Jump to content



Δραπανο parkside,να το παρω?


Recommended Posts

Αυτο ειναι Προσφορές - Πέμπτη, 14.11. - Δραπανοκατσάβιδο επαναφορτιζόμενο PABS 18-Li B3 - Lidl Hellas

Φαίνεται πολυ καλο στα χαρακτηριστικά , με τη μαρκα δεν ειχα ποτε παράπονο και θα το χρειαστώ για τρύπες σε αλουμίνια σύντομα οποτε λεω να το τσιμπήσω.

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όταν βρίσκεις αντίστοιχα bosch προϊοντα με λίγα παραπάνω χρήματα, μη το σκέφτεσαι καν.

δράπανο bosch - Δραπανοκατσάβιδα & Ηλεκτρικά Κατσαβίδια | Skroutz.gr

Έχουμε πάρει ένα κάρο parkside εργαλεία καθώς και globus από το makro κατα καιρούς, σαν πρόχειρα, έχοντας πάντα επώνυμα στην άκρη.

Δε συγκρίνονται. Τα πιο πολλά επώνυμα έχουν βαρέσει 20ετία, είτε είναι σετ τρυπανάκια είτε έχουν ηλεκτρικό μοτέρ κάθε είδους.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φθηνα της bosh δεν εχω διαβασει τα καλυτερα στο amazon. Αν και ειμαι της ιδιας λογικης, εχω ενα τρυπανι black n decker κανα 20-30 χρονια και αλλα εργαλεια του πατερα μου makita κλπ και λειτουργούν χωρις κιχ.

Για all around θα αγοραζα αυτο [ame]http://www.amazon.co.uk/8391DWPE-TK-Batteries-8391DWPETK-101Piece-Accessory/dp/B0044ATOFO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1384258495&sr=8-1&keywords=makita+drill[/ame] αλλα νομιζω για 60 ευρω ειναι καλο το parkside (3 χρονια εγγυηση με cash back αν δε κανω λαθος)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι του lidl γράφει 18άρι, εγώ σου προτείνω το 14,4 της bosch, δεν έχει κολλήσει απρόβλεπτα πουθενά, και όπου κόλλησε, απλά ήθελε τρυπάνι η δουλειά εξ αρχής.

Τα makita είναι καλά, αλλά δε θα μπαινά ποτέ πλέον στο τρυπάκι του "all around". Ο λόγος είναι οι άπειρες κασετίνες που έχουν συσσωρευτεί τόσα χρόνια.

Θα έβρισκα τι εξαρτήματα θέλω και θα τα αγόραζα 1-1 είτε σε πιο μικρά σετ. Μετά θα τα έδινα στον εγγονό μου.

Όπως και να χει προσωπικά μεγάλωσα με ό,τι εργαλείο και παπαράκι ήθελα σε απόσταση ~20μ και δε χρειάστηκε ποτέ να πληρώσω πλην ακραίων εξαιρέσεων. Δε ξέρω τι υπόβαθρο έχεις εσύ, αλλά το να πάρεις λίγα και καλά εργαλεία είναι σίγουρα πιο ακριβό, βραχυπρόθεσμα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ομως αλλα οταν εμπλέκεται και το οικονομικό εχεις περιορισμένες επιλογές.

Παντως δεν θα κανω σκληρη χρηση θελω να πιστευω στα εργαλεια ικαζω με καλυπτουν ακομα και τα φθηνα (px the makita above)

Link to comment
Share on other sites

Φθηνά τα makita? Από πότε; Τέλος πάντων είμαι κι εγώ της άποψης "ένα και καλό"...

Φθηνο για αυτα που προσφερει το συγκεκριμενο μοντελο (φανταζομαι εχει και πολυ ακριβότερα) , οχι φθηνη μαρκα , το διατυπωσα λαθος :p

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια ειναι ενα θεμα αν θα ξαναβρεις για το συγκεκριμενο.

Δινει και μια..και απο λιγο google-fu ξεζουμιζεται γρηγορα απο τη χρηση και χαλαει επισης γρηγορα με τη παροδο του χρονου.

(Δεν ανεφερε κανενας χρηση παντως)

Το bosch ειναι ωραιο του bezdim και εχει και καλη ροπη(για 14αρη..συν την τιμη).

Σαν φθηνοτερη ελαχιστη λυση δες τα καλα einhell ...(οχι τα φθηνοτερα δυνατα δλδ).

πχ

http://www.skroutz.gr/s/2828419/Einhell-TH-CD-18-2-2Β.html

δυο μπαταριες ,30Nm ,μπλα μπλα μπλα..

Cordless Drill TH-CD 18-2 2B: Einhell Germany AG

Link to comment
Share on other sites

Να πώ μερικά λόγια για τα Parkside, Γενικά δεν είμαι μάστορας αλλα κάνω αρκετές δουλειές (χαλαρές και βαριές), έχω έρθει σε φάση που πλέον πρέπει να έχω και δικά μου εργαλεία . έχω δοκιμαστεί με τα Parkside και δεν μου έχει χαλάσει τιποτα μέχρι τώρα, μην πώ έχω μετανιώσει κιόλας που έχω δώσει και λεφτά για άλλη εταιρία (δεν είμαι επαγγελματίας είπαμε )

η εταιρία Parkside δεν κατασκεβάζει απο μόνη τις τα προιόντα αλλα τα βγάζει απο άλλες εταιρίες, γενική βάση πρέπει να έχει την Einhell, όσα έχω αγοράσει σε ηλεκτρικά εργαλεία απο εκεί ήταν Einhell, μπορεί όχι κορυφαία εταιρία αλλα πολύ καλή γερμανική.

Συν το καλό που σου δίνει και εγγύηση επιστροφής χρημάτων το LIDL (τη άλλο ζητάει κανένας)

πάντως η τιμή που το δίνει το λιδλ το δράπανο δεν πρόκειται να βρεθεί πουθενά αλλού σε αυτήν την τιμή, είναι 18ν για αυτό μην τα συστήνετε με τα bosh που είναι 12 και κάτω, + το ότι η εταιρία Bosh έχει γίνει σαν τα Iphone, να φοβάσαι να πάρεις γιατί μπορεί να είναι και Chinese έως τις βίδες

Link to comment
Share on other sites

καλό το εργαλείο αλλα το κακό είναι ότι η μπαταρία δεν είναι λυθίου και παίζει πάρα πολύ ρόλο αυτό.

η καλύτερη εναλλακτική λύση για εμένα θα ήταν αυτό απο τα e-shop που έχει 2 μπαταρίες στα 80 ευρώ, δηλαδή φαντάσου να δίνεις +20 ευρώ για την 2η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16567]LeoNaXe[/MENTION] Στα bosch παίζει σημαντικό ρόλο η σειρά εργαλείων που αγοράζεις (ανάλογα με τον χρωματισμό η κατηγοριοποίηση). Έτσι η πράσινη, ερασιτεχνική, σειρά μπορεί να έχει τα αρνητικά που αναφέρεις αλλά η μπλε, επαγγελματική, σειρά πραγματικά "φυσάει". Δεν έχω μετανιώσει ποτέ για όσα επαγγελματικά bosch έχω αγοράσει τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

@LeoNaXe Στα bosch παίζει σημαντικό ρόλο η σειρά εργαλείων που αγοράζεις (ανάλογα με τον χρωματισμό η κατηγοριοποίηση). Έτσι η πράσινη, ερασιτεχνική, σειρά μπορεί να έχει τα αρνητικά που αναφέρεις αλλά η μπλε, επαγγελματική, σειρά πραγματικά "φυσάει". Δεν έχω μετανιώσει ποτέ για όσα επαγγελματικά bosch έχω αγοράσει τελευταία...

έχεις δίκιο φίλε αλλα ο ΤΣ δεν το θέλει για επαγγελματικό σκοπό, αν έχει φράγκα πάνω απο 100άρικο ναι να πάρει.

αν και για την δουλειά του ακόμα και 14.4ν του κάνει άνετα την δουλειά απλά να.... η αρόστια με τους αριθμούς :jump:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον το ιδιο ειναι ..απλα αυτο που κανει 80€ ειναι και κρουστικο.

2 μπαταριες εχουν και τα 2 και τα 2 Nicd

σωστός φίλε, δεν το πρόσεξα τα χαρακτηριστικά, απλά απο εμπειρία πάνω σε einhell το σχήμα που έχει η μπαταρία φαίνεται να μην είναι.

οπότε το ΤΣ διαλέγει αναλόγως στην χρήση που το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει πολλα εργαλεια makita-bosch-dewalt.. δραπανα,περιστροφικα,σκαπτικα,πιστολετα,κατεδαφιστικα,τροχους κτλ.. λογο της δουλειας μου.Η εμπειρια μου λεει οτι και τα ακριβα και τα φθηνα κανουν την δουλεια τους,η διαφορα ειναι στην ωρα χρησης και το ποσο σε βολευει στο πιασιμο κτλ.Αν δουλευεις ενα εργαλειο ασταματητα ολη την ημερα προφανως πρεπει να ειναι ξεκουραστο και καλο.Το makita για παραδειγμα μπορει να τρυπαει-σκαβει για 12 ωρες συνεχομενα και χωρις να σε κουραζει ενω ενα budget (του πρακτικερ) αν δουλευει συνεχομενα για 2 ωρες θα παραδωσει πνευμα.Αν μιλαμε για κομπρεσερ υπαρχει και περιπτωση να σε πιασει η μεση σου αν ειναι της πλακας και σε δυσκολευει στην περιστροφη του σωματος κτλ.Οποτε επελεξε το εργαλειο με βαση το ζορι που θα φαει και την ωρα που θα το χρησιμοποιεις.Για παραδειγμα αν τρυπας 3 χιλιοστα λαμαρινες ολη την ημερα παρε ακριβο και καλη μαρκα και θα το βρουν και τα εγγονια σου.Αν θες να τρυπισεις πλαστικα και αλουμινια μικρου παχους μερικες φορες στη ζωη σου τοτε παρε μουφα,θα κανει εξισου καλα την δουλεια του και δεν θα καταλαβεις διαφορα ουτε εσυ αλλα ουτε το εργαλειο.

Επισης πολυ σημαντικο ρολο παιζει η χρηση,αν για παραδειγμα παρεις ενα τρυπανι φτηνο και το χρησιμοποιησεις για λοστο ή κατι παρομοιο εστω και για λιγο μην αναρωτηθεις γιατι εσπασε.

Link to comment
Share on other sites

για μέχρι 150 ευρώ κάποιο σετάκι αξιόλογο;;;;

Στα λεφτα που δινεις αγοραζεις πνευματικο πιστολετο bosch και makita...ρευματος ομως.

Υπερβολικα τρελλο overkill αν το θες για βιδες ..αλλα ανοιγεις τρυπες σε τσιμεντο σα ζεστο βουτυρακι χωρις το παραμικρο απο δυσκολια/κραδασμο.

Εχω δουλεψει* τετοιο..-οχι τοσο μικρο η αληθεια ειναι- και απλα δε συγκρινεται με κατι μη πνευματικο.

Makita HR1830 | Skroutz.gr

HR1830 - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ 18 mm 440 W : MAKITA ΕΛΛΑΣ Α.Ε. - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ

Bosch PBH 2100 RE | Skroutz.gr

PBH 2100 RE | Rotary hammers | Tools | Bosch Power Tools for DIY

Mπαταριας παιρνεις ενα τετοιο..επισης overkill αν το θες βιδες

Bosch PSB 18 LI-2 | Skroutz.gr

PSB 18 LI-2 | Cordless combi drill | Cordless tools | Tools | Bosch

*Δεν ειμαι επαγγελματιας..απλα δεν αφηνω την ευκαιρια να παει χαμενη οταν εχουμε μαστορια σπιτι.

Γινομαι βοηθος βοηθου: p

edit

και το αντιστοιχο πνευματικο απο B+D

http://www.skroutz.gr/s/330300/Black-Decker-KD750KC.html

http://www.blackanddecker.co.uk/powertools/productdetails/catno/KD750KC/

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο λαός το φθηνό συνήθως είναι πιο ακριβό..

Τα τελευταία 4 χρόνια έχω αλλάξει 2 επαναφορτιζόμενα κατσαβίδια,ένα Εinhell και ένα BLACK&DECKER.

Και τα δυο έβγαλαν πρόβλημα με τις μπαταρίες-φορτιστές,τελικά αποφάσισα να πάρω ένα makita μπας και

ηρεμήσω.Με χάλασε λίγο που είναι 12ν αλλά όταν το δούλεψα άλλαξα γνώμη,αρκετά ελαφρύ και δυνατό

για 12ν...

Υ.Γ. Μακριά απο τα πράσινα της bosch.

Έγινε επεξεργασία από AIRETIKOS
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι ό,τι εργαλεία bosch έχω πάρει είναι ΟΛΑ πράσινα, η διαφορά είναι ότι έχουν αγοραστεί κοντά μια δεκαετία πίσω, ίσως πριν η bosch ξεκινήσει το outsourcing ( ; ).

Πραγματικά δε το γνώριζα ότι έχει πέσει η ποιότητα, μιας και ο πιο πολύς κόσμος που μιλάω, έχει αγοράσει και αυτός "παλιά" τα εργαλεία του.

Link to comment
Share on other sites

για μέχρι 150 ευρώ κάποιο σετάκι αξιόλογο;;;;

εαν θες κυριως για διατρηση και βιδωματα και οχι κρουστικο κτλ

κοιτα και το bosch GSR 10,8v Li2

μικρο μεγεθος και βαρος <1kg

βολικη λαβη

ρυθμιζομενη ταχυτητα

ενσωματωμενο φακο led (πολυ χρησιμο για δυσπροσιτα σημεια)

ξεκουραστο στη χρηση αλλα παντοδυναμο ακομα και για υλικα παχους 10mm

με δυο μπαταριες (εαν χρειαστεις τσιμπας κι ενα δευτερο στην εκδοση solo χωρις μπαταρια και παιζεις διπλο ταμπλω)

75% φορτιση σε λιγοτερο απο μια ωρα

απο τα καλυτερα εργαλεια που εχω αγορασει ever

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.