Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Σου ρώτησα και ίσως δεν είδα την απάντηση. Γνωρίζεις από δίκτυα; Τα λεφτά εκεί είναι. Να πιάσεις καμία επιχείρηση να τους πουλήσεις υπολογιστές να τους δικτυώσεις και να συντηρείς το δίκτυο. Να μπορέσεις να έχεις άκρες με σχολεία και νομαρχία να τους προμηθεύεις από χαρτί εκτύπωσης μέχρι, υπολογιστές. Έτσι δουλεύουν οι μεγάλες αλυσίδες. Μία τουλάχιστον από αυτές. Όπως και από τα φορμάτ των πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο........

Έτσι λειτουργεί το σύστημα;

Απίστευτο! Στα έχουμε πει κοντά 30 φορές και δεν τα είδες ούτε μία!

Φίλε μου με το συμπάθειο, αλλά μάλλον το μυαλό σου βλέπει μόνο ότι θέλει και όχι όλες τις πληροφορίες που απλόχερα έδωσαν τόσοι έμπειροι.

Κρίμα τη φαιά ουσία που ξοδεύτηκε τόσες μέρες για το δικό σου καλό, το μόνο καλό είναι ότι οι πληροφορίες αυτές θα μείνουν και για τους επόμενους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα λεγόμενα του 26 % αυτό που υπολογίζω εγώ για να βγάλει ένα μαγαζί καθαρό κέρδος 1000€ με 700€ έξοδα πρέπει να βγάλει το μήνα 3400€ ευρώ.

3400€-50%(για το γ.... κράτος) =1700€

1700€-700€(έξοδα) =1000€ ευρώ, κάνω κάποιο λάθος σε αυτό ή έτσι πάει το πράγμα;

Αν είναι έτσι τότε ένα μαγαζί πρέπει να βγάζει την ημέρα 130~€(καθαρά κέρδη) για να σου. Μείνουν 1000€ το μήνα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

και για να βγάλεις 3.400 € κέρδος το μήνα, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις κάνει πωλήσεις 34.000 € (αν δουλεύεις με κέρδος 10%) :hehe:
Απίστευτο........

Έτσι λειτουργεί το σύστημα;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

ειπαμε δειχνει μια αρνηση να δεχτει καποια πραγματα αλλα μη το μπερδευετε τσαμπα το παλικαρι

φιλε μου δεν αθροιζονται αυτα τα νουμερα (23% & 26%)

αλλο πραγμα το 23% (ΦΠΑ) που θα πρεπει να αποδιδεις σε τριμηνη βαση και ειναι δεδομενο

απο το οποιο ομως εκπιπτουν οι αγορες εμπορευματων καθως και μερος των παγιων σου

και αλλο το 26% της φορολογιας που υπολογιζεται επι των καθαρων κερδων στο τελος.

Επισης θεωρω δεδομενο οτι εχεις καταλαβει by now

οτι δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσεις αποκλειστικα με πωλησεις εξαρτηματων με μεικτο ποσοστο κερδους ~10%

Η παροχη υπηρεσιας ειναι που θα φερει τα πραγματα στα ισια,

εαν κι εφοσον βεβαια εχεις προϋπολογίσει σωστα τα εξοδα και κοστολογησεις αναλογα την εργατοωρα σου

κι εαν φυσικα εχεις επαρκη ροη και ζητηση στις υπηρεσιες αυτες.

Και παντα με το worst case scenario κατα νου,

πριν ξεκινησεις, εχε καβα τουλαχιστον 6 μηνες εξοδων με μηδαμινα εσοδα

και μη δημιουργεις φανταστικα υποθετικα σεναρια εισπραξεων

με βαση το πληθος που βλεπεις να μπαινοβγαινει σε γειτονικα καταστηματα.

το ταμειο λεει την αληθεια κι οχι η πορτα...

Link to comment
Share on other sites

man εγώ σοβαρά στην θέση σου απλά θα έπαιρνα ένα μηχανάκι για να κανεις soldering και desoldering chips σε laptops και κινητά και να βγάζω μονο από επισκευές, format και δίκτυα.

και όλα αυτά με μια άδεια ελευθερου επαγγελματία

Link to comment
Share on other sites

man εγώ σοβαρά στην θέση σου απλά θα έπαιρνα ένα μηχανάκι για να κανεις soldering και desoldering chips σε laptops και κινητά και να βγάζω μονο από επισκευές, format και δίκτυα.

και όλα αυτά με μια άδεια ελευθερου επαγγελματία

Το σκεφτηκα και εγω αυτο, μιας και υπαρχουν απειρες εφαρμογες + οτι δεν παιζει να υπαρχει στο ελαντα ουτε για δειγμα καποιος που να κανει την παραπανω δουλεια. ΑΛΛΑ απαιτει γνωσεις ηλεκτρονικης. Εστω τις βασικες που μαθαινουμε στα αει/τει και για να μπορεις να ανταπεξελθεις πρεπει να εχεις και εμπειρια...δηλαδη να την εχεις κανει για καποια χρονια την δουλεια. Αντε βρες τετοιο ατομο που να δεχτει να κανει αυτη την δουλεια με μισθο τρεις και εξηντα...

Προσοχη, δεν λεω καποιος που να ξερει την δουλεια και να ανοιξει δικο του μαγαζι. Λεω τωρα που ο φιλος μας δεν την ξερει την δουλεια και θελει να βρει καποιον με μισθο που να την ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το thread εξ' αρχής, αν και με δόσεις, διότι είναι τεράστιο.

Να πω κι εγώ τη βλακεία μου, χωρίς να έχω εμπειρία από καταστήματα, αφού έχω υπάρξει σε αυτά μόνο ως πελάτης:

1. Πες ότι ανοίγεις ένα ωραίο μαγαζάκι με βιτρίνα κλπ κλπ κλπ, κι έρχομαι εγώ σε σένα να χαζέψω. Γιατί να έρθω σε σένα και να μην πάω στο Πλαίσιο ή στο Πάμπλικ να χαζέψω και κάνα γκομενάκι εκεί που κοιτάω τα κουτιά και τις τζι πι γιουζ?

2. Πες ότι σε βλέπω στο σκρουτζ να έχεις ένα προϊόν τύπου κάρτας γραφικών 5 ευρώ φτηνότερα από το πλαίσιο (πράγμα που ξέρεις ότι είναι δύσκολο). Γιατί να προτιμήσω εσένα που ούτε σε ξέρω ούτε ξέρω αν αύριο το μαγαζί σου θα είναι ανοιχτό από το πλαίσιο, το οποίο ξέρω ότι σε 2 χρόνια και 11 μήνες θα μπορώ να του γυρίσω την κάρτα γραφικών πίσω αν μου χαλάσει?

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι μπορεί να σκέφτεσαι ότι θα φέρεις κάτι πιο ψαγμένο από τον ανταγωνισμό και κάτι που θα γουστάρει ο ψαγμένος, αλλά το πρόβλημα είναι αν οι ψαγμένοι είναι αρκετοί για να επιβιώσεις. Θυμάμαι π.χ. το HAC-shop στουρνάρη, ίσως το πρώτο 'ψαγμένο', πόσες φορές νομίζεις είχα ψωνίσει από εκεί εγώ όταν ήμουνα ψαγμένος? 5 φορές? 10 φορές? Νομίζεις ότι με το να δεις 5-10 φορές έναν πελάτη σε 5 χρόνια βγάζεις λεφτά? Χρειάζεσαι μία στάνταρ αγορά που να σου αποδίδει όσο το δυνατόν σταθερά έσοδα.

Η πρότασή μου είναι απλή:

α) ξέχνα εντελώς τις πωλήσεις στον κλάδο πληροφορικής μιας και εάν σκοπεύεις να πουλάς εξαρτήματα θα πας άπατος, και η μόνη περίπτωση να βγάλεις κέρδος είναι να υπερκοστολογήσεις desktops και να τα δώσεις σε καμιά δημόσια υπηρεσία, πράγμα απίθανο με την κρίση εκτός αν είσαι κολλητός με κάναν δήμαρχο.

β) βασίσου στο τι θέλει ο πελάτης σε καιρό κρίσης. Π.χ. αυτό που λες με τα κινητά, αν μπορείς να πουλάς κινητά πιο φτηνά από Γερμανό, κυνήγα το. Τα κινητά είναι κάτι αναλώσιμο, σου πέφτει, σπάει, το πετάς. Βασίσου επίσης σε υπηρεσίες και ξέχνα τις βλακείες στοκάρω 50 μελάνια, θα κάτσεις να αγοράσεις μελάνια για κάθε εκτυπωτή της αγοράς όταν έχεις στα 200 μέτρα public που στοκάρει για πλάκα?

Στο είπαν κι άλλοι, δοκίμασε να ξεκινήσεις πουλώντας υπηρεσίες επίσημα, βγάλε μπλοκάκι κλπ. δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, άνοιξε και μαγαζί αν θες αλλά προσπάθησε να ρίξεις το κόστος (γίνεται χωρίς να νοικιάσεις?) και να μην κάνεις ανοίγματα σε στοκ, και βασίσου στις υπηρεσίες αποκλειστικά. Οι υπηρεσίες είναι καθαρό κέρδος διότι πουλάς τον εαυτό σου (εργατοώρα), οπότε αυτοί που σε ξέρουν στην Ξάνθη και αυτοί που θα σε μάθουν θα σε εμπιστεύονται. Δούλεψε έτσι 6 μήνες / 1 χρόνο και δες, βγάζω λεφτά? Με παίρνει να το επεκτείνω να κάνω πωλήσεις? ΑΞΙΖΕΙ να κάνω πωλήσεις? Αν δεις ότι αξίζει κάτσε σε 1 χρόνο και στόκαρε 50 μελάνια. Αν όχι, συνέχισε την παροχή υπηρεσιών ή βρες κάποια άλλη δουλειά που να σε καλύπτει.

Έχουμε δει ιστορικά μαγαζιά πληροφορικής στη Στουρνάρη (π.χ. το personal favorite ramshop) με ανθρώπους που όντως ήξεραν τι πούλαγαν και τι στόκαραν να κλείνουν την επομένη της κρίσης. Το να ανοίξεις νέο μαγαζί στα χνάρια αυτών που κλείνουν το ένα πίσω απ'τ'άλλο δεν είναι κάτι έξυπνο. Δοκίμασε να δεις πώς πάει το service, αφού δεν θα μπεις πολύ μέσα, και μπορεί να έχεις και κέρδος, και πράξε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι καλές γιορτές να έχετε. Απαντώ μετά από ημέρες γιατί είχα θέμα με το κινητό, άσχετο αλλά και με την γραφικών. Με έφαγε η καντεμια αυτήν την εβδομάδα. Πήρα μια r9 280x και μου ήρθε με πρόβλημα artifacts, την στέλνω και; ο μου έρχεται καινούρια μετά από 2 ώρες gaming τα κακαρωσε εντελώς πάλη αυτή, αύριο θα την στείλω και αυτήν να δούμε τη θα γίνει (ουτς 2 ημερών κάρτα)

Πάμε λοιπόν στο θέμα μας.

Σχετικά με το 26% για αυτό ρωτούσα γιατί δεν ήξερα ακριβώς πως δουλεύει το σύστημα. Ευχαριστώ Κοπριτη για την απάντηση πάνω σε αυτό απλά αν γίνεται μια καλύτερη ανάλυση για το πότε πληρώνετε. Το ΦΠΑ είναι κάθε 3 μήνες, το 26% είναι κάθε χρόνο από τα καθαρά κέρδη; δηλαδή αφαιρούνται ΦΠΑ, ανοικτά τεβε κλπ και από ότι μένει σου παίρνουν το 26%;

Τώρα μου έχει αλλάξει εντελώς η εντύπωση για το μαγαζί έτσι όπως μου τα εξηγήσατε, με τα κινητά ασχολούμαι επίσης εδώ και περίπου 4 χρόνια (έγραφα μια περίοδο και άρθρα πάνω σε αυτά, γενικά για Android). Αυτό που λέω σχετικά με το θα πουλάω περισσότερα κινητά είναι σίγουρα και θα μπορώ άνετα να χτυπάω τον Γερμανό/Wind/Vodafone κλπ γιατί απλά έχουν τρελή διαφορά με αυτά του ίντερνετ. Τώρα περι σκρουτζ, πολλοί το ξέρουν το σκρουτζ αλλά το θέμα είναι όχι όλοι ζόρι από αυτούς που το ξέρουν πόσοι το προτιμάνε; σε όσους έχουν κάνει παραγγελία με ρώτησαν τον κλασσική ερώτηση, να μην είναι κινέζικο; είναι ασφαλές να το αγοράσω από εκεί; εγγύηση έχει; αν χαλάσει τη κάνω;

Να πάρω παράδειγμα το galaxy s4, ως χονδρική για το μαγαζί θα το παίρνω περίπου 410 και ο Γερμανός το έχει 680,διάφορα 270 ευρώ. Αν εγώ το έχω στα 590 ευρώ και το ξέρουν πόσο % τον ατόμων θα το πάρουν από Γερμανό; επίσης αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να έχω προσφορές κάθε εβδομάδα. Νταξ στην αρχή ο κόσμος θα διστάζει και δεν θα με ξέρουν πολλοί αλλά μόλις ακουστεί (και από διαφημίσεις) ο κόσμος θα ρίχνει κανένα ματι περαστικός για να δει την προσφορά εβδομάδας. Αν λοιπόν ας πούμε βάζω προσφορά εβδομάδας το s4 στα 530€ που είναι 150 πιο φτηνά από Γερμανό, να πουλήσω 3 τέτοια είναι 390€ κέρδη, αν βγάλουμε το ΦΠΑ είναι περίπου 300 καθαρά για εμένα. Νταξ μπορεί να μην πουληθεί κανένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Στο μέλλον αν πάνε όλα καλά και έχω πελατεία μπορώ να κάνω και μια ομάδα στο Facebook. Αν μαζευτούν πολλά άτομα μπορώ να βάζω και επιλογές να επιλέγουν οι πελάτες της θέλουν για προσφορά εβδομάδας, έτσι θα μπορώ να ξέρω και περίπου το θέλουν και πόσα θα χρειαστώ να πάρω για στοκ.

Το ξέρω τα βλέπω πολύ απλά τα πράγματα, απλά είναι λύσεις που σκέφτομαι και επιλογές που μπορώ να κάνω, ποτέ δεν ξέρεις τη μπορεί να γίνει. Δοκιμάζεις και μπορεί να κάτσει.

Σχετικά με το θέμα που αναφέρθηκε να δουλεύω χωρίς μαγαζί μου φαίνεται πολύ δύσκολο γιατί ο κόσμος 1ον δεν θα σε μάθει εύκολα και 2ον όσο να ναι θα προτιμήσει το μαγαζί (γιατί θα νομίζει ότι είναι πιο αξιόπιστο). Ένα απλό φορματ κάνει 25 το πιο φτηνό (μιλάμε για setup και drivers), χαμός γίνεται σε κάθε μαγαζί με λαπτοπ που τα κάνουν φορματ.

Το μαγαζί όσο το υπολογίζω χονδρικά κάθε φορά δεν μου βγαίνει παραπάνω αριθμός από τα 6000, δεν ξέρω αλλά βάζω και παραπάνω τιμές και πάλι δεν το ξεπερνάει. Εγώ έχω 6 και μπορώ να πάρω αλλά 6 δανεικά (δεν σκοπεύω όμως) τους πρώτους 6 μήνες ας μην βγάλω τίποτα δεν με πειράζει απλά μετά να βγάζω μόνο τα έξοδα μου αρκεί. Που θα πάει θα αρχίσει να δουλεύει κάποτε ή αλλιώς θα πάει για κλείσιμο. Δεν σκοπεύω να μπω τόσο μέσα. Με 6 θα το ανοίξω, αν χρειαστεί θα πάρω μερικά δανεικά να το κρατήσω ακόμα τόσο (Νταξ του π.... κάτι θα βγάλω κιόλας) και αν δω ότι μετά από ένα χρόνο δεν πάει τότε το κλείνω και φεύγω Γερμανία κανένα 3μηνο να βγάλω μερικά να ξεχρεώσω τα μερικά που θα έχω πάρει και μετά καμιά δουλειά στη Ξάνθη και η ζωή συνεχίζεται. Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν σκοπεύω να επενδύσω και τόσα, μαγαζάκι απλό όμορφο με τα λίγα και ωραία.

Πάντως είμαι σε τρελή σκέψη πλέον και θα δείξει μόλις τελειώσουν οι γιορτές και θα μιλήσω καλύτερα με τον λογιστή.

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας, καλές γιορτές να έχετε.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα και εγω αυτο, μιας και υπαρχουν απειρες εφαρμογες + οτι δεν παιζει να υπαρχει στο ελαντα ουτε για δειγμα καποιος που να κανει την παραπανω δουλεια. ΑΛΛΑ απαιτει γνωσεις ηλεκτρονικης. Εστω τις βασικες που μαθαινουμε στα αει/τει και για να μπορεις να ανταπεξελθεις πρεπει να εχεις και εμπειρια...δηλαδη να την εχεις κανει για καποια χρονια την δουλεια. Αντε βρες τετοιο ατομο που να δεχτει να κανει αυτη την δουλεια με μισθο τρεις και εξηντα...

Προσοχη, δεν λεω καποιος που να ξερει την δουλεια και να ανοιξει δικο του μαγαζι. Λεω τωρα που ο φιλος μας δεν την ξερει την δουλεια και θελει να βρει καποιον με μισθο που να την ξερει.

:nada: :nada:

Στα γρηγορα εχω στο μυαλο μου 5μαγαζια που κανουν αυτη τη δουλεια.

+ αλλα 3 που κανουν ΜΟΝΟ αυτη τη δουλεια.

Τωρα για ποιοτητα, αξιοπιστια κλπ ας μη το συζητησουμε καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

1) Το ΤΕΒΕ δεν αφαιρείται από τα έξοδα σου. Ρώτα λογιστή. Βρες λογιστή, μη ρωτάς στο forum για όνομα του θεού, δεν παίζουν με αυτά. Νέος επιχειρηματίας παίζει με 13% φορολογία επί του καθαρού εισοδήματος αν δεν κάνω λάθος, αλλά και πάλι λογιστής δεν είμαι.

2) 410€ θα πάρεις το κινητό εννοείς χωρίς ΦΠΑ και το πουλήσεις 500+ ΦΠΑ έχεις ναι 90€ κέρδος, αλλά επειδή δεν έχω δει τέτοια κέρδη ποτέ σε είδη τεχνολογίας μάλλον μιλάς για παραεισαγωγή με ότι αυτό συνεπάγεται.

3) Λες ότι θα πάς 3 μήνες στη Γερμανία να δουλέψεις να ξεχρεώσεις τα Ελληνικά χρέη και μετά θα γυρίσεις να δουλέψεις πάλι στην Ξάνθη. Έχεις εκεί τέτοια κατάσταση; Ή ανήκει στο ίδιο σχέδιο άνευ πληροφόρησης με τα υπόλοιπα; Γιατί δεν μοιράζει κανείς δουλειές στη Γερμανία, ούτε είναι όλα ρόδινα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα μυαλά η αποτυχία ειναι σίγουρη πιστευω.

Δεν ειναι πρόβλημα που δεν έχεις ιδέα απο τις υποχρεώσεις, έξοδα, φόρους κλπ και περιμένεις να τα μάθεις απο το thelab. Εισαι λες έτοιμος να ανοίξεις το Γενάρη επιχειρηση και δεν ξέρεις που πάνε τα 4 σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις.

Τα παραπάνω είναι το λιγότερο.

Το χειρότερο θα το καταλαβεις αν κάτσεις σαν τρίτος να διαβάσεις τα ποστ σου. Κάθε μέρα αλλάζεις και αυτό που θες. Απο το extreme cooling γαμαουα pc , φτάνεις σε σημείο να μην έχεις πρόβλημα να ανοίξεις fastφουνταδικο, και τελικα να σκέφτεσαι το franchise αλλά τώρα τελικά θα πουλάς κινητά. Λοιπόν αυτά δεν είναι σοβαρά πράματα. Εσύ δεν ξέρεις καν τι θες να κάνεις, έχεις σκεφτει telemarketing καθόλου? Απομιμήσεις pretty bra απο κίνα.Θα τα πουλάς στις θείτσες -26% απο το αυθεντικο, θα δίνεις +23% φπα άρα θα κερδίζεις 3% (μην ακους αυτούς που λένε ότι δεν γίνεται έτσι η πρόσθεση σε διαφορετικα πράματα, έτσι ειναι.. άραγε μαθηματικά να κάνουν στο παιδαγωγικο?)

Συγγνώμη για το ύφος αλλα πραγματικά πρέπει να σκεφτείς λίγο πιο ώριμα. Πρέπει κάποιος να σε συνεφέρει λίγο στην πραγματικότητα. Αν έδειχνες να ξέρεις τι θες τότε μαζί σου , να το έκανες και ας πήγαινε κατα διαόλου. Αλλά δεν ξέρεις τι θες να κάνεις καν. απλά σκέφτεσαι ιδέες κάθε μέρα διαφορετικές

Δες πρώτα τι θες να κανεις (το πιο βασικό)

αποφάσισε το

ψαξτο καλά

ετοίμασε και σκέψου τα πάντα που χρειάζεσαι

εκτίμησε αν σε συμφέρει μαζί με κάποιον γνώστη, όχι τον μπαρμπακώστα που σπούδασε νηπιαγωγών (δεν έχω κάτι με τους νηπιαγωγους αλλά ούτε εγω είμαι καλός για να φυλάω νήπια)

και μετά κάντο..

αλλά μη μας λες ότι είσαι έτοιμος να ανοιξεις μαγαζί αλλά να μην ξέρεις τι μαγαζί καν και πώς.

Link to comment
Share on other sites

1) Το ΤΕΒΕ δεν αφαιρείται από τα έξοδα σου. Ρώτα λογιστή. Βρες λογιστή, μη ρωτάς στο forum για όνομα του θεού, δεν παίζουν με αυτά. Νέος επιχειρηματίας παίζει με 13% φορολογία επί του καθαρού εισοδήματος αν δεν κάνω λάθος, αλλά και πάλι λογιστής δεν είμαι.

2) 410€ θα πάρεις το κινητό εννοείς χωρίς ΦΠΑ και το πουλήσεις 500+ ΦΠΑ έχεις ναι 90€ κέρδος, αλλά επειδή δεν έχω δει τέτοια κέρδη ποτέ σε είδη τεχνολογίας μάλλον μιλάς για παραεισαγωγή με ότι αυτό συνεπάγεται.

3) Λες ότι θα πάς 3 μήνες στη Γερμανία να δουλέψεις να ξεχρεώσεις τα Ελληνικά χρέη και μετά θα γυρίσεις να δουλέψεις πάλι στην Ξάνθη. Έχεις εκεί τέτοια κατάσταση; Ή ανήκει στο ίδιο σχέδιο άνευ πληροφόρησης με τα υπόλοιπα; Γιατί δεν μοιράζει κανείς δουλειές στη Γερμανία, ούτε είναι όλα ρόδινα.

1) όπως είπα άλλες φορές πιο πάνω. Είναι τέτοιες οι ημέρες που δεν γίνεται να πάω σε λογιστή, είμαι και εκτός πόλης (όπως το έχω πει και αυτό). Εδώ αλλά πληροφοριακά θέλω να μου τα πείτε για να βοηθήσει και άλλους που θα έχουν την απορία.

2) 410 ΜΕ ΦΠΑ, το ΦΠΑ που θα δώσω μετά την πώληση θα είναι μόνο τις διαφορας. Παραεισαγωγή μπορεί να είναι αλλά δεν θα την κάνω εγώ. Οπότε από τα 90 ευρώ αν βγάλουμε τα 23% μου μένουν γύρο στα 70 ευρώ. Αυτά λένε οι αριθμοί, δεν είναι κάτι το σπουδαίο για να υπολογίσει κάποιος. Τώρα αν μου ξεφεύγει κάτι τότε δεν ξέρω.

3) Γερμανία έχω συγγενείς, αν χρειαστεί (μακάρι όχι) πάω εκεί να κάνω sleifa κανένα 3μηνο και γυρνάω με 6.000 για να δώσω αυτά που θα έχω πάρει.

[MENTION=6460]3likos[/MENTION] φίλε εσύ μάλλον τα μπερδεύεις η δεν δίνεις σημασία και απλά σου ήρθε το κέφι να κατηγορείς (sorry για το ηφος μου)

Με όλα τα μαγαζιά που ανέφερα οτι αλλάζω την ιδέα μου αν παρατηρήσεις δεν αλλάζει το βασικό (υπολογιστές), franchise είπα μπορεί αλλά με προϋπόθεση να μπορώ να έχω δικά μου προϊόντα (υπολογιστές), σαν χονδρική να παίρνω μέρα είπα να έχω αλλά προϊόντα αλλά να έχω πάλι το βασικό (υπολογιστές), τώρα είδα για να έχω και κινητά, μπορεί να πουλάει περισσότερο αλλά και πάλι δεν βγάζω το βασικό (υπολογιστές). Οπότε μαγαζί με υπολογιστές πάλι θέλω να ανοίξω απλά βάζω τα εξτρά.

Ναι μας έμαθαν να κάνουμε πρόσθεση με το σύστημα του τραγουδιού, μελισουλες πετάνε 10, αν έρθει άλλη μια πόσες γίνονται;

Θα σε παρακαλούσα πριν γράφεις απάντηση να διαβάσεις πρώτα τα λεγόμενα

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

προτιμάς να βγάζεις πενταροδεκάρες με ρίσκο στην Ξάνθη από τα εγγυημένα 2Κ / μήνα στη γερμανία;

Προτιμώ να δουλεύω σε χωράφι να βγάζω πατάτες και να τα πουλάω στο παζάρι πάρα να αφήσω οικογένεια/κοπελα/συγγενείς/φίλους και να πάω 2 ημέρες δρομολόγιο μακριά τους.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.