Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Όσοι είμαστε σε 770, αν η 780 όντως πέσει στα 470-480 ευρουλάκια, αξίζει να αναβαθμιστούμε; :hmm:

Το αν αξιζει ή οχι φιλε μου εχει να κανει με το ποσα λεφτα εχεις διαθεση να πεταξεις για την @αυλα σου.

Διαβαζω συνεχεια ο ενας επεξεργαστης αξιζει ο αλλος οχι ... η μια καρτα γραφικων αξιζει η αλλη οχι ...

Η ταδε καρτα γραφικων δεν αξιζει σε αυτην τη τιμη ...

Μπουρδες.

Αν σε τρωει ο @ωλος σου τα χωνεις ...

Συγνωμη αλλα καπως ετσι τα βλεπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Το αν αξιζει ή οχι φιλε μου εχει να κανει με το ποσα λεφτα εχεις διαθεση να πεταξεις για την @αυλα σου.

Διαβαζω συνεχεια ο ενας επεξεργαστης αξιζει ο αλλος οχι ... η μια καρτα γραφικων αξιζει η αλλη οχι ...

Η ταδε καρτα γραφικων δεν αξιζει σε αυτην τη τιμη ...

Μπουρδες.

Αν σε τρωει ο @ωλος σου τα χωνεις ...

Συγνωμη αλλα καπως ετσι τα βλεπω εγω.

Τι έγινε ρε παιδια ? Αλλος zpaf ξύπνησε σημερα

τι έγινε ρε παιδια - YouTube

....ετσι ακριβώς ειναι οπως τα λες ΣΗΜΕΡΑ, αλλα εσυ ΧΤΕΣ δεν ησουν το πρωτοπαλίκαρο που μου τα εκανε τσουρέκια για τον Τιτάνα μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είμαστε σε 770, αν η 780 όντως πέσει στα 470-480 ευρουλάκια, αξίζει να αναβαθμιστούμε; :hmm:

Αν για σενα η 770 ειναι αδυναμη, δε νομιζω οτι η 780 θα σε σωσει... Η κανε sli η περιμενε την επομενη γενια. 5-10 frames παραπανω δεν ειναι μεγαλη διαφορα.

Απο την αλλη οπως ειπε και ο πιο πανω ειναι καθαρα θεμα του τι γουσταρεις να κανεις και ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις. Υπαρχουν ατομα εδω μεσα που καθε χρονο αγοραζουν την νεα top καρτα.

Κατα την αποψη μου παντως για games εισαι μια χαρα με την 770 (high end καρτα εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδια ? Αλλος zpaf ξύπνησε σημερα

τι έγινε ρε παιδια - YouTube

....ετσι ακριβώς ειναι οπως τα λες ΣΗΜΕΡΑ, αλλα εσυ ΧΤΕΣ δεν ησουν το πρωτοπαλίκαρο που μου τα εκανε τσουρέκια για τον Τιτάνα μου.

Και θα συνεχιζω να στα κανω τσουρεκια οσο μου ποσταρεις μαιμουδονουμερα χωρις να γραφεις απο κατω ...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΜΑΙΜΟΥ ΔΑΓΚΩΝΕΙ. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για να κανει price cut ο ταληροφονιας aka nvidia :p, 2 πραγματα συμβαινουν:

1. H 290X ριχνει στην κουτση και

2. Ερχεται το ΤΙΤΑΝ ΙΙ.

Οποτε:

780~550ε

Τιταν~800ε

Τιταν ΙΙ~1000ε

Όχι οτι ρίχνει στην 780gtx η 290X που να δικαιολογεί. Αλλά μπορεί να κάνει άνετα ενα price cut στον Τιτάνα η nvidia για να βγάλει το Titan Ultra. Ποσες Quadro K6000 θα δωσει.... σιγουρα θα εχει μαζεψει αρκετα full GK110.

780gtx 550-600 ( http://www.skroutz.gr/s/3739633/Asus-GeForce-GTX780-3GB-DirectCU-II-OC.html )

Ati R290X 600-650

Titan gtx 750-800 ( http://www.skroutz.gr/s/2981895/Gigabyte-GeForce-GTX-Titan-6GB.html )

Titan Ultra 1000-1050

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αν για σενα η 770 ειναι αδυναμη, δε νομιζω οτι η 780 θα σε σωσει... Η κανε sli η περιμενε την επομενη γενια. 5-10 frames παραπανω δεν ειναι μεγαλη διαφορα.

Απο την αλλη οπως ειπε και ο πιο πανω ειναι καθαρα θεμα του τι γουσταρεις να κανεις και ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις. Υπαρχουν ατομα εδω μεσα που καθε χρονο αγοραζουν την νεα top καρτα.

Κατα την αποψη μου παντως για games εισαι μια χαρα με την 770 (high end καρτα εχεις)

Ίδια κάρτα με το Γιάννη έχω. Σκεφτόμαστε αν πέσουν οι τιμες σε 780 reference κάτω από 500, ήδη 530 έχω βρει από Γερμανία , τσιμπάμε και οι 2 και για 2 χρόνια έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο . Εξάλλου όπως μας τα λέει η nvidia από γενιά σε γενιά και η 880 με το σταγονόμετρο επιδόσεις θα φέρει και τιμές για high end 650-600 €

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου όπως μας τα λέει η nvidia από γενιά σε γενιά και η 880 με το σταγονόμετρο επιδόσεις θα φέρει και τιμές για high end 650-600 €

Aναλογα τι εννοεις "σταγονομετρο".

Στις τελευταιες γενιες μια χαρα αυξηση επιδοσεων θεωρω πως ειχαμε.

580-->680-->780.

Προσωπικα δεν θεωρω σε καμια περιπτωση οτι στις παραπανω καρτες ειδαμε διαφορες επιδοσεων με το σταγονομετρο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την αναλογία τιμής εννοώ . Που από high end σε high end ανέβαινε

Πχ τα 5-15 fps δε νομίζω να αξιζουν 200+ ευρώ .

Τέλος πάντων λέμε να κάνουμε αυτό με τον Johnny6Red. Δε θα αλλάξουμε κάρτα για αρκετό καιρό ( λόγω σπουδών λιγότερο gaming, η 770 χάνει εύκολα αξία αφού ουσιαστικα ειναι μια κλοκαρισμενη 680 και όταν με το καλό μεταβούμε στην επόμενη γενιά πόσο θα πουληθούν οι 770, 100 ευρώ ; ενώ μια 780 θα αξίζει πόσο κάνα 300αρι-350αρι ; )

Aπο την μείωση τιμής εξαρτάται αν δεν παίζει πχ η 780 ref 450-470 δε θα αλλάξουμε κάρτα. Σκέψεις είναι , θα δούμε μην προτρεχουμε. Πάντως η κρυφή αλήθεια είναι ότι θέλουμε να παίξουμε και bf4 maxed out χωρίς να μας κόβουν τα 2gb της 770

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ''χαλάει'' σε εισαγωγικά Σπυρο είναι ότι έδωσες ένα σεβαστό ποσό και τα 2GB Vram αρχίζουν και φαντάζουν λίγα για high end.

Αυτό σκεφτόμουν πριν αγοράσω την δικιά μου και κατέληξα σε αυτήν με τα 4GB. Αν είχες πάρει κι εσύ δεν νομίζω ότι θα σκεφτόσουν καν να αλλάξεις κάρτα.

Απλώς είναι αυτό το γαμώτο να θέλεις να παίξεις το συγκεκριμένο παιχνίδι max out και να βλέπεις την Ram να μπουκώνει με τόσο καλή κάρτα.

Και λίγο ontopic

Να πω την αλήθεια περίμενα την reference 290Χ να είχε πάνω από 4GB Ram.

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα καθεστε και λετε για αναβαθμιση καρτας γραφικων, λογο ενος beta παιχνιδιου το οποιο ειναι τιγκα στα bug?

Εδω στο συγκεκριμενο παιχνιδι πρπει να βελτιωσουν ενα σωρο πραγματα, η vram της 770 σας φταιει?

Σε γενικες γραμμες τα 2gb vram για 1080p ειναι υπερ αρκετα.

Ευκολοτερα θα ξεμεινεις απο "horse power" (πυρηνα δηλαδη) στην 770, παρα απο vram σε 1080P.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα καθεστε και λετε για αναβαθμιση καρτας γραφικων, λογο ενος beta παιχνιδιου το οποιο ειναι τιγκα στα bug?

Εδω στο συγκεκριμενο παιχνιδι πρπει να βελτιωσουν ενα σωρο πραγματα, η vram της 770 σας φταιει?

Σε γενικες γραμμες τα 2gb vram για 1080p ειναι υπερ αρκετα.

Δεν συμφωνώ.

Θα έλεγα γενικότερα σε όποιον πρόκειται στο άμεσο μέλλον να αγοράσει high end GPU να κοιτάζει να έχει από 3GB Ram και πάνω. Τα παιχνίδια των επόμενων μηνών θα έχουν συνεχώς περισσότερες απαιτήσεις στο θέμα αυτό. Και μιλάω για high end κάρτες που ο κόσμος χαλάει πολλά λεφτά.

Π.χ.

Watch Dogs PC "Ultra" Specification εκτός των άλλων προτείνει:

GPU: Latest DirectX 11 graphics card with 2 GB Video RAM or more

22 NOVEMBER 2013

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.