Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Μεχρι ποσο μπορω να δωσω και να ειμαι safe?

Τι περιπου να περιμενω?

Πιστευω τα 1150/1450 να τα εχω για 24/7.

Ξεκινα πρωτα χωρις ρευμα και ανεβαζε ρολογια μεχρι να δεις οτι κρασαρει. Απο κει και μετα ανεβαζε ανα 10-15mV

 

Το τι ρολογια θα δεις εξαρταται απο το καθε τσιπακι.

 

Λογικα θα τα εχεις τα 1150/1450 με ευκολια

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει περίπτωση μια καρτα να παρουσιάσει   "coil whine" ενω αρχικά δεν είχε ?

Εχω εδω και ενα μηνα την r9 280 και τις τελευταίες μερες εχω παρατηρήσει ενα ελαφρύ coil whine(μάλλον) που ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι αρχικά δεν υπήρχε ,παιζει να φταίει ο καινούργιος οδηγός(omega) που έβαλα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μια καρτα να παρουσιάσει   "coil whine" ενω αρχικά δεν είχε ?

Εχω εδω και ενα μηνα την r9 280 και τις τελευταίες μερες εχω παρατηρήσει ενα ελαφρύ coil whine(μάλλον) που ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι αρχικά δεν υπήρχε ,παιζει να φταίει ο καινούργιος οδηγός(omega) που έβαλα?

 

1) Ναι εκτός εάν δεν το είχες παρατηρήσει καλά απο την αρχή και σου φάνηκε οτι ΔΕΝ είχε ενώ είχε.

 

2) Οχι ο driver δεν δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Ο OMEGA είναι ο καλύτερος driver με διαφορά overall μέχρι στιγμής απο την AMD.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Oxι σίγουρα δεν το εκανε γιατι και τωρα που ξανα δοκίμασα το witcher 2 δεν το κανει, ενω χθες άκουγα ενα ηχο που απο τα βιντεο που εχω δει ειμαι σχεδον σίγουρος οτι ηταν coil whine ....... περιεργο !

Link to comment
Share on other sites

Τακη αν δεν τις βαλουμε διπλα διπλα με την msi που εχεις δεν θα βγαλουμε συμπερασμα.

Μην ξεχνας οτι προερχομαι απο reference υλοποιηση.

Επαιζα λιγο BF4 με κλειστα ηχεια για να την ακουσω και νομιζα οτι ειχαν κολλησει τα ανεμιστηρια της.

Βγηκα και ειδα gpuz με 68 βαθμους στον πυρηνα σταθερα και το fan speed στο 35%.

Απολυτη ησυχια ...

 

Δυο νουμερακια στα μαμα τους απο την πρωην και την νυν.

 

15767882099_17bafd400d_z.jpg

15928117356_9c5f28842e_z.jpg

 

καλοδούλευτη η κάρτα!

 

Άσχετη ερώτηση, έχεις βρει τρόπο για screenshot σε παινχίδια με mantle (χωρίς φωτογραφική / κινητό/ tablet :p  )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι κάνει τσίου τσίου μέσα σε ένα Corsair 540?  :woot:

 

20150104_212554_1.jpg

 

Max 69c σε bf4 χωρίς vsync. Οι ανεμιστήρες δεν λένε ούτε να ακουστούν ούτε να περάσουν το 40%  :wub:

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ελαμωρετωρα με τη σομπα...παλι καλα που ειναι χειμωνας και θα ζεσταθειτε με τη μπουρουχα που πηγατε και πηρατε...

:hehe: :hehe: :hehe:

Καλοριζικη @amdnikos,

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει τσίου τσίου μέσα σε ένα Corsair 540?  :woot:

 

20150104_212554_1.jpg

 

Max 69c σε bf4 χωρίς vsync. Οι ανεμιστήρες δεν λένε ούτε να ακουστούν ούτε να περάσουν το 40%  :wub:

 

Μεγεια. Όχι φωτο ανάποδα παρακαλώ γιατί μερικοί έχουμε άδεια αυτή την περίοδο και πίνουμε και τσίπουρα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια. Όχι φωτο ανάποδα παρακαλώ γιατί μερικοί έχουμε άδεια αυτή την περίοδο και πίνουμε και τσίπουρα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Trexx να πάρεις και εσύ μια τέτοια αφού η 280x δεν σου πήγε καλά :p

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι χαζό εγώ. Έχω την 270Χ της gigabyte windforce x3 .Μόλις ανεβάσω λίγο τα ρολόγια και τρέξω κανένα παιχνίδι κατευθίαν BSOD.Αν πάω default είμαι κομπλέ τι φάση ;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι χαζό εγώ. Έχω την 270Χ της gigabyte windforce x3 .Μόλις ανεβάσω λίγο τα ρολόγια και τρέξω κανένα παιχνίδι κατευθίαν BSOD.Αν πάω default είμαι κομπλέ τι φάση ;

θελει λιγο ρευμα να δωσεισ παραπανω για να ειναι σταθερη η καρτα σου. 

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το msi afterburner , απο εκει ανεβασε το ρευμα. μολισ το κατεβασεισ δωσε φοτο να δουμε εαν τα ρευματα σου ειναι ξεκλειδωτα οπωσ και το power limit

,το ποσο θα ανεβασεισ αυτο θα το δεισ εσυ που εισαι σταθεροσ.. πρεπει να βρεισ τα ορια που ειναι ειναι σταθερη η καρτα σου, τοσο στο πυρηνα οσο και στισ μνημεσ.. , 

 

και κατι τελευταιο , προσοχη στισ θερμοκρασιεσ. 

Έγινε επεξεργασία από darkiller
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.