Jump to content



Μητρική AMD AM2


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

έχω στα χέρια μου ένα pc με μητρική MSI K9N NEO και AMD επεξεργαστή. To socket είναι AM2.

Καθώς η μητρική πρέπει να τα έχει τινάξει, και εγώ δεν κατέχω από AMD πολύ, μπορείτε να μου πείτε εάν μπορούμε να κάνουμε κάτι; Πχ, υπάρχει μητρική σήμερα συμβατή με τέτοιο επεξεργαστή; (ΑΜ2 μητρικές δεν κυκλοφορούν από ότι είδα).

Ο επεξεργαστής δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά εάν είναι απαραίτητο θα τον βγάλω να δω το μοντέλο του.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι AM2 επεξεργαστές έμπαιναν και σε AM2+ μητρικές. Το αντίστροφο δεν ίσχυε πάντα.

@anonymous-root

Αν ψάχνεις για καινούρια μητρική υπάρχει η Asrock 960GC-GS FX | Skroutz.gr

Όπως φαίνεται στην CPU support list υποστηρίζει από τους πρώτους Athlon 64 (AM2) εως και τους τωρινούς FX (εως και 95W). Φυσικά με τις κατάλληλες μνήμες.

Δηλαδή με τις 2 θέσεις DDR2 που έχει (εως 8GB) τους ΑΜ2,ΑΜ2+,ΑΜ3 επεξεργαστές και με τις άλλες 2 θέσεις DDR3 (εως 16GB) τους AM3,AM3+ επεξεργαστές.

Αν τυχόν στην MSI έχεις 4 κομμάτια (dimm) μνήμης θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αναγκαστικά τα 2.

Edit: Κοίτα τον επεξεργαστή που έχεις μήπως είναι κάποιος που μπορεί να είναι 125W και δεν τον υποστηρίζει η Asrock. Αν και όπως βλέπω ούτε η MSI που είχες "σήκωνε" τόσο μεγάλους.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

AMD Athlon 64 X2 3800+ - ADA3800IAA5CU (ADA3800CUBOX)

ΑΜ2. Οπότε θέλεις μητρική - κατά 99% οποιαδήποτε μητρική ΑΜ2 ή ΑΜ2+ θα κάνει, με υποδοχές για DDR2 μνήμες(το οποίο είναι πλεονασμός μιας και αν η μητρική έχει DDR2 μνήμες ή AM2 θα είναι ή ΑΜ2+).

μεταχειρισμένες λογικά κυκλοφορούν αρκετές και ίσως να μην σου κοστίσει ούτε 20€ μια μεταχειρισμένη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξανά,

βρήκα μια μητρική για να δοκιμάσω εάν όντως φταίει μητρική ή επεξεργαστής.

Το θέμα είναι ότι από ότι βλέπω, δεν υπάρχουν μητρικές ΑΜ2 ΑΜ2+ για αγορά (καινούριες) και σε φιλικό φόρουμ βλέπω να ζητάνε μητρικές ΑΜ2 από πέρσι... Μάλλον πάμε για νέο σετ έτσι;

Περίεργο μου φαίνεται (που δεν υπάρχουν ΑΜ2) καθώς σε κάποια καταστήματα βρίσκεις ακόμα και Socket 478!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαθέσιμες, απλά δεν πωλούνται ή έστω δεν έχουν μπεί ακόμη σε αγγελία....:hehe:

Aν μου πείς που είσαι, όλα μου τα συστήματα είναι ΑΜ2/ΑΜ2+/ΑM3, τα συμβατά με τον επεξεργαστή σου είναι 3-4, για δοκιμές είμαι διαθέσιμος, αναλόγως την ώρα/μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, έχει Θεσσαλονίκη κοντά στο Χολαργό ?:hehe:

Και δεν παίζει κιόλας να ανέβω σύντομα....

Δεν βάζεις μια στη ζήτηση, στις αγγελίες , μαζί με τοποθεσία ? Μήπως υπάρχει τίποτε εκεί κοντά ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαθέσιμες, απλά δεν πωλούνται ή έστω δεν έχουν μπεί ακόμη σε αγγελία....:hehe:

Aν μου πείς που είσαι, όλα μου τα συστήματα είναι ΑΜ2/ΑΜ2+/ΑM3, τα συμβατά με τον επεξεργαστή σου είναι 3-4, για δοκιμές είμαι διαθέσιμος, αναλόγως την ώρα/μέρα.

μα οσοι εχουν ΑΜ2, δεν εχουν λογο να το δωσουν..το πιο future proof socket που εχει υπαρξει :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.