τα άλλα που αναφέρεις, γενικά συμφωνώ, προσθέτοντας ότι δεν γίνεται πιο δύσκολη η ζωή οποιουδήποτε προσπαθήσει να βάλει linux σε laptop, αλλά και οποιουδήποτε επιχειρήσει να αλλάξει το OS, ακόμα και win να είναι αυτό. Να ρωτήσω : Με το safeboot να φανταστώ υπάρχει πρόβλημα να μπουτάρεις ακόμα και με στικάκι σε live environment ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Δυχτυχώς στο laptop μου έχω περίπου 10% μειωμένη αυτονομία (ίσως και 20%) με ubuntu σε σχέση με τα 7. Δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα όμως για να βελτιστοποιήσω το ubuntu σε αυτό το θέμα και ούτε και γνωρίζω αν είναι θέμα kernel ή file system (δυστυχώς το ext4 δεν πρέπει να είναι και πολύ battery friendly). Όταν είμαι με μπαταρία χρησιμοποιώ win7 για max αυτονομία. Γι΄αυτό και προσέχω ιδιαίτερα τι βάζω στο σύστημα. Πάντως και σε forums που διαβάζω, στο θέμα "εξοικονόμηση ενέργειας" κυρίως στα laptop το linux έχει πολλά περιθώρια να βελτιωθεί, αν και αναγνωρίζω ότι σε αυτό φταίνε περισσότερο οι κατασκευαστές που δεν βοηθούν καθόλου την κοινότητα και τα πάντα πρέπει να γίνονται reverse engineered.

Για τα άλλα που αναφέρεις, γενικά συμφωνώ, προσθέτοντας ότι δεν γίνεται πιο δύσκολη η ζωή οποιουδήποτε προσπαθήσει να βάλει linux σε laptop, αλλά και οποιουδήποτε επιχειρήσει να αλλάξει το OS, ακόμα και win να είναι αυτό. Να ρωτήσω : Με το safeboot να φανταστώ υπάρχει πρόβλημα να μπουτάρεις ακόμα και με στικάκι σε live environment ?

Δε σε αφήνει να κάνεις boot τίποτε άλλο αν θυμάμαι καλά εκτός απο win.

Γιατί έχουμε βρεθεί πολλές φορές να έχει βάλει κάποιος κανα άκυρο dvd ή usb στο pc. και να βγάζει σφάλμα οτι δε βρήκε boot device ή λειτουργικό. Είναι πια στάνταρ ερώτησή μου αν μου λένε το μηχάνημα δεν ξεκινάει.

Αν και νομίζει μπορείς κατα την εκκίνηση του μηχανήματος πατώντας κάποιο F να ανοίξεις τον boot device manager του UEFI και να διαλέξεις. Αλλά πρέπει να έχει UEFI support αυτό που θέλεις να τρέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Με legacy bios, χρειάζεσαι πάλι UEFI support ή μπορείς να μπουτάρεις τα πάντα; Ρωτάω για να δω πώς θα καταφέρω να κάνω image το δίσκο στο laptop του αδερφού μου.

Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι σε 2-3 χρονάκια ούτε το legacy bios θα υπάρχει σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Έλα να βάλεις win7 στο δικό μου Toshiba L655 (i5). Δεν βλέπουν ΤΙΠΟΤΑ λέμε. Ούτε δίκτυο, ούτε gpu (λάθος ανάλυση), ούτε ήχος ΤΙΠΟΤΑ. Αντίθετα το ubuntu τα βλέπει όλα out of the box.

Κατι λάθος κάνεις, ακριβώς στο ιδο εβαλα win 7 χωρις πρόβλημα και δουλεύει άψογα

L655.jpg

free screenshot software

Έγινε επεξεργασία από jefm
Link to comment
Share on other sites

Η πληρότητα drivers στο cd/dvd του εκάστοτε λειτουργικού δεν λέει και πολλά πράγματα.

Εάν πρόκειται για laptop, το συνοδευτικό dvd δεν θα είναι το συνηθισμένο retail win dvd αλλά θα είναι ή το εργοστασιακό installation σε bootable μορφή (άρα θα έχει και τους drivers περασμένους) ή θα έχει ένα manufacturer specific windows dvd ίδιο με το retail με τη διαφορά ότι δε ζητάει κλειδί εγκατάστασης και ενεργοποίηση, συν ένα ακόμα δισκάκι με software drivers. Εάν ο χρήστης δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω δεν φταίνε τα windows.

Σε κάποια άλλα laptop δεν δίνουν καθόλου cd/dvd και πρέπει να τα φτιάξεις μόνος σου όπως σε προτρέπει στην πρώτη εκκίνηση. Εάν δεν το φτιάξεις, ή εάν το έφτιαξες και το έχασες, πάλι δεν φταίνε τα windows.

Εάν μιλάμε για desktop επώνυμο, ισχύουν ακριβώς τα παραπάνω. Αν μιλάμε για κομμάτι-κομμάτι φτιάξτο μόνος σου pc, κάθε εξάρτημα/συσκευή συνοδεύεται από έστω και outdated drivers cd/dvd το οποίο πάντα θα έχει windows drivers αλλά όχι πάντα linux drivers. Και το όχι πάντα γίνεται σχεδόν ποτέ εάν μιλάμε για laptop.

Το σενάριο δε βρίσκω drivers από αμέλειά μου ή επειδή το hardware είναι του 1821 δεν μπορούμε να το ρίξουμε στη microsoft και στην κάθε microsoft ούτε και στο linux βέβαια αντιστοίχως.

Το σενάριο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ drivers για το τάδε hardware είναι μακράν συνηθέστερο στο linux! Εκεί βέβαια παραδέχομαι ότι δεν φταίει το linux, αλλά το αποτέλεσμα είναι να εξαναγκαστείς να φύγεις από το linux εάν θέλεις μην αλλάξεις κάποια μέρη από το υλικό σου, ή να αλλάξεις κάτι από το υλικό σου εάν θέλεις να επιμείνεις στο linux.

Ασχέτως του ποιος φταίει για το κάθε σενάριο χρήσης/προβλημάτων όσον αφορά τα λειτουργικά, το σίγουρο είναι ότι το small office/home computing είναι ένας windows κόσμος στον οποίο το linux είναι σαφώς υποδεέστερο ασχέτως εάν δεν φταίει το ίδιο το linux για αυτό. Μπορεί κάλλιστα αυτό να αλλάξει κάποτε με ενέργειες των software και hardware εταιρειών που ασχολούνται με υπολογιστές αλλά προς το παρόν, μη μας ζαλίζετε να βάλουμε linux όλοι εσείς που το έχετε dual boot με windows, τη στιγμή που ο windows user κάνει ΌΛΕΣ του τις δουλειές με τα προβληματικά windows και τις 27 toolbars στους browsers χωρίς να έχει ανάγκη το dual boot.

Ελληνικός ορθογράφος της προκοπής υπάρχει στο linux;

Office suite της προκοπής;

Photoshop;

Σχεδιαστικά για μηχανικούς/αρχιτέκτονες κτλ;

Gaming της προκοπής χωρίς wine, cedega κτλ;

Και ο κατάλογος πάει λέγοντας.

Σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν εναλλακτικά συνήθως υποδεέστερα προγράμματα για τις ίδιες δουλειές και ο linux fanboy συνοδεύει τις προτάσεις του με φράσεις όπως <<η συμβατότητα βελτιώνεται>>, ή <<ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται τις παραπανήσιες δυνατότητες που το linux equivalent πρόγραμμα ΔΕΝ έχει>>, <<για την έλλειψη συμβατότητας με το τάδε hardware φταίει ο κατασκευαστής του που έχει μόνο proprietary win drivers>> κτλ και το κερασάκι στην τούρτα είναι πάντα η έλλειψη malware και η σταθερότητα.

Κανείς δεν είναι τέλειος αλλά ακόμα και μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε, για το σπίτι δεν υπάρχει κανένα linux, κανένα ubuntu και κανένα gimp/cedega/libre/supertux/apt get/sudo-crem/dual boot/ext4/reiserfs/compile/command line κτλ

Σε κάποιες άλλες κατηγορίες computing βέβαια τα πράγματα είναι εντελώς αντίθετα αλλά για το σπίτι έλεος με το linux.

ΥΓ: πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση να θίξω κάποιον :)

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21384]jefm[/MENTION]

Mε sp1 είσαι. Μετά από καθαρή εγκατάσταση θα ήθελα ένα screenshot του Device manager...

[MENTION=2983]Γιάννης_84[/MENTION]

Βγαίνουμε offtopic και δεν θα απαντήσω εδώ. Αν θες ξεκίνα άλλο thread, αν και πολλά από όσα γράφεις έχουν απαντηθεί πιο πάνω αν διαβάσεις προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι (κατεβασα οδηγους απο την Toshiba) αλλα δεν δουλευε καλα και χρειαστηκε ενα ακομα driver. Τι να σου πω εχω κάνει πολλες εγκαταστάσεις, αυτη ηταν νορμαλ. Μου το έδωσε ενας φιλος γιατι του ειχαν βγάλει επισκευη 1135€ :woot:. Το έφτιαξα του εβαλα καινουργιο δισκο γιατι ο παλιός ήταν off (μακρυά απο Toshiba δίσκους) και του εβαλα win 7

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.