Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Προτιμώ να δουλεύω σε χωράφι να βγάζω πατάτες και να τα πουλάω στο παζάρι πάρα να αφήσω οικογένεια/κοπελα/συγγενείς/φίλους και να πάω 2 ημέρες δρομολόγιο μακριά τους.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Τότε γιατί πήγες 14 μήνες στρατό κι όχι 9?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ηρέμησε δεν πας gastarbeiter το 60 με το τρένο.

Επίσης τι δουλεία βρήκες που θα πας κομήτης στην Γερμανία και θα σου δώσουν και 2000 τον μήνα.

Ήρεμος είμαι φίλε απλά απαντώ με το τρόπου που πρέπει να απαντήσω.

Δουλειά σε εταιρία που φτιάχνει/καθαρίζει/συντηρεί πολυτελές κρουαζιεροπλοια. Βαριά δουλειά και σε μερικά πόστα ανθυγιεινά.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί πήγες 14 μήνες στρατό κι όχι 9?

Δίνεις τώρα η δεν δίνεις μία ωραιότατη απάντηση;

Γιατί μου αρέσει ο στρατός και αντί να με εκμεταλλευτει ο στρατός είπα να το εκμεταλλευτώ εγώ. Συν το ότι ήμουν στην πόλη μου και ήμουν κάθε μέρα σπίτι με τα τις 2μιση και δεν έμπαινα σκ.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Δίνεις τώρα η δεν δίνεις μία ωραιότατη απάντηση;

Πριν δώσεις ωραιότατη απάντηση, να θυμηθείς ότι ο μέσος στρατιώτης πηγαίνει παραμεθόριο (aka μακριά από το σπίτι του) για τα 2/3 της θητείας του. Αν και κάτι μου λέει ότι απορρίπτεις την Γερμανία επειδή δεν δίνει μόρια στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δώσεις ωραιότατη απάντηση, να θυμηθείς ότι ο μέσος στρατιώτης πηγαίνει παραμεθόριο (aka μακριά από το σπίτι του) για τα 2/3 της θητείας του. Αν και κάτι μου λέει ότι απορρίπτεις την Γερμανία επειδή δεν δίνει μόρια στο δημόσιο.

Πωω ρε φίλε σε παρακαλώ μην γράφεις άλλο. Μην μας ξεφεύγεις από το θέμα. Λες άκρως άσχετα πράγματα, η Ξάνθη δεν είναι παραμεθοριο; και τη να λέει αυτό; αν έχεις βύσμα κάνεις θητεία και από το σπίτι σου. αν έχεις να πεις κάτι για το γενικό θέμα εδώ είμαστε.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις βύσμα κάνεις θητεία και από το σπίτι σου.

Ε τότε βάλε βύσμα να σου τρέξει και το μαγαζί. Να το κάνεις στο όνομα σου, να το λειτουργούν άλλοι. Διαφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

:nada: :nada:

Στα γρηγορα εχω στο μυαλο μου 5μαγαζια που κανουν αυτη τη δουλεια.

+ αλλα 3 που κανουν ΜΟΝΟ αυτη τη δουλεια.

Τωρα για ποιοτητα, αξιοπιστια κλπ ας μη το συζητησουμε καλυτερα...

Να κανει αντιστροφη μηχανικη σε πλακετες 2+ στρωματων και να ξηλωνει τσιπακια:look:? Μακαρι να υπαρχουν, δεν εχω δει ποτε κανενα. Και δεν το λεω για να βγω απο πανω, ισα ισα, αλλα αν σου ερχονται κανα δυο προχειρα στο μυαλο εντος αττικης, θα ηθελα να μου στειλεις σε πμ διευθυνση ή site ή whatever, γιατι μου ειναι χρησιμα και οπως ειπα δεν ξερω κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να δουλεύω σε χωράφι να βγάζω πατάτες και να τα πουλάω στο παζάρι πάρα να αφήσω οικογένεια/κοπελα/συγγενείς/φίλους και να πάω 2 ημέρες δρομολόγιο μακριά τους.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Μιας και είπες για χωράφι ήθελα να στο προτείνω. Ψάξε για καλλιέργειες φυτών ακόμη και σαλιγκαριών που έχουν ζήτηση στο εξωτερικό. Δες τι κονδύλια δίνονται από την ΕΕ και προχώρησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είπες για χωράφι ήθελα να στο προτείνω. Ψάξε για καλλιέργειες φυτών ακόμη και σαλιγκαριών που έχουν ζήτηση στο εξωτερικό. Δες τι κονδύλια δίνονται από την ΕΕ και προχώρησέ το.

Χωράφια έχουμε όσα θέλεις στο χωριό στα βουνά όλοι. Έχουν έρθει ήδη εταιρίες που παίρνουν με ενοίκιο τα χωράφια και καλλιεργούν τριαντάφυλλα, το θέμα είναι ότι θέλουν πολλά στρέμματα και πρέπει να εμπλακούν 3 και παραπάνω άτομα για να γίνει τόσο μεγάλη έκταση και αυτό είναι απίθανο σε χωριό λόγο εγωισμού. Ακόμα και τα gochi berry έχουν ψαχτεί άτομα.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απ'ότι κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για ένα γενναιόδωρο συμπληρωματικό εισόδημα Μην την ψάχνεις αλλού εδώ ειναι η φάση

Λάθος κατάλαβες φίλε, ο τυπάς έψαχνε referees για να πάρει κάτι παραπάνω αλλά πήρε το.......

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το οαεδ και μου είπαν για το σεμινάριο που είχα κάνει εγγραφή για πρόγραμμα νέων επιχειρηματιων, θα γίνει 7 του μήνα. Να δούμε τη θα μας πουν.

Καλή Χρονιά να έχετε μάγκες και υγεία. Εύχομαι σε όλους να πάνε όλα όπως τα έχουν προγραμματησει.

Sent from my SHV-E120L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες και καλή χρονιά, εύχομαι σε όλους υγεία και όλα να πάνε όπως τα θέλουν. Και μακάρι να μας στρώσει κάπως καλύτερα η Ελλάδα μας (άρχισαν να μαζεύουν τα ρεμάλια που έκλεψαν αλλά να δούμε μέχρι πού).

Τα νέα μου μάγκες.

Αύριο είναι η τελευταία μου ημέρα στο σεμινάριο και θα έχω πάρει το χαρτί για να μπορέσω να κάνω αίτηση για την επιδότηση.

Περι επιδοτήσεως: Η επιδότηση είναι 10.000 Ευρώ αγύριστα με προϋπόθεση το μαγαζί να είναι ανοιχτό μόνο για 12 μήνες, στην ουσία ο σκοπός της επιδότησης είναι να καλύψει για ένα χρόνο τα έξοδα της επιχορηγήσεις.

Πώς λειτουργεί: Για να πάρει κάποιος την επιδότηση ανεργίας θα πρέπει να έχει ανοίξει την επιχείρηση μετά της 16-12-2013, να έχει κάνει σεμινάριο επιχειρηματικότητας (π... μπλε, δεν σου λένε τίποτα) και να κάνει απλά αίτηση στο www.oaed.gr για την επιδότηση.

Η δική μου περίπτωση πάει ως εξής: Κάρτα Ανεργίας -> Σεμινάριο -> Έναρξη ΔΟΥ -> Αίτηση ΟΑΕΔ, αυριο θα έχω το χαρτί απο το σεμινάριο και μου μένει να κάνω την αίτηση ΔΟΥ, πράγμα που δεν πρέπει να καθυστερήσω γιατί οι αιτήσεις θα αρχίσουν να γίνονται πολλές και δεν ξέρω αν θα μου μείνει κάποια θέση για τα 10κ Ευρώ.

Η επιδότηση είναι μόνο για 2000 Άτομα και οι αιτήσεις έχουν αρχίσει απο της 30-12-2013 και όπως μας ενημέρωσαν θα υπάρχει για κάθε πόλη ένας συγκεκριμένος αριθμός που θα πάρουν τα λεφτά.

Αν τύχει με το καλό (μακάρι, ΜΑΚΑΡΙ.....) να πάρω την επιδότηση θα ξέρω ότι για ένα χρόνο θα είμαι καλυμμένος για τα έξοδα 1000/12=833 για κάθε μήνα. 35(security)+250(ενοίκιο)+40(ρεύμα)+220(τεβε)+30(τηλ,ιντερ)+25(λογιστής)=600Ευρώ, θα έχω και 233 στην άκρη για τα απρόοπτα..

Μετά την Έγκριση που θα έρθει με μάιλ (θα μπλοκάρω στο μαιλ όλα τα εισερχόμενα και θα αφήσω μόνο το ΟΑΕΔ γιατί κάθε φορά που θα έρχεται μαιλ θα είναι ελπίδα για την επιδότηση) έρχεται απο τον ΟΑΕΔ υπάλληλος και ελέγχει το μαγαζί ότι όλα κομπλέ, μετά απο αυτό γίνεται η κατάθεση των 4000 σε τραπεζικό λογαριασμό σαν 1η δώσει, και μέσα στο χρόνο με άλλες 2 δώσεις των 3000 παίρνεις τα υπόλοιπα. μετά της 12 μήνες αποδεσμεύεσαι εντελώς απο τον ΟΑΕΔ και μπορείς να κάνει πια ότι θέλεις.

Εκτός του ότι έχω λιγουλάκι :D άγχος το μόνο που πρέπει να σκεφτώ και να αποφασίσω είναι το όνομα, μου είχε αρέσει πολύ το FloppyHouse ή FloppyLand αλλά μιας και μου μπήκε η ιδέα να βάλω και κινητά δεν μου πολυκολλάει το όνομα, θέλω την βοήθειά σας πάνω σε αυτό.

Αυριο θα πάω να δώ το μαγαζί και την άλλη εβδομάδα μάλλον θα το κρατήσω για να αρχίσω να το ετοιμάζω. Η τιμή είναι πάρα πολύ καλή ( η καλύτερη, έχω ρωτήσει σε όλα τα κεντρικά μαγαζιά) αλλα αν κατέβει κανένα 10/20άρικο ακόμα δεν θα βλάψει :p

Τις ηδέες σας μάγκες, όσο οι ημέρες περνάνε αρχίζει και δεν με παίρνει ο ύπνος απο το να σκέφτομαι πως να το κάνω και τή όνομα να βάλω (και την καταραμένη επιδότηση αν θα την πάρω)

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη χρονια φιλε και καλες δουλειες να εχεις,τελικα το αποφασισες να ανοιξεις,εγω πιστευω θα την παρεις την επιδοτηση λογω ανεργιας και ηλικιας.

Εμενα μου αρεσε το floppyhouse do it!

Παντως παλι υπολογιζεις μπακαλιστικα τα εξοδα σου,ειναι δυνατον να εχεις ρευμα 80 ευρω το διμηνο?και λογιστη 25 ευρω,στα τυρογαριδακια τον βρηκες :D τηλεφωνο 60 ευρω,πολυ λιγα μου φαινονται ρε συ,σε κινητο δεν θα μιλας?.Με τι θα το καθαριζεις το μαγαζι,ξεχνας παλι πολλα.Μετα απο 8 σελιδες δεν λες να παρεις μπρος.

Μαθε να υπολογιζεις σωστα τα εξοδα σου,μετα το πρωτο διμηνο θα δεις ποσα ξεχασες.

τελος παντων καλες δουλειες να εχεις και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες.

Το μαγαζί ήταν να το πάρω την παρασκευή αλλα ο ιδιοκτήτης το έπαιξε έξυπνα, μου έκανε παζάρια για το 1ο έτος 250 ευρώ και για το 2ο 280, πράγμα που μου το είπε μόλις σιγουρεύτηκε ότι θα το πάρω. δεκτός αυτές οι τιμές αλλα που θα ξέρω εγώ αν το 3ο έτος που θα κάνουμε καινούριο συμβόλαιο οτι δεν θα μου ζητήσει καμία 350αριά; ο άνθρωπος απλά είναι αρκετά κουτοπόνηρος.

Χθές πήρα τηλέφωνο ένα άλλο μαγαζί που είναι το μισό του άλλου και είναι παραδίπλα να ρωτήσω για τιμή, είχε πεί πριν ένα μήνα 250 μαζί με χαρτόσημα, τώρα μου λέει ότι θέλει σύμβαση 6 χρόνια με τιμές 259,275,300 ανα 2 χρόνια. λογικές τιμές δεν λέψ αλλά για 24 τμ τόσα δεν δίνω. άσε που ήθελε και 2 δώσει εγγύηση για αρχή και το ενοίκιο χώρια. 777 ευρώ δηλαδή μόνο για αρχή.

υπάρχει ένα μαγαζί στην γειτονιά που είναι κεντρικός δρόμος και πιο κάτω στα 20 μέτρα είναι η εφορία στα 65 τμ πολύ πιπίλα, αν καταφέρω να το πάρω στα 230 το έχω κλείσει την δευτέρα και προχωράω για ΔΟΥ, σκέφτομαι απο την μια ότι το άλλο είναι κεντρικά και περνάει κόσμος αλλα απο την άλλη σκέφτομαι ότι και απο εκεί περνάει κόσμος (κάθε μεσημέρι περνάνε 2 σχολεία παιδιά απο εκείνο το δρόμο) έχει και πολύ μεγάλη τζαμαρία, έχει και μέρος για να σταματήσει κάποιος με αμάξι.

Αυριο θα μιλήσω να δουμε τη θα γίνει, πρέπει να προλάβω να πάρω την επιδότηση, είναι πάρα πολύ καλή ευκαιρία.

Απλά πρέπει να βρώ και πάλη όνομα, πείτε ρε παιδιά καμία ηδέα. ότι νάναι αρκεί να έχει θέμα με υπολογιστές και κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.