Jump to content



DSLR για αρχάριο


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

χωρίς να το κουράσω πολύ κοιτάζω για γνωστό που ενδιαφέρεται για DSLR μηχανή μιας και σκοπεύει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με το αντικείμενο της φωτογραφίας. Το ταβάνι του είναι τα 400€ και τον ενδιαφέρει προφανώς η ποιότητα φωτογραφιών, οι δυνατότητες παραμετροποίησης και επεκτασιμότητας (φακούς). Φυσικά ως αρχάριος θέλει να μπορεί να πάρει και point n' click φωτογραφίες στις διακοπές του.

Κοιτούσα λοιπόν μεταξύ Canon/Nikon και βλέπω κάποια πακετάκια με σώμα-φακό-θήκη όπως πχ:

NIKON D3000+18-55 VR+ ΤΣΑΝΤΑ 299,00EUR

NIKON D3100 Black + 18-55 VR + ΤΣΑΝΤΑ 383,00EUR

CANON EOS 1100D + EF-S 18-55 DC ΙΙI +TΣΑΝΤΑ 338,00EUR

CANON EOS 1100D + EF-S 18-55 IS II + ΤΣΑΝΤΑ 399,00EUR

Από το λίγο που κοίταξα η D3000 δεν τραβάει video, οπότε αν όντως ισχύει αυτό (μου κάνει εντύπωση) τότε την αποκλείουμε.

Οι δύο φακοί στις επιλογές τις canon (για μένα τον άσχετο) τι διαφορές έχουν;

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω flame Nikon VS Canon, επειδή απ' ότι καταλαβαίνω αυτά είναι τα entry level DSLR κομμάτια τους, ποια επιλογή προτείνετε; Ή μήπως υπάρχει και άλλη εναλλακτική;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν λέω αν μπορεί να διαθέσει +60 πάει στην d3200 που έχει όλα αυτά που ζητάει

Σαν κάτοχος της συγκεκριμένης είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και πιστεύω αξίζει τα +60.

Nikon D3200 Kit | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5915]greenforce13[/MENTION] θεωρείς δηλαδή ότι οι επιλογές που παρέθεσα δεν καλύπτουν όσα ζητάει; Η ότι η διαφορά των 60€ είναι μικρή για τα πόσα παραπάνω προσφέρει η 3200;

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των 60 ευρώ είναι πολύ μικρή για αυτά που προσφέρει η D3200 σε σχέση με d3100.

ρίξε μια ματιά εδώ..http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon_D3100

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από greenforce13
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5915]greenforce13[/MENTION] θεωρείς δηλαδή ότι οι επιλογές που παρέθεσα δεν καλύπτουν όσα ζητάει; Η ότι η διαφορά των 60€ είναι μικρή για τα πόσα παραπάνω προσφέρει η 3200;

Δεν είναι θέμα τι ζητάει. Η 3200 φοράει κλάσεις ανώτερο αισθητήρα από τις 3000/3100 και τα 60€ είναι πολύ μικρή διαφορά για να μην τα δώσει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] και greenforce13 είναι 60€ πάνω από το ταβάνι του. Η διαφορά είναι 80€, δηλαδή περίπου το 1/4 της τιμής.

Επίσης στα 460€ υπάρχει άλλος ανταγωνιστής;

Και αν το ταβάνι είναι όντως ταβάνι, η 3100 είναι μονόδρομος;

Link to comment
Share on other sites

Στα 460 δεν υπάρχει κάτι άλλο. μετά πάει στα 100+ για D5100 Nikon D5100 Kit | Skroutz.gr

Αν δεν μπορεί να διαθέσει κάτι παραπάνω από 400 πιστεύω η d3100 είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή όπως και η 1100D. Με D3000 μην ασχοληθεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αγωραζα sony καποτε χρησιμοποιουσα τη sony290 και ειμουν πολυ ευχαριστημενος...

sta 400ε θα μπορουσε να αγωρασει τη sony slt a-37 στα 16 megapixels πολυ καλυτερες προδιαγραφες και απο τη nikon και απο τη canon επισης δες και αυτο http://www.skroutz.gr/s/2960786/Sony-SLT-A58K-18-55mm-kit.html νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη για τα λφτα της

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION] νόμιζα ότι στις DSLR κυριαρχούν Canon/Nikon. Προτείνεις κάποια συγκεκριμένη Sony σε αυτό το εύρος τιμών;

Δεν είχα στα υπόψιν τις Sony. Θα το κοιτάξω :)

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι sony αυτο μη το φοβασαι καθολου εγω αγορασα τη sony 290 απο στοκ στα 300ε και πηγα με αυτη στη γερμανια και με εσωσε κυριολεκτικα οταν δεν ειχα αρκετα χρηματα για κατι παραπανω δε βγηκαν ολες οι φωτογραφιες τελειες αλλα οι περισσοτερες ηταν εξαιρετικες...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πολυ οπως τα λεει ο greenforce.

Aν δε μπορεις να πας στην d5100 που ειναι η καλυτερη επιλογη (αν πας σε 3-4 μαγαζια παιζει να την βρεις κοντα στα 450Ε) πας στην δ3200 (που επισης παιζει να την βρεις στα αντιστοιχα μαγαζια κοντα στο 400αρι).

Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να πας καπου αλλου για λιγα ευρω.(εστω και αν σε ποσοστο ειναι 25%).

Για την ιστορια πιο φτηνη επιλογη απο sony ειναι η a37 που μπορεις να κανεις(μπορει να υπαρχουν φθηνοτερες ..μη τις κοιταξεις καν).Παλι θα προτιμουσα τις δυο προαναφερθεισες.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
grammar nazi
Link to comment
Share on other sites

ειμαι βεβαιος οτι ο λογος που ειναι φτηνη ειναι οτι ολοι δε κοιτανε απολυτως τιποτα αλλο εκτος απο nikon...

Ο λογος που στραβωσα με τη nikon ηταν οτι σε ολες της μηχανες της εχουν βαλει σχεδον την ιδια χειρολαβη απο τη φτηνοτερη μεχρι την ακριβοτερη...

Σε αυτο στην αρχη δεν εδινα σημασια αλλα οταν βρεθηκα σε ενα ταξιδι στη φρανκφουρτη κατω απο βροχη απο τη μια η βροχη και απο την αλλη οτι δε μπορουσα να πιασω καλα τη μηχανη εκανα λαθη και εκοψα τις μυτες απο τους πυργους.

Αλλα αυτη τη μηχανη την ειχα παρει 300ε οποτε δεν ειχα εξωφρενικες απαιτησεις.. αλλα το να δωσω 1000 ευρω για να παρω μια μηχανη με αυτη τη χειρολαβη που δεν ειναι κακη ενταξει καλη ειναι αλλα ουτε και εξαιρετικη εγω για να δωσω τοσα λεφτα ειμαι πολυ απαιτιτηκος και ψαχνω τα παντα... Δε χαριζομαι σε απολυτος τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

τα λαθη τα κανει ο φωτογραφος/χειριστης ..οχι η μηχανη.

Ας ξεκολλησουμε το με ποιες βγαζει καλες καποιος και ας μεινουμε στο τι προσφερει η καθε μηχανη στα λεφτα που διατιθεται.

Link to comment
Share on other sites

τα λαθη μπορει να τα κανει ο χειριστης αλλα συγκριτικα εγω δεν εχω δει καμια αλλη μεγαλη εταιρια σαν την canon η τη sony να κανει αυτο το πραγμα που εκανε η nikon σε αυτο το θεμα..

Απλα εχει βολευτει κανονικοτατα και επαναπαυεται στις δαφνες της...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω τι σε προβλημάτιζε στο grip της.

Παράπονα έχω ακούσει για διάφορα πράγματα για διάφορες μηχανές, αλλά για το grip πρώτη φορά ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Aν δε μπορεις να πας στην d5100 που ειναι η καλυτερη επιλογη (αν πας σε 3-4 μαγαζια παιζει να την βρεις κοντα στα 450Ε) πας στην δ3200 (που επισης παιζει να την βρεις στα αντιστοιχα μαγαζια κοντα στο 400αρι).

Αν δεν μπορείς να μου πεις εδώ σε ποια μαγαζιά αναφέρεσαι (προφανώς είναι εκτός skroutz) θα το εκτιμούσα αν μου έστελνες ένα pm για να πάω να τσεκάρω τις τιμές τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω-προσωπικα- στο οτι μπορει να μη δε πηγε κατι καλα αλλα για αυτο δεν ευθυνεται η μηχανη.Μπορει οντως να ειχε(ς) προβλημα με το πιασιμο της.

Αυτο δε την καθιστα κακη μηχανη.Απλα δε σου καθοταν στο χερι.

Πες απλα να την δοκιμασει αν ειναι.

Γιατι περα το οτι βγαζει καλες μηχανες (ολες οι εταιριες δλδ αλλα ας μεινουμε στη νικον)..100μυρια χρηστες δεν εχουν προβλημα με το grip τους.

Link to comment
Share on other sites

Η Sony είχε πιάσει πάτο στις μηχανές. Έτσι αποφάσισε να κάνει την κίνηση εξαγοράς της Minolta που μπορεί να μην ήταν Nikon/Canon, αλλά ακολουθούσε πολύ κοντά και είχε αξιόλογες μηχανές. Στην ουσία οι DSLR της είναι Minolta με λογότυπο Sony. Έτσι, το κοινό που την ακολούθησε ήταν αυτό της Minolta, όπως και ο αδερφός μου.

Προσωπικά επιλέγω Nikon, χωρίς να τη θεωρώ καλύτερη από την Canon, αλλά γιατί ο κολλητός μου έχει τρεις και οι περισσότεροι γνωστοί μου αυτή έχουν επιλέξει, έτσι νιώθω άνετα, έχω πρόσβαση σε εξαρτήματα, γνώσεις, tips, κλπ. Αυτός είναι και ένας από τους βασικότερους λόγους που επιλέγει κάποιος μια μάρκα. Την έχει γνωστός του.

Πρόσφατα πήρα το πακέτο της D5100 με τους δύο φακούς και το τρίποδο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πλέον, πολύ δύσκολα αλλάζεις στρατόπεδο, γιατί αν αρχίσεις και παίρνεις φακούς, φλας, κλπ, μετά χάνεις πολλά λεφτά για να τα δώσεις και να πάρεις τα ίδια σε άλλη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.