Jump to content



Μας κατασκοπεύει η Google ;


Recommended Posts

Προφανώς ναι και δε νομίζω κάποιος να πιστεύει σήμερα πως υπάρχει προσωπικό απόρρητο, τουλάχιστον από ανάλογα μεγάλους οργανισμούς και κράτη. Κάποια στιγμή είχε γίνει σκάνδαλο για την Apple που απλά κατέγραφε τα δεδομένα χωρίς να τα στέλνει καν, αλλά φυσικά ότι κάνει η Apple είναι κατακριτέο.

Η Google λοιπόν, καταγράφει την τοποθεσία σας 24/7 μέσω του κινητού σας και αποθηκεύει τα δεδομένα στη βάση της. Αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν έχετε κλειστό το Location Services που αρκετοί πιστεύουν ότι αυτό είναι αρκετό.

Αν θέλετε να το αποφύγετε, μπορείτε να δείτε το πως στην παρακάτω σελίδα:

Μάθετε πώς θα γλιτώσετε απ' τον 'παντεπόπτη οφθαλμό' του Google Maps | PUSH THE BUTTON | ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ | Blogs | LiFO

Εδώ, κάνοντας login με το account που χρησιμοποιείτε στο κινητό σας, βλέπετε ανά ημέρα τι έχει καταγράψει για εσάς.

https://maps.google.com/locationhistory/b/0

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
δεν υπαρχει ιστορικο τοποθεσιας μου λεει για ολες τις μερες
Ουτε σε μενα.

Έχει να κάνει με την έκδοση του Andorid, δεν το κάνει σε όλες.

Conspiracy theory FTW!

Αυτό τώρα περιμένεις να το σχολιάσω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σας κατασκοπεύουν όλοι.

Η Vodafone/Cosmote/Wind.

Ο ISP σας.

Και οι φίλοι σας από fb/twitter/foursquare/etc.

Who cares ?

Το έγραψα στην αρχή. Αλλά σκέψου να μπει η κοπελιά στον υπολογιστή σου, όπου δεν κάνεις logout από το gmail και να το δει... Για αυτό μιλάμε για παραβίαση προσωπικού απορρήτου. Το ότι μας κατασκοπεύουν το ξέρουμε, το να είναι φόρα παρτίδα όλα, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιες εκδοσεις το κανει ;

Δεν το έψαξα ακριβώς, δεν έχω κινητό Android, μόνο το tablet που δεν έχει βγει από το σπίτι (έτσι νομίζω τουλάχιστον :p)

Από συναδέλφους που το κοίταξαν, μόνο ένας δεν είχε στοιχεία με το 4.0.3

Στους άλλους χοντρικά υπάρχουν στοιχεία από Ιούλιο 2013 και μετά. Θυμάσαι ποιά βγήκε τότε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιστορικό τοποθεσίας

και συχνα πυκνα εκανα log in με υπηρεσιες δεδομενων

δεν νομιζεις πως αμα υπηρχε τοσο ξερη παρακολουθηση , θα ηταν καπως χαζο να βαλουν και τα στοιχεια , σε οποιοδηποτε σημειο οπου καποιος χρηστης μπορει να τα δει ?

αντροιντ 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την έκδοση του Andorid, δεν το κάνει σε όλες.

Αυτό τώρα περιμένεις να το σχολιάσω;

Σε ποιες εκδοσεις το κανει;

Εγω εχω 2 συσκευες με το ιδιο account, 4.2.1 και 4.4.2 και δεν καταγραφει τιποτα (με κλειστα ολα τα location)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα, δεν έχω κινητό Android και δε γνωρίζω τόσες λεπτομέρειες. Όταν όμως υπάρχουν κάποιοι που βλέπουν την καταγραφή και άρθρο με οδηγίες πως να την κόψεις, δε μπορείς να μου λες για θεωρίες συνωμοσίας. Μπορεί τα καθαρά Android να μην την έχουν, ενώ πχ να την έχουν τα Samsung (3 συνάδελφοι που το είδαν, έχουν Samsung).

Δε γνωρίζω τόσες λεπτομέρειες, το έβαλα και όποιον τον ενδιαφέρει το ψάχνει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτο που λες τωρα, και αλλο αυτο:

Η Google λοιπόν, καταγράφει την τοποθεσία σας 24/7 μέσω του κινητού σας και αποθηκεύει τα δεδομένα στη βάση της. Αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν έχετε κλειστό το Location Services που αρκετοί πιστεύουν ότι αυτό είναι αρκετό.

Get your facts straight πρωτα και μετα κατηγορεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.