Jump to content



Recommended Posts

Ψάχνω ένα media player να συνδέσω στη TV μου που να μπορεί να κάνει τα εξής :

* Να είναι όσο γίνεται πιο ήσυχο.Αν γίνεται να μην ακούγεται καθόλου θα ήταν το ιδανικό!

* Να μπορεί να παίξει mkv και mpeg2 άρχεία 1080p άνετα χωρίς σπασίματα κτλ..., αν γίνεται και iso bd rips ακόμα καλύτερα!

* Να επιτρέπει pass-through ac3, dts και HD μέσω HDMI και digital coaxial σύνδεση.

* Τα videos να μπορούν να τρέξουν μέσω USB (mkv, mpeg2 κτλ.)

* Να έχει ethernet port καθώς δεν με ενδιαφέρει καθόλου το wi-fi.

* Να μπορεί να εγκατασταθεί το XBMC και τα add-ons που το συνοδεύουν.

* Να μπορεί να συνδεθεί microsoft compatible remote.Αν δεν γίνεται τότε γενικά οποιοδήποτε remote.

* 24p προαιρετικά

* Να ψήνει καφέ, να ανοίγει φύλλο και να κάνει καταπληκτικό κρεβάτι!!!

Εχω σπαταλήσει πάρα πολλές ώρες στο internet ψάχνωντάς και συγκρίνοντας media players αλλά όλοι πάντα υστερούν σε κάτι.Ελπίζω να υπάρχει ρεαλιστική απάντηση και να βρεθεί υποψήφια νύφη......εμ...media player!:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Για το western digital tv live τι αποψη εχεις?

Προφανως δεν μπαινει ΧΒΜC αλλα νομιζω αν κρινω απο το δικο μου τα κανει ολα πολυ καλα.

Εναλλακτικα εχω ακουσει πολλους που χρησιμοποιουν το Rasberry Pi με xbmc.

Link to comment
Share on other sites

To WD live έχω διαβάσει ότι είναι πάρα πολύ καλό αλλά όπως έγραψες δεν μπαίνει xbmc.Το raspberry τρέχει καλά το xbmc σε online streaming αλλά mkv σε 1080p ζορίζεται άσχημα.

Eχω και εγω ενα raspberry αλλα το χρησιμοποιω για αλλα πραγματα στην δουλεια οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα. Παρολαυτα στο πολυτεχνειο που εχουν μερικοι φιλοι φτιαξει με δαυτο media player δεν μου εχουν αναφερει κανενα προβλημα με 1080p. Μηπως αυτα που εχεις δει αφορουν το model a και οχι το b που αγοραζει ο περισσοτερος κοσμος;; Eπιπλεον ισως εχει να κανει και με το πια διανομη βαζεις πανω απο τις επιλογες που εχεις. Δεστο παντως γιατι προκειται για πολυεργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω ενα raspberry αλλα το χρησιμοποιω για αλλα πραγματα στην δουλεια οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα. Παρολαυτα στο πολυτεχνειο που εχουν μερικοι φιλοι φτιαξει με δαυτο media player δεν μου εχουν αναφερει κανενα προβλημα με 1080p. Μηπως αυτα που εχεις δει αφορουν το model a και οχι το b που αγοραζει ο περισσοτερος κοσμος;; Eπιπλεον ισως εχει να κανει και με το πια διανομη βαζεις πανω απο τις επιλογες που εχεις. Δεστο παντως γιατι προκειται για πολυεργαλειο.

H διανομη θα είναι η raspbmc.To πρόβλημα είναι πως το raspberry δεν έχει optical/coaxial έξοδο ήχου.Μπορώ να συνδέσω την ΤV μέσω HDMI καλώδιο, αλλά ο ήχος θα είναι stereo.Χρειάζομαι και μία έξοδο digital για τον ήχο για να το συνδέσω με το home theater και να έχω 5.1.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολες τις συσκευες μου, τις εχω συνδεσει με HDMI αστην τηλεοραση. Μετα η τηλεοραση συνδεεται με τον ενισχυτη και εχω 5.1 με οποια πηγη κ αν παιζω. Δες μπας κ εχεις optical out απο την tv...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολες τις συσκευες μου, τις εχω συνδεσει με HDMI αστην τηλεοραση. Μετα η τηλεοραση συνδεεται με τον ενισχυτη και εχω 5.1 με οποια πηγη κ αν παιζω. Δες μπας κ εχεις optical out απο την tv...

Εχω optical out στην TV αλλά δεν επιτρέπει dts pass-through.Επιτρέπει μόνο dolby digital pass-through με την προυπόθεση ότι θα παίξω το video στον ενσωματομένο usb player της τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα media player να συνδέσω στη TV μου που να μπορεί να κάνει τα εξής :

* Να είναι όσο γίνεται πιο ήσυχο.Αν γίνεται να μην ακούγεται καθόλου θα ήταν το ιδανικό!

* Να μπορεί να παίξει mkv και mpeg2 άρχεία 1080p άνετα χωρίς σπασίματα κτλ..., αν γίνεται και iso bd rips ακόμα καλύτερα!

* Να επιτρέπει pass-through ac3, dts και HD μέσω HDMI και digital coaxial σύνδεση.

* Τα videos να μπορούν να τρέξουν μέσω USB (mkv, mpeg2 κτλ.)

* Να έχει ethernet port καθώς δεν με ενδιαφέρει καθόλου το wi-fi.

* Να μπορεί να εγκατασταθεί το XBMC και τα add-ons που το συνοδεύουν.

* Να μπορεί να συνδεθεί microsoft compatible remote.Αν δεν γίνεται τότε γενικά οποιοδήποτε remote.

* 24p προαιρετικά

* Να ψήνει καφέ, να ανοίγει φύλλο και να κάνει καταπληκτικό κρεβάτι!!!

Εχω σπαταλήσει πάρα πολλές ώρες στο internet ψάχνωντάς και συγκρίνοντας media players αλλά όλοι πάντα υστερούν σε κάτι.Ελπίζω να υπάρχει ρεαλιστική απάντηση και να βρεθεί υποψήφια νύφη......εμ...media player!:sarcastic:

Έχουν περάσει πολλά media players από τα χέρια μου και τελικά είχα καταλήξει σε pc. Πριν μερικές βδομάδες το ξήλωσα κι έβαλα ένα OUYA στη θέση του να παίζει μόνο XBMC.

1) Check

2) Check (όχι iso rips, ακόμα, σύντομα ομως)

3) Check - όχι coaxial μόνο hdmi

4) Check

5) Check

6) Check

7) Check

8) nope

9) αμέ

10) Δε καίει και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πολλά media players από τα χέρια μου και τελικά είχα καταλήξει σε pc. Πριν μερικές βδομάδες το ξήλωσα κι έβαλα ένα OUYA στη θέση του να παίζει μόνο XBMC.

1) Check

2) Check (όχι iso rips, ακόμα, σύντομα ομως)

3) Check - όχι coaxial μόνο hdmi

4) Check

5) Check

6) Check

7) Check

8) nope

9) αμέ

10) Δε καίει και τίποτα!

Το έψαξα και εγώ για το ouya και για 2 λόγους δεν μου κάνει.Χρειάζομαι οπωσδήποτε ψηφιακή έξοδο ήχου και έχω διαβάσει ότι έχει θεματάκια με το ανεμιστιράκι του και κάνει αρκετό θόρυβο.Εσύ που το έχεις κάνει θόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ στη μία TV ένα jailbroken AppleTV 2 (μόνο 720p) και στην άλλη ένα cabrio laptop με core2duo και μια ati HD2300 που δεν υποστηρίζει dxva2, που περιέργως η 3,5mm θύρα είναι και optical out αν χρησιμοποιήσεις ένα adaptorάκι. (Toslink Digital Optical Audio Mini Plug 3 5mm Adapter B | eBay).

Αυτή τη στιγμή το καλύτερο που μπορείς να βρεις για XBMC είναι το Amazon FireTV, που πρέπει να δουλεύει το usb host για να συνδέσεις keyb/mouse, έχει την οπτική, έχει ethernet (100άρα), παίζει ότι μπορεί να παίξει το XBMC (παπάδες) και έχει δικό του rf remote και δυνατότερα specs από ότι το ouya.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή είναι US only, αν και σύντομα το περιμένουν στο UK.

Επίσης για όσους χρησιμοποιούν remotes όπως τα Harmony, η έλλειψη IR σημαίνει επιπλέον αγορά usb<>IR adaptor.

Από τη στιγμή που το Atv3 δεν έχει γίνει Jailbreak και η Apple δεν λέει να ανακοινώσει τον αντικαταστάτη του μπας και εκεί γίνει κανά θαύμα και σπάσει, αν δεν πας σε htpc λύση, το FireTV είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ στη μία TV ένα jailbroken AppleTV 2 (μόνο 720p) και στην άλλη ένα cabrio laptop με core2duo και μια ati HD2300 που δεν υποστηρίζει dxva2, που περιέργως η 3,5mm θύρα είναι και optical out αν χρησιμοποιήσεις ένα adaptorάκι. (Toslink Digital Optical Audio Mini Plug 3 5mm Adapter B | eBay).

Αυτή τη στιγμή το καλύτερο που μπορείς να βρεις για XBMC είναι το Amazon FireTV, που πρέπει να δουλεύει το usb host για να συνδέσεις keyb/mouse, έχει την οπτική, έχει ethernet (100άρα), παίζει ότι μπορεί να παίξει το XBMC (παπάδες) και έχει δικό του rf remote και δυνατότερα specs από ότι το ouya.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή είναι US only, αν και σύντομα το περιμένουν στο UK.

Επίσης για όσους χρησιμοποιούν remotes όπως τα Harmony, η έλλειψη IR σημαίνει επιπλέον αγορά usb<>IR adaptor.

Από τη στιγμή που το Atv3 δεν έχει γίνει Jailbreak και η Apple δεν λέει να ανακοινώσει τον αντικαταστάτη του μπας και εκεί γίνει κανά θαύμα και σπάσει, αν δεν πας σε htpc λύση, το FireTV είναι μονόδρομος.

Για το FireTV δεν το έχω ψάξει καθόλου οπότε θα του ρίξω μια ματιά.

VidOn.me Android Blu-ray Box (AV200) – World's first Blu-ray menu navigation supported Android Box αυτό πως σας φένεται παίδες;Αξίζει την αναμονή μιας και είναι out of stock;

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και εγώ για το ouya και για 2 λόγους δεν μου κάνει.Χρειάζομαι οπωσδήποτε ψηφιακή έξοδο ήχου και έχω διαβάσει ότι έχει θεματάκια με το ανεμιστιράκι του και κάνει αρκετό θόρυβο.Εσύ που το έχεις κάνει θόρυβο;

Εντελώς αθόρυβο, πρόβλημα είχαν μόνο οι πρώτες εκδόσεις που βγήκαν απο το kickstarter. Τώρα για ψηφιακή δυστυχώς εκει δε μπορείς να κάνεις πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το xbmc σε pc δεν μου παιζει καλα τα mkv. Θελει καμια ρυθμιση κλπ;

Με το splash pro παιζουν κομπλε, απλα μου αρεσει στο xbmc που τα εμφανιζει με εξωφυλλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και εγώ για το ouya και για 2 λόγους δεν μου κάνει.Χρειάζομαι οπωσδήποτε ψηφιακή έξοδο ήχου και έχω διαβάσει ότι έχει θεματάκια με το ανεμιστιράκι του και κάνει αρκετό θόρυβο.Εσύ που το έχεις κάνει θόρυβο;

Δες το Amazon FireTV (αν μπορείς να το φέρεις άμεσα ή να περιμένεις να έρθει Ευρώπη).

Link to comment
Share on other sites

Το raspberry τρέχει καλά το xbmc σε online streaming αλλά mkv σε 1080p ζορίζεται άσχημα.

Το έχεις δει να ζορίζεται όντως σε 1080p; Έπαιζε από usb ή από δίκτυο; Ρωτάω μήπως το πρόβλημα που είδες οφειλόταν στο ότι δεν προλάβαινε το bitrate..

Έχω το rapsberry για media player με openelec. Όντως με ένα πολύ φορτωμένο library, το menu δεν πάει τόσο smooth όπως σε ένα pc. Αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Σχετικά με τα 1080p, αν τα streamαρει από το δίκτυο, buffarei που και που μέσα στην ταινία, πράγμα που όντως είναι σπαστικό. Από το USB όμως δεν έχω προσέξει κάποιο ζόρισμα.

Τέλος σχετικά με το ήχο του. Είναι συνδεδεμένο με hdmi πάνω στον ενισχυτή και περνάνε όλα τα κανάλια (5.1 / 7.1).

Αν δεν θέλω να ανοίξω τον ενισχυτή τότε περνάει εικόνα και ήχος στην TV λόγο passthrough.

Στο αναφέρω επειδή διάβασα ότι και εσύ σε home theater πας να το συνδέσεις.

Γενικά έχοντας πάντα στο μυαλό το κόστος του, το θεωρώ πολύ τίμιο για όλα αυτά που προσφέρει (CEC για remote κτλ κτλ)

Δυστυχώς από το FireTV δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από το FireTV δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Παίζει απροβλημάτιστα, ενώ επιπλέον είναι πολύ μικρό, εντελώς αθόρυβο (δεν υπάρχει fan) και με εύχρηστο controller.

Ό,τι χρειάζεται υπάρχει στα παρακάτω:

Amazon Fire TV - XBMC

http://forum.xbmc.org/showthread.php?tid=191109

Το μόνο αρνητικό αυτή τη στιγμή είναι η περιορισμένη διαθεσιμότητα (σε Ευρώπη).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα σας...Προσφατος απεκτησα ενα android tv box...το male x1000...εχει εγκατεστημενο το xbmc...αυτο που θελω εγω ειναι να του περασω τα καναλια αλλα δεν ξερω πως...υπαρχει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.