Jump to content



ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ SERVICE ARVATO SONY


sevast99

Recommended Posts

κάνε καταγγελία στην γενική γραμματεία καταναλωτή, περιγράφοντας το συμβάν αναφέροντας επίσης ότι σου ζητάν 149 ευρώ για επισκευή κινητού που καινούργιο κοστίζει λιγότερο.

επίσης καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την sony (τόσο ελλάδος όσο και τα κεντρικά) και να αναφέρεις το γεγονός.

όσον αφορά τα "ψιλά γράμματα" σε ανάλογη περίπτωση έχει αποφανθεί ο Άρειος Πάγος

Σε απλά ελληνικά η απόφαση λέει ότι η τράπεζα με τα «ψιλά γράμματα» δεν παίζει με ίσους όρους σε σχέση με τον υποψήφιο συναλλασσόμενο. Έτσι, διαταράσσεται η συμβατική «ισότητα» που πρέπει να υπάρχει κατά την κατάρτιση μιας συμφωνίας, έτσι ώστε το ένα μέρος να μην είναι υπέρμετρα δεσμευμένο αναφορικά με τους όρους τς συμφωνίας σε σχέση με το άλλο.

εάν δεν το καίγεσαι το κινητό, οπλίσου με υπομονή διάβασε και εδώ τα δικά μου και θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειμουν με την HTC μέχρι που την πήρε η Arvato (και μου έβγαλε το desire εκτός εγγύησης με υγρασια), μετα το έριξα σε Sony και τσουπ να τη παλι μπροστά μου! Είναι μη σου τύχει η κατάσταση με τις επισκευές των κινητών, κρίμα για τη Sony δεν της αξίζει (αγαπώ Z1 Compact).

Έγινε επεξεργασία από jkanaks
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι μπορεί κάποιος να μου παραθέσει το κομμάτι που λέει ο νόμος για DOA? μερχι τώρα ήξερα ότι το DOA είναι ανάλογα στο κατασκευαστή όχι νομική υποχρέωση (μιλαω για υποχρεωση του καταστηματος για αντικατάσταση προϊόντος με καινούριο εφόσον το ελάττωμα ενφανιστει μέσα στις πρώτες μέρες - όχι γενικότερα για επισκευή)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Έκανα καταγγελία στη ΓΓΚ και στη Sony Xperia. Πάντοτε πριν αγοράσω κάτι ρωτάω για το σέρβις... Δεν θα ξαναγόραζα xperia αλλά το θέμα είναι ότι η αρβάτο τείνει να μονοπωλήσει την αγορά...

Έγινε επεξεργασία από xNiChoo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα θα υποβαλω και εγω τα παραπονα μου για την αρβατο.

Προσφατα δεν αναγνωριζε την sim σε ενα xperia E1 του μικρου αδερφου μου.Το στειλαμε στην αρβατο που ηταν μεσα εγγυσης(την αγορασαμε πριν απο 1 εβδομαδα)πριν το στειλω εβγαλα φωτογραφιες για καλου κακου και ακουστε τη πεχτηκε.Μου παν οτι κοπηκε η κορδελιτσα της οθονης αφης που το ακουμπας και ανταποκρινεται.Χαλασε ο κονεκτορας του φορτιστη.Καηκαν pixels.Πηγε νερο.(Εκεινο το σημαδι απο πισω απο το καπακι που εχει ενα ασπρο που αμα ειναι κοκκινο εχει μπει νερο.Που τις φωτογραφιες βγηκε ασπρο) βγηκε ΚΟΚΚΙΝΟ.Εκτως εγγυησης το βγαλαν γιατι εγινε rooted.να σημειωσω πως ΔΕΝ εγινε root πριν το στειλω το κοιταξα το τηλεφωνο να δω αν εχει root ΚΑΙ δεν ειχε δοκιμασα και το Root Checker απο play store.500 ευρω ζηταν να το αλλαξουν ολο!Ετοιμος για δικαστικα??

Link to comment
Share on other sites

Κατι τρέχει με αυτους τελικα , μονο σε αυτους πανε τα βρεγμένα ;

Εκτος και αν έρχονται ολοι οι βρεγμένοι εδω ,χαχαχα ,ολα παίζουν...

Πάντως κακο δρομο εχουν παρει αυτοί ,ετσι είχε πιάσει τον παπα απο τα @@ και η alpha copy (ελληνική Νοκια)...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει.

Πριν 2-3 εβδομάδες σε μία αντικατάσταση οθόνης παρατήρησαν πρόβλημα στον σκληρό (το οποίο ίσχυε). Ζήτησαν 290€ για αντικατάσταση του σκληρού χωρίς τα εργατικά. Μάλιστα είπαν στον πελάτη οτι "με τα vaio δεν συνεργάζονται οι δίσκοι του εμπορίου αλλά μόνο οι δικοί μας".

Δηλαδή για έναν 320gb 5400rpm δισκο των 40€ ζήτησαν 290!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και κάποιο service στη Θεσσαλονίκη, ήταν μέχρι πέρσι εξουσιοδοτημένο:

Sony Mobile -

Ειχα προβλημα με την οθονη σε Xperia P πριν 6 μηνες, Επικοινωνησα με το service Θεσσαλονικης, το πηγα απο εκει, το εστειλαν Αθηνα και εκανε μονο 3 εβδομαδες:slap:

Link to comment
Share on other sites

Τους εκανα καταγελια με αποδειξεις μεσω ΙνΚα Και επικοινωνησαν με το σιχαμενο Αρβατο βεβαια χεστηκαν και ειπαν οτι θα στειλουν ενα ολοκαινουριο xperia z και οχι e1 που ειχα στειλει για σερβις!!Και το καλο?Δωρεαν! Και χαρτακι με εγγυση 2 χρονια παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα με την οθονη σε Xperia P πριν 6 μηνες, Επικοινωνησα με το service Θεσσαλονικης, το πηγα απο εκει, το εστειλαν Αθηνα και εκανε μονο 3 εβδομαδες:slap:

Το ίδιο και με ένα Samsung Note (σε αντίστοιχο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη) αλλά τουλάχιστον εμείς κάναμε τη δουλειά μας χωρίς παρατράγουδα...

Link to comment
Share on other sites

Τους εκανα καταγελια με αποδειξεις μεσω ΙνΚα Και επικοινωνησαν με το σιχαμενο Αρβατο βεβαια χεστηκαν και ειπαν οτι θα στειλουν ενα ολοκαινουριο xperia z και οχι e1 που ειχα στειλει για σερβις!!Και το καλο?Δωρεαν! Και χαρτακι με εγγυση 2 χρονια παρακαλω!

Όταν παραλάβεις πες μας αν είναι σφραγισμένο αν θες. Έτσι από περιέργια. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλάβεις πες μας αν είναι σφραγισμένο αν θες. Έτσι από περιέργια. :)

Το παρελαβα μεσημερι 3 η ωρα!(οντως σημερα παρα την αργια)Ηρθε σε καλη κατασταση σφραγισμενο με 2 χρονια εγγυησης.Απο οσο το ειδαμε δεν εχει την παραμικρη γκρατζουνια.Γενικα δουλευει...Μεκρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυγούστου Κυριακή

με τσίμπλα μες το μάτι

χτυπούν τη πόρτα δυνατά

ποιος είναι, τι να θέλει πάλι

Ο κούριερ είμαι άνοιξε μεγάλε δονΚιχώτη

σου φέρνω δωράκι εκλεκτό

όχι ότι κι ότι

Η Αρβάτο με θυμήθηκε

κουτάρα με κορδέλα

Ανοίγω το κουτί με ιδρώτα και φοβέρα

Εκτός εγγύησης ξανά ή κι άλλο παραπέρα

Ζελατινάτο κινητό, χλιδάτο, καινουργίλα

Με γελούν τα μάτια μου, ή ο εγκέφαλός μου

Αρβάτο ξακουστή για όλη τη σαπίλα

Να στέλνει στο κουτί της Sony τη ναυαρχίδα

από τη συλλογή τα άπαντα του ελληνικού rma

Link to comment
Share on other sites

Αυγούστου Κυριακή

με τσίμπλα μες το μάτι

χτυπούν τη πόρτα δυνατά

ποιος είναι, τι να θέλει πάλι

Ο κούριερ είμαι άνοιξε μεγάλε δονΚιχώτη

σου φέρνω δωράκι εκλεκτό

όχι ότι κι ότι

Η Αρβάτο με θυμήθηκε

κουτάρα με κορδέλα

Ανοίγω το κουτί με ιδρώτα και φοβέρα

Εκτός εγγύησης ξανά ή κι άλλο παραπέρα

Ζελατινάτο κινητό, χλιδάτο, καινουργίλα

Με γελούν τα μάτια μου, ή ο εγκέφαλός μου

Αρβάτο ξακουστή για όλη τη σαπίλα

Να στέλνει στο κουτί της Sony τη ναυαρχίδα

από τη συλλογή τα άπαντα του ελληνικού rma

χαχαχα.Το επεστρεψα παλι πισω εκει γιατι η μπαταρια εμενε εκει στο 100% για ωρες.Μου λενε εκτος εγγυησης και 600 ευρω!!!!Εχει μπει υγρασια και εχει χαλασει η μητρικη πλακετα..πως στο ΔΙΑΟΛΟ γινεται αυτο?απο την πρωτη μερα κιολλας εβγαλε το προβλημα αυτο.Τους απειλεισα οτι ΘΑ ξαναφατε καταγελια ξαφνικα ερχετε ο υπευθυνος του καταστηματος και μαντεψτε ειπε οτι θα το φτιαξουν χωρις να πληρωσω αρκει να μην τους κανω ξανα καταγελια περιμενω να μου το στειλουν.ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.