Jump to content



Δραπανο parkside,να το παρω?


Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν ειδα τι παιζει με τα μεταφορικα

αλλα εαν σου βγαινει οσο η απλη εκδοση εδω, γιατι οχι

και το βαλιτσακι ειναι χρησιμο και οι μυτουλες

τσεκαρε εαν το παρεις και με επαγγελματικο ΑΦΜ μπας και γλυτωνεις και τον ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα τι παιζει με τα μεταφορικα

αλλα εαν σου βγαινει οσο η απλη εκδοση εδω, γιατι οχι

και το βαλιτσακι ειναι χρησιμο και οι μυτουλες

τσεκαρε εαν το παρεις και με επαγγελματικο ΑΦΜ μπας και γλυτωνεις και τον ΦΠΑ

Από Γερμανία πιάνει ΦΠΑ?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τα φθηνα της bosh δεν εχω διαβασει τα καλυτερα στο amazon. Αν και ειμαι της ιδιας λογικης, εχω ενα τρυπανι black n decker κανα 20-30 χρονια και αλλα εργαλεια του πατερα μου makita κλπ και λειτουργούν χωρις κιχ.

Για all around θα αγοραζα αυτο http://www.amazon.co.uk/8391DWPE-TK-Batteries-8391DWPETK-101Piece-Accessory/dp/B0044ATOFO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1384258495&sr=8-1&keywords=makita+drill αλλα νομιζω για 60 ευρω ειναι καλο το parkside (3 χρονια εγγυηση με cash back αν δε κανω λαθος)

Για το cash back κανεις λαθος. Ισχυει για τις πρωτες 20 η 30 ημερες μετα εχεις 3ετη εγγυηση. Το ξερω σιγουρα γιατι ταλαιπωριεμαι με την αλλαγη μιας επιτραπεζιας σεγας.

Παλι το ιδιο θεμα

-Θελω την γνωμη σου για ενα αυτοκινητο για να πηγαινω καθημερινες απο Παγκατι στην Κυψελη, να μην στεναχωριεμαι πολυ οταν μου το χτυπανε οι αλλοι στο παρκαρισμα και να ειναι οικονομικο. Τι προτεινεις;

-Μα φυσικα Ferrari, θα δωσεις κατι παραπανω αλλα φυσαει. Τελικη 0-100 σε μισο δευτερολεπτο, 16 ταχυτητες, 45 κυλινδρους, 7 βαλβιδες στον κυλινδρο, 490χλμ τελικη... Φυσαει.

Έγινε επεξεργασία από orck
Link to comment
Share on other sites

Ατυχές το παράδειγμα με την Ferrari όταν μιλάμε για εργαλεία. Η διαφορά, ας πούμε, ανάμεσα στην επαγγελματική και την ερασιτεχνική σειρά της bosch είναι ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις με το παράδειγμα αλλά από την ανάποδη. Μόλις το ζορίσεις λίγο παραπάνω το ερασιτεχνικό είτε θα "κολώσει" είτε θα παραδώσει πνεύμα. Αντίθετα τα της επαγγελματικής σειράς θα πρέπει να τα ζορίσεις πάρα πολύ και σε καθημερινή βάση για να την πατήσουν. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα 12-14,4V επαγγελματικό από ένα 18V ερασιτεχνικό...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει και τα δυο εργαλεια για να εισαι τοσο σιγουρος η απλα υποθετεις. Καταλαβαινεις οτι εχει διαφορετικη βαρυτητα η γνωμη καποιου που εχει δοκιμασει και τα δυο εργαλεια και μπορει να τα συγκρινει σε βαθος χρονου και αλλη καποιου που απλα βλεπει μια μαρκα, μια τιμη και αποφασιζει.

Πιστευω οτι πρεπει πριν απανταμε σε μια ερωτηση να διαβαζουμε την ερωτηση, παραδεχομαι οτι εχω κανει και εγω αυτο το λαθος να απανταω κατι αλλο που δεν καλυπτει τις αναγκες αυτου που ρωταει αλλα τις δικες μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας έχει ξυλουργείο εδώ και 30 χρόνια (έχουν περάσει εργαλεία και "εργαλεία" από τα χέρια του) κι εγώ κατασκευαστής δημοσίων και ιδιωτικών έργων. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, ότι η ποιότητα των εργαλείων παίζει σημαντικό ρόλο και σαφώς έχω δοκιμάσει εργαλεία και από τις 2 σειρές... Θυμίστε μου την άλλη φορά να καταθέσω πλήρες βιογραφικό σημείωμα πριν σχολιάσω/απαντήσω σε κάποιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα Parkside: Έχω 5+ χρόνια αυτό https://www.kompernass.com/image/cache/data/18VSL_Akkuschrauber_2-400x400.png και είμαι υπερ-ευχαριστημένος.

Πολύ δυνατό και πολύ γερό, το έχω ζορίσει πολύ και λειτουργεί άψογα παρόλο τις πτώσεις που τρώει κατά καιρούς.

Οι μπαταρίες βέβαια έχουν πέσει πολύ, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Πήραν πριν κάποιος μήνες στο service της Parkside για μπαταρίες και μου είπαν δυστυχώς ότι σταμάτησαν πλέον να βγάζουν για αυτό το κατσαβίδι....κρίμα γιατί έπαιζαν περίπου στα 20 ευρώ, πολύ φτηνές!

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας έχει ξυλουργείο εδώ και 30 χρόνια (έχουν περάσει εργαλεία και "εργαλεία" από τα χέρια του) κι εγώ κατασκευαστής δημοσίων και ιδιωτικών έργων. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, ότι η ποιότητα των εργαλείων παίζει σημαντικό ρόλο και σαφώς έχω δοκιμάσει εργαλεία και από τις 2 σειρές... Θυμίστε μου την άλλη φορά να καταθέσω πλήρες βιογραφικό σημείωμα πριν σχολιάσω/απαντήσω σε κάποιο θέμα...

Τοτε συγνωμη δεν καταλαβα οτι ο φιλος που ρωταει θα ανοιξει ξυλουργειο η θα φτιαχνει δημοσια εργα. Νομιζα οτι διαβασα οτι το θελει για περιστασιακη/ερασιτεχνικη χρηση. Δικο μου το λαθος.:dots:

Δεν ξαναγραφω αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά η ερασιτεχνική χρήση είναι πιο απαιτητική από την επαγγελματική, υπό την έννοια ότι απαιτεί πιο all-around λύσεις σε αντίθεση με τον επαγγελματία που μπορεί να έχει 2-3 εργαλεία για συγκεκριμένες χρήσεις (οπότε μοιράζεται και ο φόρτος/εργαλείο). Φίλος αγόρασε ένα ερασιτεχνικό κρουστικό δραπανοκατσάβιδο για να βιδώνει/ανοίγει τρύπες σε ξύλο. Μια φορά το χρειάστηκε για να ανοίξει τρύπα σε τσιμέντο για να κρεμάσει ένα κουρτινόξυλο και του έμεινε στα χέρια και αναφέρομαι σε άνθρωπο που ξέρει να χειρίζεται τέτοια εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά πάντως τα Parkside, πριν αρκετά χρόνια είχα αγοράσει αυτό. Σε μία δουλειά που περιλάμβανε ηλεκτρολογική εγκατάσταση με επίτοιχους σωλήνες σε υπόγειο 300 τ.μ. (τρυπήματα μόνο σε μπετό) δεν μάσησε ούτε μία στιγμή. 1100 Watt βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο τα watt.

Τα ατιμουτσικα εχουν και τεχνολογια μεσα τους στο τροπο που δουλευουν.

Για παραδειγμα εστω δυο διαφορετικα τρυπανια..

α)PSB 1000-2 RCE | Impact drills | Tools | Bosch Power Tools for DIY

β)PBH 2100 RE | Rotary hammers | Tools | Bosch Power Tools for DIY

Παρα τη σχεδον διπλασσια διαφορα στα watt την διατρητικη ικανοτητα εχουν στο τσιμεντο.

20mm τρυπανι..και το συνηθες για μεσο χρηστη..ποσο ειναι(?) ..8..βαρια 12.

Ενα συγχρονο επαναφορτιζομενο τρυπανι φτανει μεχρι 10μμ σε τσιμεντο.

Επειδη ετυχε και δουλεψα πνευματικο τρυπανι..αν εχετε και την παραμικρη υποψια οτι θα τρυπησετε τσιμεντο..παρτε πνευματικο.Απιστευτη ευκολια.Δεν θελει την υπερβολικη πιεση απο τον χειριστη που θελουν τα non-pneumatic και αισθανεσαι ελαχιστους κραδασμους.

Πχ

Power Tools - Corded Drills - SDS Drills - Heavy Duty - High Performance 750W 2.7J Pneumatic Hammer Drill - BLACK & DECKER� Power Tools Product Details

1 ιντσα διαμετο σε τσιμεντο δε θα χρειαστει μαλλον ποτε να κανετε.Αν δε σας πεσει απο ψηλο σημειο ή δεν το βραχυκυκλωσετε..μαλλον θα το εχετε μια ζωη.

Για ευκολια μετα σε βιδες παρτε ενα επαφαρτιζομενο με 20€.

εδιτ ..

Το μικρο αδερφακι του παραπανω B+D στο αμαζον

[ame]http://www.amazon.co.uk/Black-Decker-Hammer-Kitbox-Accessories/dp/B004NYB6IY[/ame]

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου είναι ότι το εργαλείο αν πετύχει πέτυχε, και αυτό με τα watt όπως αναφέρατε και εσείς σε πολλά δεν παίζουν ρόλο. ένα makita με 550W μπορεί να πάρει άνετα ένα einhell που είναι στα 750W ή παραπάνω, έχω δεί επίσης 12ν κρουστικό/δράπανο DeWalt να ανοίγει 10άρες τρύπες σε σχετικά καινούριο τοίχο χωρίς να νιώθει μια.

Οπως κλασικά ξεφύγαμε απο το θέμα μας και σε λίγο βλέπω το τοπικ να πάει και σε σκαπτικά :hehe: εγώ λέω πως μιας και υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις με τέτοια τιμή όπου θα μπορεί να βρεί μπαταρία μετά απο μερικά χρονάκια το parkside δεν λέει, ''θα το χρειαστώ για τρύπες σε αλουμίνια'' λέει, άρα μια χαρά την βγάζει με ένα 60άρικο απο skroutz που ανέφερε ο @NTG, εκτός θέλει κάτι πιο επαγγελματικό τότε πάει στου [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] όπου είναι και ο μάστερ σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα επαγγελματικα ειναι ....αρκει να βγαζεις λεφτα απο αυτα.Αν δε βγαζεις..τοτε τιποτα δεν επαγγελματικο.

Αν θες και για βαριες εργασιες πας εδω

Einhell RT-RH 26 | Skroutz.gr

(λιγο πολυ ιδιο με το B+D παραπανω ..απλα εχει 95€)

Και μενουν αλλα καμποσα για

ενα τετοιο

Einhell RT-CD 10,8 Li | Skroutz.gr

το οποιο δεν ειναι κρουστικο και αν και ειναι μονο 10.8V εχει 25Nm ροπη να μη χρειαστειτε το βαρυ για την πρωτη "βαρια" εργασια

(Aντιστοιχο αλλα λιγο χειροτερο απο του κοπριτη ειναι σε δυναμη..αλλα εχει και κατι λιγοτερα απο τα μισα λεφτα).

http://www.einhell.com/com_en/shop/4862/4863/4864/4867/cordless-drill-rt-cd-10-8-li-kit.html

Link to comment
Share on other sites

Καμμενο ποστ

To πρωτο που εβαλα..ακομα πιο φθηνο :p

EINHELL RT-RH26 900W 4258435 - - -

Περα απο τις οποιες επεξηγησεις που λεει στο videaki ,σε περιπτωση που κανετε σκιπ , απλα το πιεζεις μεχρι μια ενδειξη, μετα αναλαμβανει αυτο....δειτε την ευκολια στο τσιμεντο στο τελος..(και το καλεμισμα αχρειαστο να ΄ναι..).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=s9MRVKzXjmw]Einhell Rotary Hammer Range - YouTube[/ame]

(hint..το μεγαλο κανει ενα 10€ παραπανω:p)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πήρα σήμερα ετούτο

Δραπανοκατσάβιδο επαναφορτιζόμενο PABS 14.4 A1

και με τα πρώτα τεστ

1. τρύπήματα σε μασίφ ξύλο

2. τρύπημα σε αλουμίνιο 1 εκατοστό πάχος

3. Τρύπημα λαμαρίνας

φαίνεται αρκετά δυνατό και άνετο στο χέρι.

Θα επανέλθω και σε κάνα 2μηνο ή και παραπάνω αν δε το ξεχάσω να πω εντυπώσεις.

Πήγα σε αυτό καθώς το Bosch PSR 12 μετά απο δύο χρόνια με εγκατέλειψε. Οι μπαταρίες πλέον δεν αντέχουν ούτε 2 τρυπήματα. κρίμα....

Τα πριτσίνια που ήθελα να περάσω χωρίς να σπάσουν τα νεύρα μου με τις μπαταρίες του bosch, περάστηκαν σήμερα χωρίς θέματα. Αλλά ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.