Jump to content


Τι ψύξη προτιμάτε να χρησιμοποιείτε στο σύστημά σας;


Τι ψύξη προτιμάτε να χρησιμοποιείτε στο σύστημά σας;  

645 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Από το 2007 που έστισα το PC (που έχω μέχρι και σήμερα) κι εγώ αερόψυκτη εμπορίου χρησιμοποιώ.

Thermaltake V1 Max-Performance

Γενικά είμαι ικανοποιημένος. Θα ήθελα βέβαια λιγότερο θόρυβο, (μιας και το Tower είναι κοντά στο ύψος του αυτιού μου) αλλά ΟΚ.

Η διαφορά στην τιμή ήταν τότε σημαντική ώστε να κοιτάξω για άλλες λύσεις... (υδρόψηξη)

Αν υπήρχε π.χ. κάτι αντίστοιχο με αυτό, Hydro Series™ H60 (στα χρήματα που έχει τώρα όμως)

και ήταν συμβατό με τον Socket μου, μάλλον θα του έδινα μία ευκαιρία... :whistling

Έγινε επεξεργασία από corduroy27
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ποιός είναι για εσάς ο προτιμότερος τρόπος ψύξης του υπολογιστή σας; (προσέξτε, όχι αυτόν που έχετε, αυτόν που θεωρείτε εσείς ιδανικό). Απαντήστε και δικαιολογήστε! :D

άμα Χρόνος, Χρήμα, Όρεξη τα θεωρήσουμε αμελητέα

Custom loopα με αγιασμό για maximum απόδοση oc

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 4 χρονια ειμαι με μια Xigmatek Aegir. Ειμαι υπερ-ευχαριστημενος.

Αθορυβο ανεμιστηρακι οσο δεν παει.

Καθεται σε εναν Phenom 955BE clockαρισμενο στα 4Ghz. Σε idle μου τον κραταει στους 31-33. Σε full load δεν θυμαμαι να εχει ξεπερασει τους 44 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου ένα χρόνο έβαλα την Seidon 240 και είδα διαφορά από την αερόψυξη Scythe Mugen που είχα.

Πρέπει να αλλάξω τους ανεμιστήρες γιατί κάνουν ένα θόρυβο τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικότερη για χρήση μέσα σε PC θεωρώ κι εγώ την αερόψυξη. Ειδικά σε PC τρίτων που θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Για στοκ χρονισμούς η μαμά ψύκτρα είναι μια χαρά στα περισσότερα μοντέλα. Για O/C ψηφίζω κι εγώ γομαρόψυξη. Με ένα μεγάλο PWM ανεμιστηράκι δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι πολύ πιο θορυβώδης λύση από οποιαδήποτε υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν δεν εχεις σκοπο να "πειραξεις" τη CPU σου η "μαμα" ψυκτρα κανει τη δουλεια της οπως πρεπει χωρις επιπλεον κοστος ;)

Χμμμ, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις :)

Το προηγούμενο ΣΚ έστησα για πελάτη μου PC με i5-4690 (όχι Κ). Εβαλα win 7 κλπ, και πριν τον παραδώσω είπα να του ρίξω ένα stress test (Prime 95 x64) έτσι για το γαμώτο. Σημειωτέον ότι δεν είχα ενεργοποιήσει το Turbo Mode "by all cores" που είχα την δυνατότητα από την μητρική, αλλά "Per core", που σημαίνει ότι όταν δούλευαν και οι 4 πυρήνες ο Turbo πολλαπλασιαστής ανέβαινε στο 37 και όχι στο 39.

Θερμοκρασίες άνω των 90 σε όλους τους πυρήνες, με κάποιους από αυτούς να χτυπάνε τους 98 σε 5 λεπτά. Εβαλα πάνω μία "παρακατιανή" Seidon 120M σε push - pull που είχα πρόχειρη και είδα άμεσα -30 βαθμούς από τους προαναφερόμενους. Η μαμά ψύκτρα πήγε για ανακύκλωση άμεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Αερόψυξη φανατικά. :laughing: Ειδικά από τότε που ανακάλυψα τη Noctua δεν βλέπω το λόγο για οτιδήποτε άλλο.

Η NH-U12S δρόσιζε αθόρυβα, πρώτα έναν Phenom 4 και μετά έναν 2600k που έτρεχε απροβλημάτιστα στα 4.3 χειμώνα καλοκαίρι.

Τώρα τη θέση της έχει πάρει η NH-U14S η οποία δροσίζει ακόμα πιο αθόρυβα και απροβλημάτιστα ένα 4770k στα 4.5, επίσης χειμώνα καλοκαίρι.

Είναι τόσο αποδοτικές και τόσο αθόρυβες, που εύκολα παραβλέπω το απαίσιο χρώμα των fan :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Custom υδρόψυξη.1ον Λόγο σχέσης απόδοσης/Θορύβου,2ον λόγο του ότι η πλειοψηφία των κομματιών μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί σε άλλο build ή αναβάθμιση, πέραν των blocks.Τέλος γιατί η αγωνία του να μην έχεις καμία αναπάντεχη διαρροή στο σύστημα και γίνει ενυδρείο είναι ανεκτίμητης αξίας. :ph34r:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.