Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Οι περισσότεροι τα λέτε πολύ σωστά απλά νιώθω πως υπάρχει λάθος εντύπωση σε μερικά πράγματα. δεν λέω πως εγώ έχω το δίκιο και κάνετε λάθος απλά είναι η ιδέα που έχει μείνει στο μυαλό.

Δεν μπορώ να παραδεχτώ πως ένα μαγαζί θέλει ένα χιλιάρικο έξοδα κάθε μήνα ή ότι για να στηθεί ένα ωραίο μαγαζί να θέλει 10 χιλιάρικα. κάθομαι και το σκέφτομαι για ώρες, κάνω υπολογισμούς και δεν μου βγαίνουν τέτοια ποσά, δεν ξέρω τη μού ξεφεύγει.

Για έσοδα δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα γιατί δεν δεν ξέρει κανένας πως θα πάει. Μπορεί να περάσει ημέρα να μην περάσει κανένας αλλα να περάσει ημέρα να βγάλω και 200άρικο.

Εχω διαβάσει πάρα πολλά και θα παρακαλούσα να μιλάμε σοβαρά (πχ @billpeppas , no offence απλά άλλα λέω εγώ και άλλα λες εσύ, αρχικά δεν είπα μόνο ότι έχω 6000 και δεν είπα ότι το μαγαζί θα το γεμίσω με hardware, όσο για τις μπογιές δεν σχολιάζω. Αμφιβάλω αν θα κοστίσει η μπογιά 150άρικο σε μαγαζί 65τμ). Σας ευχαριστώ που με βοηθάτε τόσο πολύ με την υποστήριξη σας, απλά δεν θα μπορώ να ξέρω ότι ένα μαγαζί θέλει 10 χιλιάρικα χωρίς να αναφέρει κάποιος για που είναι όλα αυτά τα λεφτα.

πιο πάνω ανέφερα τα έξοδα του μαγαζιού, άντε και τα 600 να πάνε για ταμπέλα και τέτοια, για την τελειότητα ας πούμε. Αυτά τα λεφτά τα έχω διαγράψει δεν υπάρχουν για εμένα.

και μην κολλάτε στα 6000, το ξαναλέω μπορώ να τα κάνω και παραπάνω. χώρια που θέλω να εμπλακώ σε πρόγραμμα.

Το αλλο που εχω σαν εντόπιση είναι πως όλα θα πάνε καλύτερα τα επόμενα χρόνια και τώρα είναι ευκαιρία να ανοίξει κάποιος μαγαζί με λίγα έξοδα. Το τονίζω, είναι η δική μου σκέψη θα παρακαλέσω όχι έξυπνα σχόλια.

φίλε @unseen αυτό που αναφέρεις σαν εναλλακτική ιδέα είναι πολύ καλή απλά όχι στην Ξάνθη, είναι σπάνια τα άτομα που ασχολούνται πάνω σε τέτοιου είδους πράγματα. Είναι πολύ ενδιαφέροντα, ιδικά το arduino που μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Για το μαγαζί να ξαναπώ είναι 40 μέτρα μακριά απο την πλατεία, δηλαδή το κέντρο της ξάνθης. είναι 65τμ και είναι σε μέρος που γενικά έχει πολύ κίνηση, η κάτω οδός είναι το πιο κεντρικό για τα μαγαζιά. Το πιό κοντινό του είναι περίπου στα 200 μέτρα (e-shop και ένα άλλο) σε ευθεία, είναι άλλη περιοχή όμως. και απο κάτω στα 100 μέτρα είναι το public.

Η γνώμη μου θα αλλάξει μόνο αν βρώ κάτι καλύτερο να κάνω. Αν γινόταν θα άνοιγα FastFoodάδικο ενα που έχει στην Κομοτηνή ως franchise.

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, με γ@@@σες το μυαλό, μόνο αυτό μπορώ να πω :banging: :banging: :banging: :banging:

Ένιγουεη, είπαμε, καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις!!!

Έγινε επεξεργασία από RGR
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, με γάμησες το μυαλό, μόνο αυτό μπορώ να πω :banging: :banging: :banging: :banging:

Ένιγουεη, είπαμε, καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις!!!

Εμένα το μυαλό μου να δείς πως είναι. άλλα μου βγαίνουν, άλλα ακούω, άλλα καταλαβαίνω, άλλα καταλαβαίνουν. Να δούμε τη θα γίνει στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που έχεις πει μέχρι στιγμής θέλεις στο περίπου:

250€ ενοίκιο

200€ ταμείο

100€ δεή + δημοτικά τέλη

50€ τηλέφωνο + ίντερνετ

50€ κινητό

50€ λογιστής

Σύνολο είναι 700€ και είμαι 100% σίγουρος ότι θα σου προκύψουν κι άλλα έξοδα, όπως μετακίνησης, θέρμανσης, κίνησης και άλλα.

Ας πούμε λοιπόν 700 / 25 μέρες εργασίας μας κάνει ημερήσια είσπραξη στην τσέπη 28€.

28 όμως δεν σημαίνει 1 format ή μία πώληση 28€. Σημαίνει 28 ευρώ στην τσέπη. Δηλαδή:

28 + 26% φόρο + 23% ΦΠΑ. Οπότε, θέλεις περίπου 50€ υπηρεσία την ημέρα. Αν είναι πώληση ξέχνα το, γιατί μιλάμε ότι τα 50 ευρώ για σένα σημαίνουν.. 5!

50 * 25 = 1250€ υπηρεσία μόνο για τα έξοδα running. Χωρίς να βάλω μέσα καν το κέρδος σου ή το ROI.

Έχεις φόντα/ικανότητες/πελατολόγιο για 25 εργασίες το μήνα;

Αν ναι, βάλε μέσα ότι θέλεις και κάποια ανταμοιβή για όλα αυτά. Πόσα θες να βγάζεις; Ας πούμε 500€, βάλε άλλες 10 εργασίες το μήνα. Μπορείς να κάνεις 35 εργασίες το μήνα;

Αν βάλεις μέσα το ROI, βάζεις + 400€ το μήνα για να κάνεις απόσβεση σε 2 χρόνια π.χ. Μπορείς να κάνεις 43 εργασίες το μήνα;

Κάθε μήνα; Αν ναι, 50€ για ένα φορματ είσαι ίσως ακριβώς και πρέπει να πέσεις στα 40 ή στα 30, οπότε οι δουλειές σου είναι 53 ή 71 αντίστοιχα! Κάθε μήνα; :p

Αυτά είναι πράγματα που πρέπει να τα σκεφτείς κι αν σου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο, τότε φίλε μου μην είσαι τόσο ρομαντικός γιατί πρέπει να είσαι επιφυλακτικός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θα σου πω γιατί ακριβώς μου ***** το μυαλό

Δεν μπορώ να παραδεχτώ πως ένα μαγαζί θέλει ένα χιλιάρικο έξοδα κάθε μήνα ή ότι για να στηθεί ένα ωραίο μαγαζί να θέλει 10 χιλιάρικα. κάθομαι και το σκέφτομαι για ώρες, κάνω υπολογισμούς και δεν μου βγαίνουν τέτοια ποσά, δεν ξέρω τη μού ξεφεύγει.

1) Σου εξηγούμε κάποια από αυτά που σου ξεφεύγουν και συνεχίζεις να μην τα υπολογίζεις

2) Το ''Δεν μπορώ να παραδεχτώ'' είναι ατάκα 5χρονου, στα λέμε 100 άτομα που Έχουμε εμπειρία στο χώρο ή ακόμα καλύτερα έχουμε ΗΔΗ τέτοιο μαγαζί.. Και πίστεψε με, θέλουμε να βοηθήσουμε πραγματικά, ούτε συμφαίρον έχουμε να σε θάψουμε ούτε το ψωμί θα μας κλέψεις.

Το πιό κοντινό του είναι περίπου στα 200 μέτρα (e-shop και ένα άλλο) σε ευθεία, είναι άλλη περιοχή όμως. και απο κάτω στα 100 μέτρα είναι το public.

Έχεις τόσο κοντά ε-σοπ και πάμπλικ... Θα σου πω κάτι και αν θες πίστεψε το. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ να τους χτυπήσεις σε τιμές/στοκ/ποικιλία/όνομα.

Η γνώμη μου θα αλλάξει μόνο αν βρώ κάτι καλύτερο να κάνω. Αν γινόταν θα άνοιγα FastFoodάδικο ενα που έχει στην Κομοτηνή ως franchise.

Το κατάστημα πώλησης και επισκευής Η/Υ είναι ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ κατάστημα, θέλεις συγκεκριμένες γνώσεις και έχει συγκεκριμένο κόσμο. Αυτό το ''αν μπορούσα θα άνοιγα φραντσάις φαστ φουντ'' απλά μου δείχνει πως δεν έχεις ιδέα ούτε εσύ ο ίδιος τι θες να κάνεις και αυτό είναι κακό. Σκέψου, λογάριασε, καταστάλαξε και μετά ψάξου, οργάνωσε το, μάθε από κάποιους με τρομερά μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα πως πάνε τα πράγματα και μη τους σνομπάρεις όπως κάνεις εδώ. Μετά ίσως είσαι έτοιμος να ανοίξεις μαγαζί. Απλά θα καταλάβεις και ο ίδιος πως είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που έχεις τώρα στο μυαλό σου

Φιλικά.

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λες κατά καιρούς ότι θα διοριστείς σε 2 χρόνια εξήγα το λίγο ρε καρντάση, γιατί και η αδερφή μου αριστούχος τέλειωσε το παιδαγωγικό, έχει 4 χρόνια προϋπηρεσία σαν δασκάλα και πάλι για διορισμό στον ορίζοντα.. Δύσκολα και επειδή την πιάνει ακόμα ο ΑΣΕΠ... Εσύ πως το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα στην αρχή για sleeving, modding και για την ShinEtsu (lol). Πόσο μεγάλη πιστεύεις οτι είναι η αγορά στην Ξάνθη και στην Μακεδονία γενικά για τέτοια θέματα;

Επίσης πολύ χαλαρό σε βλέπω με τα 6Κ~10Κ που και σιγά δεν έγινε και τίποτα αν δεν πιάσει. :nuke:

Link to comment
Share on other sites

μαν είσαι λάθος σε όλα τα επίπεδα, οι προλαλήσαντες αυτό λένε

α)δεν έχεις σπουδές στο αντικείμενο που βοηθάνε σε κάποιο βαθμό

β)δεν έχεις επαγγελματική εμπειρία που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ στους η/υ

γ) δεν έχεις ανοίξει ποτέ μαγαζί γενικά να δεις τι πίπα είναι στο ελληνικό περιβάλλον, τι να πρωτοπω εδώ, 26% φόρο απτο πρώτο ευρώ, 23% φπα, τεβε που ανεβαίνει λόγω κλίμακας και λόγω ετήσιας αναπροσαρμογής (είχα φτάσει τα 680 ευρώ το δίμηνο), επιμελητήριο, εισφορά ελ επαγγελματιών, πάγια έξοδα που κάθε χρόνο ανεβαίνουν κ.α. και όλα αυτά να βγουν από κέρδος στο hardware 5-10% και παροχή ότι τσιμπήσεις.

δ)Τα λεφτά που διαθέτεις είναι ψίχουλα, θα ανοίξεις μαγαζί μόνο με cd και mouse, στο 80 είσαι? Ακόμη και τότε στόκαραν κανά spectrum, κανά amstrad, περιφερειακά (150.000 δρχ είχε μόνο ο σκληρός για αμιγκα, άσε στο 80 πόσο κόστιζαν κάρτες και συμπράγκαλα για τα τότε "συμβατά" που λέγαμε τα pc)κτλ. παρότι είχαν και την τεράστια αβάντα των αντιγραφών που εσύ φυσικά δεν έχεις. Μέχρι και η εγκεφαλού στόκαρε αμίγκες και περιφερειακά.

ε) Θα σου φανεί άσχετο αλλα δεν είναι. Ανοιξε φίλος πριν 1,5 χρόνο (μεσ'την χρεωκοπία-κρίση δλδ) μαγαζί σε καλό σημείο μαγαζί με παραδοσιακά είδη τροφίμων, σε μερικούς μήνες το γύρισε σε παντοπωλείο (btw από τα λίγα είδη επιχειρήσεων που τσουλάει), του έφτασαν τα έξοδα τα 50.000 ευρώ, το δουλευει εναλλάξ με την κοπέλα του, και ίσα που βγαίνει καθαρά 1 μισθός παροτι πάει καλά. Και την άλλη μισή μέρα πάει στην παλιά (υπαλληλική) δουλειά για να παίρνει και το 800ρι. Και μιλάμε για άνθρωπο δουλευταρά με που είχε και παλιά μαγαζί και καβάτζα από τους γονείς. Τι σε κάνει να πιστευεις ότι με μερικά χιλιάρικα θα ανοιξεις μαγαζί τεχνολογίας σε μια αγορά ανέκαθεν παλούκι, χωρίς εμπειρία, σε συνθήκες χρεωκοπίας - ποιά κρίση και ********, με χιλιάδες ανταγωνιστές με κεφάλαια κίνησης, διασυνδέσεις με προμηθευτές - τράπεζες, με εκτεταμένο πελατολόγιο, με πολυετή εμπειρία που μέσω ιντερνετ έχουν πρόσβαση και στο πιο απόμακρο χωριουδάκι της ελλάδας?

στ) Φίλος και πετυχημένος επαγγελματίας κομπιουτεράς (μιλάμε για άτομο που σου πουλάει μτχ σουβλάκι και του λες ευχαριστώ) μου είχε πει σε καλές εποχές πως ότι μαγαζί και αν άνοιγα, να φρόντιζα από πριν τουλ να είχα καλύψει τα έξοδα του μαγαζιού για 1 χρόνο, για την περίπτωση που τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά και φυσικά είχε δίκιο. Τωρα με τα 2,5 χιλιάρικα που υπολογίζεις να σου μείνουν ποιό έξοδο θα πρωτοκαλύψεις αν ζοριστείς στην αρχή δεν μπορώ ούτε να φανταστώ.

ζ) Εχεις λες πελατολόγιο και θα σου πω ότι αν δεν μιλάς για πελατολόγιο - βαρβατίλα της τάξεως πχ των 1000 ατόμων δεν έχεις τίποτα, γιατί από τα 1000 άτομα θα δεις πχ το 1/5 μιά δυό φορές το χρόνο και αν κρίνουν ότι αξίζεις θα παραμείνουν πελάτες, και μιλάω για service - παροχή μόνο γιατί για εμπόριο έχεις να ανταγωνιστείς όχι όπως νομίζεις τα φουκαράκια της πόλης σου αλλά όλα τα καρχαριοειδή της ελλάδος, μεγάλα και μικρά, που μέσω αυτών του μικροπραγμάτων που ξέχασες στα ποστ σου και που λέγονται ιντερνετ και σκρουτζ, είναι στο σπίτι ΟΛΩΝ των εν δυνάμει πελατών σου.

η)Σνομπάρεις για κάποιο ανεξήγητο λόγο όλους τους χομπίστες που δουλευουν παροχή μαύρα, παρότι έχουν αβαντάζ σε τιμές καθότι πρακτικά δεν έχουν έξοδα και επιπλέον μέσα στην γενικότερη πείνα που έχει πέσει πολλοί έχουν κάποιον γνωστό πιτσιρικά "που ξέρει" και την βγάζουν τσαμπέ. Αυτούς πως ακριβώς θα τους κοντράρεις, με την ανύπαρκτη προυπηρεσία, ή με το πτυχίο της παιδαγωγικής? Και δεν είναι καθόλου ειρωνικό, είναι καθαρά πρακτικό το ερώτημα.

θ) Πάλι αγνοείς-σνομπάρεις την ελεεινή οικονομική κατάσταση γενικά, η πληροφορική πάει κατά διαόλου με πχ κολοσούς ή να πάνε για φούντο όπως το e-shop που έχει μπει στο άρθρο 99 με 43 εκατ χρεη, ή να έχουν μείωση πωλήσεων 40% κάθε χρόνο ΣΤΑΘΕΡΑ όπως το πλαίσιο που με τρελές περικοπές σε λειτουργικά έξοδα παρουσιάζει κάτι μικροκέρδη, και μιλάμε για εταιρεία που έχει μπει 2-3 φορές στο fortune 500. Εδώ τι να πρωτοσυγκρίνει κάποιος, πρόσβαση σε δανεισμό δεν έχεις, αν πάρεις κάτι λεφτουδάκια από οαεδ τι θα πρωτοπληρώσεις, επιταγές γιοκ, οι τιμές που θα παίρνεις χοντρική θα είναι οι τιμές λιανικής των άλλων, κεφάλαια κίνησης δεν έχεις (2500 κεφάλαιο κίνησης, ΛοΛ λέμε, ήμαρτον ρε συ, ήμαρτον ούτε περίπτερο να άνοιγες), εμπειρία λέω για νιοστή φορά από το εμπόριο γενικά δεν έχεις, πουυυ παααας:confused:

...

ω) (shrink mode on) Νιώθω ότι απλά έχεις ένα απωθημένο ("όνειρο") να κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα και να ζήσεις από αυτό, είναι και η μικρή σου ηλικία που τροφοδοτεί κάτι τέτοιο. Από αυτή την φάση έχουμε περάσει πολλοί όπως και γω και την ξέρουμε καλά. Γι'αυτό είσαι συνέχεια σε φάση άρνησης να δεις κατάμουτρα την πραγματικότητα και κάνοντας λογικές ακροβασίες προσπαθείς απεγνωσμένα να δικαιολογήσεις κυρίως στον εαυτό σου ότι κάνεις το σωστό για σένα, ότι τα έχεις υπολογίσει όλα, ότι όλοι οι υπόλοιποι κάνουμε λάθος. Δυστυχώς δεν πάει έτσι, πολλοί εδώ μέσα μιλάμε εκ πείρας, αυτά που θέλεις να δοκιμάσεις εμείς τα κάναμε, τα πάθαμε, μάθαμε και προχωρήσαμε. Η ζωή μαν δεν είναι μαθηματικά, έχει άπειρους συντελεστές χ που ανατρέπουν ότι και αν νομίζεις, οι συγκυρίες είναι με έτη φωτός διαφορά οι χειρότερες που έχω ζήσει από τις αρχές 80 που άρχισα να καταλαβαίνω τι παίζεται τριγύρω μου, η ελλάδα έχει χρεωκοπήσει άσχετα τι θέλουμε να πιστεύουμε, και ο χώρος της πληροφορικής ανέκαθεν ήταν πολύ ζόρικος για νέους επαγγελματίες. Κάνε αν θες και το επαγγελματικό σου πείραμα αλλά βρες παράλληλα κάποια δουλειά ότι να'ναι να χεις καβάτζα αν δεν περπατήσει, και μακάρι να μας διαψεύσεις και να γίνεις ο επόμενος γεράρδος ή έστω εγκεφαλού :bye:

Έγινε επεξεργασία από budragenio
Link to comment
Share on other sites

Αχ και να ειμουνα ξανά 23, τελειωμενος απο στρατό και με 6κ στην τσέπη...

Θα συνδιαζα μερικά course που δεν βρισκεις στην Ελλαδα με την ευκαιρία να γνωρίσω καλυτερα αλλες πόλεις,ανθρωπους , πολιτισμούς...

Σιγά να μην ηταν το όνειρο μου να πουλάω μελανακια απέναντι απο το eshop Ξάνθης.

Πχ. Game Development Using Unity 3D: An Introduction to Unity 3D | City University London

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σχεδον ετοιμος να σου πω....δεν γαβιεται....καντο, επιχειρειν ειναι αφου το θες τοσο μπορει να πιασει, αν και συμφωνω με καποια πραγματα που εχουν ειπωθει.

Αλλα, δεν εχεις καμια πιστοποιηση πανω σε εφαρμογες η/υ (δικτυα/αυτοματοποιημενα συστηματα/ whatever δεν ξερω)οποτε ξεχναμε οτι αυτο συνεπαγεται και θες να δουλεψεις μονο με αναβαθμισεις/φορματ/σερβις.

Πριν 10 χρονια θα ησουν κομπλε γιατι καθε τρεις και λιγο ολοι ηθελαν φορματ/ντριβερ/κολλησε γριπη/σκαλωσε η γατα στο πληκτρολογιο κτλ κτλ...ερχοταν ο αλλος στο μαγαζι, και ολο και κατι εξτρα θα τσιμπαγες. Πλεον και η κουτση μαρια ξερει να τα κανει αυτα ή εχει το ανιψι/φιλο/συγγενη/συναδελφο που θα της το κανει τσαμπα. Και δεν ειναι μονο αυτο...καποτε ειχες τα xp που επειδη ξυπνησε στραβα ενα system call στον kernel μουλαρωναν και καθε 2 μηνες ηθελες φορματ για να ανοιξει ο internet explorer...τωρα ακομα και γυναικα να εισαι που εχεις την φυσικη ικανοτητα να κανεις high score στα toolbars/trojan/whatever θες 2 χρονια μες το νερο για να κανεις φορματ...Νταξ σκανε σαν τρελοι οι σκληροι της seagate θα μου πεις τωρα....αλλα ποσους σκληρους να πουλησεις πια και τι κερδος βγαζεις?

Θα μου πεις πλεον ασχολουνται περισσοτεροι με την τεχνολογια, αρα περισσοτεροι εν δυναμει πελατες.....@@ οσοι ασχολουνται και δεν ειναι εξοικιωμενοι θα πανε στο πλαισιο και θα σκασουν το 80αρι για να "εχουν το κεφαλι τους ησυχο" γιατι τους βλεπουν σαν "αντιπροσωπεια" και αντε γεια:hang3:!

Αν ειχες στο μυαλο σου κατι φρεσκο και καινουριο θα σου ελεγα γραφτους ολους και καντο....και λαθος να τα υπολογιζες ολα...αλλα αυτο που θες να κανεις ειναι καιρο τωρα πεθαμενο. Αλλιως ειναι να κανεις στην ζουλα 5 φορματ τον μηνα και να βγαζεις τα εξοδα σου και αλλιως να συντηρεις μαγαζι.

Στην "ομορφη" πολη της Πατρας που σπουδαζω το νταβατζιλικι των υπολογιστων, οσα γειτονικα μαγαζια υπολογιστων εμειναν ειναι επειδη το γυρισαν σε φωτοτυπαδικα/χαρτικη υλη.

Μλκια που ολο αρνητικα σου λεμε εδω περα, ευχομαι πραγματικα αν το επιχειρησεις να μας βγαλεις ολους λαθος!:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά μάλλον έχετε δίκιο σε όλα απλά τα περισσότερα δεν μπορώ να τα παραδεχτώ, νιώθω ότι δεν είναι έτσι.

Οταν είμαι έξω σε φίλους στο μαγαζί τους βλέπω να έρχεται κόσμος και να δίνει λεφτά σε μ@λ@κίες, π.χ. s3mini κάνει 180 ευρώ και ο κόσμος δίνει 140 για να φτιάξει μόνο την οθόνη. εκί τους βλέπω και χτυπάω το κεφάλι μου.

Αυτό για το φραντσάιζ που είπατε μερικοί ποια η γνώμη σας, ποιο πολυκατάστημα θα ήταν η καλύτερη λύση κατα την άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ''δεν μπορώ να το παραδεχτώ'' και ''νιώθω πως δεν είναι έτσι'' ρε φίλε; Δε σου είπε κανείς να μη το κάνεις ντε και καλά, αλλά αυτά που σου λέμε δεν μπορείς να τα αμφισβητήσεις και να τα υποβαθμίζεις έτσι πολύ απλά γιατί δεν έχεις καν εργασιακή εμπειρία σε καταστήματα τα οποία εμείς διατηρούμε ή διατηρούσαμε για χρόνια. Αντιθέτως, όλα αυτά που σου λέμε πρέπει να τα θεωρείς ΝΤΕ ΦΑΚΤΟ πόσο πιο απλά να το πούμε; Νιώθω λέει... Ρε συ, λίγη λογική, λίγη, τόση δα μόνο :jump:

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ''δεν μπορώ να το παραδεχτώ'' και ''νιώθω πως δεν είναι έτσι'' ρε φίλε; Δε σου είπε κανείς να μη το κάνεις ντε και καλά, αλλά αυτά που σου λέμε δεν μπορείς να τα αμφισβητήσεις και να τα υποβαθμίζεις έτσι πολύ απλά γιατί δεν έχεις καν εργασιακή εμπειρία σε καταστήματα τα οποία εμείς διατηρούμε ή διατηρούσαμε για χρόνια. Αντιθέτως, όλα αυτά που σου λέμε πρέπει να τα θεωρείς ΝΤΕ ΦΑΚΤΟ πόσο πιο απλά να το πούμε; Νιώθω λέει... Ρε συ, λίγη λογική, λίγη, τόση δα μόνο :jump:

Με βάση λογικής τα σκέφτομαι όλα φίλε, και δεν υποβαθμίζω σκέψη και γνώση κανενός. σίγουρα την εμπειρία πολλών δεν την έχω.

Απλά πιστεύω πως δεν θα πάει τίποτα στραβά, δεν ξέρω γιατί :drool::drool:

Αυτό με το φραντσάις που είπατε το σκέφτομαι απο χθες και μου φαίνεται κλή ηδέα, αν είχα τα λεφτά θα άνοιγα Πλαίσιο στην Ξάνθη, είναι τρελό ρίσκο όμως και που τα λεφτά;

Με το φραντσάις θα τα έχω όλα έτοιμα, απλά να ανοίξω εγώ την έδρα, προϊόντα, ιστοσελίδα, όνομα κ.α. υπάρχουν ήδη έτοιμα. Το θέμα είναι ποιό κατάστημα θα το δεχτεί και ποιό κατάστημα θα είναι το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο δεν ανοίγει φραντσάις, για κατάστημα επιπέδου μουλτιράμα θες κάνα 30-50 χιλιάρικα για το όνομα μόνο και άλλα τόσα για στοκ. Θες φραντσάις μεγάλου ονόματος στο χώρο και διαθέτεις 6 χιλιάρικα. Και τα σκέφτεσαι όλα με βάση λογικής. οκ.

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν έχει λογική βάση τίποτα από αυτά που λες, εγώ προσωπικά όσο προσπάθησα προσπάθησα, σου εύχομαι ξανά να σου βγει σε καλό ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις και σηκώνω πλέον τα χέρια ψηλά. Όχι, δεν ακούω Χατζηγιάννη.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση λογικής τα σκέφτομαι όλα φίλε, και δεν υποβαθμίζω σκέψη και γνώση κανενός. σίγουρα την εμπειρία πολλών δεν την έχω.

Απλά πιστεύω πως δεν θα πάει τίποτα στραβά, δεν ξέρω γιατί :drool::drool:

Αυτό με το φραντσάις που είπατε το σκέφτομαι απο χθες και μου φαίνεται κλή ηδέα, αν είχα τα λεφτά θα άνοιγα Πλαίσιο στην Ξάνθη, είναι τρελό ρίσκο όμως και που τα λεφτά;

Με το φραντσάις θα τα έχω όλα έτοιμα, απλά να ανοίξω εγώ την έδρα, προϊόντα, ιστοσελίδα, όνομα κ.α. υπάρχουν ήδη έτοιμα. Το θέμα είναι ποιό κατάστημα θα το δεχτεί και ποιό κατάστημα θα είναι το καλύτερο;

Καλά μην εισαι τόσο σίγουρος οτι τίποτα δεν θα πάει στραβά. Στα λένε τόσα άτομα εδώ μέσα. Σαν λογιστής μέσα στα χρόνια της κρίσης έχω δει μαγαζιά με τζίρους δεκάδων χιλιάδων ευρώ τον μήνα να φουντάρουν μέσα σε ενα βράδυ. Πέρα απο τα έξοδα για να στήσεις το μαγαζι που τα εχεις υπολογίσει με τελειως μπακαλικο τρόπο, δεν εχεις καταλάβει το ποιους πρέπει να ανταγωνιστείς. Σε όλους τους τομεις. Ειτε σε πώληση, είτε σε παροχή υπηρεσιών. Σε πώληση δεν μπορεις να πετύχεις τις τιμές των μεγάλων σου αντιπάλων, αυτό φανταζομαι το καταλαβαινεις. Λες οτι υπαρχει e-shop και Public κοντά σου. Συγνωμη που θα στο πω αλλα με τετοια μαγαζια δίπλα σου εισαι καμένο χαρτί πριν καν ανοίξεις. Οι τιμές χονδρικής που θα εχεις εσύ, ειναι οι τιμές λιανικής για εκείνους. Σε παροχή υπηρεσιών παλι οι ανταγωνιστές σου δεν ειναι μονο τα μεγάλα καταστήματα, ειναι και ο καθε πιτσιρικάς που για ενα χαρτζιλικι στήνει PC για 20€. Θα βασίζεις την πελατεία σου σε υπηρεσίες. Πέρα απο το τι θα βάζεις πραγματικά στην τσέπη σου απο υπηρεσίες που στα αναλύσαν και οι άλλοι, με τα 2500€ που σου μένουν δεν μπορεις να στοκάρεις ούτε τα απαραιτητα για παροχή υπηρεσιών. Αν εχεις 3 motherboard και σου σκάσουν 6 πελατες με καμμένη mobbo τι θα κανεις; Θα πεις στους άλλους 3 "Sorry guys, ξέμεινα, ελάτε σε 3 μέρες παλι που θα έχω"; Πελατελατολόγιο απο γνωριμίες μην ελπιζεις θαυματα, γιατι αν καποιος βρει την ιδια υπηρεσια με τα μισά λεφτα πιστεψέ με θα προτειμήσει το πιο οικονομικό και ας εισαι γνωστος του κολλητού του. Μολις είπες οτι αν ειχες τα φράγκα θα λειτουργούσες σαν franchise. Το καταλαβαινεις μεσα σου και ας μην θελεις να το παραδεχτείς οτι για να παρεις την επωνυμία Πλαισιο (ασε που το Πλαισιο δεν δινει franchise), e-shop ή οτιδήποτε αλλο πρέπει η έδρα σου να εχει καποια στανταρ, που πίστεψε με θελουν πολλα, πάρα πολλα λεφτα για να τα πιάσεις. Mονο το όνομα στοιχίζει κοντά στα 30k σε ευρώ. Μην νομιζεις οτι μπορεις να ανοιξεις ενα μαγαζι με το PC της δουλειας στην βιτρινα και περιβάλλοντα χώρο που να θυμιζει το μαγαζι του συνοικιακου υδραυλικου πιάνεις τα στανταρ που θέτουνε. Για να σου δειξω να καταλαβεις ποσο απλοϊκά τα βλεπεις όλα καποιο απο τα παιδιά σου ειπε οτι θα χρειαστεις ασφαλεια στο μαγαζι σου, και η απαντηση σου ηταν οτι θα το δεις για εταιρια security. Θα πληρωνεις εταιρια security να παρεχει άτομο 24/24? Αν παρει μια φωτια το μαγαζι, νομιζει ο security θα την σβήσει; Και το πιο βασικό σε όλα αυτα ειναι να κανεις έρευνα, στην οποία η ερώτηση σου θα ειναι "Τι θέλει Ο ΚΟΣΜΟΣ". Είσαι 23 ετών, άκουσε λίγο και κάποιους που έχουν την τριπλάσια εμπειρια απο εσένα στην πιάτσα, γιατι καμια φορά στο θέμα του επιχειρήν δεν μας φταίει απόλυτα η κρίση αλλα και το στραβό μας το κεφάλι.

[ΕDIT]: Για το franchise με πρόλαβε ο RGR.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Με βάση λογικής τα σκέφτομαι όλα φίλε, και δεν υποβαθμίζω σκέψη και γνώση κανενός. σίγουρα την εμπειρία πολλών δεν την έχω.

Απλά πιστεύω πως δεν θα πάει τίποτα στραβά, δεν ξέρω γιατί

Δεν σκέφτεσαι με την λογική , με το συναίσθημα σκέφτεσαι τότε. :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο νομιζω οτι σε βοηθησαν ολα τα παιδια παρα πολυ,παιδια με μαγαζια και πανω στο αντικειμενο που θες να ανοιξεις,πιστευω οτι αν κανεις μια σουμα απο αυτα που γραφτηκαν δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο,εισαι καλυμενος.

Και η απαντησεις σου ειναι τελειως ανωριμες,εχετε δικιο αλλα νιωθω οτι δεν ειναι ετσι...και τρια πουλακια καθονταν.κανε πολλαπλη παραθεση και απαντησε σοβαρα.

Σου ειπα τρεις φορες ο ΟΑΕΔ δεν επιδοτει ετοιμο μαγαζι,το ρωτησες αυτο?

Τα πλεονεκτηματα τωρα που εχεις αν τελικα ανοιξεις,ειναι οτι δεν εχεις υποχρεωσεις τρως κοιμασαι πινεις αυτοκινητο οι γονεις.Αυτο να ξερεις ειναι ενα ατου,Αν ειναι ετσι.Δεν σε σωζει ομως με την σημερινη κατασταση στην αγορα.

Έγινε επεξεργασία από argi
Link to comment
Share on other sites

Στην τελική δεν ξέρω ούτε εγώ τη σκέφτομαι ρε μάγκες, σαν να έχω badsectors στον εγκέφαλό μου όλα αυτά που μου λένε δεν γίνεται να τα κατανοήσω. Ηταν όνειρό μου για αυτό είναι μάλλον έτσι η σκέψη μου.

τα έχω διαβάσει και τα διάβασα απο 2 φορές όλα και προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου να το ξεχάσω.

Τουλάχιστον αν ανοίξω φραντσάιζ κατάστημα όπως EBW ούτε αυτό αξίζει; ιδικά το EBW έχει πάρα πολύ καλές τιμές σε πολλά προϊόντα και θα είμαι κάτι σαν e-shop, το κατάστημα στην Ξάνθη το μόνο που κάνει είναι να παίρνει και να στέλνει τις παραγγελίες, τίποτα άλλο. Εγώ θα έχω και τα δικά μου πράγματα μέσα εκτώς απο αυτά που θα μου προσφέρει, θα κάνω και τα σέρβις μου κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.