Jump to content


Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

ΥΠ: Ωρες ωρες σκέφτομαι να επενδύσω τα λεφτά σε γραφικών και να αρχίσω το mining και να τα παρατήσω όλα, αν είναι το ένα ρίσκο είναι και το άλλο.

Να μια εναλλακτική...

ΝΕΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ -

Αν λες για bitcoin ναι έχουν ξεπεράσει, τα opensource όμως ακόμα δουλεύουν με τις γραφικών. Ας μην συζητάμε για αυτό όμως τώρα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Τι είναι τα opensource ρε παιδιά; Για δώστε γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού το θες τόσο πολύ κάν'το!

Όλα όσα σου λένε τα υπόλοιπα παιδιά είναι σωστά αλλά ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί με ένα νέο ξεκίνημα που θέλει να κάνει ένα νέο παιδί.

Μικρές επισημάνσεις γιατί τα περισσότερα στα είπανε.

Να υπολογίζεις για σοβαρό έξοδο κάθε μήνα και την βενζίνη. Θα έχεις αρκετές εξωτερικές δουλειές (σε ποσοστό του συνόλου των επισκευών που έχεις) και πρέπει να προσπαθείς να τα φτιάχνεις στον χώρο του πελάτη για αμεσότητα και για να γλυτώνεις τα διπλά δρομολόγια.Επίσης πρέπει να πιάσεις και τα χωριά γύρω από την Ξάνθη αν και δεν ξέρω καθόλου από εκείνα τα μέρη (αποστάσεις κτλ).

Υπολόγιζε κάποια έξοδα και για μια μικρή διαφήμιση, τουλάχιστον στην αρχή, όπως φυλλάδια σε σπίτια κτλ

Στόκαρε όσο το δυνατόν λιγότερο. Το ΣΤΟΚ είναι λεφτά που κάθονται και στην πληροφορική η αξία των προϊόντων πέφτει πολύ γρήγορα.

Να έχεις πάντα κάποια λεφτά στην άκρη για κεφάλαιο κίνησης. Όταν αγοράζεις κάτι να φροντίζεις να αναπληρώνεις το κεφάλαιο κίνησης γρήγορα.

Τα πιο σοβαρά έξοδα είναι το ΤΕΒΕ και το ΦΠΑ.Αυτά πρέπει να τα πληρώνεις πάντα στην ώρα τους. Πιο

σοβαρά και από το νοίκι.

Μην πάρεις δάνειο από τράπεζα ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!

Τέλος για όνομα εγώ θα σου πρότεινα αντί για κάτι τετριμμένο του στυλ "Computer Service Center" ή κάτι παρόμοιο, να βάλεις κάτι πιο τρολιάρικο του στυλ "Better than eshop, classier than Public!" :victory:

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι μάγκες μετά απο τόσες ημέρες.

Έμεινα μερικές ημέρες εκτός του υπολογιστή για να μπορέσω να σκεφτώ καλύτερα για αυτό που πάω να κάνω (είχα και ένα πρόβλημα με μια γραφικών που αγόρασα αλλα τέσπα..)

Μετά απο επικοινωνία με γνωστό κατάστημα σκέφτομαι να ανοίξω Franchise, τα παραπάνω λεφτά (που θα χρειαστούν) θα τα έχω χωρίς κανένα δάνειο απο τράπεζα (που αναφέρθηκε παραπάνω) ή πρόγραμμα ΟΑΕΔ (εύχομαι να τα πάρω απο πρόγραμμα τουλάχιστον). Αυτά τα λεφτά είναι για τα πάντα, Entry Fee. κατάστημα, χαρτούρα, προϊόντα, γενικά όλα.....

Αυτό που πιστεύω πώς αξίζει είναι αρχικά το όνομα και μετά τα προϊόντα, θα τα έχω όλα έτοιμα. και σε τιμές που δεν υπάρχουν στην Ξάνθη. Οπως είπατε και εσείς, δεν θα μπορέσω με τίποτα να χτυπήσω τα e-shop ή τα Public γιατι απλά τα παίρνουν σε πολύ μεγάλη γκάμα και έχουν καλύτερες τιμές, αν ανοίξω franchise όμως θα έχω αυτόματα τις χαμηλές τιμές γιατί η εταιρία θα τα παίρνει ήδη με μεγάλη γκάμα.

Επίσης το άλλο καλό είναι ότι στην Ξάνθη δεν υπάρχει κανένα εκτός τον Γερμανό κλπ για να δίνει φθηνά τα κινητά, θα είμαι ο μοναδικός που θα έχει τα πιο φθηνά κινητά, κάρτες γραφικών, μνήμες, γενικά τα πάντα. θα έχω τεράστια γκάμα και στις καλύτερες τιμές. Ποιά είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό, καλύτερη :D;

Link to comment
Share on other sites

...θα είμαι ο μοναδικός που θα έχει τα πιο φθηνά κινητά, κάρτες γραφικών, μνήμες, γενικά τα πάντα. θα έχω τεράστια γκάμα και στις καλύτερες τιμές. Ποιά είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό, καλύτερη

Αρχίζεις να το χάνεις μάλλον.

Ποιος σου δίνει την εγγύηση ότι θα είσαι ο πιο φτηνός;

Σε τι πελατολόγιο απευθύνεσαι; Σε γνώστες; Σε άσχετους; Σε εταιρίες/επιχειρήσεις τόσο σαν λιανική όσο και σας υποστήριξη; Σε λίγο από όλα;

Πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση σκέψου ότι αυτό που σκέφτεσαι εσύ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος που έχει περισσότερο ανεπτυγμένο το "εμπορικό" μυαλό από σένα.

Διαβάζοντας επίσης το αρχικό σου post, διακρίνω μια τάση...το χόμπυ μου να το κάνω επάγγελμα.

Θεμιτό και ζητούμενο για όλους μας. Μακάρι να μπορούμε όλοι να κάνουμε επάγγελμα και με επιτυχία μάλιστα, αυτό που μας αρέσει.

Κρύβει όμως και 2 παγίδες.

Α. Άλλο το μάτι του χομπίστα και άλλο του επαγγελματία.

Β. Κατά την μετάβαση αυτή, πολλές φορές χάνεται το ενδιαφέρον και πέφτεις στην ρουτίνα. Και εκεί αρχίσουν να διάφορα όπως, "εγώ γούσταρα τριπλά ψυγεία και gaming και τώρα εξυπηρετώ την γιαγιά που ήρθε να πάρει μελανάκι για τον εκτυπωτή της;;"

Να μην τα ξαναλέμε όμως.

Το σχόλιο του @butragenio νομίζω καλύπτει ένα 95% της πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

στ) Φίλος και πετυχημένος επαγγελματίας κομπιουτεράς (μιλάμε για άτομο που σου πουλάει μτχ σουβλάκι και του λες ευχαριστώ)

off-topic αλλά είμαι περίεργος να μάθω πως το κάνει αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

off-topic αλλά είμαι περίεργος να μάθω πως το κάνει αυτό. :)

είναι περιπτωσάρα, πρέπει να τον γνωρίσεις για να καταλάβεις τι μεγέθους γατόνι είναι :worship:

Έγινε επεξεργασία από budragenio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι μάγκες μετά απο τόσες ημέρες.

Έμεινα μερικές ημέρες εκτός του υπολογιστή για να μπορέσω να σκεφτώ καλύτερα για αυτό που πάω να κάνω (είχα και ένα πρόβλημα με μια γραφικών που αγόρασα αλλα τέσπα..)

Μετά απο επικοινωνία με γνωστό κατάστημα σκέφτομαι να ανοίξω Franchise, τα παραπάνω λεφτά (που θα χρειαστούν) θα τα έχω χωρίς κανένα δάνειο απο τράπεζα (που αναφέρθηκε παραπάνω) ή πρόγραμμα ΟΑΕΔ (εύχομαι να τα πάρω απο πρόγραμμα τουλάχιστον). Αυτά τα λεφτά είναι για τα πάντα, Entry Fee. κατάστημα, χαρτούρα, προϊόντα, γενικά όλα.....

Αυτό που πιστεύω πώς αξίζει είναι αρχικά το όνομα και μετά τα προϊόντα, θα τα έχω όλα έτοιμα. και σε τιμές που δεν υπάρχουν στην Ξάνθη. Οπως είπατε και εσείς, δεν θα μπορέσω με τίποτα να χτυπήσω τα e-shop ή τα Public γιατι απλά τα παίρνουν σε πολύ μεγάλη γκάμα και έχουν καλύτερες τιμές, αν ανοίξω franchise όμως θα έχω αυτόματα τις χαμηλές τιμές γιατί η εταιρία θα τα παίρνει ήδη με μεγάλη γκάμα.

Επίσης το άλλο καλό είναι ότι στην Ξάνθη δεν υπάρχει κανένα εκτός τον Γερμανό κλπ για να δίνει φθηνά τα κινητά, θα είμαι ο μοναδικός που θα έχει τα πιο φθηνά κινητά, κάρτες γραφικών, μνήμες, γενικά τα πάντα. θα έχω τεράστια γκάμα και στις καλύτερες τιμές. Ποιά είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό, καλύτερη :D;

Δεν έχω την καλύτερη άποψη για τα franchise. Σίγουρα έχουν χαμηλές τιμές αλλά ρώτησες τι ποσοστό κέρδους έχουν? Συνάδελφος με franchise έχει (πλέον) τραγικά χαμηλό κέρδος. Έδωσε πχ φέτος ssd γύρω στα 100€ με κέρδος 0,08 euro.Μου έδειξε τα τιμολόγια γιατί δεν τον πίστευα.Το κακό είναι ότι αυτοί σου λένε πόσο θα πουλάς και συνήθως σου απαγορεύουν να έχεις και άλλους προμηθευτές ή ακόμα και άλλα αντικείμενα.Με λίγα λόγια είσαι αιχμάλωτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την καλύτερη άποψη για τα franchise. Σίγουρα έχουν χαμηλές τιμές αλλά ρώτησες τι ποσοστό κέρδους έχουν? Συνάδελφος με franchise έχει (πλέον) τραγικά χαμηλό κέρδος. Έδωσε πχ φέτος ssd γύρω στα 100€ με κέρδος 0,08 euro.Μου έδειξε τα τιμολόγια γιατί δεν τον πίστευα.Το κακό είναι ότι αυτοί σου λένε πόσο θα πουλάς και συνήθως σου απαγορεύουν να έχεις και άλλους προμηθευτές ή ακόμα και άλλα αντικείμενα.Με λίγα λόγια είσαι αιχμάλωτος.

Μεγάλε σε αυτό το θέμα έχεις δίκιο. Αν έχω κέρδη κάτω από 5% θα το σκεφτώ πάρα πολύ. Και αυτό σχετικά με το να έχω προϊόντα εκτός του καταστήματος έχω δικαίωμα για να έχω ότι θέλω. Για περισσότερες πληροφορίες θα ξέρω σήμερα το βράδυ.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο τόπικ. Να προσθέσω και γω την άποψη μου επί του θέματος:

-Όταν ξεκινάς κάτι τέτοιο βάζεις όλους τους παράγοντες εναντίον σου. Να υπολογίσεις οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά γιατί.... ΘΑ ΠΑΕΙ.

-Όσο ευκολόπιστο, βλαξ και ιθαγενή να θεωρήσεις τον κόσμο, όταν καταλάβει ότι πας για αρπαχτή ρίχνει πανηγυρικό μαύρο και πας άκλαυτος. Και μπορεί κάποτε να υπήρχε μια ανοχή/περιέργεια του τύπου "ας δοκιμάσω και αυτό το ξεχασμένο, σκονισμένο και σκοτεινό μαγαζί της γειτονιάς μου να δω τι παροχές/προϊόντα/τιμές προσφέρει". Στη σημερινή εποχή ακόμα και αυτό έχει εκλείψει γιατί ο άλλος λογαριάζει και το τελευταίο cent. Πράγμα που με πάει στο επόμενο μου point...

-Ο κόσμος σήμερα δεν θέλει φθηνά προϊόντα και ας είναι αμφιβόλου ποιότητας. Θέλει τα καλύτερα προϊόντα/υπηρεσίες στην χαμηλότερη τιμή. Και εδώ δίνεται η ευκαιρία να εξηγήσω τι θεωρώ αρπαχτή: ένα μαγαζί πρόχειρα στημένο με κακά προϊόντα (5 πληκτρολόγια με 35 ευρώ). Τον μέσο καταναλωτή τον ξενίζουν τα κακά προϊόντα. Φαντάσου τώρα τι γίνεται με το εξειδικευμένο κοινό στο οποίο απευθύνεσαι.

-Χωρίς καμία διάθεση να φανώ επιθετικός αλλά πρότερη εργασιακή εμπειρία δεν λογίζεται το "έκανα παρέα σε μαγαζί που πουλάει cd". Το κάνω παρέα και χαβαλεδιάζω με τον κολλητό μου που τυγχάνει να είναι υπάλληλος σε ένα κατάστημα, είναι τελείως διαφορετικό από το ΤΡΕΧΩ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.

Βέβαια δεν είναι όλα μαύρα και δεν πρέπει να απογοητεύσαι γιατί:

-είσαι ακόμα αρκετά νέος

-έχεις από πίσω τους γονείς σου που προφανώς παρέχουν αφειδώς για να μιλάς με τόση άνεση για 6Κ.

Για μένα επένδυσε τα λεφτά αυτά σε μια καλή πιστοποίηση/σπουδές όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. (post #49 :worship: )

Ακόμα και να τα φας σε γκόμενες/μπουζούκια/κραιπάλες είναι προτιμότερο από αυτό που πας να κάνεις.

ΥΓ.

Γιατι όταν τα υπολογίζω εγώ μου βγαίνουν αλλιώς τότε, τη μου λείπει. βάζω τους υπολογισμούς μου κάτω και πείτε μου τη λείπει να δώ πόσο ξεφεύγω. έχω τελειώσει παιδαγωγικό χωρίς να χάσω έτω και έπειτα απο κέφια πήγα ΙΕΚ νοσηλευτικής, ταυτόχρονα δούλευα και σε δουλειές παραέξω.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ειλικρινά θα ήθελα να μάθω ποιό παιδαγωγικό τμήμα σου έδωσε πτυχίο όταν από μόνα τους η ορθογραφία και το συντακτικό σου είναι ικανά να καταρρακώσουν βαθμολογικά (αλλά και ουσιαστικά) οποιαδήποτε γραπτή εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας πω τα τελευταία μου από τις πληροφορίες που έχω και γενικά από τις εντυπώσεις που έβγαλα γενικά από μαγαζιά.

Αρχικά να αναφέρω σχετικά με το franchise, μίλησα με τον υπεύθυνο και πήρα πληροφορίες με το πως λειτουργούν.

1) Ως υποκατάστημα έχω το δικαίωμα να μπορώ να έχω ότι άλλα προϊόντα θέλω στο μαγαζί και να έχω τιμές που θέλω εγώ (προϊόντα που δεν υπάρχουν στον ιστοσελίδα του καταστήματος).

2) προϊόντα που υπάρχουν στην ιστοσελίδα μπορώ να τα παίρνω και από άλλους προμηθευτές (αν τυχόν δεν υπάρχει διαθέσιμο στην αποθήκη ή το βρω από άλλο προμηθευτή πιο φθηνά από ότι μου το δίνει το κατάστημα) απλά με προϋπόθεση να το δώσω στην τιμή που αναγράφεται στην ιστοσελίδα.

3) επιτρέπεται μόνο ένα υποκατάστημα σε κάθε πόλη (εκτός και αν είναι πολύ μεγάλη)

4) για το υποκατάστημα απαιτείται μόνο ένα αρχικό ποσο, τίποτα άλλο όπως κάθε μήνα η χρόνο.

5) ποσοστά κέρδους για κάθε προϊόν δεν είναι στάνταρ, πάει ανάλογος το προϊόν.

Γενικά πάνω σε αυτό σκέφτομαι θα είναι καλύτερα να μην πάρω όνομα αλλά να έχω αλλά προμήθειες ως χονδρική, από την άλλη όμως μου κολλάει η ιδέα της επωνυμίας που θα προτιμάνε περισσότεροι για να κάνουν αγορές (συν που θα έχω και την υποστήριξη).

Τώρα σχετικά για κατάστημα που με κάνουν να πιστεύω ότι θα πάω καλά.

Την προηγούμενη εβδομάδα ο φίλος μου μου ζήτησε για τον υπολογιστή του ένα τροφοδοτικό 1000αρι και 2 γραφικών R9 280X.

Ήμουν στην Ξάνθη έξω και είπα ας περάσω να ρωτήσω τιμές σε μαγαζιά.

1ο μαγαζί, έχει ανοίξει σχεδόν ένα χρόνο πριν. Λέω θέλω μια γραφικών r9 280x, μου απαντάει Asus κάνει; και λέω γιατί όχι. Μου λέει δεν έχω αυτό που θέλετε αλλά έχω αυτό για τώρα, και μου δείχνει μια Asus gtx 460. Δεν είπα τίποτα εκεί και λέω όχι θέλω αυτό το συγκεκριμένο, μου λέει δεν το έχουμε τώρα αλλά αφήστε ένα κινητό και θα ενημερώσουμε για την τιμή. Λέω κομπλέ δες και ένα 1000αρι τροφοδοτικό αν γίνεται και άρχισε να με κοιτάει. Ήταν σαν να μην ήξερε ότι υπάρχει τέτοιο τροφοδοτικό. (δεν με πήρε ποτέ τηλέφωνο)

2ο κατάστημα μπαίνω και ρωτάω για την γραφικών, δεν την ήξερε και μπήκε να την δει. Μου λέει Asus και λέω ωραία με ποιο pcb είναι; (σκεφτόμουν εκείνη την ώρα για gigabyte εγώ και νόμιζα αυτήν μου είπε). Έψαξα έψαξε και μου λέει αν την δείτε θα καταλάβετε ποιο είναι; λέω ναι και βλέπω cuii, καλά λέω δεν μου κάνει αυτή (3πλο slot) και φεύγω δεν ρώτησα για τροφοδοτικό, δεν ήξερε τι είναι το pcb

3ο κατάστημα, ρωτάω για τροφοδοτικό αλλά λέω να είναι silver ή bronze στην χειρότερη και τη μου λέει.... Η μάρκα του είναι αυτό; δεν έκανα τίποτα απλά είπα ότι αυτά έχουν καλή απόδοση, δεν είχε.

Μιλάμε για καταστήματα που έχουν πολύ πελατεία, έχουν πάντα δουλειά.

Δεν λέω έχετε δίκιο για την εμπειρία απλά δεν μπορώ να καταλάβω οι 2 που έχουν τόσα χρόνια τα καταστήματα να μην ξέρουν από τα βασικά που θα πρέπει να ξέρουν πως γίνεται να τα πάνε τόσο καλά; αυτό είναι που με κάνει να νιώθω ότι μπορώ να τα καταφέρω, δεν έχω δει στην Ξάνθη κανένα κατάστημα να έχει έστω ένα corsair τροφοδοτικό, όλοι δουλεύουν με τα noname και με τρελές τιμές, 50 ευρώ ο 500αρις. Και όλοι δουλεύουν με oktabit, μόνο ο ένας είχε και infoquest. Ξέρω και άλλα μαγαζιά που δουλεύουν μόνο με oktabit.

Εγώ αν μπορώ να παίρνω και χονδρική από αλλού που έχουν περισσότερα προϊόντα ή ακόμα από εξωτερικό γιατί να μην τα πάω καλύτερα; αυτά είναι που με προβληματιζουν τόσο πολύ.

Και το άλλο σχετικά με τα λάθη που λες φίλε [MENTION=22691]Tsoureki[/MENTION] τυχαίνει να κάνω όταν δεν προσέχω τη γράφω, δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Είχα μόλις ξυπνήσει και το μόνο που είχα στο μυαλό μου ήταν οι τιμές για το κατάστημα που σκεφτόμουν. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας πιστεύω, άνοιξε ένα τοπικ και ευχάριστος το συζητάμε εκεί.

Ευχαριστώ και πάλι μάγκες που δίνεται το χρόνο σας για να με καθοδηγήσετε, έχετε δίκιο απλά αυτά είναι που με προβληματιζουν.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια απλη ασκηση. Υπολογισε ποσο αγοραζεις χονδρικη τα κομματια για το pc του φιλου σου και με βαση το συνολο βγαλε μια τιμη που θα το πουλουσες. Επειτα υπολογισε ποσα τετοια pc ή εστω παρομοια pc πρεπει να πουλας το μηνα για να μην σε κυνηγαει το τεβε. Αν μπορεις κανε το και πες μας. Αρκετοι εδω μεσα εχουμε προσβαση σε τιμες χονδρικης οποτε δεν ειναι μυστικο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν Χρονιά πολλά και καλά σε όλους!

Διαβάζοντας το thread χάρηκα πολύ που μέσα σε ένα χρόνο τόσα πολλά μέλη απέκτησαν γνώση και αποψη για το θέμα.. Μιας και πέρυσι τέτοια εποχή είχα κάνει το ίδιο ερώτημα χωρίς ούτε μια απάντηση.. Έστω ένα ξερό "οχι".

Σποντιτσα αυτό μιας και το είχα παράπονο..

Στο θέμα τώρα.. Ήμουν και είμαι ακόμη στην φάση του ψαξίματος όμως [MENTION=16567]LeoNaXe[/MENTION] το επαγγελματικο πλάνο δεν χωράει συναισθηματισμους και παιχνίδια πιθανοτήτων..

Πώς γίνεται λοιπόν να σου απάντησει κάποιος για την επωνυμία του καταστήματος όταν

Δεν ξέρεις και δεν μπορείς να τον πείσεις ότι όντως μπορείς να φτάσεις σε αυτό το σημείο?

Ερωτήματα που μου έχουν τεθεί από αυτά που διάβασα:

1) Που ζεις και πιστεύεις ότι τίποτα δεν θα πάει στραβά? Δηλαδή όλα πηγαίνουν καλά και στηρίζεσαι κάπου?

2) Θα ανοίξεις ένα κατάστημα λοιπόν και θα κάνεις service - πωλήσεις - merchandising - management χωρίς να έχεις ούτε 1ωρα εμπειρίας για οποιονδήποτε από αυτούς τους τομείς? Συν ότι θα τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου?

Εδώ πραγματικά γελάω! Εξήγησε μου πως θα το κάνεις με ανάλυση σε παρακαλώ!

3) Ας πούμε ότι τα καταφέρνεις όλα αυτά λοιπόν... Πώς θα μου εξηγήσεις το παρακάτω: Δευτέρα στις 11 το πρωί πρέπει να πας κάπου να πάρεις πράγματα που έχεις παραγγείλει η χρειάζεσαι κάτι επειγόντως. Τι θα κάνεις? Θα αφήσεις τους γονείς σου στο μαγαζί όσο θα λείπεις?

Επίσης οι εξωτερικες δουλειές τρώνε πολύ χρόνο.. Δημόσιες υπηρεσίες πληρωμές κλπ κλπ..

Πότε θα προλαβαίνεις να κάνεις όλα τα πράγματα του δεύτερου ερωτήματος?

4) Όταν δεν μπορείς να πείσεις ούτε ένα άτομο εδώ μέσα και δεν έχεις επιχειρήματα και λύσεις για πρωτεύον ζητήματα γιατί πιστεύεις ότι μπορείς να το κάνεις σε πραγματικες συνθήκες εργασίας όπου η πίεση θολώνει το μυαλό και οδηγεί σε λάθη?

5) Σκέφτεσαι franchize λες..

Κατέχεις την εμπειρία για τέτοιο όγκο δουλειάς και την απαιτούμενη εξειδίκευση?

Η πιστεύεις ότι οι πελάτες είναι σαν τους συγγενείς και αν τους πεις δεν πρόλαβα να το κάνω σήμερα έλα αύριο θα σου πουν ευχαριστώ? Θα ακούσεις καντήλι και επιτόπου αναφορά στα αφεντικά σου.. Πόσες αναφορές θα ακούσεις πριν σε ξηλωσουν νομίζεις? Η θα κάτσουν να δησφημιζονται απ τις κακές υπηρεσίες? (αν και θα περάσεις από κάποια τεστ αφού εσύ θα είσαι ο τεχνικός μέσα στο μαγαζί. χώρια όλα τα υπόλοιπα που θα πρέπει να ασχοληθείς φυσικά).

Μεγα λάθος να μπλέξεις με κάτι που ούτε επιφανειακά έχεις δει..και σίγουρα δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις.. Αλλο τα μαγαζάκια και άλλο το franchise.. Να κάτι που θα ήξερες αν είχες έστω και λίγη εμπειρία σε δουλειά.

Με το καλημέρα αφεντικό... Δεν γίνεται κανείς... Λυπάμαι που το λέω αλλά είναι βασικός νόμος..

Όπως βλέπεις δεν είναι μόνο τα λεφτά το ζητούμενο.. Είναι και τόσα άλλα...

Βέβαια διακρίνω ότι δεν ξέρεις καν προς ποια κατεύθυνση να πας.. Λογικό αφού δεν έχεις καμία βάση.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα ο φίλος μου μου ζήτησε για τον υπολογιστή του ένα τροφοδοτικό 1000αρι και 2 γραφικών R9 280X.

Ήμουν στην Ξάνθη έξω και είπα ας περάσω να ρωτήσω τιμές σε μαγαζιά.

1ο μαγαζί, έχει ανοίξει σχεδόν ένα χρόνο πριν. Λέω θέλω μια γραφικών r9 280x, μου απαντάει Asus κάνει; και λέω γιατί όχι. Μου λέει δεν έχω αυτό που θέλετε αλλά έχω αυτό για τώρα, και μου δείχνει μια Asus gtx 460. Δεν είπα τίποτα εκεί και λέω όχι θέλω αυτό το συγκεκριμένο, μου λέει δεν το έχουμε τώρα αλλά αφήστε ένα κινητό και θα ενημερώσουμε για την τιμή. Λέω κομπλέ δες και ένα 1000αρι τροφοδοτικό αν γίνεται και άρχισε να με κοιτάει. Ήταν σαν να μην ήξερε ότι υπάρχει τέτοιο τροφοδοτικό. (δεν με πήρε ποτέ τηλέφωνο)

2ο κατάστημα μπαίνω και ρωτάω για την γραφικών, δεν την ήξερε και μπήκε να την δει. Μου λέει Asus και λέω ωραία με ποιο pcb είναι; (σκεφτόμουν εκείνη την ώρα για gigabyte εγώ και νόμιζα αυτήν μου είπε). Έψαξα έψαξε και μου λέει αν την δείτε θα καταλάβετε ποιο είναι; λέω ναι και βλέπω cuii, καλά λέω δεν μου κάνει αυτή (3πλο slot) και φεύγω δεν ρώτησα για τροφοδοτικό, δεν ήξερε τι είναι το pcb

3ο κατάστημα, ρωτάω για τροφοδοτικό αλλά λέω να είναι silver ή bronze στην χειρότερη και τη μου λέει.... Η μάρκα του είναι αυτό; δεν έκανα τίποτα απλά είπα ότι αυτά έχουν καλή απόδοση, δεν είχε.

Μιλάμε για καταστήματα που έχουν πολύ πελατεία, έχουν πάντα δουλειά.

Δεν λέω έχετε δίκιο για την εμπειρία απλά δεν μπορώ να καταλάβω οι 2 που έχουν τόσα χρόνια τα καταστήματα να μην ξέρουν από τα βασικά που θα πρέπει να ξέρουν πως γίνεται να τα πάνε τόσο καλά; αυτό είναι που με κάνει να νιώθω ότι μπορώ να τα καταφέρω, δεν έχω δει στην Ξάνθη κανένα κατάστημα να έχει έστω ένα corsair τροφοδοτικό, όλοι δουλεύουν με τα noname και με τρελές τιμές, 50 ευρώ ο 500αρις. Και όλοι δουλεύουν με oktabit, μόνο ο ένας είχε και infoquest. Ξέρω και άλλα μαγαζιά που δουλεύουν μόνο με oktabit.

Μην το σκέφτεσαι καν και ξέχασε το. Sorry που είμαι τόσο απότομος, αλλά δείνεις την αίσθηση ότι έχεις δέσει πια πέτρα στο λαιμό σου, έχεις σκύψει και απλά περιμένεις.

Το κλασσικό παράδειγμα του hobbista.

Πριν κάποια χρόνια έκανα τις ίδιες ακριβώς σκέψεις με σένα (όχι βέβαια να ανοίξω μαγαζί).

Μπαίνω σε μαγαζακι της γειτονιάς: 30 μελάνια στην βιτρίνα, χαρτιά, φίλτρα οθόνης!!! ενώ οι crt είχαν εξαφανιστεί, πληκτρολόγια και ποντίκα "κάψε με" για τα δικά μου "κυβικά", γενικά μαγαζί λες και είχε βγει από το PIXEL της δεκαετίας του 80'.

-Εχετε BARTON?

- .................

-BARTON έχετε;

-ΤΙ είναι αυτό?

-Ονομασία των νέων AMD,

-Δεν τους ξέρω φίλε, μόνο Αthlon μπορώ να φέρω.

-Πάμε Γιάννη (ο φίλος μου), δεν έχει ιδέα.

-ΤΙ εννοείς ρε φιλαράκι;;;

...

...

Λοιπόν, μετά από τόσα χρόνια αυτό το μαγαζάκι συνεχίζει να υπάρχει. Και ουδέποτε φυσικά ίδρωσε το αυτί του έμπορα να μαθει τις ονομασίες των πυρήνων κτλ κτλ κτλ. ΓΙατί να το κάνει αν δεν το ζητάνε οι 99 πελάτες και μόνο ένας εριστικός ξερόλας μπήκε κάποτε στο μαγαζί του και του έλεγε για dolly BARTON και πράσινα άλογα;

_______________

Εσύ θες 1000αρι corsair. 100 πελάτες θέλουν noname 500 για να κάνουν την δουλειά τους.

Εσύ ξέρεις τι θα πει PCB και νομίζεις είσαι πιο διαβασμένος από τον "ανενημέρωτο" που κρατάει μαγαζί τόσα χρόνια ακριβώς επειδή δεν ξέρει τι θα πει pcb και επειδή το πελατολόγιο του δεν ενδιαφέρεται για pcbs και super κάρτες γραφικών.

Το κέρδος αυτά τα καταστήματα το βγάζουν από το εμπόρευμα που στα μάτια σου αποτελεί "σαβούρα", επειδή εσύ λόγω του hobby που λέγαμε, έχεις ξεφύγει σε ποιότητα και γνώσεις. Αλλά όταν το μεγαλύτερο μέρος των πελατών αποτελούν καθημερινούς-μέσους (μέσα βάζω και ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ) και πιο κάτω χρήστες , αυτό που θέλουν είναι απλά να κάνουν την δουλεία τους και όχι το hobby τους όπως εσύ. Επίσης δεν διαβάζουν όλοι lab, tomshardware, xtremesystems και anadtech.

Παρ'ολα αυτά μπορεί δικαιολογημένα βέβαια να πεις: "οκ, θα πουλάω και γω τα ίδια εμπορεύματα, στην ίδια πελατία, και σαν επιχειρηματίας θα έχω και κάποιες γνώσεις παραπάνω από τους άλλους". Οι άλλοι όπως έχουν ΗΔΗ πολύ μεγαλύτερη εμπειρία απο σένα σε άλλα θέματα της επιχειρηματικότητας, είτε αυτά σχετίζονται με την τοπκιή αγορά, είτε όχι, που εσύ δεν έχεις.

Το handicap τους δηλαδή είναι αρκετό. Έχεις να προσφέρεις στο πελατολόγιο τους εκτός από ένα τροφοδοτικό corsair πχ (που θα στο ζητήσει 1-2 το εξάμηνο αν δεν το πάρει από κάποιο eshop, διότι για να θέλει corsair 1000αρι πάει να πει ότι είναι ψαγμένος χομπίστας σαν εσένα ΚΑΙ ΑΡΑ ξέρει ότι το x,y,z eshop θα το έχει πιο φτηνα από σένα και προφανώς πιο γρήγορα), ώστε να εξαφανίσεις το πλεονέκτημα τους αυτό;

Θα μου πεις πάλι: Και τι δηλαδή; Όταν ανοίγει ένας μαγαζί ταδε είδους, δεν ανοίγει άλλο μετά; "Κλείνει" το επάγγελμα;

Σαφώς και όχι, αλλά ανοίγει με πολύ διαφορετικότερο σχεδιασμό από τον δικό σου.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την ωραία σου απάντηση, έχεις παρά πολύ δίκιο όπως και οι περισσότεροι. Άρχισα να καταλαβαίνω πολλά πράγματα πλέον. Απλά είχα την ιδέα (που δεν ξεκολλουσε) ότι αν δουν μια extreme βιτρίνα με πράγματα που δεν έχουν δει θα αποκτούσε ενδιαφέρον το μαγαζί, θα έχει και πάλι το ενδιαφέρον αλλά δεν θα υπάρχει κόσμος να αγοράζει. Το απωθημένο μου είναι πιο πολύ η απατεωνια που έχουν μερικά μαγαζιά λογο ότι δεν έχουν γνώσεις οι πελάτες και βγάζουν χρήματα από το πουθενά. Παράδειγμα, ένας φίλος μου ρίχνει καφέ στο λαπτοπ και το κλείνει απότομα να μην πάθει τυχόν βραχυκύκλωση (εγώ ήμουν Θεσσαλονίκη για σπουδές τότε) και το πάει σε μαγαζί, ο μαγαζάτορας του λέει ότι έχει και η μνήμη. Το αφήνει και για αλλαγή μνήμης και καθαρισμό έδωσε 100 ευρώ (οι μνήμες τότε ήταν ακόμα φθηνές), γυρνάω για σκ και μου εξηγεί την κατάσταση. Του λέω πάνε ζητά του την παλιά μνήμη που δήθεν σου έχει αλλάξει. Του δίνει μια άλλη μνήμη που έχει βγάλει την ετικέτα (για να μην φτάνει απλά πόσα gb είναι), σκέτη απατεωνια. Ο φραπές χυθηκε πάνω στο πληκτρολόγιο (όχι τόσο πολύ) όπου δεν πρόλαβε να πάει και μέχρι την μητρική, η μνήμη είναι άσχετος από την άλλη πλευρά από κάτω. Την μνήμη την έχω ακόμα αλλά δεν έχω βρει λαπτοπ να δω πόσα gb είναι (αν δουλεύει).

Αυτά είναι που δε νου άρεσαν πότε, βλέπουν ότι ο κόσμος δεν ξέρει και τους τραβάνε χρήμα. Μιλάμε για πελάτες που πάνε πάντα εκεί και είναι happy.

Νταξ πλέον καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλά έξοδα με λίγα έσοδα όπου είναι λίγο η πιθανότητα για να πετύχει το μαγαζί μόνο με τους υπολογιστές.

Αυτό που θέλω να ξέρει κάποιος είναι να μου εξηγήσει μερικές από τις απορίες που έχω γιατί σκέφτομαι εναλλακτική λύση που υποθέτω έχει περισσότερες ελπίδες. Σαν μαγαζί μπορώ να ανοίξω υπολογιστές / κινητά / ταμπλετ, τα κινητά θα δουλεύουν πολύ παραπάνω από τους υπολογιστές αλλά θα τα έχω κι αυτά, πάνω σε αυτό μπορώ να χτυπήσω άνετα τον Γερμανό public, ακόμα και από ebw η από κανένα αντίστοιχο κατάστημα να τα πάρω τα κινητά σαν χονδρική μπορώ άνετα να τα δώσω κανένα 500αρικο παρακάτω από Γερμανό και να έχω κέρδος 100αρικο (παράδειγμα για galaxy s4) για αυτό έχω απορία σχετικά με εισαγωγές, έκτακτα, εφορίες για να έχω μια εικόνα.

1) για να γίνει εισαγωγή από Ευρώπη (πχ Γερμανία) ποια είναι η διαδικασία και τη φορολόγηση υπάρχει.

2) το Τεβε αρχικά είναι 430~, κάθε πόσα χρόνια ανεβαίνει

3) η φορολογία 26% και 23% πώς υπολογίζεται, παράδειγμα ένα s4 το παίρνω με τιμολόγιο 400 και το δίνω 500 ποιο είναι το καθαρό κέρδος;

Αυτές είναι οι απορίες που μου έχουν μείνει και αν κάποιος γνωρίζει (που σίγουρα ξέρετε) να μου τα πεις αναλυτικά.

Θα παρακαλούσα επίσης τα σχόλια όπως είσαι άσχετος, είσαι άπειρος, δεν έχεις γνώσεις και τέτοια να μην αναφέρονται. Εγώ νιώθω ότι μπορώ και θα τα καταφέρω, αν κάνω λάθος θα το κάνω και θα την πάθω. Και δεν έχω καμία επιθετικοτητα, προσπαθώ να κρατήσω το τοπικ όσο πιο γίνεται στο θέμα άσχετος αν γράφουν μερικοί κουλά πράγματα όπως είναι άσχετος και να το ανοίξεις δεν θα ξέρεις τη να κάνεις (thanks φίλε που το λες, το 99.9% λέει να μην το ανοίξω αλλά δίνουν και παραδείγματα)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την ωραία σου απάντηση, έχεις παρά πολύ δίκιο όπως και οι περισσότεροι. Άρχισα να καταλαβαίνω πολλά πράγματα πλέον. Απλά είχα την ιδέα (που δεν ξεκολλουσε) ότι αν δουν μια extreme βιτρίνα με πράγματα που δεν έχουν δει θα αποκτούσε ενδιαφέρον το μαγαζί, θα έχει και πάλι το ενδιαφέρον αλλά δεν θα υπάρχει κόσμος να αγοράζει. Το απωθημένο μου είναι πιο πολύ η απατεωνια που έχουν μερικά μαγαζιά λογο ότι δεν έχουν γνώσεις οι πελάτες και βγάζουν χρήματα από το πουθενά. Παράδειγμα, ένας φίλος μου ρίχνει καφέ στο λαπτοπ και το κλείνει απότομα να μην πάθει τυχόν βραχυκύκλωση (εγώ ήμουν Θεσσαλονίκη για σπουδές τότε) και το πάει σε μαγαζί, ο μαγαζάτορας του λέει ότι έχει και η μνήμη. Το αφήνει και για αλλαγή μνήμης και καθαρισμό έδωσε 100 ευρώ (οι μνήμες τότε ήταν ακόμα φθηνές), γυρνάω για σκ και μου εξηγεί την κατάσταση. Του λέω πάνε ζητά του την παλιά μνήμη που δήθεν σου έχει αλλάξει. Του δίνει μια άλλη μνήμη που έχει βγάλει την ετικέτα (για να μην φτάνει απλά πόσα gb είναι), σκέτη απατεωνια. Ο φραπές χυθηκε πάνω στο πληκτρολόγιο (όχι τόσο πολύ) όπου δεν πρόλαβε να πάει και μέχρι την μητρική, η μνήμη είναι άσχετος από την άλλη πλευρά από κάτω. Την μνήμη την έχω ακόμα αλλά δεν έχω βρει λαπτοπ να δω πόσα gb είναι (αν δουλεύει).

Αυτά είναι που δε νου άρεσαν πότε, βλέπουν ότι ο κόσμος δεν ξέρει και τους τραβάνε χρήμα. Μιλάμε για πελάτες που πάνε πάντα εκεί και είναι happy.

Νταξ πλέον καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλά έξοδα με λίγα έσοδα όπου είναι λίγο η πιθανότητα για να πετύχει το μαγαζί μόνο με τους υπολογιστές.

Αυτό που θέλω να ξέρει κάποιος είναι να μου εξηγήσει μερικές από τις απορίες που έχω γιατί σκέφτομαι εναλλακτική λύση που υποθέτω έχει περισσότερες ελπίδες. Σαν μαγαζί μπορώ να ανοίξω υπολογιστές / κινητά / ταμπλετ, τα κινητά θα δουλεύουν πολύ παραπάνω από τους υπολογιστές αλλά θα τα έχω κι αυτά, πάνω σε αυτό μπορώ να χτυπήσω άνετα τον Γερμανό public, ακόμα και από ebw η από κανένα αντίστοιχο κατάστημα να τα πάρω τα κινητά σαν χονδρική μπορώ άνετα να τα δώσω κανένα 500αρικο παρακάτω από Γερμανό και να έχω κέρδος 100αρικο (παράδειγμα για galaxy s4) για αυτό έχω απορία σχετικά με εισαγωγές, έκτακτα, εφορίες για να έχω μια εικόνα.

Απανταω επειδη εχουν πλακα αυτα που γραφεις. τι ποσοτητα galaxy s4 θα παρεις και πιστευεις οτι θα σου ερθει πιο φθηνα και θα εχεις το κερδος που γραφεις? Καταλαβαινεις για τι ποσα μιλαμε? Τα εχεις ολα αυτα τα λεφτα για εμπορευμα?

1) για να γίνει εισαγωγή από Ευρώπη (πχ Γερμανία) ποια είναι η διαδικασία και τη φορολόγηση υπάρχει.

2) το Τεβε αρχικά είναι 430~, κάθε πόσα χρόνια ανεβαίνει

3) η φορολογία 26% και 23% πώς υπολογίζεται, παράδειγμα ένα s4 το παίρνω με τιμολόγιο 400 και το δίνω 500 ποιο είναι το καθαρό κέρδος;

Αυτές είναι οι απορίες που μου έχουν μείνει και αν κάποιος γνωρίζει (που σίγουρα ξέρετε) να μου τα πεις αναλυτικά.

Θα παρακαλούσα επίσης τα σχόλια όπως είσαι άσχετος, είσαι άπειρος, δεν έχεις γνώσεις και τέτοια να μην αναφέρονται. Εγώ νιώθω ότι μπορώ και θα τα καταφέρω, αν κάνω λάθος θα το κάνω και θα την πάθω. Και δεν έχω καμία επιθετικοτητα, προσπαθώ να κρατήσω το τοπικ όσο πιο γίνεται στο θέμα άσχετος αν γράφουν μερικοί κουλά πράγματα όπως είναι άσχετος και να το ανοίξεις δεν θα ξέρεις τη να κάνεις (thanks φίλε που το λες, το 99.9% λέει να μην το ανοίξω αλλά δίνουν και παραδείγματα)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αφου με αυτα που γραφεις δειχνεις οτι εισαι οντως ασχετος τι θελεις να σου πουμε?

Επισης απαντας τελειως επιλεκτικα... ή μαλλον οτι μπορεις να κατανοησεις και να δωσεις μια απαντηση οτι να ναι...

Θα ηθελα μια απαντηση στο ποστ μου πιο πανω... Αν βεβαια εισαι σε θεση να δωσεις απαντηση χωρις να μας γραψεις

οτι εσυ αυτο θες να κανεις οποτε αυτο και τελος...

Ας το γραψω αλλη μια μονο του μηπως και μπερδευεσαι οταν το διαβαζεις μαζι με αλλα:

Δεν μπορει να σε παρει καποιος στα σοβαρα οταν δεν μπορεις να δωσεις απαντηση σε βασικα ερωτηματα!!!!!

Τετοια συμπεριφορα θα εχεις και στους πελατες σου?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το βασικό ερώτημα; πόσα s4 θα πάρω για να έχω αυτό το κέρδος που λέω; η απάντηση είναι 1........

Η τιμές που βάζω είναι από skroutz. Ακόμα ακόμα και ένα ένα να τα αγοράζω από άλλο μαγαζί θα έχω αυτό το κέρδος. Οπότε θα σε παρακαλούσα πριν γράψεις άλλη φορά κάτι να το διαβάσεις καλά αυτό που έχω γράψει, όχι απλά να λες για να φαίνεται ο έξυπνος.

Αααα και επιλεκτικά απαντάω γιατί απαντήσεις που είναι εκτός θέματος δεν με απασχολούν καθόλου να τις απαντήσω σε αυτό το θέμα, το έγραψα και πιο πριν. Ανοίξτε ένα θέμα άλλο για την απορία σας και θα απαντήσω ευχαρίστως.

Έχω 3 απορίες και ζήτησα αν ξέρει κάποιος να μου τις λύσει, αν δεν ξέρεις λοιπόν τα υπόλοιπα τα γράψανε και άλλοι, για αυτό λοιπόν αν θέλεις να ανεβάζεις τα ποστ σου υπάρχει θέμα που λες ότι θέλεις, κάθε ώρα γράφε από μια λέξη.

Ήθελες να δεις ποια είναι η επιθετική συμπεριφορά και την είδες, σε άτομα που ξέρουν πάω πάσο. Αλλά άτομα που το παίζουν ότι ξέρουν θα παρακαλούσα να μην γράφουν αν δεν ξέρουν τι λένε και απλά λένε ότι είπαν τόσες φορές αυτοί που ξέρουν.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πράγματα που δεν στέκουνε πως θες να σου απαντήσουνε οι άλλοι ( ειδικά όταν εσύ αποφεύγεις όλα τα φλέγοντα ερωτήματα ) ?

Με όλη την καλή πρόθεση, δείχνεις μεγάλη έλλειψη ωριμότητας για την ηλικία σου, είτε μας κοροϊδεύεις.

Έχεις κολλήσει στο ότι θα μπορείς να έχεις καλύτερες τιμές από όλα τα άλλα καταστήματα, δίχως να έχεις ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό ( δεν μπορεί να γίνει ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.