Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Welcome back brotha, σε εκλεψε η φωτογραφια απο μας για λιγο καιρο.. Ευχομαι να σε δουμε και στο καινουργιο UT με το νεο PC. :p

Στο δειχνω εγω το bios οταν γυρισω απ τη δουλεια, αν θες. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μπα δε ξανα αρχιζω gaming ρε..

ουτε εκανα αναβαθμιση γιατι ειχα το μικροβιο του καταναλωτη.Αυτα τα ξεπερασα.

Η φωτογραφια με εχει κλεψει για μια ζωη φιλε.

Τωρα παμε για αλλα:)

Link to comment
Share on other sites

μπα δε ξανα αρχιζω gaming ρε..

ουτε εκανα αναβαθμιση γιατι ειχα το μικροβιο του καταναλωτη.Αυτα τα ξεπερασα.

Η φωτογραφια με εχει κλεψει για μια ζωη φιλε.

Τωρα παμε για αλλα:)

Oh you will, you will - και θα αναρωτιεσε παλι γιατι σε παιρνω στην roughinery :p

Πρεπει να γινει reunion φιλτατε, και χωρις gomarious gomarus reunion δεν γινεται.

Τσιγκλισε με μια μετα τις 15:40 που θα μαι σπιτι, να σε κατατοπισω για το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας για ολες τις τελευταιες προσθηκες του thread, καλοριζικοι!

Οσοι δεν εχετε στην υπογραφη σας τα specs σας, καντε μια αναφορα σε αυτα, κουτι/ψυκτρα κλπ να καταλαβαινουμε λιγο τι παιζει με τις θερμοκρασιες σας.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] νομιζω το βιαστηκες λιγο με την mobo αλλα δεν βαριεσαι.

Για το bios, επειδη υποθετω οτι οι διαφορες απο το Ζ87 στο Ζ97 θα ειναι ελαχιστες αν οχι καμια, ριξε μια ματια σε αυτο τον οδηγο. 2η σελιδα ολο το ζουμι.

Αν θες να παιξεις λιγο σε ρολογια με κανα benchακι ετσι για τα καλοριζικα ριξε μια ματια σε

. Τα βασικα ειναι ιδια.

Αν τυχον βρεις διαφορες στο Ζ97 bios, κανε μια αναφορα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας για ολες τις τελευταιες προσθηκες του thread, καλοριζικοι!

Οσοι δεν εχετε στην υπογραφη σας τα specs σας, καντε μια αναφορα σε αυτα, κουτι/ψυκτρα κλπ να καταλαβαινουμε λιγο τι παιζει με τις θερμοκρασιες σας.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] νομιζω το βιαστηκες λιγο με την mobo αλλα δεν βαριεσαι.

Για το bios, επειδη υποθετω οτι οι διαφορες απο το Ζ87 στο Ζ97 θα ειναι ελαχιστες αν οχι καμια, ριξε μια ματια σε αυτο τον οδηγο. 2η σελιδα ολο το ζουμι.

Αν θες να παιξεις λιγο σε ρολογια με κανα benchακι ετσι για τα καλοριζικα ριξε μια ματια σε

. Τα βασικα ειναι ιδια.

Αν τυχον βρεις διαφορες στο Ζ97 bios, κανε μια αναφορα.

δε ξερω γιατι μπορει να βιαστηκα , αλλα πραγματικα ηθελα μια μητρικη που να δουλευει.Τπτ αλλο.

Τωρα αν θα σκασει σε τρια χρονια που δε θα εχει εγγυηση βλεπουμε.

Το αν με μια αλλη μπορει να εβγαζα 9.71 στο cinebench αδιαφορο , η αν με μια αλλη μπορει να παει 50Mhz παραπανω , παλι αδιαφορο :p

πραγματικα δε με απασχολει.Ηθελα μια μητρικουλα που να δουλευει σωστα τον επεξεργαστη , τα περιφερειακα και να εχει παραπανω απο μια εξοδους στην καρτα (δυο οθονες..)

Πραγματικα δε βρισκω αλλο λογο αν δεν εχεις απαιτησεις.

Εφοσον με καλυπτει εμενα παντα ετσι.Εκτος αν υπαρχει ΚΑΤΙ που ΔΕΝ το εχω δει με τα ματια μου η ειναι κατι αγνωστο για μενα που δε το εχω σκεφτει.

για overclocking απο οτι ειδα , δε νομιζω να ασχοληθω.Μια χαρα ειναι στα 4.4 ο μπαγασας , μια χαρα θα ψηθει.

απο τον E7400 Που ειχα μια χαρα ειναι και αυτος :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το mobo μου φαινεται φτωχο σε ψυξη, χαρακτηριστικα & κυριως εμφανιση που δινω αρκετη προσοχη.

That said, αν για τα δικα σου γουστα και χρηση φτανει και ικανοποιει, εμενα μου περισσευει και δεν κρινω την επιλογη.

Το σχολιο μου, ηταν καταφατικη συνεχεια του δικου σου στην προηγουμενη σελιδα που αφορουσε την βιασυνη της επιλογης.

Δεν το ειπα για να θιξω την επιλογη σου ή εσενα.

Κανω αυτη την διευκρινηση επειδη εστιασες πολυ στο σχολιο μου ενω η εμφαση θα επρεπε να δωθει στα παρακατω links :)

Αντε μη βαριεσαι και ανεβασε τον λιγο για πλακα και κανα bencho-screenshot.

Και γω στοκ τον τρεχω 24/7, απλα παιζω λιγο μαζι του να περναει η ωρα οταν βαριεμαι τωρα που ειναι αρχη, πριν φυγει ο ενθουσιασμος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε καταλαβα πως το ειπες.Συμφωνω μαζι σου.Φτωχο μου φαινεται και εμενα.προτιμουσα τις αλλες , αλλα αν δουλευει χεστηκ@:p

σε καμμια περιπτωση δε θιχτηκα , απλα σου εξηγησα και εγω τους λογους για την επιλογη αυτη.

τα links σαφως και τα ειδα , αλλα διαθεση να ασχοληθω με κατι που δεν εχω ιδεα , δεν εχω :p

μιλαγα με τον frostbyte στο τηλεφωνο , μου εξηγουσε ολα ενα προς ενα , αλλα νομιζα οτι ηταν πολυ απλο ενω δεν ειναι.(ισως γερασα οπως αναφερθηκε παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Την Sniper να πω την αληθεια κοιταγα να παρω, για ενα στο περιπου nvidia theme με custom w/c, αλλα μετα απο τοσα χρονια αποφασισαν να την αλλαξουν και να την κανουν κοκκινη :p

Οποτε μαλλον με βλεπω να καταληγω σε καποια εντελως μαυρη.... βλ. EVGA

Έγινε επεξεργασία από kimon_ma
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ανακαλυψει τι ειναι αυτοι οι διαιρετες αλλα θα το βρω.

Τι διαφορα εχει ομως ο διαιρετης με το manual bclk;

Επηρεαζουν διαφορετικα πραγματα και διαφορετικες λειτουργίες;

Δλδ, μπορεις να αλλαξεις διαιρετη και το bclk να παραμενει 100;

To bclk εχει συγκεκριμενα νουμερα που παιζει ή μπορεις να το βαλεις π.χ. 112 ή 129 ή 143;

Οταν αλλαζεις manually το bclk επηρεζεται μονο το cpu clock και τιποτα αλλο, ή επηρεαζεται και το uncore;

Για το uncore (cpu cache multi) υπαρχει καποιος αναλογικος κανονας στο τι θετουμε σε σχεση με το multi του cpu;

Tελος [MENTION=124]NoDsl[/MENTION] παρατηρησες διαφορα σε ρευμα/θερμοκρασιες για τον ιδιο χρονισμο; Π.χ. 50x100 VS 40x125;

Σορρυ για το σεντονι ερωτησεων, ευχαριστω προκαταβολικα οποιον κανει κεφι να απαντησει. :)

O διαιρετης κραταει κλειδωμενο το bclk στο 100,ειτε επιλεξεις 100/125/166/200 το bclk παραμενει στα 100,το μονο που δεν κλειδωνει ειναι η ταχυτητα της igpu προς το παρον.

Τα νουμερα που μπορεις να βαλεις ειναι συνηθως +5 +10 απο τον διαιρετη που επελεξες.

Manually το bclk επηρεαζει και την ταχυτητα του uncore.

Συνηθως 300 με 500 mhz κατω uncore εναντι cpu.

Αυτα που ρωτησες παραπανω, τωρα να παμε λιγο παρακατω το uncore ειναι το παλιο northbridge ,που πλεον ειναι ενσωματομενο στην cpu,τι ειναι το bclk η συχνοτητα επικοινωνιας της cpu με το pch,το παλιο southbridge,τι συμβαινει αν ανεβασουμε bclk,ανεβαινει η συχνοτητα επικοινωνιας cpu με pcix καθως και pch(southbridge) με οτι διαχειριζεται αυτο π.χ την τριτη pcix usb ports.

Τι ειναι προτιμοτερο,σαφως και 46 χ104.5 παρα 48χ100.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

Από την πρώτη μέρα που το έβαλα, βλέπω την ταχύτητα να κρατιέται ψηλά ακόμα και όταν δεν κάνει τίποτα το cpu. Με σταθερό το bclk, παίζει στα x43 & x44.

Τι χάνω ρε παιδιά και δεν πάει παρακάτω;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου για το samsung magician, ότι παίζει να το προκαλεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

Από την πρώτη μέρα που το έβαλα, βλέπω την ταχύτητα να κρατιέται ψηλά ακόμα και όταν δεν κάνει τίποτα το cpu. Με σταθερό το bclk, παίζει στα x43 & x44.

Τι χάνω ρε παιδιά και δεν πάει παρακάτω;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου για το samsung magician, ότι παίζει να το προκαλεί αυτό.

Control panel ->power options-> balanced,μαλλον το magician σου επελεξε high performance στο power options.

Link to comment
Share on other sites

Carrion το κομμάτι σου τελικά βγήκε καλό? Από OC

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει να ψάξω σωστά.

Με κάποιες γρήγορες δοκιμές που έχω κάνει, την πόρτα την τρώω από θερμοκρασία. Σε stress tests στα 4,7 πλησιάζει επικίνδυνα την 100άρα...

Control panel ->power options-> balanced,μαλλον το magician σου επελεξε high performance στο power options.

Σωστός!!! Είχε βάλει το magician ένα δικό του plan "Samsung High Performance". Τώρα ξεκουράζεται στα 800mhz.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11932]carrion[/MENTION] δεν είναι ανάγκη να βάλεις balanced στα power options για να πέσει στα 800Mhz το CPU όταν είναι Idle! Άσε το Samsung High Performance και παραμετροποίησε στα advanced power options μόνον το section "Processor power management" και επέλεξε στην 1 επιλογή "Minimum power state = 5%". Κάνε save και είσαι έτοιμος! Γιατί να χάσεις τις βελτιστοποιήσεις που έχει το Samsung High Performance Profile όταν μπορείς να έχεις και τα 2... ;)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.