Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

2 ημέρες έχω κάνει το ψάξιμο (όσο πρόλαβα τουλάχιστον) και σχετικά με το osticket δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, όχι το ότι δεν κατάλαβα τη κάνει (κάτι ψηλά κατάλαβα) απλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς σε εμένα σε τη θα με χρησιμεύσει και πως.

Επίσης σχετικά με το odoo που βλέπω έχει τόσα πολλά απλά ούτε αυτό έχω καταλάβει τη γίνεται. και τα 2 δουλεύουν ονλάιν; ψάχνβ και ψάχνω και ψάχνω και δεν μπορώ να βρώ τη και πώς.

Αν γίνεται να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με αυτά φίλε μου θα με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

Αυτό που είχα ρωτήσει σχετικά με το να κάνω σε καρτέλες τους πελάτες μου με όλα τα στοιχεία (και να βάζω και αρχεία αν γίνεται στις καρτέλες) και να τα βρίσκω εύκολα με το τηλέφωνο, όνομα κλπ. υπάρχει η είναι άλλο πρόγραμμα; πως λέγονται αυτά τα προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

2 ημέρες έχω κάνει το ψάξιμο (όσο πρόλαβα τουλάχιστον) και σχετικά με το osticket δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, όχι το ότι δεν κατάλαβα τη κάνει (κάτι ψηλά κατάλαβα) απλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς σε εμένα σε τη θα με χρησιμεύσει και πως.

Επίσης σχετικά με το odoo που βλέπω έχει τόσα πολλά απλά ούτε αυτό έχω καταλάβει τη γίνεται. και τα 2 δουλεύουν ονλάιν; ψάχνβ και ψάχνω και ψάχνω και δεν μπορώ να βρώ τη και πώς.

Αν γίνεται να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με αυτά φίλε μου θα με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

Αυτό που είχα ρωτήσει σχετικά με το να κάνω σε καρτέλες τους πελάτες μου με όλα τα στοιχεία (και να βάζω και αρχεία αν γίνεται στις καρτέλες) και να τα βρίσκω εύκολα με το τηλέφωνο, όνομα κλπ. υπάρχει η είναι άλλο πρόγραμμα; πως λέγονται αυτά τα προγράμματα;

CRM (Customer Relationship Management) λέγονται και είναι για οργάνωση του πελατολογίου της επιχείρησης.

Το OSTicket είναι ticketing system, δηλαδή καταχωρείς cases και το ιστορικό τους για να τα έχεις σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι.

Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο κοίτα το vTiger, κάνει και τα 2.

Αν δεν σε ενδιαφέρει, πιάσε δουλειά και με το τεφτέρι, δουλειά να έχεις και εργαλεία υπάρχουν άπειρα :)

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο jpavly...

το osticket μπορείς να το στήσεις σε xammp, και να παίζεις με browser, επίσης υπάρχουν και ελληνικά αν ψάξεις. Οργανώνεις τα προς επισκευή, με λεπτομερείς περιγραφές του προβλήματος, ώστε να τα έχεις μπροστά σου όταν εργάζεσαι, και ταυτόχρονα κρατάς και αρχείο της δουλειάς που γίνεται στο κάθε αντικείμενο. Αν αποφασίσεις και το στήσεις online, οι πελάτες σου θα μπορούν να ανοίγουν τα tickets, και εσύ απλά να παραλαμβάνεις το μηχάνημα/κινητό/whatever και να κάνεις την δουλειά σου.

Το odoo(πρώην openERP) από την άλλη είναι, όπως σου είπε και ο jpavly, ενα CRM, με την διαφορά ότι μπορεί να στηθεί ώστε να κρατάει αποθήκες, πωλήσεις, αγορές κτλ, δηλαδή πλήρες λογιστικό. (εμπορικές λύσεις: X-line, Singular logic etc). Δεν είναι τόσο φιλικό όσο τα αντίστοιχα εμπορικά, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι δωρεάν...

Δηλαδή, εν ολίγοις, κάνεις μηχανογράφηση στο κατάστημά σου, δωρεάν, και ξέρεις τι σου γίνεται κάθε στιγμή... Αν θεωρείς ότι είναι πολύ νωρίς, απλά στήσε τα, μάθε τα, και όταν έρθει ή ώρα τα ξεκινάς...

Το vTiger δεν το ξέρω......

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με το ολίγον :rubik: ψάξιμο που έκανα το osticket μου φαίνεται πως είναι πολύ προχωρημένο για κατάστημα Ξάνθης, Ιδικά το δικό μου (τουλάχιστον ακόμα) :p:p:p...

Το vTiger είναι κάτι το πλήρες θα έλεγα απο ότι το είδα απλά έχει άλλα τόσα πολλά και δεν μπορώ να αποφασίσω, Αυριο απο περιέργεια θα δοκιμάσω το odoo επίσης και τα άλλα μιας και δίνουν μερικές ημέρες trial και όποιο μου κάνει περισσότερο.

Απλά αυτό που έψαχνα εγώ είναι κάτι το απλούστατο, ένα παράθυρο με τα στοιχεία σε καρτέλες, τίποτα άλλο. Κάτι σαν αυτά που έχουν και στις δημόσιες υπηρεσίες που τα δουλεύουν σε IE8, τόσο απλό δηλαδή. Άνομα, Επίθετο, Τηλέφωνα, Διεύθυνση και ένα μικρό πεδίο με σχόλια. Τίποτα παραπάνω :book:.

Τωρα αν μιλάμε για εμπορεύματα δεν έχω και τόσα πολλά που να μην θυμάμαι τη έχω. Ετσι και αλλιώς όλα στην επιφάνεια είναι φαίνονται (αντε HDD και τέτοια είναι σε ντουλάπα)

Ολα μέχρι τώρα τα έχω σε Ημερολόγιο ότι κάνω. ότι έρχεται το γράφω εκεί και τα στοιχεία τα βάζω πάνω στο αντικείμενο για να ξέρω το καθένα ποιανού είναι. Οταν παραλαμβάνω κάτι δίνω στον πελάτη ένα χαρτί με νούμερο (αυτά που είναι έτοιμα εις διπλούν) και το παραλαμβάνει πίσω με εκείνο το νούμερο γιατί πλέον δεν μπορώ να θυμάμαι όλα τα πρόσωπα ποιος τη φέρνει.

Link to comment
Share on other sites

Το oddoo είναι free, μπορείς να το κατεβάσεις και να κάνεις εγκατάσταση απευθείας σε περιβάλλον windows.

Επίσης, θυμάσαι κοστολόγιο από κάθε προϊόν; και αξία αποθήκης; πωλήσεις από κάθε μέρα;

Μια συμβουλή φίλε μου, όσο καλύτερα ξεκινήσεις την μηχανογράφηση, τόσο λιγότερο κόπος και δουλειά σε περιμένει όταν την χρειαστείς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχεις μια ιστοσελίδα ακόμη και ας μην την βάλεις στο skroutz. Αν δεν θέλεις κάτι εξειδικευμένο, δεν έχεις γνώσεις και δεν θέλεις να προσλάβεις κάποιον να σου φτιάξει, φτιάξε κάτι απλό σε Wordpress.

Επίσης ρίξε μια ματιά στο nlite, είναι πρόγραμμα όπου μπορείς να ενσωματώσεις όλες τις αναβαθμίσεις του κάθε λειτουργικό μέσα στο dvd του, καθώς να κάνεις εξαρχής και τυχόν ρυθμίσεις οι οποίες θα γίνονται αυτόματα κατά την εγκατάσταση και έτσι θα γλυτώνεις κάποιο χρόνο.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα το odoo, αρχικά να πώ πως σαν περιβάλλον μια χαρά μου φάνηκε απλά το θέμα με τους κλάδους δεν μπόρεσα να κόψω το καθένα πως θα χρησιμοποιηθεί. Ειναι πολύ προχορημένο και θέλει κάπως ψάξιμο, όπως αναφέρθηκε δεν φαίνεται και τόσο user friendly, άσε που μου χώρισε τα windows σε 2 λογαριασμούς.

Εχω βρεί και το realysimplesystems όπου δίνει έως 2 users free, το ξέρει κανένας. το έχει δοκιμάσει. δεν με πειράζει να πληρώσω κιόλας απλά δεν ξέρω ποιο θα μου κάνει περισσότερο. πρέπει να τα δοκιμάσω όλα ένα ένα, πράγμα που δεν θέλω να βρομίζω τον υπολογιστή με πολλά αλλα μάλλον θα χρειαστεί.

σχετικά με την σελίδα σκέφτηκα να κάνω κάτι απλό με Joomla αλλα και το wordpress δεν είναι κακή ηδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα φίλε. Το μαγαζάκι ακόμα το έχω, κάθε μήνα κλείνω με 300 ευρώ κέρδος περίπου και πάει αναλόγως. Εχω μαζέψει αρκετούς πελάτες και όλους τους έχω σαν φίλους, με σέβονται όλοι όσο δεν πάει. Το μαγαζί το έχω ανοιχτό πλέον ένα χρόνο και 5 μήνες.

Εκτός αυτού θα έλεγα το ότι δεν πάει καλύτερα είναι δικό μου φταίξιμο γιατί απλά δεν το τρέχω, δεν ξέρω τη έγινε απλά σε πολλά πράγματα έχω κουραστεί (ή και ξενερώσει) Στην Ξάνθη πλέον έχει καταντήσει αηδία να ανοίγουν μαγαζιά με service κινητών, ενώ ήμουν εγώ και ακόμα 3 περίπου όταν άνοιξα τώρα έχει αρχίσει να ανοίγει σε κάθε γωνία. Εκτός αυτού το ίντερνετ έχει μπει πλέον ακόμα και στο αίμα των γέρων και όλοι δουλεύουν απο εκεί, και όποιος δεν τα καταφέρνει παράδειγμα να αλλάξει την οθόνη μόνος του που έχει πάρει απο ebay π.χ. το φέρνει σε εμένα και ζητάει να του το αλλάξω με 5 ευρώ, Αυτό το πράγμα με έχει κουράσει αρκετά πλέον.

 

Τώρα είμαι σε φάση αν όλα πάνε καλά περιμένω την τελευταία δόση απο την επιδότηση (μακάρι να τα πάρω μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας) να το δώσω το μαγαζί σε 2 γνωστούς (σε κάποιο ποσό που δεν με βάζει για κανένα λόγο μέσα) που ήθελα να ανοίξουν μαγαζί και να πουλάνε θήκες κινητών και τέτοια με την συμφωνία τοσο όλο το κομμάτι του service να το έχω εγώ και να παίρνω το 50% από τα κέρδη. Ετσι θα μπορέσω να ψάξω εγώ την δουλειά μου έξω και να μπορέσω να κάνω κάτι σταθερό μέχρι το καλοκαίρι και αυτό θα το έχω για κάτι εξτρά που θα μπορώ να βγάζω και απο εκεί ένα αρκετά καλό ποσό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 μήνες πρίν μέτρησα έβγαλα καθαρό κέρδος 700 (χωρίς όμως τα έξοδα)
 

 κάθε μήνα κλείνω με 300 ευρώ κέρδος περίπου

 

 

Τώρα είμαι σε φάση αν όλα πάνε καλά περιμένω την τελευταία δόση απο την επιδότηση (μακάρι να τα πάρω μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας) να το δώσω το μαγαζί σε 2 γνωστούς (σε κάποιο ποσό που δεν με βάζει για κανένα λόγο μέσα) που ήθελα να ανοίξουν μαγαζί και να πουλάνε θήκες κινητών και τέτοια με την συμφωνία τοσο όλο το κομμάτι του service να το έχω εγώ και να παίρνω το 50% από τα κέρδη. 

 

 

 

(we)giphy.gif

 

λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε, τουλαχιστον  εχεις τωρα  ενα απωθημενο λιγοτερο, κλπ : )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε, τουλαχιστον  εχεις τωρα  ενα απωθημενο λιγοτερο, κλπ : )

 

d6f.jpg

 

 

τώρα το απωθημένο μου είναι να πάρω την τελευταία δόση, να το δώσω και να μου βρώ ένα καλό αμάξι, οικονομικό πετρέλαιο compact έως 6500 ευρώ.

Μετά βλέπουμε τη κάνουμε.

Πάντως να το μετάνιωσα που το άνοιξα θα έλεγα πως δεν το μετάνιωσα καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Κατάσταση δυστυχώς έτσι είναι, όσοι έχουμε καταστήματα σου λέγαμε πάνω κάτω τι να περιμένεις και έρχονται και χειρότερα. Ειδικά η εφορία είναι εξοντωτική. Ρώτα μία τον ΟΑΕΔ για τη μεταβίβαση καταστήματος -αν δεν έχεις ρωτήσει ακόμα- μη βρεθείς προ εκπλήξεων... Έχω την εντύπωση πως για κάποια χρόνια (5-6) πρέπει να παραμείνει ανοικτό και στην κυριότητα σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο:

Δημοσιεύθηκε 25 Δεκέμβριος 2013 - 19:21:46 ο billpeppas είπε Το χαμηλότερες της Ξάνθης δεν λέει τίποτα πλέον. Όλοι μπαίνουνε στο skroutz και κοιτάνε που είναι φθηνότερα και πατάνε παραγγελία. πλέον ακόμα δεν έχει γίνει. Υπάρχει πολύ κόσμος που δεν ασχολείται με το ίντερνετ για διάφορους λόγους, ο πιο βασικός η εγγύηση

Εκτός αυτού το ίντερνετ έχει μπει πλέον ακόμα και στο αίμα των γέρων και όλοι δουλεύουν απο εκεί, και όποιος δεν τα καταφέρνει παράδειγμα να αλλάξει την οθόνη μόνος του που έχει πάρει απο ebay π.χ. το φέρνει σε εμένα και ζητάει να του το αλλάξω με 5 ευρώ, Αυτό το πράγμα με έχει κουράσει αρκετά πλέον.

Είδες τι γίνεται σε 2 χρονάκια...;; Εκεί που δε σκάμπαζε κανείς από ίντερνετ και σκρουτζ, τώρα μέχρι και ο τελευταίος παππούς ψωνίζει από ebay  :p:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες ο άνθρωπος έκανε την τρέλα του και τελος. Είδε την πραγματικότητα που δεν ήθελε εξ αρχής και τώρα ας πάει να παίξει με το αυτοκινητακι του.

Καλύτερα που σκέφτεται να το δώσει, ίσως οι επόμενοι έχουν το μεράκι να το εξελιξουν με νέες ιδεες.

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Απο το 2012 που μπηκε ο φορος απο το πρωτο ευρω και το τελος επιτηδευματος εχουν καταστραφει ολες οι επιχειρησεις των 10χ ευρω καθαρα και κατω. Απο οτι λενε οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν εισφορες η συνεχιζουν κανοντας παυση απο την εφορια. Τελευταιο θυμα στην γειτονια ενα μαγαζακι με μελανια για εκτυπωτες. Αν δεν επανελθει το αφορολογητο δεν μπορουν να εργαστουν οι ελευθεροι επαγγελματιες των 10χ ευρω καθαρα και κατω ουτε το κρατος να εισπραξει ασφαλιστικες εισφορες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προς TS να σου δώσω μια συμβουλή αν θέλεις να αυξήσεις την πελατεία σου να παρέχεις δωρεάν συμβουλές ή και παροχή υπηρεσιών πχ καθάρισμα ιών σε pc, να τους μαθαίνεις λίγα πράγματα στον χειρισμό των κινητών ειδικά σε ηλικιωμένους κτλ

Αυτό θα το κάνεις σε αυτούς που θα ψωνίζουν απο το μαγαζί σου.

Και γενικά να κάθεσαι και να ασχολείσαι με τον πελάτη πχ αν θες να κάθεσαι και να στήνεται μαζί με τον πελάτη το μηχάνημα που θέλει να αγοράσει. Όταν λέω στήσιμο εννοώ την αγορά των parts που θέλει ένα pc.

Ο άλλος αυτό θα το εκτιμήσει και θα ξανα έρθει στο μαγαζί σου.

Αν κάνεις αυτά που σου λέω θα δεις την πελατεία σου να αυξάνει.

Γενικά να προσφέρεις κάποιες έξτρα υπηρεσίες πχ on line software support υπάρχουν προγράμματα που μπορείς να το κάνεις αυτό πχ team viewer.

Συνδέεσαι με τον πελάτη και του φτιάχνεις δωρεάν το πρόβλημα αν είναι στο λογισμικό πχ windows για ένα χρόνο πχ ή όσο θέλεις εσύ.

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

 

Με απλά λόγια να χτίζεις προσωπική επαφή με τον πελάτη, κάτι που δεν το έχουν οι πολυεθνικές τύπου media market κτλ.

Εκεί μπορείς να τους χτυπήσεις εσύ ως μικρή επιχείρηση, οι μεγάλες όμως θα σε χτυπήσουν στην χαμηλή τιμή.

 

Επίσης κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα είναι ότι πολλές επιχειρήσεις βγάζουν λεφτά εγκαθιστώντας softwares δηλ crapwares σαβούρα που δεν την χρειάζεται ο πελάτης. Αυτό σου συνιστώ να μην το κάνεις γιατί έτσι θα χάσεις πελατεία.

 

Να είσαι έτοιμος για πολλές ώρες ατελείωτης δουλειάς πάρα πολλές ώρες, να είσαι βέβαιος πως οι κόποι σου θα ανταμειφθούν με κάποιο τρόπο.

 

και φρόντισε να έχεις ένα άτομο δικό σου όταν λείπεις απο το μαγαζί και μακριά απο φέσια μακριά

 

Φιλικά πάντα ;):D

και καλή επιτυχία

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.