Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Ποιο είναι το βασικό ερώτημα; πόσα s4 θα πάρω για να έχω αυτό το κέρδος που λέω; η απάντηση είναι 1........

Η τιμές που βάζω είναι από skroutz. Ακόμα ακόμα και ένα ένα να τα αγοράζω από άλλο μαγαζί θα έχω αυτό το κέρδος. Οπότε θα σε παρακαλούσα πριν γράψεις άλλη φορά κάτι να το διαβάσεις καλά αυτό που έχω γράψει, όχι απλά να λες για να φαίνεται ο έξυπνος.

Αααα και επιλεκτικά απαντάω γιατί απαντήσεις που είναι εκτός θέματος δεν με απασχολούν καθόλου να τις απαντήσω σε αυτό το θέμα, το έγραψα και πιο πριν. Ανοίξτε ένα θέμα άλλο για την απορία σας και θα απαντήσω ευχαρίστως.

Έχω 3 απορίες και ζήτησα αν ξέρει κάποιος να μου τις λύσει, αν δεν ξέρεις λοιπόν τα υπόλοιπα τα γράψανε και άλλοι, για αυτό λοιπόν αν θέλεις να ανεβάζεις τα ποστ σου υπάρχει θέμα που λες ότι θέλεις, κάθε ώρα γράφε από μια λέξη.

Ήθελες να δεις ποια είναι η επιθετική συμπεριφορά και την είδες, σε άτομα που ξέρουν πάω πάσο. Αλλά άτομα που το παίζουν ότι ξέρουν θα παρακαλούσα να μην γράφουν αν δεν ξέρουν τι λένε και απλά λένε ότι είπαν τόσες φορές αυτοί που ξέρουν.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Post #94... 5 βασικα ερωτηματα .. δεν απαντησες σε κανενα... αυτα εννοοουσα...

Τα οποια ειναι πανω σε αυτα που ειπες...

Οπως καταλαβαινεις εχεις θεμα και δεν κατανοεις αυτα που γραφει ο καθενας απο εδω... παρα μονο

δινεις απαντησεις οπου σε βολευει...

Αν θες μπορω να στα γραψω πιο απλα μηπως και καταφερεις να δωσεις καμια απαντηση.

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ξέρει κάποιος είναι να μου εξηγήσει μερικές από τις απορίες που έχω γιατί σκέφτομαι εναλλακτική λύση που υποθέτω έχει περισσότερες ελπίδες....

1) για να γίνει εισαγωγή από Ευρώπη (πχ Γερμανία) ποια είναι η διαδικασία και τη φορολόγηση υπάρχει.

2) το Τεβε αρχικά είναι 430~, κάθε πόσα χρόνια ανεβαίνει

3) η φορολογία 26% και 23% πώς υπολογίζεται, παράδειγμα ένα s4 το παίρνω με τιμολόγιο 400 και το δίνω 500 ποιο είναι το καθαρό κέρδος;

Αυτές είναι οι απορίες που μου έχουν μείνει και αν κάποιος γνωρίζει (που σίγουρα ξέρετε) να μου τα πεις αναλυτικά.

Είσαι έτοιμος αύριο, σε μια βδομάδα, μισό μήνα κτλ να σπρώξεις €6Κ - €10Κ για αυτό που θες να κάνεις και προσπαθείς ακόμα να λύσεις τις απορίες σου από ένα φόρουμ; Από τον κάθε άγνωστο που μπορεί να γράφει οτι του κατέβει;:help1:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου. Ασχολήσου με κάτι που δεν δεσμεύει κεφάλαιο και δεν απαξιώνεται γρήγορα είτε λόγω του χρόνου, είτε λόγω της τεχνολογίας. Κινητά και υπολογιστές απαξιώνονται και χάνουν την τιμή τους την επόμενη ημέρα. Έχεις να ανταγωνιστείς όχι μόνον φυσικά μαγαζιά αλλά και e-shops. Πίστεψέ με τα μαγαζιά με υπολογιστές κρατιούνται όχι από τα όσα πουλάνε αλλά από τα φορμάτ που κάνουν και τα δίκτυα που περνάνε και συντηρούν σε επιχειρήσεις. Ξέρεις πολύ καλά από δίκτυα;

Βρες μια δουλειά που το χρήμα τζιράρετε γρήγορα και δεν έχει στοκ. Σου είπα για σουβλατζίδικο, τυροπιτάδικο. Στην Καβάλα που ήμουν σε έναν φίλο πήγαμε στο Μικεζ πως λέγεται η σειρά καφέ που υπάρχει (δεν είναι του φίλου μου το μαγαζί). Μου λέει ο φίλος μου, έχει ξεσκιστεί στην κίνηση. Ούτε στοκ έχει, ούτε τίποτα να ανησυχεί. Έχει όμως μεγάλα κεφάλαια για ενοίκιο και μισθοδοσία.

Κάνε ένα καφέ μικρό σε κεντρικό χώρο. Αλλά θέλει να έχεις γνωριμίες.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήματα που μου έχουν τεθεί από αυτά που διάβασα:

1) Που ζεις και πιστεύεις ότι τίποτα δεν θα πάει στραβά? Δηλαδή όλα πηγαίνουν καλά και στηρίζεσαι κάπου?

2) Θα ανοίξεις ένα κατάστημα λοιπόν και θα κάνεις service - πωλήσεις - merchandising - management χωρίς να έχεις ούτε 1ωρα εμπειρίας για οποιονδήποτε από αυτούς τους τομείς? Συν ότι θα τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου?

Εδώ πραγματικά γελάω! Εξήγησε μου πως θα το κάνεις με ανάλυση σε παρακαλώ!

3) Ας πούμε ότι τα καταφέρνεις όλα αυτά λοιπόν... Πώς θα μου εξηγήσεις το παρακάτω: Δευτέρα στις 11 το πρωί πρέπει να πας κάπου να πάρεις πράγματα που έχεις παραγγείλει η χρειάζεσαι κάτι επειγόντως. Τι θα κάνεις? Θα αφήσεις τους γονείς σου στο μαγαζί όσο θα λείπεις?

Επίσης οι εξωτερικες δουλειές τρώνε πολύ χρόνο.. Δημόσιες υπηρεσίες πληρωμές κλπ κλπ..

Πότε θα προλαβαίνεις να κάνεις όλα τα πράγματα του δεύτερου ερωτήματος?

4) Όταν δεν μπορείς να πείσεις ούτε ένα άτομο εδώ μέσα και δεν έχεις επιχειρήματα και λύσεις για πρωτεύον ζητήματα γιατί πιστεύεις ότι μπορείς να το κάνεις σε πραγματικες συνθήκες εργασίας όπου η πίεση θολώνει το μυαλό και οδηγεί σε λάθη?

5) Σκέφτεσαι franchize λες..

Κατέχεις την εμπειρία για τέτοιο όγκο δουλειάς και την απαιτούμενη εξειδίκευση?

Η πιστεύεις ότι οι πελάτες είναι σαν τους συγγενείς και αν τους πεις δεν πρόλαβα να το κάνω σήμερα έλα αύριο θα σου πουν ευχαριστώ? Θα ακούσεις καντήλι και επιτόπου αναφορά στα αφεντικά σου.. Πόσες αναφορές θα ακούσεις πριν σε ξηλωσουν νομίζεις? Η θα κάτσουν να δησφημιζονται απ τις κακές υπηρεσίες? (αν και θα περάσεις από κάποια τεστ αφού εσύ θα είσαι ο τεχνικός μέσα στο μαγαζί. χώρια όλα τα υπόλοιπα που θα πρέπει να ασχοληθείς φυσικά).

Μεγα λάθος να μπλέξεις με κάτι που ούτε επιφανειακά έχεις δει..και σίγουρα δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις.. Αλλο τα μαγαζάκια και άλλο το franchise.. Να κάτι που θα ήξερες αν είχες έστω και λίγη εμπειρία σε δουλειά.

1) δεν είπα πουθενά ότι θα πάνε καλά, απλά ανέφερα αυτό πιστεύω χωρίς να αποκλείω ότι δεν θα πάει τίποτα στραβά.

2) Ναι θα το ανοίξω μόνος μου χωρις να έχω εμπειρία σε τίποτα από αυτά σε ότι έχει σχέση το μαγαζί. Για αυτό το πράγμα έχω τον Λογιστή μου και τους φίλους μου που ένας έχει δικό του μαγαζί και ένας δουλεύει σε μαγαζί. Αν δεν το ανοίξω δεν θα μάθω, και; ο να πάω σε μαγαζί να δουλέψω δύσκολα θα τα μάθω σε λίγο χρονικό διάστημα (και αυτό αν μου τα δείξει)

3) εδώ δεν θα απαντήσω γιατί δεν χρειάζεται, πληρωμές θα κάνω μέσω κάρτας και ότι χρειαστεί να. Πάω εγώ προσωπικά το κλείνω για λίγο η αφήνω κανέναν φίλο μου. Στην χειρότερη ξυπνάω 8 κάνω την δουλειά μου και το ανοίγω στις 9 όπου είναι η καλύτερη λύση.

4) απλά αυτό πιστεύω, με το όσο ψάξιμο έχω κάνει αυτό το συμπέρασμα βγάζω. Την Ξάνθη την ξέρω εγώ, την αγορά την ξέρω εγώ. Και μάλιστα πολύ καλά. Αυτό που αναφέρουμε ότι αν τα xtreme parts τα παίρνουν 1 στους 100 έτσι είναι και η αγορά μέσω ίντερνετ, 1 στους 100 να πάρει από εκεί.

5)μιλησα 1 ώρα με υπεύθυνο καταστήματος που ήταν να κάνω franchise την εταιρία και είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που λες. Έχω γράψει πιο πίσω πώς δουλεύει.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλότερες της Ξάνθης δεν λέει τίποτα πλέον.

Όλοι μπαίνουνε στο skroutz και κοιτάνε που είναι φθηνότερα και πατάνε παραγγελία.

πλέον ακόμα δεν έχει γίνει. Υπάρχει πολύ κόσμος που δεν ασχολείται με το ίντερνετ για διάφορους λόγους, ο πιο βασικός η εγγύηση

Είσαι έτοιμος αύριο, σε μια βδομάδα, μισό μήνα κτλ να σπρώξεις €6Κ - €10Κ για αυτό που θες να κάνεις και προσπαθείς ακόμα να λύσεις τις απορίες σου από ένα φόρουμ; Από τον κάθε άγνωστο που μπορεί να γράφει οτι του κατέβει;:help1:

το μαγαζί θα το ανοίξω σε 1 μήνα περίπου, για τις εισαγωγές δεν θα κάνω απλά έχω την απορία. Για το Τεβε ξέρω την αρχή και μετά ότι πάει ανάλογος τα χρόνια και ξέρω είναι περίπου ανά 2 χρόνια. Απλά ρωτάω αν κάποιος ξέρει πιο λεπτομερώς.

Και για το ΦΠΑ ξέρω πολύ καλά απλά το 26% δεν ήξερα ότι υπάρχει και για αυτό θέλω να μάθω πως και τη. Το ότι θα τα μάθω πριν το ανοίξω από τον Λογιστή αυτό είναι το σίγουρο απλά είναι γιορτές και είμαι εκτός πόλης, αν κάποιος ξέρει θα ήθελα να μου πει.

το franchise εχει μεγαλες απαιτησεις....

Όπως έγραψα και στην παραπάνω απάντηση, ανάλογος το κατάστημα και όπως μίλησα θέλει αρχικό κεφάλαιο μόνο, απλά σε περιορίζει στις τιμές.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενα τελευταιο θα σου πω:upside:

ευχομαι να το ανοιξεις το μαγαζι γιατι απο την αρχη του τοπικ αυτο θες να κανεις και το εχεις παρει αποφαση

ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να πετυχεις αυτο που θες.

και μην ανυσηχεις ξεκινα το εσυ και εμεις εδω ειμαστε να μας ενημερωνεις!:kiss:

καλο βραδυ καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Αφού από την αρχή είχες ψηθεί να το ανοίξεις τι ρωτάς συνέχεια και βάζεις διλήμματα; Αντε με το καλό. Όσο για το mikel που είπε ο φίλος. Είναι μόδα και θα περάσει. Άσε που το franchise είναι πολλά λεφτά. Και με το καλημέρα είσαι πολλές χιλιάδες ευρώ μέσα για αέρα. Φτάσαμε να λέμε το άνοιγμα της καφετέριας ανάπτυξη

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από chaosmaster
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ μάγκες, το ποστ αρχικά το είχα ανοίξει για να πάρω απόψεις σχετικά για το μαγαζί, χρώμα μαγαζιού, όνομα και τέτοια αλλά μόνο 2 απαντήσεις για όνομα πήρα. Επίσης ήθελα να μου πείτε τη να προσέχω περισσότερο και κάποιες γνώμες για το μαγαζί από άτομα που έχουν σχέση με αυτά. Άκουσα εντελώς αντίθετα πράγματα αλλά δεν πειράζει, για το καλό μου ήταν και εύχομαι να πάνε όλα όπως τα σκέφτομαι εγώ.

Έχω ακόμα μερικές απορίες που δεν μπόρεσα να πάρω πλήρως. Αυτό το 26% τη είναι; ο θείος τις κοπέλες μου έχει μαγαζί χρόνια πάνω σε ρούχα και δεν έχει ποτέ κάτι τέτοιο. Τη είναι αυτό που αναφέρθηκε;

Αυτό που ξέρω εγώ είναι 23% τις διαφορας από τα κέρδη που έχω (400 το παίρνω 500 το πουλάω; θα φορολογηθω στα 100 ευρώ που είναι 23 ευρώ), για 26% δεν μπόρεσα να βρω πουθενά.

Θα παρακαλούσα να μου το πείτε αυτό.

Τελικά το αποφάσισα με το μαγαζί, θα ανοίξω με υπολογιστές κινητά λαπτοπ και ταμπλετ, αν έχω 1 επίσκεψη την ημέρα με τους υπολογιστές μόνο και με τα κινητά θα έχω διπλάσια. Χώρια που τα κινητά είναι καθαρή δουλειά.

Τώρα με αυτά που υπολογίζω τα ξαναλέω και ότι άλλο υπάρχει θα παρακαλούσα να μου πείτε (ότι άλλο υπάρχει, όχι δεν ξέρεις και τι πας να κάνεις κλπ), θέλω και το παραμικρό που υπάρχει και μου έχει ξεφύγει να μου το πείτε.

Έχουμε και λέμε

250 ενοικίαση

220 Τεβε

40 τηλέφωνο

50 ρεύμα (παραπανω δεν πιστεύω να πάει) ούτε ψυγεία θα έχω ούτε θερμοσίφωνα τίποτα. Ένα κλήμα μόνο.

35 ασφάλεια

700 ας πούμε κάθε μήνα(μαζί με τα απρόοπτα) , την εφορία ο που λέτε είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, από τα κέρδη που θα έχω απλά θα βάζω στην άκρη το 23% και λίγο παραπάνω 30% θα βάζω για σίγουρα, τη άλλο μου ξεφεύγει;

Επίσης είχα ζητήσει για ονόματα για το μαγαζί, μιας και θα έχω και κινητά gadget κλπ θα ήθελα να μου πείτε ονόματα που στο μέλλον αν πάει καλά με το καλό να είναι καλό για ιστοσελίδα.

Και μια τελευταία απορία που έχω, αγορά αν κάνω από Γερμανία θέλει εκτελονισμο; αφού είναι στην ΕΕ, εφόσον δίνω το φόρο στην Γερμανία θα πρέπει να πληρώσω και στην Ελλάδα χωριά; πώς λειτουργεί;

Thanks και πάλι μάγκες, καλές γιορτές να έχετε.

Και μια απλή πληροφορία, ανοίγει και άλλο μαγαζί με υπολογιστές στη Ξάνθη :-(

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

ούτε ψυγεία θα έχω ούτε θερμοσίφωνα τίποτα. Ένα κλήμα μονο

Αφου θα κανεις τη μαγκια να βαλεις κλημα στο μαγαζι και τελικα θα εχεις tablet κλπ, πως σου φαινεται το ονομα Ταμπλετωνας?

:spam::spam::(

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρες και χρόνια πολλά

το 26% είναι ό φόρος από το 1ο ευρώ πώλησης για τους ελεύθερους επαγγελματίες (καταργείται το αφορολόγητο καθεστώς που ίσχυε ως τώρα ...ήταν στα 5.000 και πιο παλιά στα 12.000) που θέσπισε η κυβέρνηση για το νέο έτος. Και επειδή ακομα και χωρίς franchise έχεις συνεταίρο το κράτος (νταβατζής είναι η πιο σωστή λέξη) πρέπει στο τέλος τους χρόνου να δώσεις άλλα 650 ευρώ γιατί......γιατί έτσι (έχει περίοδο ο Σαμαράς) και να πληρώσεις και 1% ειδική εισφορά αλληλελεγγύης...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε [MENTION=5271]sstav[/MENTION] θα μπορούσες να το πεις πιο απλά τα είναι το 26%; χθες κάθισα μισή ώρα μίλησα με αυτόν που είπα, έχει μαγαζί 15 χρόνια. Του το τόνισα τόσες φορές αυτό το 26% και μου έλεγε δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Στην εφορία δίνουμε το 23%, το 26% σε ποιον πάει; δηλαδή 23+26+1=50% από τα κέρδη πάνε σε μαλακιες του δημόσιου;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε, παραπάνω έχω γράψει πώς είμαι εκτός Ξάνθης και θα γυρίσω μετά από 10 ημέρες. Τα φόρουμ για αυτό το πράγμα δεν είναι; αν τύχει να ξέρει κάποιος και θέλει να βοηθήσει μπορεί να μου το πει.

Οπότε αν θέλεις να πεις κάτι για να βοηθήσεις δες μια παρ; πάνω αυτά που γράφονται

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεγόμενα του 26 % αυτό που υπολογίζω εγώ για να βγάλει ένα μαγαζί καθαρό κέρδος 1000€ με 700€ έξοδα πρέπει να βγάλει το μήνα 3400€ ευρώ.

3400€-50%(για το γ.... κράτος) =1700€

1700€-700€(έξοδα) =1000€ ευρώ, κάνω κάποιο λάθος σε αυτό ή έτσι πάει το πράγμα;

Αν είναι έτσι τότε ένα μαγαζί πρέπει να βγάζει την ημέρα 130~€(καθαρά κέρδη) για να σου. Μείνουν 1000€ το μήνα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.