Jump to content


Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 5 months later...

Καλησπέρα σας! Επειδή ενδιαφέρομαι να ανοίξω κι εγώ ένα μαγαζάκι μικρό ποσό στοιχίζει το κεφάλαιο για να ανοίξεις ένα μαγαζί με υπολογιστές Χώρια το ενοίκιο και το ρεύμα που θα χρειαστεί βέβαια ..

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω χρόνια να ανοίξω ένα χώρο συνάθροισης κοινού(*) σε συνδυασμό με beach bar, αλλά μου λείπει το αρχικό κεφάλαιο και η πρώτη ύλη.

Όταν πέσουν οι εισφορές όμως με τον Κούλη, θα το σκεφτώ πολύ πιο σοβαρά!

 

(*)

PUBLISH.TWITTER.COM

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 20/7/2020 at 11:58 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Εγώ θέλω χρόνια να ανοίξω ένα χώρο συνάθροισης κοινού(*) σε συνδυασμό με beach bar, αλλά μου λείπει το αρχικό κεφάλαιο και η πρώτη ύλη.

Όταν πέσουν οι εισφορές όμως με τον Κούλη, θα το σκεφτώ πολύ πιο σοβαρά!

 

(*)

PUBLISH.TWITTER.COM

 

ελπίζω να κάνεις πλάκα γιατί αν μιλάς σοβαρά θα περιμένεις πολάαααααααααα χρόνια

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας Μάγκες. Μετά απο τόσα χρόνια πάλι είπα να μπώ στην παλιά παρέα απλά βλέπω λείπουν αρκετοί πλέον. Εγώ ακόμα με το μαγαζί θα κλείσω τα 7 χρόνια και συνεχίζω σταθερά με διάφορες ελαφρές επενδύσεις. 

Για κάποιους που ενδιαφέρονται και έχουν απορίες ας γράψουν και θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο δυνατών αναλυτικά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνο αυτές της 2 πρόσφατες που είχα τραβήξει πριν από 2 εβδομάδες. Το κατάστημα είναι κλειστό αλλά κάνω επισκευές με παράδοση παραλαβή όπως αναφέρει ο νόμος. Είχα τρελαθεί θα έλεγα εκείνες της ημέρες γιατί όλοι οι γονείς ήθελαν να κάνουν τους υπολογιστές τους για τα μαθήματα των παιδιών. 

Κάμερες. Ακουστικά. Ssd. Μικρόφωνα. Τα αδειασανε όλα. 

 

Για περισσότερα θα γράψω και αύριο που θα τελειώσω της δουλειές μου με το καλό γιατί τώρα είμαι στο πλάι στο κρεβάτι και έβλεπα 9gag πριν κοιμηθώ ??

20201207_000531.jpg

20201207_000542.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό Μάγκες, θα γράψω λίγα για να έχετε και εσείς λίγα να διαβάσετε και για εμένα καλύτερα γιατί πάω για ύπνο αυριο έρχομαι σαλονίκη.

Σαν μαγαζιά το μόνο που θέλω και πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο είναι να κοιτάνε όλοι την τοπική αγορά, και εγώ παράδειγμα όταν πάω σε μικρά μαγαζιά όπου και τα προτιμώ στα περισσότερα δεν λογαριάζω παζάρεμα γιατί ξέρω πως πάει το πράγμα. Γενικά το κράτος ρουφάει αρκετά, ΦΠΑ κάθε 3μηνο, φόρος εισοδήματος κάθε χρόνο, 800 ευρώ χαράτσι μετά τα 5 χρόνια κλπ. 

Τώρα σχετικά με τους πελάτες, για εμένα το πιο σωστό είναι να σε βλέπουν σαν μάστορα τους και αυτός που εμπιστεύονται να αφήσουν τον υπολογιστή ή κινητό για φτιάξιμο. Γενικά είναι ένα επάγγελμα που μπορείς πολύ εύκολα να κοροϊδέψεις πράγμα που να ξέρετε πάντα θα σας βγει ξινό μετά από κάποια φάση. Το πιο απλό παράδειγμα τα iphone απο κάτω που μαζεύει σκόνη και αρχίζει να μην γεμίζει (επειδή δεν μπαίνει σωστά), το 80% δεν το καταλαβαίνει και πολύ απλά μπορείς να τους παίρνεις 30-40άρικα (δική μου χρέωση)για αλλαγή flex, απλά το καθαρίζω και τους το δίνω ''την επόμενη φορά'' όταν με ρωτάνε τη χρωστάνε. Η με το ακουστικό στα iphone που βουλώνει και μπορείς απλά να βγάλεις και εκεί άλλα τόσα (μερικές τρύπες που δεν φαίνονται και έφυγες).
Γενικά το επάγγελμα είναι σε φάση όπου είναι η άποψή σου για το πώς θα γίνει η επισκευή, για αυτό σε μερικούς μπορεί αν είσαι ο άριστος αλλά και σε μερικούς ο άχρηστος.
Από πελάτες το πλείστον είναι μεσήλικες σε υπολογιστές (λογικό κιόλας) και για επισκευές κινητών γενικά νεότεροι. Οταν είναι θέμα περιφερειακών Gaming φάση γενικά έρχονται γονείς και αγοράζουν για τα παιδιά τους ή δημοτικού γυμνασίου για τα φθηνά made in PRC να κάνουν μόστρα. Οι εξελιγμένοι τα παίρνουν μόνοι τους με παραγγελίες, γενικά δηλαδή τέτοια δεν φεύγουν σε μαγαζιά σαν και εμένα.

Απο επισκευές θα έλεγα πως το μαγαζί δουλεύει κατά 75% με τα κινητά και 25% με υπολογιστές. Πιο πολύ το έχω γυρίσει σε επισκευές κινητών πλέον μιας και το mobile είναι το μέλλον. Δοκίμασα σε κάποια φάση να κάνω βιντεάκια σε κανάλι μου (όπου τα έχω και στο μαγαζί σε οθόνη να παίζουν συνέχεια) αλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος απο το feedback (θέλει αρκετά περισσότερα βιντεα), δεν σταμάτησα όμως για αυτό. Σταμάτησα γιατί θέλει αρκετή ώρα στο Video Editing και όταν έρχονται επισκευές στον πελάτη τα δίνω εντός μισής ώρας όπου στην βαβούρα να μπαίνουν και πελάτες είναι λίγο δύσκολο.

Μου έχει λείψει το φορουμ θα έλεγα έχω αρκετά χρόνια να μπώ, ώρες και ώρες τρώγαμε παλιά στο φόρουμ θυμάμαι (good days they were) τώρα η νεολαία τα τρώει κάνοντας scroll σε βλακείες social Media. Καλό βράδυ για σήμερα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, schumifer said:

Φαντάζομαι καλύτερα από το να μην έχει κόσμο

σε γενικές γραμμές ισχύει οπως το γράφεις. Το επίφοβο είναι οι περιπτώσεις που η ύπαρξη κόσμου λειτουργεί ως προπέτασμα καπνού, μπορεί να αποδειχθεί μεγάλη παγίδα. Επειδή συχνά εμποδίζει να δει κάποιος κατάματα την σκληρή αλήθεια, αν κάτι δεν τραβάει σε κερδοφορία χωρίς να πρόκειται να τραβήξει μελοντικά, η κίνηση να δώσει ψεύτικες ελπίδες ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα, ωθώντας τον επιχειρηματία σε μεγαλύτερη χασούρα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τώρα μετά από 6 χρόνια που το έχεις ανοίξει, μπορείς να μας πεις κι εσύ περίπου πόσα βγάζεις το μήνα.

Σε ξέρει η αγορά, το πελατολόγιο πλέον το έχεις διαμορφώσει κλπ.

Δεν χρειάζεται να μας πεις ακριβές νούμερο, μπορείς να διαλέξεις: 

α) 0-1000

β) 1000-3000

γ) >3000

πάντα καθαρά, μετά τους συνεταιρισμούς με το κράτος κλπ.

 

Αν είσαι στο γ) για παράδειγμα, θα το ψήσω κι εγώ το συνοικιακό!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μέχρι να φέρω το μαγαζί στην κατάσταση που είναι περάσανε χρόνια και ακόμα κάνω επενδύσεις. πρίν απο 2 χρόνια άρχισα να εισάγω οθόνες απο Ευρώπη και πριν απο 2 μήνες έκανα την πρώτη μου εισαγωγή απο κίνα, (ετοιμάζω αυριο την 2η παραγγελία). Αν είχα 40-50 χιλιάρικα για επένδυση θα είχα κάνει αποθήκη και θα γινόμουν distributor κάποιας εταιρία αλλά είναι αρκετά.

@sotiris Τώρα για το χρηματικό κομμάτι το 3 το ξεχνάς, σε συναλλαγές το μήνα είναι περίπου στα 4000-6000 μπές βγές. Αλλα για τα καθαρά είσαι ενδιάμεσα α με β θα έλεγα, και πάλι δεν μπορείς να πείς ακριβές. Μπορεί να έρθει μήνας και είσαι στην μέση του β και μήνας και είσαι α και προς την μέση. Αυτό γίνεται γιατί ταυτόχρονα κάνω και μικροεπενδύσεις. Ποτέ δεν ξέρεις στο μέλλον μπορεί να πιάσει και το γ.

Οσο υπάρχει χρήμα να γυρνάει και να συντηρείτε η οικογένεια φαντάζομαι δεν αξίζει να δουλευεις υπάλληλος με βασικό μισθό και στην καλύτερη στο 1000άρικο σε 8ωρη βάση, εγω έτσι όπως είμαι δουλεύω περίπου 40 ώρες την εβδομάδα και αυτό με το καφεδάκι μου και με κόσμο πάντα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μπας και μου δώσετε κάποια βοήθεια σχετικά. 

Σήμερα έγινε η 2η μου παραγγελία απο κίνα στο σύνολο 924,5$ Εγινε πληρωμή με Paypal και τα μεταφορικά ήταν στα 166$ μέσα στην τιμή με TNT. 

Το εμπόρευμα δηλαδή έχει αξία 758,5$. Η μετατροπή έγινε για 1,1591$ ανα ευρώ όπου πλήρωσα 797,57Ευρώ. (Την προηγούμενη φορά έκανα την μετατροπή απο την ΕΤΕ και τα λεφτά ήρθαν το ίδιο με αυτά του Paypal)

Έχουμε λοιπόν πληρωμή 797,57Ευρώ για το δέμα, Οταν έρθει στην Ελλάδα μετά απο 10 ημέρες θα πάει σε εκτελωνιστή στην Θεσσαλονίκη Θα πληρώσω στο σύνολο +113 Ευρω για εκτελωνιστή, αποθήκευση, ΤΝΤ πάλι, φακέλους και πάει λέγοντας. 910 Ευρώ λοιπόν θα μου κοστίσει (χωρίς το ΦΠΑ του εμπορεύματος που είναι και αυτό περίπου 190 ευρω αλλα δεν το υπολογίζω γιατί θα τα αποδώσω πίσω)

 

Εν ολίγης έχουμε για μεταφορικά και ταρίφα τελωνείου 255 Ευρώ. Εαν επέλεγα να φύγει με ChinaPost Air το κόστος μεταφορικών θα ήταν 127$ δηλαδή 110 Ευρώ. Πόσα + θα ήταν τα τελωνειακά περίπου θα λέγατε; Με βάση αυτόν τον τιμοκατάλογο για 15 διαφορετικά προϊόντα εγώ υπολογίζω περίπου 110 Ευρω ή κάνω κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.