Jump to content



Aerocool Dead Silence - Έρως κεραυνοβόλος


Recommended Posts

20131207_143908.jpg?m=1386438110

Πολλές φορές έχει τεθεί η ερώτηση αν πιστεύετε στον έρωτα από την πρώτη ματιά. Οι απαντήσεις μπορεί να ποικίλουν, στην περίπτωσή μας όπως η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Ναι, πιστεύουμε στον έρωτα με την πρώτη ματιά και αυτός ακούει στο όνομα Aerocool Dead Silence.

20131207_143922.jpg?m=1386438114 20131207_144052_HDR.jpg?m=1386438119 20131207_144203_HDR.jpg?m=1386438124

Αυτό τον καιρό έψαχνα να βρω ένα κουτί το οποίο θα στεγάσει το νέο μου σύστημα που χτίζω σιγά σιγά. Δεν ήθελα κάτι μεγάλο αλλά κάτι καλαίσθητο και μικρό το οποίο να μπορεί να σταθεί άνετα πάνω στο γραφείo μου. Όλα αυτά, τα βρήκα στο Aerocool DS. Καθοριστική πινελιά, ήταν το χρώμα του το οποίο βγαίνει σε πολλές παραλλαγές, αλλά εμένα με κέρδισε η πορτοκαλί εκδοχή.

20131207_144303_HDR.jpg?m=1386438134 20131207_144330_HDR.jpg?m=1386438138 20131207_144413_HDR.jpg?m=1386438150

To εσωτερικό του Aerocool Dead Silence

Σαν κουτί είναι πιο φαρδύ από τα κανονικά, και έχει την θέση της μητρικής οριζόντια και όχι κάθετα όπως όλα τα άλλα, πράγμα που του δίνει πλεονέκτημα στην τοποθέτηση ογκώδους υλικού όπως μια ATi 7970 reference ή και πολύ ψηλές ψύκτρες υπολογιστή. Μόνο μειονέκτημα το οποίο βρήκα ήταν το γεγονός ότι ο χώρος για το τροφοδοτικό είναι δεδομένος και δεν μπορούμε να βάλουμε μεγαλύτερο από 150mm, γιατί το συνολικό μέγεθος των 170mm που διατίθεται για αυτό μας περιορίζει στην επιλογή τροφοδοτικού. Το κουτί βέβαια, μπορεί να πάρει μέχρι micro ATX μητρική, οπότε ο περιορισμός των 150mm για την επιλογή τροφοδοτικού φαντάζει λογικός.

20131207_144655_HDR.jpg?m=1386438157 20131207_145014_HDR.jpg?m=1386438167 20131207_145847_HDR.jpg?m=1386438184 20131207_150347_HDR.jpg?m=1386438190 20131207_150428_HDR.jpg?m=1386438194 20131207_150639_HDR.jpg?m=1386438201

Το εσωτερικό του κουτιού είναι ευάερο και ευήλιο το οποίο μπάζει από όλες τις μεριές μιας και έχουμε μια θύρα πρόσβασης από πάνω, ενώ αν αφαιρέσουμε και τα δύο πλαϊνά του κουτιού, τότε έχουμε πρόσβαση στην μητρική – που επαναλαμβάνω, είναι οριζόντια – από δύο μεριές.

20131207_145134_HDR.jpg?m=1386438179 20131207_150846_HDR.jpg?m=1386438222

Στα συνοδευτικά βλέπουμε βίδες για όλα το πιθανό υλικό που μπορεί να βάλουμε στον υπολογιστή μας, ενώ οι εσωτερικές καλωδιώσεις καλύπτουν όλες τις ανάγκες συνδεσιμότητας με τα εξωτερικά μέρη του Aerocool DS. Επίσης άξιο αναφοράς είναι και η θέση δίσκων 2,5” δίπλα από το τροφοδοτικό το οποίο μας επιτρέπει να προσθέσουμε συνολικά 2 3,5” σκληρούς δίσκους και μέχρι 4+1 (αν δεν χρησιμοποιήσετε τον χώρο κάτω από τον χώρο 5,25” για οπτικό δίσκο) σκληρούς δίσκους μεγέθους 2,5”. Επίσης καλή εντύπωση μας άφησαν η τοποθέτηση φίλτρων κάτω από τη θέση του τροφοδοτικού και η δυνατότητα αντικατάσταση του άνω μέρους με ένα φίλτρο για να αυξηθεί η ροή του αέρα (σε περίπτωση που χρησιμοποιήσετε το πάνω μέρος για να βάλετε ανεμιστήρες ή κάποιο ψυγείο υδρόψυξης).

20131207_144907_HDR.jpg?m=1386438162 20131207_150654_HDR.jpg?m=1386438206 20131207_150731_HDR.jpg?m=1386438211

Η γνώμη μου είναι ό,τι πρόκειται για ένα πολύ όμορφο κουτί το οποίο άνετα μπορεί να κάτσει πάνω σε γραφείο. Βέβαια, δεν είχα στη κατοχή μου μητρική/επεξεργαστή για να του φορέσω και να σας το δείξω full pansion, αλλά ελπίζω να σας κάλυψα με αυτή τη μικρή παρουσίαση. Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με πατάτα, οπότε συμπαθάτε με για την ποιότητα, ενώ ευχαριστώ τον [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] για την βοήθειά του στην επεξεργασία των φωτογραφιών.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Αντώνη :T:

με χάλασαν τα καλώδια που είναι rainbow style και ότι δεν έχει bracket στη θέση του psu να σου δώσει μερικούς πόντους ακόμη.

Βέβαια το layout του κουτιού είναι ακριβώς το ίδιο απο ότι μπόρεσα να καταλάβω με το aquila. Με τη διαφορά ότι αυτό δεν στέκεται σούζα

Καλογέμιστο :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει και με παράθυρο αλλά πάνω στην φούρια μου παράγγειλα το σκέτο. Εδώ: [ame=http://www.amazon.co.uk/Aerocool-Silence-Gaming-0-8mm-Window/dp/B00FLC3D4C/ref=sr_1_6?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=computers&ie=UTF8&qid=1386452524&sr=1-6&keywords=Aerocool+Dead+Silence+Gaming+Cube]Aerocool Dead Silence Gaming Cube Case with 0.8mm MATX 2x USB3 Side Window - Orange: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame] είναι με το παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο. Το είδα ερωτευτεί κατά τη διάρκεια της συγγραφής της σχετικής είδησης :D

Στο κομμάτι του τροφοδοτικού με μπέρδεψες. Χωράει μεγαλύτερο από 150mm ή όχι;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

αναποδα τα φτιαχνεις εσυ !

κουτι χωρις pc δεν κανει τιποτα

pc χωρις κουτι , μια χαρα ανοιγει :jump:

απο ποιοτητα πως παει ? επιδη στο youtube δεν μοιαζει και πολυ καλα :S

επισης , ερχετε μαζι και αυτο το διατριτο καπακι-φιλτρο που βαζεις στην κορυφη για να παιρνει αερα απτους επανω ανεμιστηρες ? η μηπως ειναι extra?

πολυ ομορφο , ειδικα το πορτοκαλι ( θα θελα να δω τι χρωματακι θα κανεις το δωματιο για να τεριαζει :p )

ομως!

νομιζω πως τα dvd drives(viva usb) εχουν πλεον πεθανει , και οι νεες μητρικες υποστηριζουν πολλες φορες αρκετα fans για να ελεγχουν(bye bye fan controllers) , οποτε θεωρω αυτα τα 2 μπροστινα κοψιματα κανουν ζημια στην αισθητικη του κουτιου

(ισως ενα card reader στην 2.5αρα υποδοχη να ηταν οκευ)

καιιιιιιιιιιιιιι , μεταξυ μας ..... το λογοτυπο της aero cool , δεν ειναι λιγακι ασχημο ??? :innocent:

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο. Το είδα ερωτευτεί κατά τη διάρκεια της συγγραφής της σχετικής είδησης :D

Στο κομμάτι του τροφοδοτικού με μπέρδεψες. Χωράει μεγαλύτερο από 150mm ή όχι;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

To Newton που έβαλα με παίδεψε λόγω της πλεξούδας του να το βάλω μέσα. Έχει αέρα από όσο μπορείς να δείς, αλλα σκέψου ότι πρέπει να μπορείς να βάζεις βγάζεις rails λόγω του ότι είναι modular. Οπότε μάλλον πάνω από 150mm είναι μάλλον απαγορευτικό

αναποδα τα φτιαχνεις εσυ !

κουτι χωρις pc δεν κανει τιποτα

pc χωρις κουτι , μια χαρα ανοιγει :jump:

απο ποιοτητα πως παει ? επιδη στο youtube δεν μοιαζει και πολυ καλα :S

επισης , ερχετε μαζι και αυτο το διατριτο καπακι-φιλτρο που βαζεις στην κορυφη για να παιρνει αερα απτους επανω ανεμιστηρες ? η μηπως ειναι extra?

πολυ ομορφο , ειδικα το πορτοκαλι ( θα θελα να δω τι χρωματακι θα κανεις το δωματιο για να τεριαζει :p )

ομως!

νομιζω πως τα dvd drives(viva usb) εχουν πλεον πεθανει , και οι νεες μητρικες υποστηριζουν πολλες φορες αρκετα fans για να ελεγχουν(bye bye fan controllers) , οποτε θεωρω αυτα τα 2 μπροστινα κοψιματα κανουν ζημια στην αισθητικη του κουτιου

(ισως ενα card reader στην 2.5αρα υποδοχη να ηταν οκευ)

καιιιιιιιιιιιιιι , μεταξυ μας ..... το λογοτυπο της aero cool , δεν ειναι λιγακι ασχημο ??? :innocent:

Είναι τα "καλά" όταν πας ψαχτά για κάθε κομμάτι και δεν τα σκάς μια και καλή για να πάρεις κάτι. Τα πράγματα είναι Ιρλανδία και τα περιμένω τα Χριστούγεννα και αφού είχα όλα τα υπόλοιπα είπα να σας τα δείξω και να μη περιμένω τον Aη Βασίλη να έρθει :p

Αυτό το σκέφτηκα και εγώ, αλλά από την άλλη δε μπορούσαν να αποκλείσουν την ύπαρξη μιας υποδοχής 5.25" μιας και ακόμα ο οπτικός δίσκος είναι ακόμα ζωντανός. Έτσι θα απέκλειαν μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς από αυτό που θα τους άρεσε το μπροστινό μέρος μονοκόμματο. Για την 2.5" το σκέφτηκα και εγώ, όπως επίσης ότι στο 5,25 θα μπορούσε να μπει κάποιος ελεγκτής ανεμιστήρων.

Για μένα, το λογότυπο είναι ουδέτερο. Ούτε μου αρέσει, ούτε δε μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

To Newton που έβαλα με παίδεψε λόγω της πλεξούδας του να το βάλω μέσα. Έχει αέρα από όσο μπορείς να δείς, αλλα σκέψου ότι πρέπει να μπορείς να βάζεις βγάζεις rails λόγω του ότι είναι modular. Οπότε μάλλον πάνω από 150mm είναι μάλλον απαγορευτικό

Είναι τα "καλά" όταν πας ψαχτά για κάθε κομμάτι και δεν τα σκάς μια και καλή για να πάρεις κάτι. Τα πράγματα είναι Ιρλανδία και τα περιμένω τα Χριστούγεννα και αφού είχα όλα τα υπόλοιπα είπα να σας τα δείξω και να μη περιμένω τον Aη Βασίλη να έρθει :p

Αυτό το σκέφτηκα και εγώ, αλλά από την άλλη δε μπορούσαν να αποκλείσουν την ύπαρξη μιας υποδοχής 5.25" μιας και ακόμα ο οπτικός δίσκος είναι ακόμα ζωντανός. Έτσι θα απέκλειαν μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς από αυτό που θα τους άρεσε το μπροστινό μέρος μονοκόμματο. Για την 2.5" το σκέφτηκα και εγώ, όπως επίσης ότι στο 5,25 θα μπορούσε να μπει κάποιος ελεγκτής ανεμιστήρων.

Για μένα, το λογότυπο είναι ουδέτερο. Ούτε μου αρέσει, ούτε δε μου αρέσει.

αρε τι μου ρθε , φαντασου να μην ειχε την 5.25 , και να ειχε στα πλαγια , μια θυρα για slim dvd ,η επιφανεια επανω νομιζω ειναι αρκετη για να εβαζαν ακομα και fans control !

νομιζω θα ηταν overkill τοτε . γμτο , τα κοψιματα του ειναι πολυ ομορφα

ειναι βασανο , ολα τα micro atx που βλεπω , εχουν θετικα , αλλα και αρνητικα , με βλεπω να περνω αλουμινια και να φτιαχνω το ultimate matx case στα ματια μου :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

Και ένα plexi στο πάνω μέρος δεν θα ήταν άσχημο (tj07 style)

http://www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=59654&stc=1&d=1386513380

Τοuch οθονουλα λεει εκει

(και βαλε background την υποτιθεμενη φωτογραφια που θα εβλεπες αν ειχες πλεξυ:p)

Link to comment
Share on other sites

Στήσε μητρικές κλπ ντε, τι περιμένεις; :hehe:

ApPK3.gif

Ωραίο, αλλά όσο σκέφτομαι την σκόνη που θα "κάθεται" πάνω στην μητρική...

Ενώ όταν είναι κατακόρυφα δε κάθεται σκόνη, ε; :p

Link to comment
Share on other sites

13+-+1

Ναμαι κι εγω :p

Πραγματικα βολευτηκα πολυ με το ψυγειακι, μονο που ο 20αρης μπροστα κανει ενα περιεργο τριξιμο :s dead silence my arse, οσο για το τροφοδοτικο, οποιος δεν εχει modular καλυτερα να το σκευτει 2 φορες πριν παρει τετοιο κουτι, με το ζορι μπορεσα να βαλω μεσα τα καλωδια του δικου μου :S

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.