Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

Οι 8 πυρηνες είναι πραγματικοι ή με HT??

harware hyper threading..συμπεριφερεται σαν 8πυρηνος σε πραξεις ακεραιων και σαν 4πυρηνος σε πραξεις κινητης υποδιαστολης.

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε παραπανω απο εναν μηνα θα μπω στην ουσιαστικη αγορα του υπολογιστη... τωρα κανω μια ερευνα για το τι θα βαλω... το θετικο ειναι οτι αυτες τις μερες που γραφω εδω εμαθα πως να συνδεω τα κομματια για μια συνθεση... μολις μπορεσω να ξερω ακριβως ακριβως το πως θα τον αγορασω και σε τελικη αναλυση ποσα θα μπορεσω να δωσω θα ξαναμιλησουμε! Ετσι θα ειναι καλυτερα για να μην σας πριζω κιολας... τα λεμε!!!! Ευχηθειτε μου καλες πανελληνιες!! Χαχαχα :crazy_pilot:

καλη επιτυχια και καλη σταδιοδρομια ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπανω απο εναν μηνα θα μπω στην ουσιαστικη αγορα του υπολογιστη... τωρα κανω μια ερευνα για το τι θα βαλω... το θετικο ειναι οτι αυτες τις μερες που γραφω εδω εμαθα πως να συνδεω τα κομματια για μια συνθεση... μολις μπορεσω να ξερω ακριβως ακριβως το πως θα τον αγορασω και σε τελικη αναλυση ποσα θα μπορεσω να δωσω θα ξαναμιλησουμε! Ετσι θα ειναι καλυτερα για να μην σας πριζω κιολας... τα λεμε!!!! Ευχηθειτε μου καλες πανελληνιες!! Χαχαχα :crazy_pilot:

Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες.

Εμείς εδώ θα είμαστε, μην αγχώνεσαι.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπανω απο εναν μηνα θα μπω στην ουσιαστικη αγορα του υπολογιστη... τωρα κανω μια ερευνα για το τι θα βαλω... το θετικο ειναι οτι αυτες τις μερες που γραφω εδω εμαθα πως να συνδεω τα κομματια για μια συνθεση... μολις μπορεσω να ξερω ακριβως ακριβως το πως θα τον αγορασω και σε τελικη αναλυση ποσα θα μπορεσω να δωσω θα ξαναμιλησουμε! Ετσι θα ειναι καλυτερα για να μην σας πριζω κιολας... τα λεμε!!!! Ευχηθειτε μου καλες πανελληνιες!! Χαχαχα :crazy_pilot:

Παρ'τους τα σωβρακα!:victory:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hey guys! Im back :p

Τις τελευταιες μερες ασχολουμε μονο με την συνθεση που αφησα στην μεση... αποφασισα να μην κανω τον σουπερ υπολογιστη που εψαχνα στην αρχη γιατ μου βγαινει πανω απο 1300 ευρω... ακομα και αν τα δωσω πολυ φοβαμαι οτι θα πανε αχρηστα γιατι δεν θα χρησιμοποιοω ουσιαστικα ουτε το 50% απο αυτα που θα κανει το πισι. οποτε αποφασισα να αφαιρεσω το ντιζαιν κτλ κτλ και να κανω εναν υπολογιστη απλο αλλα καλο. στην πορεια αν τοσο πια δεν με ικανοποιει,πραγμα απιθανο, θα αντικαταστηαω η θα προσθεσω αλλα παρτσ. θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας τοσο για τα χαρακτηριστικα οσο και για την ποιοτητα και την συμβατοτητα των κομματιων.

1. οθονη

LG 27MP65HQ-P 27'' IPS LED MONITOR FULL HD BLACK -

2.Σκληρος

SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 -

3. τροφοδοτικο

FORCE 600W PSU -

4.μητρικη (μαλλον αυτην απο το stock house δηλαδη -25 ευρω)

ASUS H87M-E RETAIL -

5.ssd

KINGSTON SV300S37A/120G V300 SSD 120GB SATA3 2.5'' RETAIL -

6. RAM μονο 4GB

G.SKILL F3-1600C11S-4GNS 4GB DDR3 PC3-12800 1600MHZ NS -

7. core i7 επεξεργαστη!

INTEL CORE I7-4770K 3.50GHZ LGA1150 - BOX -

8. καρτα γραφικων

ASUS R7 250X R7250X-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

9.ποντικι πληκτρα

MICROSOFT WIRELESS DESKTOP 800 EN -

10. κουτι

COOLERMASTER RC-550M-KKN1 SILENCIO 550 MATTE BLACK -

Συνολικα 1004,73 αλλα με την used την μητρικη παμε στα 980 περιπου.

Τι λετε?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

1ον) το τροφοδοτικο ειναι για πεταμα, επελεξε κατι σαν αυτο.

2ον) με τη μητρικη που επελεξες δε νομιζω να μπορεις να κανεις overclock οποτε πας σε i7 4771, κλειδωμενος πολλαπλασιαστης αλλα πιο γρηγορος απο 4770Κ

3ον) προσωπικα θα εδινα 100 ευρω λιγοτερα για μια 24ρα οθονη και τη διαφορα θα την εδινα για 8gb ram και καρτα γραφικων R7 260Χ 2gb

Και αν οντως ασχοληθεις με επεξεργασια βιντεο κλπ τοτε το σκεφτεσαι για 2η οθονη.

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
ορθογραφια
Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι σαν και αυτο προτεινω τωρα...και επειδη εχες κολησει με το ησοπ.

N2v9VEA.jpg

Το τροφοδοτικο ειναι συμαντικο.Να παρεις καλη μαρκα ας πουμε.Επισης βγηκε η αναβαθμισμενη πλατφορμα Z97 και οι ρηφρεσ επεξεργαστες οποτε δεν υπαρχει λογος να πας σε παλαιοτερο ουτε σε i7.Αν μπορεις παρε μια καλητερη καρτα γραφικων ή παρε μια των 30 ευρω και βρες μια μεταχειρισμενη σε καλη τιμη που παιζουν αρκετες.Επισης να πας σε 8 γβ ραμ ειναι καλητερο προφανως και τελος οχι 27αρα κατα την αποψη μου με 1080p μονο.Αν θες για βιντεο επεξεργασια πας σε i7.

Έγινε επεξεργασία από Jimaki MBG
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το overclocking που ακουω συνεχεια τι ειναι? δεν εχω τετοιες προθεσεις να πειραζω τον υπολογιστη μου και τετοια.θελω ενα μηχανημα το οποιο θα ειναι καλο και δεν θα χρειαζετε να το πειραξω. αυτην την μητρικη δεν την διαλεξα γιατι το εψαξα και μου αρεσε, απλως την ειδα σε μια συνθεση και την εβαλα και εγω. δεν εχω ιδιε τη προσφερει μια καλυτερη μητρικη απο μια αλλη. οπως αγορασω τον υπολογιστη μου ετσι θα τον αφησω, δεν θα τον πειραξω παραμονο οταν θα χρειαστει να αναβαθμισω κατι. οποτε θελω μια απλη μητρικη με λιγα λεφτα απλως να κανει την δουλεια της για παραδειγμα, δεν θελω κατι τελειο η εξωπραγματικο. αυτο που κανω περισσοτερο στο πισι ειναι ιντερνετ μουσικη ταινιες photoshop, after effects και παιχνιδια.. δεν πειραζω πολλα πραγματα, γιαυτο θελω κατι που να κανει ικονοποιητικα αλλα οχι και τελεια αυτα. με λιγα λογια δεν θελω την κορυφαια μητρικη και την κορυφαια μνημη... θελω κατι μεσσαιο... απλο καλο και οικονιμικο...

Για παραδειγμα... γιατι αυτο το τροφοδοτικο δεν ειναι καλο? επειδη δεν ειναι απο γνωστη εταιρια παιζει ασπουμε να καει η κατι τετοιο? αν οχι γιατι να δοσω 40 ευρω παραπανω για ενα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

... γιατι αυτο το τροφοδοτικο δεν ειναι καλο? επειδη δεν ειναι απο γνωστη εταιρια παιζει ασπουμε να καει η κατι τετοιο? αν οχι γιατι να δοσω 40 ευρω παραπανω για ενα αλλο?

Για να είσαι in. Αν πάρεις τροφοδοτικό "του κιλού", πώς δηλαδή θα κυκλοφοράς στο Ιντερνέτι; Λέει; Δε λέει. Και μη νομίσεις πως τα ακριβά δεν βγάζουν βλάβες! Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Υπάρχουν όμως και αντικειμενικά εμπόδια. Το συγκεκριμένο, τουλάχιστον όπως αναφέρεται στη σελίδα του eshop, φέρει μόνον δύο υποδοχές τροφοδοσίας sata, οι οποίες θα καταληφθούν αμέσως από τον ssd και το δίσκο. Βέβαια, έχει και δύο υποδοχές ΑΤ στις οποίες μπορούν να μπουν αντάπτορες για sata, αλλά καλύτερα να πάρεις κάποιο άλλο με περισσότερες, κι άσ' τες να βρίσκονται, όπως αυτό.

Επίσης, αφού -και ορθώς- δε σε ενδιαφέρει το overclocking, πάρε αυτόν τον επεξεργαστή, που είναι ταχύτερος του 4770Κ, έστω κατά 100MHz, και είναι φθηνότερος.

Τέλος, το κουτί είναι ακριβό γι' αυτά που προσφέρει. Αν δεν σε ενδιαφέρει η μπροστινή πόρτα, πάρε αυτό που είναι φθηνότερο κι έχει περισσότερες θύρες USB στην πρόσοψη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Για το τροφοδοτικο εχω αποφασισει σιγουρα πιο θα παρω... το ιδιο για τον επεξεργαστη... και για ραμ... κτλ κτλ... ταυτο που μενει ειναι η μητρικη και η καρτα γραφικων...

ποια να διαλεξω? μην μου πειτε απλως την πιο ακριβη γιατι λογικα θα ειναι καλη... αλλα αυτην που ειναι καταλληλη για εναν μεσο gamer και ερασιτεχνη γραφιστα! :p

Ποια απο αυτες τις μητρικες? (μεχρι τοσα λεφτα δινω για την μητρικη και αυτες τις διαλεξα γιατι ολο αυτον τον καιρο που φτιαχνω το πισι τις εχω συναντησει πολλες φορες και σε πολλους, με εξαιρεση την φαταλιτι η οποια απλως μου εκανε μπαμ στο ματι... η αλλη η ασροκ, μου την εχουν προτινει πολλοι και την ασουσ την εχει σχεδον σε ολες τις συνθεσεις που το ιδιο το eshop προτινει σε σχεδιαστες)

1.ASROCK FATAL1TY B85 KILLER RETAIL -

2.ASROCK H87 PRO4 RETAIL -

3.ASUS H87M-E RETAIL -

Απο καρτα γραφικών? Εδω δεν εχω πραγματικα ιδεα.... λογικα οσο μεγαλυτερη μνημη εχει τοσο καλυτερη θα ειναι... και μιας και οι τιμες των 1GB δεν διαφερουν και πολυ απο αυτες με 2GB λεω να ψαξω και των 2Gb... επειδη το budget μου εχει πεσει απο οτι ηταν στην αρχη εχω ενδεικτικα μερικες για να μου πειτε.Παρ' ολα ομως αυτα επειδη ξερετε οτι δεν εχω ιδεα απο το τι μπορει να προσφερει μια καρτα γραφικων απλως θελω να μου πειτε ποια θα ηταν η καλυτερη που μπορω να παρω με περιπου 100 ευρω.

εγω εψαξα λιγο και βρηκα αυτες... ποια ειναι καλυτερη?

1.ASUS R7 250X R7250X-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

2.SAPPHIRE RADEON R7 260X OC 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

3.XFX AMD RADEON R7 250 R7-250A-ZNF4 CORE EDITION 1GB DDR5 LP PCI-E RETAIL -

4.XFX AMD RADEON R7 250 R7-250A-ELF4 CORE EDITION 4GB DDR3 LP PCI-E RETAIL -

5.ASUS GTX650-DC-1GD5 1GB PCI-E RETAIL -

6.ASUS R7 250X R7250X-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

7.ASUS R7 260X R7260X-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο πύργος 912€.

Αν βάλεις 120gb ssd - κουτί στα 35€ και 4gb ram που θέλεις πέφτεις 115€, σύνολο 797€.

Υπολόγισε και monitor,πληκτρολόγιο,ποντίκι.

__________________________________________________________________________________

Σ'αυτά που ρωτάς

asus h87 και (απ'τις κάρτες που έβαλες) 260x 2gb.

post-29341-1416078527,9716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως τον...

Λοιπον... Για το τροφοδοτικο εχω αποφασισει σιγουρα πιο θα παρω... το ιδιο για τον επεξεργαστη...

εγω θα επιμεινω πως στο θεμα επεξεργαστη πρεπει να αναθεωρησεις...

Γραφικα θες, οχι να λυνεις εξισωσεις για diy κατασκευη ατομικης βομβας που θα καταστρεψει το Γκοθαμ σιτυ :D

το βαρος σου κατα τη γνωμη μου πρεπει να το ριξεις σε καρτα γραφικων και σε οθονη (απο κει που ξεκινησες να λες πως θες καλυτερο συστημα), κι οσο για επεξεργαστη, λιγο πολυ ολοι καλοι ειναι... εχει η amd κατι τετραπυρηνους-εξαπυρηνους με κανα κατοσταρικο που θα σε καλυψουν 200% (σταματα να κοιτας τις ναυαρχιδες, επισεις αφου δε θες overclocking ο 4770Κ ειναι αχρηστος, και γενικα ολοι οσοι ειναι ξεκλειδωτοι)

Επισεις καλο ειναι να εκτιμισεις και προσφορες μεταχειρισμενων (για ολα η για καποια ακριβα κομματια του συστηματος πχ καρτα γραφικων)

Παντα σε συγκριση με αυτο που εχεις τωρα, ακομα και celeron "νεας κοπης" να παρεις θα σου φανει high end !

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Γκοθαμ σιτυ! Λιωνω!!

Μπορει να εχεις δικαιο Nick74. Δεν ξερω πως ειναι ο i7 γιατι δεν εχω κατσει σε πισι με αυτον, μονο ακουω οτι ειναι κορυφη και τετοια.. οσο για i5 εχω δει σε imac ενος φιλου και μου φανηκε πολυ οκ... οχι οτι εκατσα να κανω επεξεργασια βιντεο η κατι τετοιο στον μακ απλα και απο οτι μου ειπε το πισι δεν κολλαει ποτε και τετοια... εστω οτι περνω τον i5 τον 4570...

Για την καρτα γραφικων? η καρτα γραφικων δεν εχει αμεση σχεση με την οθόνη...? δηλαδη αν παρω την LG 27" 1920x1080 με μια κορυφαια καρτα γραφικων παιζει να μην εχει διαφορα απο μια φτηνη καρτα γραφικων λογω της οθονης?? Δηλαδη εχει να κανει με τον τροπο που τα δειχνει, δηλαδη την αναλυση η κατι τετοιο??

εφοσον δεν εχω high expectations πλεον, η asus 260x 2GB δεν θα αρκέσει?

Link to comment
Share on other sites

ακριβος.... αμα εχεις καμοαι οθονη 1280*1024

τοτε ειτε εχεις καρτα του κατοσταρικου , ειτε του χιλιαρικου , θα ειναι το ιδιο και το αυτο .

δηλαδη η σουπερ καρτα θα φτανει σε "κορεσμο" επιδη εχει να δωσει παραπανω , αλαλ δεν εχει επιφανεια να τα προβαλει .

Για αυτο μια οθονη full HD ειναι πλεον στον στανταρ εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, λογο budget, λογο αναγγων, και λογο του τι εχεις τωρα, θεωρω πως ο i5 ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Κοιτα ΠΟΛΥ πιο κατω, ωστε :

1. να μπορεσεις να στριμωξεις καμια καλη καρτα, και

2. Μπας και μπορεσεις να παρεις τη ρημαδα την οθονη που σου γυαλισε

Οι επεξεργαστες που κυκλοφορουν εδω και πολλα χρονια ειναι ΑΣΤΕΡΙΑ!

Δε λεω πως δεν υπαρχουν διαφορες (απο i7 σε i7 βλεπω εκπληκτικες διαφορες) ΑΛΛΑ οταν στριμωχνεις το budget δε μπορεις να μην κανεις υποχωρησεις, και οταν το ζητουμενο ειναι τα γραφικα δε πας να πεταξεις 3 κατοσταρικα σε επεξεργαστη...

Η γνωμη μου ειναι να χτισεις ενα εντελως limited μηχανημα με καποιο παμφθηνο amd (ΠΑΜΦΘΗΝΟ σημαινει ΔΙΨΗΦΙΟ, οχι τη ναυαρχιδα που κοιτας), μια αξιοπρεπη καρτα γραφικων απο δευτερο χερι, και τελος μια καλη οθονη ΙΣΩΣ και 1440p (οχι βεβαια της apple που εχει ενα χιλιαρικο), και αντι να αναβαθμισεις σε 10 αιωνες βαζεις στο προγραμμα σε μια διετια

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.