Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

προς TS να σου δώσω μια συμβουλή αν θέλεις να αυξήσεις την πελατεία σου να παρέχεις δωρεάν συμβουλές ή και παροχή υπηρεσιών πχ καθάρισμα ιών σε pc, να τους μαθαίνεις λίγα πράγματα στον χειρισμό των κινητών ειδικά σε ηλικιωμένους κτλ

Αυτό θα το κάνεις σε αυτούς που θα ψωνίζουν απο το μαγαζί σου.

Και γενικά να κάθεσαι και να ασχολείσαι με τον πελάτη πχ αν θες να κάθεσαι και να στήνεται μαζί με τον πελάτη το μηχάνημα που θέλει να αγοράσει. Όταν λέω στήσιμο εννοώ την αγορά των parts που θέλει ένα pc.

Ο άλλος αυτό θα το εκτιμήσει και θα ξανα έρθει στο μαγαζί σου.

Αν κάνεις αυτά που σου λέω θα δεις την πελατεία σου να αυξάνει.

Γενικά να προσφέρεις κάποιες έξτρα υπηρεσίες πχ on line software support υπάρχουν προγράμματα που μπορείς να το κάνεις αυτό πχ team viewer.

Συνδέεσαι με τον πελάτη και του φτιάχνεις δωρεάν το πρόβλημα αν είναι στο λογισμικό πχ windows για ένα χρόνο πχ ή όσο θέλεις εσύ.

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

 

Με απλά λόγια να χτίζεις προσωπική επαφή με τον πελάτη, κάτι που δεν το έχουν οι πολυεθνικές τύπου media market κτλ.

Εκεί μπορείς να τους χτυπήσεις εσύ ως μικρή επιχείρηση, οι μεγάλες όμως θα σε χτυπήσουν στην χαμηλή τιμή.

 

Επίσης κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα είναι ότι πολλές επιχειρήσεις βγάζουν λεφτά εγκαθιστώντας softwares δηλ crapwares σαβούρα που δεν την χρειάζεται ο πελάτης. Αυτό σου συνιστώ να μην το κάνεις γιατί έτσι θα χάσεις πελατεία.

 

Να είσαι έτοιμος για πολλές ώρες ατελείωτης δουλειάς πάρα πολλές ώρες, να είσαι βέβαιος πως οι κόποι σου θα ανταμειφθούν με κάποιο τρόπο.

 

και φρόντισε να έχεις ένα άτομο δικό σου όταν λείπεις απο το μαγαζί και μακριά απο φέσια μακριά

 

Φιλικά πάντα ;):D

και καλή επιτυχία

Βασικά αυτό που λες, να παρέχεις δωρεάν υπηρεσίες, εγώ δεν θα το συνιστούσα και τόσο. Το έχω κάνει με αποτέλεσμα οι άλλοι να βασίζονται σε αυτό και μετά να έχουν την απαίτηση να τους βοηθάς για πάντα δωρεάν. Ειδικά αν πρόκειται για υποθέσεις "5 λεπτών".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που λες, να παρέχεις δωρεάν υπηρεσίες, εγώ δεν θα το συνιστούσα και τόσο. Το έχω κάνει με αποτέλεσμα οι άλλοι να βασίζονται σε αυτό και μετά να έχουν την απαίτηση να τους βοηθάς για πάντα δωρεάν. Ειδικά αν πρόκειται για υποθέσεις "5 λεπτών".

Ναι αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να χτίσεις μια προσωπική επαφή με τον πελάτη αλλιώς γιατί να έρθει ο άλλος να ψωνίσει απο το μαγαζί σου.

και να μην πάει στη χψ πολυεθνική εε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να χτίσεις μια προσωπική επαφή με τον πελάτη αλλιώς γιατί να έρθει ο άλλος να ψωνίσει απο το μαγαζί σου.

και να μην πάει στη χψ πολυεθνική εε;

Μήπως, λέω εγώ τώρα, να κάνεις καλά την δουλειά σου ώστε ο άλλος να σε ξαναπροτιμήσει; Εγώ θα προτιμούσα να δώσω 50 ευρώ και να γίνει καλά η δουλειά μου παρά να δώσω 10 ευρώ και να πρέπει κάθε εβδομάδα να φωνάζω τον τεχνικό να το φτιάξει και στο τέλος να χάσω πάνω από 50 ευρώ. Επιπλέον είμαι εναντίον της "δωρεάν" δουλειάς αλλά είμαι υπέρ των προσφορών, μπορείς να κάνεις καλές προσφορές στις υπηρεσίες που προσφέρεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω εγώ τώρα, να κάνεις καλά την δουλειά σου ώστε ο άλλος να σε ξαναπροτιμήσει; Εγώ θα προτιμούσα να δώσω 50 ευρώ και να γίνει καλά η δουλειά μου παρά να δώσω 10 ευρώ και να πρέπει κάθε εβδομάδα να φωνάζω τον τεχνικό να το φτιάξει και στο τέλος να χάσω πάνω από 50 ευρώ. Επιπλέον είμαι εναντίον της "δωρεάν" δουλειάς αλλά είμαι υπέρ των προσφορών, μπορείς να κάνεις καλές προσφορές στις υπηρεσίες που προσφέρεις.

άμα δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου η αγορά κάποια στιγμή θα σε ξεράσει απο μόνη της.

Αυτό είναι δεδομένο

Έχω πολλά τέτοια παραδείγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παροχή δωρεάν υπηρεσιων = ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.... Ειναι στην φύση του ανθρώπου απο την στιγμή που θα του παρασχεθούν δωρεάν υπηρεσίες να θεωρεί ως de facto οτι πάντα θα έχει πρόσβαση σε τέτοιου είδους (δωρεάν) υπηρεσίες, με αποτέλεσμα αν ζητήσεις χρήματα για κάτι πιο σοβαρό να "στραβώσει"

Link to comment
Share on other sites

Παροχή δωρεάν υπηρεσιων = ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.... Ειναι στην φύση του ανθρώπου απο την στιγμή που θα του παρασχεθούν δωρεάν υπηρεσίες να θεωρεί ως de facto οτι πάντα θα έχει πρόσβαση σε τέτοιου είδους (δωρεάν) υπηρεσίες, με αποτέλεσμα αν ζητήσεις χρήματα για κάτι πιο σοβαρό να "στραβώσει"

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, και μάλιστα θα έχουν και την απαίτηση να τους παρέχεις για πάντα αυτές τις "δωρεάν" υπηρεσίες. Αν θέλεις να μαζέψεις πελάτες μπορείς να βγάλεις προσφορές, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κάνεις κάτι δωρεάν. Ο τσάμπας πέθανε όπως λέει και η διαφήμιση. Και οι πελάτες πρέπει να καταλάβουν ότι πάνε σε μαγαζί, δεν πάνε στον ανιψιό/θείο/συγγενή/whatever.

Link to comment
Share on other sites

Παροχή δωρεάν υπηρεσιων = ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.... Ειναι στην φύση του ανθρώπου απο την στιγμή που θα του παρασχεθούν δωρεάν υπηρεσίες να θεωρεί ως de facto οτι πάντα θα έχει πρόσβαση σε τέτοιου είδους (δωρεάν) υπηρεσίες, με αποτέλεσμα αν ζητήσεις χρήματα για κάτι πιο σοβαρό να "στραβώσει"

θα μπορούσε όμως πχ να πει σε αγορές 100 - 150 ευρώ δώρο ένα καθαρισμό απο ιούς.

Link to comment
Share on other sites

ναι προσφορές.

όπως είπα και προηγουμένως να χτίσει προσωπική επαφή με τον πελάτη να κάθετε και να αφιερώνει χρόνο στον κάθε πελάτη.

Να κάθετε να του δείχνει βασικές λειτουργίες απο το κινητό ή τον Η/Υ.

Ειδικά στις μεγάλες ηλικίες όπου δεν το κατέχουν με την τεχνολογία.

Εμένα ο θείος μου έτσι συνεχίζει να έχει πελάτες ακόμη και μετά την σύνταξη.

Και φυσικά πάντα ευγενικός με τον πελάτη ακόμη και όταν έχει άδικο, έτσι κρατούνται τα μαγαζιά, αλλιώς όπως είπα σε ξερνάει η αγορά απο μόνη της.

Ειλικρίνεια και σεβασμός σε αυτόν που σου αφήνει τον κόπο του.

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με το ξεκινημα της επιχειρησης να αρχισουν τα δωρα/προσφορες/χαρες τοτε συγνωμη που το λεω αλλα μιλαμε για business plan εφηβου που θελει να βγαλει χαρτζιλικι. Η αγορα δε νομιζω να χρειαζεται επιπλεον μαγαζια για αναγομωσεις μελανιων και format των 10 ευρω.

Η δικη μου προταση ειναι εξειδικευση - καινοτομια - προσανατολισμος στην παγκοσμια αγορα. Εχουμε την τυχη να ζουμε σε περιοδο που η τεχνολογια καθημερινα μας εκπλησει. Παραδειγμα το κοστος πρωτων υλων για prototyping που εχει πεσει απιστευτα,

Ειναι προς λαθος κατευθυνση ενας νεος σημερα να εξεταζει ιδια επιχειρηματικα σχεδια με τον νεο του 1995.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με το ξεκινημα της επιχειρησης να αρχισουν τα δωρα/προσφορες/χαρες τοτε συγνωμη που το λεω αλλα μιλαμε για business plan εφηβου που θελει να βγαλει χαρτζιλικι. Η αγορα δε νομιζω να χρειαζεται επιπλεον μαγαζια για αναγομωσεις μελανιων και format των 10 ευρω.

Η δικη μου προταση ειναι εξειδικευση - καινοτομια - προσανατολισμος στην παγκοσμια αγορα. Εχουμε την τυχη να ζουμε σε περιοδο που η τεχνολογια καθημερινα μας εκπλησει. Παραδειγμα το κοστος πρωτων υλων για prototyping που εχει πεσει απιστευτα,

Ειναι προς λαθος κατευθυνση ενας νεος σημερα να εξεταζει ιδια επιχειρηματικα σχεδια με τον νεο του 1995.

εννοείτε πως πρέπει να υπάρχει διαρκής ενημέρωση εξειδίκευσή και τα σχετικά, αυτά είναι αυτονόητα.

όπως θα πρέπει να επενδύεις στην επιχείρηση σου σε εξοπλισμό.

Και επίσης franchise υπάρχουν καλές ευκαιρίες αν ψάξεις με λογικές απαιτήσεις και όχι παράλογες.

Άλλωστε με το frachise και έχεις έτοιμη πελατεία και σε εκπαιδεύουν σου λένε μυστικά, σου μαθαίνουν τη δουλειά πως το λένε απλά.

Για το αυτοκίνητο που είπε αν δεν μπορείς να το αγοράσεις υπάρχει το leasing

Και αν έχεις κάποια καλή ιδέα υπάρχουν τα venture capital βλέπε open fund αλλά και τα bussines angels

 

Ναι αλλά μην ξεχνάς πως τα τεχνολογικά φόρουμες πχ insomnia, thelab, adslgr κτλ γίνανε γνωστά ευρέως κυρίως γιατί προσφέρουν ΔΩΡΕΑΝ συμβουλές

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

Σε τέτοιες δουλειές σημαντικό ρόλο παίζει το να βρεθούν οι σωστοί προμηθευτές και φυσικά να το θέλεις πάρα πολύ. Όπως κ εσύ , ένας δικός μου φίλος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο αλλά προσπαθεί να βρει προμηθευτές και στο εξωτερικό,. Μπορείς να βοηθήσεις να κάνει και κάποιος άλλος το όνειρό του πραγματικότητα ; Πώς βρήκες άκρη;  

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να αναφέρω σε αυτό το αρκετά παλιό ποστ πως θα κλείσω τα 4 χρόνια από την έναρξη της επιχείρησης και προχωράμε δυναμικά, πριν από ένα χρόνο το μαγαζί το κάναμε Ο.Ε. μαζί με τον φίλο μου και πλέον είμαστε μαζί 50/50.

Πιστεύω πως στην πόλη μου έχω αρκετούς πελάτες όπου φέρνουν ακόμα και τους γύρο τους σε εμάς μιας και το βασικό μας είναι να φεύγουν ευχαριστημένοι, πολλές φορές δηλαδή κάνουμε και δωρεάν δουλειές σε αρκετά καλούς μας πελάτες.

 

Ο φίλος σου πριν ανοίξει το μαγαζί καλό θα είναι να κάνει μερικούς υπολογισμούς για το πόσο θα του κοστίσει αρκετά χωρίς το εμπόρευμα και μετά με ένα κεφάλαιο εμπορεύματος περίπου στα 2500 θα μπορεί να βάλει τα απαραίτητα. Εδώ στην αρχή θυμάμαι πριν χρόνια όταν έκανα εγώ τους υπολογισμούς πως θα μου βγει περίπου στα 5000 Ευρώ μερικοί λέγανε πως κάνω λάθος και πως κάτω από 10.000 δεν γίνεται επιχείρηση κλπ. Χονδρικά θυμάμαι (έπιπλα 550, κλήμα 420, μπογιές 40 μόνος μου το έβαψα, κάτι ψηλό πράγματα περίπου στο 400άρικο και χαρτούρα μαζί με ενοίκιο δεν είχε φτάσει τα 2800 Ευρώ. και με τα υπόλοιπα είχα ξεκινήσει το μαγαζί με εμπόρευμα περίπου 2200 ευρώ. (είχα πάει το προσωπικό μου υπολογιστή αρχικά για να μην ξοδευτώ αρκετά.)

 

Το τη θα κάνει στο μαγαζί αρχικά απο τώρα μπορεί να έχει στο μυαλό του αρκετά αλλα στο μέλλον να κάνει μικρο αλλαγές. Εγω πλέον δουλεύω περισσότερο service κινητών παρά υπολογιστών, για σταθερούς υπολογιστές σχεδόν δεν θα δεις, περισσότερο λαπτοπ και αυτό για format.

Μόνο αμα ξέρει απο κινητά να ασχοληθεί αλλιώς εξάσκηση. Τα κινητά δεν είναι Η/Υ για να κάνει επισκευή με ένα βίντεο στο YouTube. Εκτός αυτού θέλει και τα κατάλληλα εργαλεία (όχι τα πλαστικά που στέλνουν μαζί με τα ανταλλακτικά)

 

τώρα περί προμηθευτές υπάρχουν αρκετοί, εγώ είμαι γραμμένος περίπου σε 25 αλλά αγοράζω το πολύ απο τους 5, όταν κάνει την έναρξη στείλε μου την διεύθυνση και θα σου τους στείλω όλους με την μια. Το ποιος είναι καλώς και ποιος πουλάει εισαγωγής ποιητικά και ποιος κινέζικα θα πρέπει να το ανακαλύψει αυτός, (εγώ απλά την άποψη μου μπορώ να πώ τίποτα παραπάνω) πάντως αυτό που θα πρέπει να κάνει σίγουρα είναι να δοκιμάζει το προϊόν που παίρνει και να επιλέγει μόνο τα ποιοτικά εαν θέλει να έχει ήσυχο το κεφάλι του και οι πελάτες του να μένουν ευχαριστημένοι.

 

Το άλλο βασικό είναι ο ρόλος του με τους πελάτες, εγώ παράδειγμα στο μαγαζί είμαι αρκετά χαλαρός με τους πελάτες, είμαι απλά ο εαυτός μου και τους δίνω την άποψη για αυτό που θα τους επισκευάζω με τον τρόπο που θα έκανα εαν ήταν δικό μου. Εαν σκέφτεται απλά να κάνει ενα απλο φορμάτ και να πάρει τα λεφτά ενώ ο σκληρός θα έχει μερικά  bad sector χωρίς να τον ενημερώσει είναι απατεωνιά για εμενα (πολλές φορές μου έχει τύχη περίπτωση να μου φέρνουν τα λαπτοπ που τα έχουν κάνει φορμάτ σε κάποιο κατάστημα αλλα να μου παράπονο πως ακόμα πάει αργά), πριν απο κάθε φορμάτ για εμένα ένας έλεγχος του σκληρού και αν όλα οκ μετά φορματ. Εαν όχι ενημερώνει τον πελάτη και αυτός ότι αποφασίσει, έχει 2 bad, του λέει είναι ακόμα στα αρχικά μπορεί ακόμα κανένα χρόνο να τον βγάλει αλλα μπορεί και μια εβδομάδα. του λέει με καινούριο σκληρό 65 παράδειγμα μαζί με το φορμάτ ή αλλιώς μόνο το σκληρό.

 

Πάντως για προμηθευτές να ξέρεις ότ θα τον βρούνε αυτοί, εγ΄είχα ακόμα εφημερίδες και έβαφα (χωρίς να φαίνεται τη κατάστημα θα ανοίξω) και μου σκάει ο προμηθευτής.

 

 

Για τα έξοδα θα σου γράψω εκτός του ενοίκιο

Ενοίκιο : Χ Ευρώ

ΕΦΚΑ: 170 Ευρώ

Ασφάλεια: 5 Ευρώ (Eurobank)

Ρευμα: 60 Ευρω

Λογιστής: 40 Ευρώ

Νερό: 15 Ευρώ

Τηλεφωνο: 35 Ευρώ (Vodaphone VDSL)

 

 

Οπότε να υπολογίσει ΤΟ ΠΟΛΎ 350 ευρώ + το ενοίκιο κάθε μήνα.

 

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ζει σε μικρή πόλη και έχει ήδη πελατεία καθότι έχει Internet cafe και ασχολείται πάρα πολύ με το είδος, κ έχει τελειώσει και τεχνικός υπολογιστών . Απλά είναι κάτι που τον ενδιέφερε από πάντα και είπε να κάνει τώρα το βήμα. Θα ήταν μεγάλη βοήθεια από κάποιον σαν εσένα που έχει ήδη κάτι αντίστοιχο , κυρίως για το θέμα των προμηθευτών. Έχει κάνει έναρξη. Το φτιάχνει και ψάχνει παράλληλα και τα υπόλοιπα..  Ποια διεύθυνση να σου στείλω; Πραγματικά δεν ξέρω πως ν α σε ευχαριστήσω και για το οτι ασχολείσαι  και για τις πληροφορίες και για όλα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος adannaya έγραψε:

Ζει σε μικρή πόλη και έχει ήδη πελατεία καθότι έχει Internet cafe και ασχολείται πάρα πολύ με το είδος, κ έχει τελειώσει και τεχνικός υπολογιστών . Απλά είναι κάτι που τον ενδιέφερε από πάντα και είπε να κάνει τώρα το βήμα. Θα ήταν μεγάλη βοήθεια από κάποιον σαν εσένα που έχει ήδη κάτι αντίστοιχο , κυρίως για το θέμα των προμηθευτών. Έχει κάνει έναρξη. Το φτιάχνει και ψάχνει παράλληλα και τα υπόλοιπα..  Ποια διεύθυνση να σου στείλω; Πραγματικά δεν ξέρω πως ν α σε ευχαριστήσω και για το οτι ασχολείσαι  και για τις πληροφορίες και για όλα.. 

 

Πριν από κάνα χρόνο είχα αγοράσει ένα πληκτρολόγιο από εδώ http://www.skytechshop.gr/

Πήγα κ το παρέλαβα εγώ και είδα ότι το κατάστημα συστεγαζόταν με ένα ίντερνετ καφέ (ήταν του ιδίου βασικά).

Ο άνθρωπος, πολύ εξυπηρετικός, αφενώς ότι πούλαγε το δοκίμαζε πρώτα the hard way που λένε, αφετέρου είχε συνέχεια κόσμο λόγο του καφέ.

Δεν ήταν άσχημο σαν ιδέα, κάντε του ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσετε απορίες, φαντάζομαι θα χαρεί να σας βοηθήσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2018 at 12:54 ΠΜ, το μέλος adannaya έγραψε:

Ζει σε μικρή πόλη και έχει ήδη πελατεία καθότι έχει Internet cafe και ασχολείται πάρα πολύ με το είδος, κ έχει τελειώσει και τεχνικός υπολογιστών . Απλά είναι κάτι που τον ενδιέφερε από πάντα και είπε να κάνει τώρα το βήμα. Θα ήταν μεγάλη βοήθεια από κάποιον σαν εσένα που έχει ήδη κάτι αντίστοιχο , κυρίως για το θέμα των προμηθευτών. Έχει κάνει έναρξη. Το φτιάχνει και ψάχνει παράλληλα και τα υπόλοιπα..  Ποια διεύθυνση να σου στείλω; Πραγματικά δεν ξέρω πως ν α σε ευχαριστήσω και για το οτι ασχολείσαι  και για τις πληροφορίες και για όλα.. 

 

Εφόσον έχει κάνει την έναρξη τότε οι προμηθευτές θα τον βρούνε απλά μπορεί να αργήσει, έχω λάβει και άλλα μηνύματα περί προμηθευτών.

Εαν δεν υπάρχει πρόβλημα στην σελίδα να τους γράψω εδώ (και ποια προτιμώ σαν προϊόντα) όπως επίσης αν δεν έχω και εγώ κάποιον να προτείνεται ακόμα και εσείς.  (αλλιώς πάμε σε πμ)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

LeoNaXe (Λεωνίδας υποθέτω; ) διάβασα όλο το θέμα από την αρχή.

Σου λέγανε όλοι (σχετικοί κιόλας) να μην ανοίξεις αλλά εσύ (παρόλο που ήσουν άσχετος, με την καλή την έννοια ε;  :p) πήγες κόντρα στο ρεύμα κι όχι μόνο το άνοιξες και δεν μπήκες μέσα αλλά πας και πολυ καλά απ' ότι κατάλαβα! Οπότε συγχαρητήρια από μένα.

(βασικά κι εγώ αυτά που σου λέγανε όλοι οι άλλοι θα 'σου 'λεγα :lol: αν σου απαντούσα τότε)

 

Ήθελα να σε ρωτήσω, το μεγαλύτερο τζίρο στο μαγαζί τον κάνεις απο επισκευές κινητών αν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.