Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

Η 60D Που έχω παρέδωσε πνεύμα και πέταξε ένα err 20 στην οθόνη. Ελεγε να βγάλω βάλω μπαταρία το έκανα αλλά κάνει 1-2 κλικς και ξανα τα ίδια. Δοκίμασα και κάποιες μέρες χωρίς τη μεγάλη μπαταρία για να της κάνω reset χωρίς επιτυχία (αν δε κάνω λάθος η 60D δεν διαθέτει μικρή αν κάποιος ξέρει ας το πει).

Με την επιστροφή μου στην Αθήνα επικοινώνησα με κατάστημα για service αλλά θα είναι κλειστό μέχρι τέλη Αυγούστου. Επειδή η ζημιά μάλλον έχει να κάνει με το κλείστρο (btw 27k clicks) άρα θα πρέπει να βρεθεί ανταλλακτικό κλπ + ότι δε ξέρω π[όσο θα πάει το μαλλί θέλω να έχω μια εναλλακτική για αγορά. Δεν μπορώ να περιμένω 2+ μήνες μιας και οι εταιρίες θα με κρεμάσουν ανάποδα.

Το σκεπτικό μου είναι να πάω στην Canon 70D. Τι λέτε; Επίσης ποιο θεωρείτε λογικό ποσό για επισκευή της 60D. Είχε κανείς εμπειρία απο τέτοιο error?

Φχαριστώ

@ΝTG σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσστ

post-20975-1416078661,5746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

200αρι νομιζω παιρνουν για κλειστρο

(εχω τα ιδια κλικ :/)

edit Err 20: Mechanical malfunction

Within the mirror, shutter or aperture mechanism (most likely), some sort of disturbance, error or lock-up has been detected. This error code doesn’t specify where the exact problem is, but points to the cause being mechanical rather than an electronic gremlin.

edit2

Εχει και μικρη μπαταρια αλλα μαλλον πρεπει να πιασεις τα κατσαβιδια γιατι ειναι πανω σε πλακετα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

edit2

Εχει και μικρη μπαταρια αλλα μαλλον πρεπει να πιασεις τα κατσαβιδια γιατι ειναι πανω σε πλακετα

που είναι και θα τη βρωωωωωω να τη βγάλω

Link to comment
Share on other sites

google : canon 60d disassembly

βρηκα αυτο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Hrcz2Ew1uSQ]CANON EOS 60D Err 30 - BELLO ELECTRONICS - YouTube[/ame]

parts catalogue

http://www.filefactory.com/file/6ndllwajm3f1

αμα δεις η μπαταρια ειναι στη πλακετα πισω απο την οθονη

ψαξε για service manual

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] Τι να πω ευχαριστώ πάρα πολύ. Εγινε η επέμβαση και έγινε το reset κανονικά.

Πολλοί στο νετ είχαν λύσει το πρόβλημα με reset. εχω κάνει πάνω απο 40 κλικς μέχρι στιγμής και δείχνει οκ. Θα επανέλθω με νεότερα αφού τη δοκιμάσω περισσότερο.

Μακάρι να ήταν τόσο απλή η λύση πραγματικά.

Ευχαριστώ όπως και να έχει λυθεί δε λυθεί με το ρεσετ :)

post-20975-1416078662,0942_thumb.jpg

post-20975-1416078662,3725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, 27κ κλίκς ακόμα και για τέτοια μοντέλα και ακόμα και για κανον είναι λίγα για να πάρεις το κλείστρο στο χέρι.

Παρόλα αυτά, πέτα την όσο προλαβαίνεις και πάρε Νικον.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, πέτα την όσο προλαβαίνεις και πάρε Νικον.

LOL ρε συ Nvidia vs ATI ένα πράμα.

Δεν ειμαι αυτής της άποψης. Ακόμα ζουν 3-4 ψηφιακές Canon στα χέρια γνωστών μου με πολλά χρόνια χρήσης.

Γραμμή παραγωγής είναι είτε λέγεται canon είτε Nikon.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 230 clicks μέχρι στιγμής (πεταμένα εντελώς και τυχαίες φωτο αλλά σκασίλα μου) και όλα ΟΚ μέχρι στιγμής. Φτου φτου και φτου μη τη ματιάσω:o

PS Μη μου το κάνετε Canon VS Nikon γιατί είμαι στις δύσκολες μέρες του μήνα :p

Link to comment
Share on other sites

Λιγο κρατησε η χαρα μου. Το ξαναπεταξε μολις. Τουλαχιστον τωρα ξανατραβει αν βγαλω βαλω μπαταρια οπως λεει ενω πριν μερες μουλαρωνε.

Δε το γλυτωνω το σερβις μου φαινεται.:bye:

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω εδώ 2 τηλέφωνα σε περίπτωση που χρειαστούν σε κάποιον

1) Καραμπάς,

Θεμιστοκλεους 1

Αθήνα

τηλ 2103820789

2) Τσακναρίδης

Πανεπιστημίου 44,

τηλ.- fax: 210 3640777

Για τον πρώτο έχω ακούσει τα καλύτερα απο επαγγελματίες φωτογράφους είτε του πήγαν Nikon είτε Canon και μιλάνε για δωρεάν διάγνωση βλάβης και μετά βλέπεις αν συμφέρει να τη φτιάξεις τη μηχανή ή όχι

Για τον Τσακναρίδη διαβάζω επίσης καλά λόγια παντού (συγκεκριμένα αλλαγή κλείστρου σε 60D μαζί με καθαρισμό 180ευρώ).

Το κακό είναι ότι και οι δύο θα είναι κλειστοί μέχρι 24/8 οπότε θα πρέπει να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Στον Τσακναρίδη είχα πάει κάαααποτε την D50 που είχε ένα θέμα και ήταν φοβερός και μια χαρά τιμή.

Μιλάω τώρα 5+ χρόνια πριν.

αντιθετα με μενα που για χαρη καποιων αλλων (σπανε φακους , δε δουλευουν σωστα) τον εχω κανει δευτερο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.