Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Αν δεν πάρεις την επιδότηση έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις?

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk

Μην το ανησυχείς το παιδί.

Έχω μια καλή άκρη στο Ταχυδρ. Ταμιευτήρειο για δάνειο "δανεικά κι αγύριστα" :p

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί ήταν να το πάρω την παρασκευή αλλα ο ιδιοκτήτης το έπαιξε έξυπνα, μου έκανε παζάρια για το 1ο έτος 250 ευρώ και για το 2ο 280, πράγμα που μου το είπε μόλις σιγουρεύτηκε ότι θα το πάρω. δεκτός αυτές οι τιμές αλλα που θα ξέρω εγώ αν το 3ο έτος που θα κάνουμε καινούριο συμβόλαιο οτι δεν θα μου ζητήσει καμία 350αριά; ο άνθρωπος απλά είναι αρκετά κουτοπόνηρος.

Χθές πήρα τηλέφωνο ένα άλλο μαγαζί που είναι το μισό του άλλου και είναι παραδίπλα να ρωτήσω για τιμή, είχε πεί πριν ένα μήνα 250 μαζί με χαρτόσημα, τώρα μου λέει ότι θέλει σύμβαση 6 χρόνια με τιμές 259,275,300 ανα 2 χρόνια. λογικές τιμές δεν λέψ αλλά για 24 τμ τόσα δεν δίνω. άσε που ήθελε και 2 δώσει εγγύηση για αρχή και το ενοίκιο χώρια. 777 ευρώ δηλαδή μόνο για αρχή.

Συνηθίζεται κατά τη σύναψη συμβολαίων μίσθωσης επαγγελματικών ακινήτων η 12 ετία.

Επίσης,η καταβολή 2 μισθωμάτων ως εγγύηση καλής χρήσης του ακινήτου, ώστε ο ιδιοκτήτης να είναι εξασφαλισμένος για τις όποιες ζημιές του αφήσεις φεύγοντας.

Τέλος,ακόμα και σε περίοδο κρίσης που τα ενοίκια έχουν εξορθολογιστεί, οι ιδιοκτήτες ζητούν αύξηση του μισθώματος σε ετήσια βάση.Συνήθως ζητούν τιμαριθμική αναπροσαρμογή +3% (δηλαδή 0% + 3% = 3%) ή 5% κλειστό εξαρχής (δλδ για τον πρώτο χρόνο 100, το δεύτερο 103,τον τρίτο 106,18 κλπ κλπ).

Προσωπικά, προτιμώ την προσυμφωνημένη μικρή ετήσια αύξηση σε βάθος 12 ετίας από ένα βραχυπρόθεσμο συμβόλαιο 2 ετών, μετά το πέρας του οποίου ( κι αν έχει τελειώσει η κρίση ) μπορεί να σου πει ότι θέλει το ακίνητο πχ ο Γερμανός κι επειδή θα του παίρνω 3Χ το ενοίκιο που δίνεις εσύ, τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία

ΥΓ Leon ή Lion Computers με σήμα το λιοντάρι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σεκιουριτι;

Θα φτυσεις το γαλα της μανας σου στην καλυτερη περιπτωση και πριν καλα καλα συνελθεις θα σε πεταξουν σαν το σκυλι αν εισαι πανω 25 χρονων γιατι πλεον παιρνουν μικροτερους !

Τωρα καλα θα μου πεις τι να κανεις !

Βασικα κανε οτι ναναι αρκει να βγαζεις λεφτα. Αν γινεις σεκιουριτι να εισαι προετοιμασμενος για το χειροτερο και μην επαναπαυτεις. Πλεον καμια δουλεια δεν ειναι μονιμη και ειδικα αυτη ειναι του κ*λου ! Θα πρεπει να εχεις γερη υπομονη, τεραστια ψυχραιμια να ακους τα οτιδηποτε και να μην σε νοιαζει και οταν τα καταφερεις αυτα (που μπορει και να τα εχεις) παλι θα σε πεταξουν σαν το σκυλι στο δρομο καποια στιγμη γιατι ο καθενας την κανει αυτη τη δουλεια (αν και ισως αλλαξει τωρα που θα πρεπει να πας σε σχολη για να γινεις...Πως λεμε το ξερεις το αλλο με τον ΤΟΤΟ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το κειμενάκι αλλα δεν το πιστεύω ότι είναι πραγματικότητα (δεν λέω πως είναι απίθανο να γίνει απλά τέτοιες ιστορίες δεν της προσέχω και τόσο), πάντα κάτι κρύβουν μέσα που δεν στέκει.

Τώρα στα δικά μου, έχω τελειώσει το σεμινάριο και ΕΙΧΑ βρει και το μαγαζί, πως πάει το πράγμα. αρχικά μου λέι 250 για 2 χρόνια και μετά βλέπουμε, μόλις πάω να το κλείσω μου λέει 250 το πρώτο χρόνο και το 20 χρόνο στα 280 και μετά ανεβαίνει και άλλο. Ο τυπάς είναι Θεσσαλονίκη και έπαιρνε συμβουλές απο την δικηγόρο του απο την Ξάνθη.

Του λέω τα δέχομαι και τα 280 (δεν γμιέται αλλα τουλέω αν είναι να μου το πάς 350 όταν ετοιμάσω το μαγαζί δεν το δέχομαι και στο λέω να ψάξω αλλού), με παίρνει και μου λέει πάνε στην δικηγόρο μου να τα κανονίσετε εκεί.

πάω λοιπόν και τις λέω 250 1ο χρόνο 280 για άλλα 2 χρόνια και 300 για άλλα 3 χρόνια, δηλαδή 6 χρόνια, τον παίρνει και λέει οκ. μου λέει αυτή θα έρθεις με 500 και την ταυτότητα αύριο.

Παω λοιπόν την επόμενη ημέρα πρωί όπως μου είπε έλειπε, πάω μεσημέρι μου λέει το βράδυ, πάω βράδυ και έκανε 1μιση ώρα να γράψει το συμβόλαιο. γριά 60(και βάλε) ετών να γράφει 4 σελίδες με τα 2 δάχτυλα, το ετοιμάζει και το παίρνω να το διαβάσω.

Οσο εχω κάνει 2 συμβόλαια για το σπίτι που δίνω σε ενοίκιο είναι ένα χαρτί που απλά βάζουμε τα στοιχεία υπογραφές και τέλος, σε αυτό το χαρτί είχε 5 δικαιούχους για το μαγαζί να μοιράζονται με ποσοστά και δεν συμμαζεύεται, το παίρνω το συμβόλαιο και μου λέει ψιθυριστά, θα μου δώσεις και εμένα 50 ευρώ (τα @@ μου θα πάρεις απο μέσα μου είπα) και λέω εγώ κοιτάχτε μου είπατε 500 και ταυτότητα να έρθω και όλα κομπλέ, και αυτό το συμβόλαιο είναι δουλειά των ιδιοκτητών με το μοίρασμα όχι δικό μου. Μου λέει δίνεται μισά μισά, λέω εγώ δεν δίνω τίποτα μπορώ να το κάνω και μόνος μου το συμβόλαιο και τις δίνω πίσω τα χαρτιά και παίρνω τα λεφτά μου πίσω και την κάνω.

Τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω το και το, κοίτα παλικάρι μου είσαι μικρός δεν ξέρεις απο αυτά μου λέει. θα του έλεγα κάτι στο τηλέφωνο αλλα έχε χάρη, του λέω κ. κωστα αυτό το συμβόλαιο δεν είναι δικό μου θέμα αλλα δικό σας, δεν δίνω τίποτα αν θέλετε ελάτε να κάνουμε το συμβόλαιο μόνοι μας για το μαγαζί μετά κάνετε εσείς για τον εαυτό σας στον δικηγόρο το μοίρασμα, δεν με απασχολεί και μου λέει όχι. του λέω και εγώ τότε δεν το παίρνω, καλό βράδυ και αν αποφασίσετε να το δώσετε το συμβόλαιο έτοιμο είναι πάω απλά το παίρνω. Αυτό που μου την βίδωσε πολύ ήταν η δικηγόρος που είπε θα μου δώσεις και εμένα 50 ευρώ ψιθυριστά.

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν να κάνω την έναρξη ΔΟΥ και μετά να κάνω την αίτηση για την επιδότηση που έχει ο ΟΑΕΔ αλλά μιας και γμίθηκε το θέμα με το μαγαζί έχω κάνει την αίτηση 10 ημέρες πριν και μέσα σε 10 ημέρες (έτσι όπως μου είπαν) θα πάρω την απάντηση, αν την πάρω (μακάρι) μετά θα ανοίξω σε καλύτερο σημείο και με καλύτερη άνεση το μαγαζί, το κεφάλαιο μου το έχω πάει σχεδόν στα 7000 και με την επιδότηση θα είμαι αρκετά άνετος να το κρατήσω και ένα χρόνο για να πληρώνω τα έξοδα του μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ψάξει καλά για την επιδότηση; Για να εγκριθεί η επιδότηση πρέπει να στείλεις επιχειρηματικό πλάνο που να τους καλύπτει και αν εγκριθείς για να πάρεις την πρώτη δόση πρέπει να έχεις ανοίξει το μαγαζί, να υπάρχουν τιμολόγια εξόδων που να δικαιολογούν κάποιο ποσοστό της επιδότησης και να έρθουν υπάλληλοι του ΟΑΕΔ να ελέγξουν το κατάστημα. Τουλάχιστον μέχρι και πέρυσι έτσι γινότανε.

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση έχει γίνει κιόλας. Είναι πολύ απλά τα βίματα για την επιδότηση, το θέμα είναι όταν θα εγκριθεί θα πρέπει να έχω τιμολόγια 4000 ευρώ, πράγμα που θα έχω και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι μαγαζι υπολογιστων εχει θεμα στις πωλήσεις. Δυσκολο να ανταγωνιστεις τα μεγαλα και τις ζημιες.

Εκει που πασχουν τα μεγαλα ομως ειναι το service γιατι ειναι άσχετοι. Απο εκει πιστευω αν κερδισεις εμπιστοσυνη να βγαλεις κατι (αλλα νομιζω παλι οτι η παροχη υπηρεσιων φορολογειται παραπάνω;;;; Δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση έχει γίνει κιόλας. Είναι πολύ απλά τα βίματα για την επιδότηση, το θέμα είναι όταν θα εγκριθεί θα πρέπει να έχω τιμολόγια 4000 ευρώ, πράγμα που θα έχω και με το παραπάνω.

Πολλές υποθέσεις κάνεις και θα σου βγεί σε κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές υποθέσεις κάνεις και θα σου βγεί σε κακό.

Δεν έχω τίποτα για τώρα να μου βγει σε κακό. Και δεν είναι υποθέσεις αυτά που λέω, είναι η πραγματικότητα.

Εκεί που θα ανοίξω το μαγαζί με την ελπίδα να πάρω επιδότηση θα δώσω πολλά περισσότερα λεφτά και στην τελική αν δεν την πάρω την επιδότηση;

Για αυτό θέλω να είμαι σίγουρος πρώτα αν θα την πάρω καλός, αν όχι θα προχωρήσω με πιο ήρεμο τρόπο. Τοσο καιρό περίμενα, ακόμα 2 εβδομάδες δεν θα γίνει τίποτα αν περιμένω .

Link to comment
Share on other sites

Για την υπόθεση λέω που έκανες ότι θα μαζέψεις τιμολόγια αξίας 4κ. Θα σου δώσω μια συμβουλη. Όσον αφορά τις επιχειρήσεις, καλύτερα να μιλας με αυτά που έχεις και όχι με αυτά που μπορείς να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την υπόθεση λέω που έκανες ότι θα μαζέψεις τιμολόγια αξίας 4κ. Θα σου δώσω μια συμβουλη. Όσον αφορά τις επιχειρήσεις, καλύτερα να μιλας με αυτά που έχεις και όχι με αυτά που μπορείς να έχεις.

Ναι έχω 7κ σχεδόν στην άκρη καθαρά δικά μου. για να γίνει το μαγαζί και να γεμίσει με εμπόριο αν μου φτάσουν τα 7κ θα πώ και ευχαριστώ (στα 4κ τιμολόγια είναι τα πάντα). Και ΑΝ πάρω την επιδότηση μετά θα ξέρω ότι το μαγαζί για ένα χρόνο θα το έχω free.

Μου ξεφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχεις 4κ τιμολόγια όμως. Αυτό σου λέω. Μίλα με αυτά που έχεις ότι με αυτά που μπορείς να αποκτήσεις.

Τιμολόγια δεν έχω γιατί δεν έχω κάνει ούτε την έναρξη ΔΟΥ. Η αίτηση γιαα την επιδότηση γίνεται με 2 τρόπους. Πρώτος τρόπος είναι αν έχεις ανοίξει μαγαζί μετά τις 16/12/2013 κάνεις την αίτηση και δηλώνεις τα στοιχεία του μαγαζιού και ο 2ος τρόπος είναι κάνεις την αίτηση χωρίς να έχεις ανοίξει το μαγαζί και αν εγκριθεί τότε έχεις 2 μήνες περιθώριο να το έχεις έτοιμο.

Εμένα ΑΝ εγκριθεί μέσα σε 2 εβδομάδες θα ξεκινήσω όλη την διαδικασία μετά, μόνο απο το ενοίκιο του μαγαζιού θα έχω το λιγότερο να δηλώσω 500 ευρώ. αν βάλω ΔΕΗ, ΔΕΥΑΞ, HOL τότε φτάνουμε γύρο στο 800άρικο μόνο απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως για το καλο σου στο λεει (οτι κανεις ρωτας ΚΑΛΟ Λογιστη)

Ενας ξαδερφος μου πχ ανοιχτηκε πολυ με φωτοβολταικα αλλαξε ο νομος και τωρα δουλευει για να τα συντηρει...

Στην ελλαδα ειμαστε !

Πεοσοχη και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.