Jump to content



Μας κατασκοπεύει η Google ;


Recommended Posts

Όπως έγραψα, δεν έχω κινητό Android και δε γνωρίζω τόσες λεπτομέρειες. Όταν όμως υπάρχουν κάποιοι που βλέπουν την καταγραφή και άρθρο με οδηγίες πως να την κόψεις, δε μπορείς να μου λες για θεωρίες συνωμοσίας. Μπορεί τα καθαρά Android να μην την έχουν, ενώ πχ να την έχουν τα Samsung (3 συνάδελφοι που το είδαν, έχουν Samsung).

Δε γνωρίζω τόσες λεπτομέρειες, το έβαλα και όποιον τον ενδιαφέρει το ψάχνει περισσότερο.

samsung εχω τα τελευταια χρονια..

nexus / note

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρά καταγεγραμμένα τα έχει όλα τα δικά μου πάντως. Μάλιστα επειδή χρησιμοποιώ το smartphone και σαν GPS με δεδομένα κινητού, όταν κάνω διαδρομές τις βλέπω και αυτές στο ιστορικό. Δεν με ενοχλεί ίσα ίσα που μπορεί να μου χρησιμεύσει κάποια στιγμή. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι και τα email μου διαβάζουν.

Το έγραψα στην αρχή. Αλλά σκέψου να μπει η κοπελιά στον υπολογιστή σου, όπου δεν κάνεις logout από το gmail και να το δει... Για αυτό μιλάμε για παραβίαση προσωπικού απορρήτου. Το ότι μας κατασκοπεύουν το ξέρουμε, το να είναι φόρα παρτίδα όλα, είναι άλλο θέμα.

Η κοπέλα σου μπορεί έτσι κι αλλιώς να διαβάσει τα email σου αν μπει στον υπολογιστή σου, το που πήγες θα την ενδιαφέρει περισσότερο; Όπως στο email μπορείς να σβήσεις τα email σου και να μην τα διαβάσει η κοπέλα σου, μπορείς και σε αυτό να σβήσεις όλο το ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου όλα τα έχει, δεν πήγα πίσω 22 χρόνια, αλλά πχ και το ταξίδι μου και τα πάντα όλα είναι εκεί.

4.4 έχω τώρα που σίγουρα έχει καταγράψει

4.3.2? τι σκατά είχαμε πριν που είχα στο ταξίδι μου πάλι έχει τα πάντα.

Άσχετα με γκόμενα και παπαργιές είναι spooky.

Plain and simple.

ωραίο λινκ [MENTION=1298]WizarD[/MENTION] thanks

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, κάνοντας login με το account που χρησιμοποιείτε στο κινητό σας, βλέπετε ανά ημέρα τι έχει καταγράψει για εσάς.

https://maps.google.com/locationhistory/b/0

Ωραίο εργαλείο που μάλιστα αγνοούσα. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι' εμένα μου εμφανίζει που πήγα, αλλά όχι για όλες τις ημέρες. Μάλλον λείπουν αυτές που είχα το Location κλειστό.

ειχαμε τα ιδια κινητα ιδιες περιοδους...

πως σκατ@ σε σενα τα εμφανιζει και σε μενα οχι ;

ποια η διαφορα ;;υπαρχει περιπτωση να φταινε οι ρομ που μια ζωη εσυ εβαζες αλλες ρομ ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σας κατασκοπεύουν όλοι.

Η Vodafone/Cosmote/Wind.

Ο ISP σας.

Και οι φίλοι σας από fb/twitter/foursquare/etc.

Indeed.

Υπάρχει όμως μία "μικρή" διαφορά - με προφανείς (και κάποιες όχι-και-τόσο-προφανείς) προεκτάσεις:

Για την Google (και άλλες σαν αυτή - όπως FB) είσαι το προϊόν και όχι ο πελάτης.

Ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ΚΑΜΜΙΑ . γιατι εγω ΠΑΝΤΑ off τα ειχα..και γιαυτο δεν εχω ουτε ενα ιστορικο.

και ποτε δεν ειχα θεμα με προγραμματα , πλοηγησης κλπ..και κανω χρηση καθε μερα..

το let google apps uses this device's location any time that it is on το εχω checked.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγαινετε google settings -> locations και επιλεξτε off και στις δυο επιλογες..αυτες ειναι οι επιλογες που επηρεαζουν την καταγραφη.
Ερώτηση Γισνα,

αν το βάλω οφ αυτά τι άλλες εφαρμογές επηρεάζονται?

Αν τις απενεργοποιήσετε δεν μπορείτε να δείτε που βρίσκεται το τηλέφωνο στο Google Play - Διαχείριση συσκευής Android.

Εμένα πάντως δεν βλέπω να μου βγάζει κάτι, ίσως γιατί έχει κλειστές τις παραπάνω επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.