Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Όλοι για το καλό μου το λέτε φίλε, δεν παρεξηγώ κανέναν.

Ο λογιστής μου με περιμένει και δεν με πιέζει για τίποτα, απλά μου λέει τη πρέπει να κάνω και τη όχι.

Δεν το κρύβω έχω το άγχος και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό απλά είναι κάτι που πρέπει να κάνω.

Ολο αυτό που κάνω είναι κάτι που ήθελε να κάνει ο ο πατέρας μου αλλά δεν μπόρεσε λόγο τις δουλειάς που είχε, δεν έβρισκε συνεργάτη λόγο εγωισμού. Και εγώ λοιπόν πριν είναι αργά και έχω την ευκαιρία τώρα θα το δοκιμάσψ (ξέρω παλιά ήταν διαφορετικά αλλα δεν παύει να είναι και αυτό κάτι που δεν είναι απίθανο)

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις 4κ σε εμπόρευμα με τη μία θα το μετανιώσεις. Δεν είναι οι καιροί για "χουβαρντάδικες" κινήσεις

δεν θα δώσω τόσα για εμπόρευμα, αμφιβάλω αν θα έχω κάτι που θα έχει αξία πάνω απο 70 ευρώ. σύνολο μαζί με το εμπόρευμα λέω αν μου βγουν όλα στα 7κ καλά θα είναι. Σύνολο, εμπόρευμα και το μαγαζί, και λογιστικά και όλα.

Για εμπόρευμα υπολογίζω να δώσω περίπου 2κ~, εκτός τον υπολογιστή που ήδη έχω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι υπολογιστες και οι τιμες αλλαζουν στο πιτς φυτιλι προτεινω αν παρεις εμπορευμα να προσεξεις τι να παρεις γιατι με τον καιρο θα χασει την αξια του αμεσα

Πολλα e-shop δουευουν με τον εξης τροπο. Αφου το παραγγειλεις το αγοραζουν και στο στελνουν. Αλλιως ξερουν καλα οτι θα μπουν μεσα

Δες e-shop. Εχει χιλιαδες προιοντα αλλα λιγα ειναι διαθεσιμα.

Οποτε προσεξε ποσα και τι ακριβως θα παρεις. Καλο ειναι να τους λες

Κανε παραγγελια και θα το εχεις αυριο-μεθαυριο

Ακομα και στη Στουρναρη και γυρω οι περισσοτεροι ετσι κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είπα ότι θα κάνω και εγώ, όπως ανέφερα και πάνω ζήτημα αν θα έχω προϊόν μεγαλύτερης των 70 ευρω, αυτά που θα έχω θα είναι μικροπράγματα που ο κόσμος δεν θα ψάξει στο ίντερνετ η να ψαχτεί πολύ για να το πάρει, μιλάω για καλώδια, CD, μερικά USB και τέτοια πράγματα, μετά ότι είναι πιο ακρηβό θα έχω απο ένα και μόλις θα φεύγει θα παίρνω άλλο.

Μην νομίζεις και στην Ξάνθη ΟΛΟΙ αυτό κάνουν, τη είμαι εγω για να παίρνω stock;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα πρέπει να τα έχει με τον κίνδυνο της μείωσης της τιμής τους λόγω του χρόνου. Π.χ. αν θέλει ένας να αγοράσει φορητό τι θα του πεις; "Διάλεξε από το ίντερνετ και πες μου να στον παραγγείλω"; Αν θέλει να πάρει μία οθόνη; Οι αλυσίδες έχουν φορητούς, οθόνες. Δεν ξέρω από την άλλη πολλοί παραγγέλνουμε οθόνες και φορητούς από το e-shop χωρίς να τους δούμε από κοντά. Όμως για αυτά είναι το e-shop. Δηλαδή κάπου ο χώρος που πας είναι καλυμμένος. Μόνον όπως είπε ένα φίλος παραπάνω, από τα service θα βγάλεις. Φορμάτ και αν ξέρεις να περνάς και να συντηρείς δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το χειριστει ως εξης

Επειδη σε σεβομαι σαν πελατη και θελω να εχεις επιλογες κι εγω να μην χασω σαν μαγαζι δεν ειμαι η ταδε αλυσιδα να εχω στοκ αλλα σου δινω δυνατοτητα να παρεις αναμεσα σε 100 λαπτοπ και οχι 10 που πουλανε αυτοι. Αυριο θα το εχεις. Κατσε να δουμε μαζι τι χρειαζεσαι και το παραγγελνουμε ! Και τοτι χαλασει εδω !

Ακομα και να το εχεις στο μαγαζι ο αλλος δεν θελει το ΔΕΙΓΜΑ αλλα σφραγισμενο. Οποτε δεν μπορεις να εχεις 2 και το ενα να σου μενει

Link to comment
Share on other sites

Στο 99% των περιστατικων ο μεσος πελατης ο οποιος μπορει να πληρωσει με μετρητα η καρτα θα παει κοτσοβολο public media markt κλπ.

Πολυ δυσκολο να μπει στο μικρο μαγαζι ο πελατης και να πει οχ χαι εχω 800ε θελω να παρω λαπτοπ.

Θα μπει πελατης δεν λεω, αυτος που θα μπει ομως θα θελει να κανει γραμματια η τιποτα τετοιες μλκιες γιατι μετρητα δεν εχει και καρτες ειναι απληρωτες.

Χιλιες φορες απο τη στιγμη που θες να δουλεψεις με τη γειτονια ειναι να παει να το παρει απο αλλου και να στο φερει για σεταρισμα avast open office και τετοια για να παρεις το 20αρικο καθαρο.

Τι ποσοστα κερδους πιστευετε πως παιζουν τα μικρομεσαια καταστηματα σε laptop tablet κλπ ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτό που μετράει είναι στα αναλώσιμα να έχει καλή ποιότητα προϊόντος με σωστή τιμή , απο αυτά θα βγάλει κάποιος πρώτα και μετά απο προϊόντα που θα δώσει σωστή υποστήριξη

Τον πελάτη θα τον κερδίσει αν δεν τον κοροϊδεύει πουλώντας την κινεζιά σε τιμές φωτιά (βλέπε turbο x ποντίκια )

Αν άνοιγα μαγαζί τώρα θα δούλευα με συγκεκριμένα πράγματα δηλ. θέλω usb ? θ είχα σε στοκ 3-5 διαφορετικά μοντέλα με ένα εύρος τιμής (ανάλογο τον χαρακτηριστικών ) και τα άλλα με παραγγελία , το να πουλάς usb 1.0 σε τιμές που παίρνεις σήμερα ενα αντίστοιχο 2.0 δεν έχει νόημα

Επίσης θα διαφήμιζα το μαγαζί μου , με καλή εικόνα , πραγματικές προσφορές και θα ζητούσα αν θέλουν να μου αφήνουν feedback για να παίρνω και καμία κριτική

Το να πουλάς laptop και να περιμένεις να βγάλεις απο ενα μικρό συνοικιακό μαγαζί το θεωρώ αστειο , τα αναλώσιμα και το service μετράνε για να βγάλεις

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

LeoNaXe

Διάβασα όλες τις σελίδες του ποστ και πραγματικά πιστεύω ότι είσαι καλό παιδί, ντόμπρο και φιλόδοξο.

Στην τελική τι είναι αυτό που ζητάς είναι να δουλέψεις σε αυτό που αγαπάς.

Λεβέντη μου θα σου πρότεινα να δουλέψεις πάνω στο αντικείμενο για κάποιον άλλο και αν πραγματικά έχεις μεράκι και γνώσεις θα στο εκτιμήσουν. Ιδίως σε Microsoft Licensing όπως ΟΕΜ/DSP/FPP/MSDN/VL/Action Pack για να μην γίνεις και εσύ μπακάλης. Αν τα συγκεκριμένα δεν σου λένε τίποτα τότε θέλεις πολλά ψωμιά ακόμα.

Θα μου πεις τα μεροκάματα είναι χαμηλά αλλά και με δικιά σου επιχείριση αυτού του μεγέθους τα ίδια ή λιγότερα θα βγάζεις.

Υ.Γ την προηγούμενη βδομάδα ο αδερφός μου έκλεισε την δικιά του μικρή επιχείριση που δούλευε από 9πμ με 9μμ έξι ημέρες την βδομάδα και χρωστάει και 12κ στο αγαπητό μας κράτος.

Εκείνη την εποχή που το άνοιγε μου πρότεινε να το κάνουμε παρέα αλλά εγώ προτήμησα να δουλέψω στο εξωτερικό και να πάρω την τεχνογνωσία. Δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό.

Ελπίζω να βγεις αλώβητος...

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγνώμη που έχω αφήσει το πόστ χωρίς να ενημερώσω απλά δεν έχω και κανένα νέο να πω εκτός για την επιδότηση που έχουν κλείσει οι αιτήσεις και μου είπαν μετά από 2 εβδομάδες θα βγουν τα αποτελέσματα , συνολικά έχουν κάνει αίτηση 3000 άτομα .

Εκτός του αλλού μου έτυχαν πολλά όπως προβλήματα υγείας παππού , γέννησε η αδερφή μου και τώρα είμαι στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην έχω παντού Ίντερνετ και όταν έχω δεν έχω τπςο χρόνο . Γυρνάω αύριο βράδυ .

Ενημερωτικά να ξανά πω πως στο μαγαζί δεν θα έχω μόνο υπολογιστές λειτουργικά λογιαμηκα αναλώσιμα κ.α. Αλλά θα έχω και κινητά τηλέφωνα , μετά από καιρό μπορεί να το προχωρήσω και για σέρβις κομητών (δεν ξέρω και όλα τα κινητά αν και ειναι όλα σχεδόν ίδια εσωτερικά και πάλι θέλω να τα μάθω καλύτερα )

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.