Jump to content



DSLR για αρχάριο


tragikos

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επειδη παιζει να γραψω κατεβατο ολοκληρο..Τι σε χαλασε?

Τι ειναι αυτο που σε πηγε εκει αρχικα...και τι ειναι αυτο που σε χαλσσε τελικα?

Με πήγε το ότι ήθελα να κουμπωσω m42. Δε με χαλάει κάτι συγκεκριμένο, ίσως με τους σωστούς φακούς να μη με χαλάει τιποτε at all.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχα στο μυαλό μου την 600d Eos

Ψάχνοντας στο νετ βρήκα οτι αρκετά καλές τιμές έχει στο aliexpress ... γνωρίζω τι site είναι και τι μαιμουδιές μπορεί να γίνουν... απλά το αναφέρω μήπως κάποιος είχε καποια εμπειρία απο εκεί

Link to comment
Share on other sites

Με πήγε το ότι ήθελα να κουμπωσω m42. Δε με χαλάει κάτι συγκεκριμένο, ίσως με τους σωστούς φακούς να μη με χαλάει τιποτε at all.

To αυτο ακριβως..

Οι απαιτησεις ενος αρχαριου ειναι αρκετα μπροστα απο την εποχη του.

(με αλλα λογια χωρις να ξερει τι θελει και τι υπαρχει, εχει ελαφρως παραλογες απαιτησεις απο τον εξοπλισμο του προκειμενου να τον αντικαταστησει στο θεμα "εβγαλα μια καλη φωτογραφια")

Οταν μαθει να δουλευει τον εξοπλισμο που εχει τοτε δε τιθεται θεμα ποια μηχανη να παρει αλλα πως θα την χρησιμοποιει.

Και σαν αποτελεσμα να το δεις οι μηχανες που βγαινουν σημερα ηταν οι high end πριν καμποσα χρονια.(σαν αποτελεσμα παντα).Με τι επρεπε να ξεκιναει ο αρχαριος τοτε?Με μεσαιο φορμα κατευθειαν?

Βοττομ line..δε λεω οτι θα επρεπε να ειναι η πρωτη επιλογη στο 500ευρω η 1100δ..αλλα οκ..λιγο εγκρατεια δε βλαπτει.

Πχ με λιγο κυνηγι πρεπει να βγαινει κοντα στο 550€ η 1100d μαζι με Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα...για να μην ανοίγω καινούριο θέμα είπα να ρωτήσω εδώ.

Σκέφτομαι να μπω στον χώρο του dslr και ψάχνομαι για κάποια entry level.

 

Στην αρχή σκεφτόμουν κάτι εως 300€ αλλά βλέπω δεν υπάρχει κάτι.

Οπότε λέω να ανέβω ένα 50€...άντε 100€ αν αξίζει τόσο πολύ.

 

Η χρήση θα είναι φωτογραφίες από μαζώξεις, πρόσωπα πιο πολύ και αργότερα θα ήθελα να αγοράσω ένα φακό για τοπία.

Είμαι πρόθυμος να μάθω και θεωρητικά πράγματα, οπότε δεν έχω θέμα να είναι όλα χειροκινητα.

Βίντεο δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω βιντεοκαμερα.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.