Jump to content


DSLR για αρχάριο


tragikos

Recommended Posts

Ο λογος που εχει πιασει πατο ειναι γιατι ολοι εχουν λυσαξει με τη nikon και δε βλεπουν απολυτως τιποτα αλλο.. Στις φτηνες μηχανες κανεις δε μπωρει να τα βαλει με τη nikon αφου ολοι πρωτα ζητανε nikon και μετα τους απασχολει τι αγωρασαν...

Η nikon ειναι καλυτερη στις φτηνες μηχανες σχετικα με τη canon

Η canon στις ακριβες μηχανες της ειναι θεος απο ολες τις αποψεις

Αλλα επιδη οι περισσοτεροι δεν εχουν λεφτα για να αγορασουν μια πανακριβη μηχανη σαν την canon 7d για αυτο και δε το γνωριζουν επιδη τη κρινουν απο τις φτηνες μηχανες της που δεν ειναι και οτι καλυτερο....

η canon παντως αξιζει εχει κατασκευασει φοβερες πατεντες που δεν αντιγραφονται με τιποτα αυτο που λεει you can ειναι πατημενο πανω στην πραγματικοτητα...

Έγινε επεξεργασία από Lord_mystery
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Από τα απλά... ότι στις entry level DSLR π.χ. ότι στα ίδια λεφτά η Canon έχει περισσότερα features ( Bracketing, Video, όταν η αντίστοιχη D3000 δεν είχε ούτε video ούτε bracketing ).

Με άλλα λόγια ανάποδα είπε το πρώτο του :D

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε μου το συνεχιζόμενο σχόλιο - δε νομίζω ότι είναι εκτός θέματος.

Εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα με το grip:

Οι φτηνές Canon θεωρώ ότι έχουν ένα άβολο και μικρό grip - και δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλα χέρια. Αντίθετα, πάντα με βόλευαν οι Nikon που ταίριαζαν καλύτερα στο χέρι μου και είχαν σε βολικά σημεία τις σημαντικές ρυθμίσεις.

Συμπέρασμα: Καλό είναι όποιος πάρει τη μηχανή να δει λίγο και στο χέρι του πριν αποφασίσει :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ενοω οτι μου επισημενεις τα σφαλματα της φωτογραφιας ενω δεν υπαρχει καλυτερη και ενω με αλλες μηχανες βγενουν εκτος εστιασης.. αρα αυτο τι νοημα εχει αφου καλυτερη δε γινετε?

Αμα γινετε να τη δω...

καλα μιλαμε για περιπτωση μηχανης

και καλυτερη ποιοτητα και εστιαζει σε κτιρια

κοιτα την αποδοση της στα κτηρια...

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=485216814878606&set=a.482902278443393.1073741828.479612658772355&type=1&theater

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

εψαχνα και γω απο πριν το καλοκαιρι οικονομικη DSLR για αρχαριο (που ειμαι) τοσο για φωτογραφιες οσο και για video...

Ειχα καταληξει στην Nikon D3200 και μετα με ξενερωσαν καποιοι οτι στο video ειναι μαπα...

Αφενος μου ειπαν οτι για καλο video πρεπει να παω σε Sony Alpha για το continuous autofocus (στο οποιο μαλλον εχουν δικιο) αφετερου μου ειπαν οτι γενικα οι nikon δεν ειναι τοσο καλες στο video οσο οι canon (και προφαως οι sony-panasonic που ειναι σε αλλη κατηγορια λογω autofocus)

Τελικα δε ξερω...ειχα καταληξει σε sony A58 αλλα εχασα την προσφορα των 399ε που ειχε τον Αυγουστο και κατι μεσα μου με τραβαει προς nikon/canon (ξερετε αυτη η φωνη που στον ασχετο λεει παρε τους παραδοσιακους leaders...).

Τι λετε για τα παραπανω, και τι προτεινετε για ως 500 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που θα διαλεγα νικον η κανον ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος εχει μια απο αυτες τις 2 εταιριες και ετσι θα μπορω να δοκιμαζω φακους , ανταλλαζω stuff και τα σχετικα.

Ισως να ειναι χαζη λογικη αλλα εχει βοηθησει αρκετους απο δω μεσα.

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] οσο για το video εχω την εντυπωση οτι η κανον υπερτερει σε αυτο το τομεα.Δε γνωριζω τις διαφορες τους ομως.Αν δε σε ενδιαφερει και τοσο D5100 / D3200

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] μη τυχων και τα σβησεις , μαυρη τρυπα πηγαινε τα να τα διαβαζουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Αφενος μου ειπαν οτι για καλο video πρεπει να παω σε Sony Alpha για το continuous autofocus (στο οποιο μαλλον εχουν δικιο) αφετερου μου ειπαν οτι γενικα οι nikon δεν ειναι τοσο καλες στο video οσο οι canon (και προφαως οι sony-panasonic που ειναι σε αλλη κατηγορια λογω autofocus)

κατσε ολες πρεπει να εχουν cont af τουλαχιστον τα νεωτερα μοντελα , κοιταξε το παλι

Nikon- canon θα διαλεγα

Link to comment
Share on other sites

...μου ειπαν οτι γενικα οι nikon δεν ειναι τοσο καλες στο video οσο οι canon (και προφαως οι sony-panasonic που ειναι σε αλλη κατηγορια λογω autofocus)
Like on most DSLRs that offer continuous autofocus during movie recording its use is only recommendable within limits. With moving subjects in the frame the camera will almost inevitably jump in and out of focus, take a couple of seconds or fail to establish focus at all on occasions. The D3200’s mirrorless competitors such as the Sony NEXs or Panasonic G series, with their lenses which are specifically designed for improved movie shooting, do a better job. But in general the best results can be achieved by focusing manually or pre-focusing for a given scene.

Nikon D3200 Review: Digital Photography Review

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μαρκιά από Canon 1100D..

Τώρα για Nikon 3100 δεν ξέρω και πάλι δεν θα πήγαινα στο Entry (και πιο φθυνό κομμάτι)

Αλλά 1100D μην πάρεις.. κριμα τα λεφτά..

Όπως λένε και τα παιδία 5100/3200 και έφυγες.. από Canon δεν παίζει κάτι σε αυτά τα λεφτά..

Μονο 600D μπορείς να πας..

600D = 450

3200 = 420

5100 = 458

Link to comment
Share on other sites

Αν και διαφωνω με τα παραπανω...

δ5100 ,δ3300 (σου βγαινει αν το κυνηγησεις).

Απο κει και επειτα αν θελησεις να αποφυγεις τον ογκο της dslr ..sony nex 5t /samsung nx300

(ακριβυνε η samsung..αν και πλεον 300 μονο το σωμα..γμτ..must resist..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.