Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

On 4/22/2021 at 8:17 AM, fatalara said:

Ειναι μικρο σε σχεση με τα υπολοιπα DD. 
Με ολα τα υπολοιπα ειναι το ιδιο. Δεν βλεπω λογο να αγορασει κανεις κατι αλλο, ακομα και απο fanatec μερια.

 Πάντα με τα άλλα DD λέω ότι τα 5 Nm θα είναι συνέχεια στο MAX... ισως να μην ειναι και ότι καλύτερο να παίζει στο μέγιστο μια μηχανή σε όλη της λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

 Πάντα με τα άλλα DD λέω ότι τα 5 Nm θα είναι συνέχεια στο MAX... ισως να μην ειναι και ότι καλύτερο να παίζει στο μέγιστο μια μηχανή σε όλη της λειτουργία.

Η λειτουργια των τιμονιων εκτος DD, belt η γραναζι, εχει peak της ταξης 3-4 nm. 
Η μονη που ξεφευγε ηταν η clubsport με peak στα 7. Συνεχεια εκει δεν δουλευει καμια. 
Το DD base δεν ειναι μονο τα Nm του. Δωσε μου την ταχυτητα περιστροφης το sharpness και το accuracy του direct drive και ας εχει τη δυναμη της clubsport. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Για πείτε οι γνώστες πως ξεκιναμε. Σκέφτομαι τώρα που βρέθηκε χώρος να στήσω ένα απλό SIM για την ταύλα και να περνάω εποικοδομητικά κάποιες ώρες την εβδομάδα.

Θέλω βάση με καρέκλα, τιμονιέρα, πενταλιέρα, manual shifter (αν χρειάζεται) και πρόταση για 3 οθόνες.

Υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί αυτός που υπάρχει (Threadripper 3970x, 3090 κάρτα).

Το budget όχι πάνω από 1000-1200€ (χωρίς τις οθόνες).

Όποιος έχει όρεξη, γράφει.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο περιεργη φαση.

Εχει να κανει με το τι μπορεις να βρεις σε καλη τιμη και που θα δωσεις προτεραιοτητα.

Εγω θα εριχνα το χρημα σε Rig και πενταλ για αρχη. Ενα καλο Rig απο προφιλ αλουμινιου και καθισμα μεταχειρο απο αυτοκινητο.

Τιμονι logitech μεταχειρισμενο και fanatec clubsport pedals.

Γενικα θελει κουβεντα, εδω μου ειναι λιγο δυσκολο αλλα οτι μου ερχεται θα γραφω.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, fatalara said:

Ειναι λιγο περιεργη φαση.

Εχει να κανει με το τι μπορεις να βρεις σε καλη τιμη και που θα δωσεις προτεραιοτητα.

Εγω θα εριχνα το χρημα σε Rig και πενταλ για αρχη. Ενα καλο Rig απο προφιλ αλουμινιου και καθισμα μεταχειρο απο αυτοκινητο.

Τιμονι logitech μεταχειρισμενο και fanatec clubsport pedals.

Γενικα θελει κουβεντα, εδω μου ειναι λιγο δυσκολο αλλα οτι μου ερχεται θα γραφω.

 

Για βάση έχω βρει την Next Level Racing F-GT μαζί με triple stand monitor (αν και μάλλον σκέφτομαι το ξεχωριστό stand) για 30αρες ή 32αρες οθόνες.

Από τιμόνι, πενταλιέρα και κιβώτιο, δεν έχω ιδέα τι να κοιτάξω.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ειναι κακο καθολου.

Τιμονι η πας σε μεταχειρο logitech g29 η περιμενεις νοεμβριο για fanatec csl DD. Για καινουργιο τιποτα αλλο εκτος απο αυτο, η διαφορα ειναι μεγαλη. 

Πεταλιερα θα παρεις fanatec clubsport  v3, απο εκει και μετα πας σε διπλη τιμη. Αν θες τα δινεις, ειναι το πιο σημαντικο πραγμα. 
Τωρα για κιβωτιο εξαρταται τι θα παιζεις. Στα περισσοτερα παιχνιδια ειναι περιττο. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

Τι αμαξια σου αρεσουν να τρεχεις ;
 

 

Το δικό μου στο δρόμο... λοοοολ....

 

Για F1 σκέφτομαι στην αρχή. Μετά αν το βρω ενδιαφέρον θα ασχοληθώ λίγο με Ασχέτο κόρσα...

 

Link to comment
Share on other sites

........μετα απο λιγες μερες θα μας πει :
Ανεβηκα λιγο σε λεφτα αλλα αξιζε

 


 

?

 


Η ερωτηση μου για τα αμαξια αφορα περισσοτερο αν θα χρειαστεις shifter or not.
Αν πας σε αγωνιστικα (assetto corsa competizione πχ ) δεν χρειαζεσαι.
Το πρωτο asseto corsa τα μισα του αμαξια ειναι με shifter.

Να γνωριζεις πως μια καλη τιμονιερα η γενικα ενα καλο "rig setup" δε θα σε κανει πιο γρηγορο σαν οδηγο. Σου προσφερει καλυτερη αισθηση και θα σε βοηθησει καποιες φορες να βρεις τα "ορια" του αμαξιου πιο γρηγορα. 
Για μενα μπορεις να κανεις μια αρχη με μια thrustmaster T300rs(ειναι με ιμαντα και οχι οπως της Logitech) και πεταλια οτι σου ειπε ο Ηλιας παραπανω.



edit: για F1 δε γνωριζω να σου πω. Δε το θεωρω sim

edit2: τωρα ειδα το reply του @Rusty_Cookie οτι ανεβασε κατι αντιστοιχο. λολ

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω να γίνω καλύτερος οδηγός, γιατί ξέρω πως δεν είμαι. Την αίσθηση και εμπειρία θέλω περισσότερο και επειδή τώρα έχω την ευκαιρία και ήταν ένα όνειρο που ήθελα να κάνω, λέω να το κάνω. Την Logitech πάντως την βρίσκω σε καλή τιμή ενώ την Thrustmaster όχι και τόσο. Επειδή είμαι αρχάριος τελείως, δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω κάτι παραπάνω σε λεφτά στο συγκεκριμένο πακέτο μιας και δεν ξέρω τι χάνω και τι κερδίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Τοτε παρε ενα combo G29 με πεταλια και shifter να τα εχεις ολα και εισαι ετοιμος.. Απο εκει και περα αν δεις οτι γουσταρεις τρελα και θες αναβαθμιση, ξεκινα απο τιμονι και πεταλια :)


Τα πεταλια της Logitech θεωρουνται απο τα καλυτερα στις "all in one combos" τιμονιερες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

Τοτε παρε ενα combo G29 με πεταλια και shifter να τα εχεις ολα και εισαι ετοιμος.. Απο εκει και περα αν δεις οτι γουσταρεις τρελα και θες αναβαθμιση, ξεκινα απο τιμονι και πεταλια :)


Τα πεταλια της Logitech θεωρουνται απο τα καλυτερα στις "all in one combos" τιμονιερες.

 

 

 

Και το Shifter που είναι έξτρα;

9 minutes ago, GoMaR said:

Τοτε παρε ενα combo G29 με πεταλια και shifter να τα εχεις ολα και εισαι ετοιμος.. Απο εκει και περα αν δεις οτι γουσταρεις τρελα και θες αναβαθμιση, ξεκινα απο τιμονι και πεταλια :)


Τα πεταλια της Logitech θεωρουνται απο τα καλυτερα στις "all in one combos" τιμονιερες.

 

 

 

Και τώρα σύγκρινε το πακέτο που λες της G29, με τιμόνι Thrustmaster T300RS, shifter της Thrustmaster και πατελιέρα της Fanatec Clubsport V3. (βγάλε το χρηματικό από την εξίσωση). Πιο θα σου δώσει καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη αίσθηση;

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζεις με το πιο δυσκολο αγωνιστικο,F1.

Θα χρειαστεις το καλυτερο φρενο που υπαρχει.Υποψιν η διαδρομη του φρενου πρεπει να ειναι στα 10-20mm και του γκαζιου στα 50-60mm.

Εκτος αυτου θελεις κατι πoλυ στιβαρο και ανθεκτικο σε μεγαλη πιεση,σκεψου αυτο "Braking against a concrete wall is how they described it"

Συμβουλη μου παρε τα καλυτερα πεταλια που μπορεις ,οσο αφορα τα φραγκα σου, και τα υπολοιπα αλλου.

Επισης η θεση του οδηγου σε f1 ειναι πολυ ...ξαπλωτη,να το εχεις υποψιν για το σασι που θα παρεις.

Το simracing ειναι χομπι πολυ ακριβο οταν αρχισεις και γινεσαι ανταγωνιστικος και βαζεις στοχους σε νικες και πρωταθληματα.

This rabbit hole goes deep.

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα θα σου ελεγα να παρεις και shifter ωστε να μπορεις να εχεις παραπανω επιλογες στα παιχνιδια / αμαξια.

Αν θες ΑΥΣΤΗΡΑ f1, τοτε ναι σου ειναι αχρηστο.  Οπως επισης αν θες αυστηρα F1 τοτε θες και αλλο τιμονι (f1 style εννοω)
Για μενα μην ασχοληθεις με F1 για αρχη.  Αγορασε το ACC και χωσου :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.