Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Διάλεξε μια από αυτές!!

Top 10 Most Expensive Beers | I Love Good Beer

Ακολουθεί καθαρά προσωπική άποψη

Πάντως για τον σέρβερ, εγώ θα προτιμούσα να είχε το combo του αγώνα και να ήταν σε μόνιμο qualify (για να μετράει το RSR, για όσους το θέλουν), ώστε να μπορούμε να μαζευόμαστε εκεί και να κάνουμε το practise μας.

Server για αγώνες με διαφορετικά combo, υπάρχουν να φάνε και οι κότες!!

Συμφωνώ και εγώ ότι ο σέρβερ θα ήταν καλά να είναι μόνιμα στο combo του αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν τελικα αλλαξει καποιος αυτοκινητο για την πεμπτη τι γινεται? δεν εχω αποφασισει ακομα μεταξυ z4 και 458... το λεμε εδω και ειναι οκ? μηπως να υπαρχει καπου μια λιστα και να ενημερωνει ο καθενας, και πεμπτη να βγει η τελικη πριν τον αγωνα? η θα χει μεσα πολλα και οτι θελει παιρνει ο καθενας?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχουν όλοι το Spotter addon μέχρι τώρα. Για κάθε είδους αγώνα είναι απαιραίτητο αλλά ειδικά σε multiclass race ακόμη περισσότερο

Apps - Spotter | RaceDepartment

Πως ενεργοποιείται αυτό? Το εγκατέστησα αλλά δεν το είδα στο κεντρικό μενού για να το ενεργοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται αυτό? Το εγκατέστησα αλλά δεν το είδα στο κεντρικό μενού για να το ενεργοποιήσω...

Δεν σου το βγαζει στα settings-->general? (αν θυμαμαι καλα εκει ειναι) ..και μετα το ενεργοποιεις μεσα απο το παιχνιδι..

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε μια από αυτές!!

Top 10 Most Expensive Beers | I Love Good Beer

Ακολουθεί καθαρά προσωπική άποψη

Πάντως για τον σέρβερ, εγώ θα προτιμούσα να είχε το combo του αγώνα και να ήταν σε μόνιμο qualify (για να μετράει το RSR, για όσους το θέλουν), ώστε να μπορούμε να μαζευόμαστε εκεί και να κάνουμε το practise μας.

Server για αγώνες με διαφορετικά combo, υπάρχουν να φάνε και οι κότες!!

Συμφωνώ ως επί το πλείστον μόνο που νομίζω πως το qualify είναι ελκυστικότερο να συνοδεύεται από έναν αγώνα το πολύ 10 γύρων(γιατί όχι) για να υπάρχει αναπαραγωγή του σεναρίου του αγώνα της Πέμπτης έτσι ώστε να συνηθίζουμε ο ένας τον άλλο και να τροποποιούμε τη συμπεριφορά μας προς όφελος του fair play.

Νομίζω πως το hotlaping μόνο δεν προσθέτει την απαιτούμενη εμπειρία για να αντιμετωπίσεις τις συνθήκες του αγώνα.(Δεν αναφέρομαι σε σένα και μερικούς άλλους Κώστα που προφανώς δεν έχετε κανένα πρόβλημα προσαρμογής σε οποιοδήποτε αμάξι και αγώνα, μιλάω για μας τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς ).

Ισως να ήταν καλύτερα να μπει ένα password που θα δωθεί εδώ στο thelab καποιες ώρες(ας πούμε 9 -12 το βράδυ τις καθημερινές) που θα μπαίνει η παρέα για να μην υπάρχουν ξένοι που μπορεί να χαλάσουν το κλίμα(εκτος κι αν νομίζετε ότι είναι καλύτερα να υπάρχουν και αυτοί) δεν ξέρω αν γίνεται εύκολα, να μη φορτωνόμαστε περισσότερο στον αγαπητό geovas77.

Mήπως να συγκεντρώναμε τις ορέξεις του καθενός και να κάναμε μια ψηφοφορία κατ αρχήν για το τι επιθυμούμε πχ practice-qualify-race? η qualify-race η qualify ? Aυτό μπορεί να γίνει και για τα αυτοκίνητα πχ multiclass η one class ? Και για τα tracks(ανά εβδομάδα) . Aν αισθάνεστε δυσανεξία μη δίνετε σημασία χαχαχα. :pleasantry:

Και για να τελειώνω μήπως παίζει κανείς από σας raceroom racing experience(εγώ 90%raceroom και 10% assetto περισσότερο επειδή μου τι σπάνε οι public servers sto assetto)?

Eλάτε κι από κεί έχει φοβερές πίστες και classes και έντονο συναγωνισμό έχουν φτιάξει και το ffb και οι servers δουλεύουν άψογα και ταχύτατα.......

:no:.. Κατάλαβα assetto και τα μυαλά στα κάγκελα:D.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνω μήπως παίζει κανείς από σας raceroom racing experience(εγώ 90%raceroom και 10% assetto περισσότερο επειδή μου τι σπάνε οι public servers sto assetto)?

Eλάτε κι από κεί έχει φοβερές πίστες και classes και έντονο συναγωνισμό έχουν φτιάξει και το ffb και οι servers δουλεύουν άψογα και ταχύτατα.......

:no:.. Κατάλαβα assetto και τα μυαλά στα κάγκελα:D.

R3E??...... Ου ου το F2P είναι όργανο του σατανά 666

louka.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου το βγαζει στα settings-->general? (αν θυμαμαι καλα εκει ειναι) ..και μετα το ενεργοποιεις μεσα απο το παιχνιδι..

Εκεί κοίταξα και δεν το βρήκα... Θα ξαναδώ μήπως δεν έγινε σωστά η τοποθέτηση των αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν τελικα αλλαξει καποιος αυτοκινητο για την πεμπτη τι γινεται? δεν εχω αποφασισει ακομα μεταξυ z4 και 458... το λεμε εδω και ειναι οκ? μηπως να υπαρχει καπου μια λιστα και να ενημερωνει ο καθενας, και πεμπτη να βγει η τελικη πριν τον αγωνα? η θα χει μεσα πολλα και οτι θελει παιρνει ο καθενας?
Αν τελικά χρειάζεται να δηλώσουμε αυτοκίνητο διαλέγω την 458 (με επιφύλαξη).:hm:

Cars: Lotus Evora GX, Lotus Evora GTC, BMW Z4 GT3, P4/5 Competizione, Pagani Huayra, Ferrari 312T, Ferrari La Ferrari + Formula Abarth

Ποια 458 ρε παιδιά? Έχω χάσει κανένα επεισόδιο, γιατί το λέτε και δύο. (P4/5 μήπως)

Όχι δε δηλώνουμε αυτοκίνητο εδώ, μπορείς να αλλάξεις γνώμη όσες φορές θες. Για αυτό είναι και σε booking ο server.

Εγω δεν περιμενω τιποτα αλλο απο σφαγη και πανικο στο event, όλα φρεναρουν σε διαφορετικό σημείο και όσο και να προειδοποιούμε για αυτό θα κλάψουν μανουλες :) :happy2::happy2:

Σίγουρα οι πιθανότητες για ατύχημα είναι περισσότερες. Πάντως το έχω ξανατρέξει με πολλά άτομα και καλά πήγε. Στο δικό μας spa παίζει περισσότερες μύτες να άνοιξαν(έσπασαν)

Νομίζω το αν θα τρακάρουν δύο αυτοκίνητα έχει να κάνει περισσότερο με τους οδηγούς στο τιμόνι παρά με τα αυτοκίνητα.

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

***TheLab.gr Racing Club Server Update***

Νομίζω αρκετοί έχουμε διαλέξει τα όπλα μας για τη μάχη της Πέμπτης και εγώ προσωπικά πήρα μέρος σε τρείς διασκεδαστικότατους αγώνες το ΣΚ, ο Server έχει νέο config μέχρι την Πέμπτη γιά όσους θέλουν να τρέξουν online τις επόμενες ημέρες.

GTs @ Spa

ΒMW M3 GT2

BMW Z4 GT3

Ferrari 458 GT2

Lotus Evora GTC

Mercedes SLS GT3

McLaren MP4 GT3

P 4/5

14:00 μμ, Optimal track, Stability off, ABS/TC Factory

Practice 45 mins

Qualify 15 mins

Race 7 Laps

Καλή Διασκέδαση, λογικά θα έχει και αρκετούς ξένους μιας και όλοι μας αγαπάμε τα GT στο Spa :D

sorry μπερδευτηκα με αυτο το event!

Link to comment
Share on other sites

sorry μπερδευτηκα με αυτο το event!

Παρακαλώ αφιερώστε 1 λεπτό και διαβάστε προσεχτικά όσοι δε το έχετε κάνει. Θα αφιερώσουμε όλοι από ένα και θα γλιτώσουμε πολύ περισσότερα.

Extreme Multiclass @ Silverstone International

(Πάμε Αγγλία, μιας και δε θα βρέχει)

attachment.php?attachmentid=64921&stc=1&d=1414774242

Συμμετοχές: Doodle: Greek Gathering [Assetto Corsa]

Cars: Lotus Evora GX, Lotus Evora GTC, BMW Z4 GT3, P4/5 Competizione, Pagani Huayra, Ferrari 312T, Ferrari La Ferrari + Formula Abarth

Track: Silverstone International

Settings:

Ώρα πίστας: 11:00πμ

Pro settings και επιτρέπονται τα auto-clutch, auto-blip για όσους δεν έχουν shifter

tyre blankets on

100% grip, optimum track surface εξαρχής.

100% fuel consumption

100% mechanical damage

1x tyre wear

Σχετικά:

Τα αυτοκίνητα είναι πολύ κοντά σε χρόνους, άλλα έχουν καλύτερες τελικές, και άλλα καλύτερα κρατήματα. Γενικά πέφτει πολύ προσπέρασμα και δημιουργούνται ενδιαφέρουσες καταστάσεις όπου τη θέση που μόλις πήρες στη στροφή τη χάνεις στην ευθεία ή το αντίστροφο κοκ.

Το event μπορεί να νικηθεί με οποιαδήποτε επιλογή, οπότε οι πιο πεπηραμένοι μπορούν να κάνουν πιο challenging επιλογή οχήματος.

Για το event 06/11/2014

Booking: 21.00 - 21.30

Qualifying: 21.30 - 22.00

Race: 22.00 20 γύροι 2 αγώνες

1ος αγώνας:

Standing start

2ος αγώνας:

O δεύτερος αγώνας ΔΕΝ θα είναι standing start αλλά rolling start, όπως κάναμε στα τελευταία event.

Όταν τερματίσουμε όλοι στον 1ο αγώνα θα ψηφίσουμε για next session και αυτό θα μας βάλει στο qualifying.

Στο qualifying θα βγαίνουμε στην πίστα ένας - ένας. Πρώτος θα βγει αυτός που τερμάτισε τελευταίος στον προηγούμενο αγώνα, 2ος θα βγει ο πρότελευταίος κλπ. Αφού όλοι ολοκληρώσουμε 1 γύρο, θα κάνουμε vote for next session και με αυτόν τον τρόπο θα τοποθετηθούμε στο grid στη σωστή σειρά (reverse order της τελικής κατάταξης του 1ου αγώνα). Οπότε ο κάθε ένας να θυμάτε τον οδήγο που τερμάτισε πίσω του στον προηγούμενο αγώνα, αυτόν θα ακολουθεί. Ο 1ος γύρος σε αυτόν τον αγώνα θα είναι ένας γύρος σχηματισμού και όχι standing start.

Σημαντικό:

-Να είμαστε όλοι στο teamspeak. Δεν έχει μα μου. Είναι απαραίτητο. Για ότι πληροφορίες σχετικά ρωτάτε.

-Μεγάλη προσοχή!!! στα φρένα καθότι κάποια αυτοκίνητα πρέπει να φρενάρουν αρκετά νωρίτερα σε σύγκριση με κάποια άλλα.

Πχ το huayra πρέπει να φρενάρει νωρίτερα από ένα lotus GTC. Αν ο οδηγός της Lotus κολλήσει πίσω απο το pagani και περιμένει να φρενάρουν την ίδια στιγμή, τότε θα βρεθεί προ εκπλήξεως και με έναν εκνευρισμένο συναγωνιστή.

-Αν έχουμε επαφή με άλλον οδηγό και τον βγάλουμε εκτός του παραχωρούμε σε ασφαλή σημείο τη θέση μας.

-Προσοχή όταν ξαναμπαίνουμε στην πίστα. Ακόμη και αν βγούμε εκτός πίστας από λάθος άλλου οδηγού, αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να μπούμε καρφί στην πίστα και να χαλάσουμε τον αγώνα και των υπολοίπων.

-Εγκατάσταση και χρήση Spotter Application.

Apps - Spotter | RaceDepartment

-Χρήση virtual mirror (f11)

-Χρήση map application

-Εγκατάσταση και χρήση Blue flag application

EDIT #1: Ferrari La Ferrari εκτός

EDIT #1: προστίθεται το Formula Abarth

Link to comment
Share on other sites

***SERVER CONFIG UPDATE***

Cars: Lotus Evora GX, Lotus Evora GTC, BMW Z4 GT3, P4/5 Competizione, Pagani Huayra, Ferrari 312, Formula Abarth

Track: Silverstone International

Settings:

Ώρα πίστας: 11:00πμ

Pro settings και επιτρέπονται τα auto-clutch, auto-blip για όσους δεν έχουν shifter

tyre blankets on

100% grip, optimum track surface εξαρχής.

100% fuel consumption

100% mechanical damage

1x tyre wear

Qualify 30 Mins

Race 10 Laps

Μπήκαν τα settings του αγώνα με Qualify για όσους ασχολούνται με RSR και αγώνα 10 γύρων για ξεμούδιασμα :crazy_pilot:

ΥΓ Password επειδή ζητήθηκε να υπάρχει μoνιμως προτιμώ να μπαίνει μόνο την μέρα του Αγώνα, δεν είναι κακό να παίζουν και ξένοι στο server ή ακόμα και Έλληνες που βλέπουν το .gr και δεν είναι στο forum.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Password επειδή ζητήθηκε να υπάρχει μoνιμως προτιμώ να μπαίνει μόνο την μέρα του Αγώνα, δεν είναι κακό να παίζουν και ξένοι στο server ή ακόμα και Έλληνες που βλέπουν το .gr και δεν είναι στο forum.

Πριν λίγο είχα έναν ωραίο "αγώνα" με έναν Γερμανό!! :banging:

(έγραψα "αγώνα" γιατί είμασταν μόνο οι δυο μας και περίμενε ο ένας τον άλλο όταν είχαμε spinouts)

Να ρωτήσω , απο την στιγμή που στον αγώνα θα είμαστε σε booking δεν πρέπει να δηλώσουμε αμάξι ? (Η τα λέω ανάποδα ?)

Ανάποδα τα λές! :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα λίγη προπόνηση και μπήκε ο [MENTION=33266]Aris Teidis[/MENTION].

Ξεκινάει ο αγώνας, εγώ με την p4/5 και αυτός με την z4 gt3.

Γλιστραω στην στροφή πριν την μεγάλη ευθεία και βγαίνει η z4 μπροστά, στους επόμενους 1-2 γύρους τον έχω φτάσει και προσπαθώ να κολλήσω πίσω του για να τον πάρω στις στροφές που η p4/5 φαίνονταν γρηγορότερη και κάπου εκεί αρχίζουν τα χαζά!

Όσο τον είχα μπροστά μου σε μια έστω μικρή απόσταση όλα φαίνονταν οκ, αλλά με το που τον πλησίασα πολύ η z4 άρχισε τις τηλεματαφορες(!), πήγαινε μπρος πίσω - > μπρος πίσω κάθε τόσο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πλησιάσω πολύ με ασφάλεια...

Σε κάποια φάση στις στροφές μετά την εκκίνηση το κάνει πάνω στην στροφή όπου έχω πλησιάσει αρκετά πίσω του με αποτέλεσμα να έχουμε επαφή... Όχι πολύ, ούτε καν έξω από την πίστα δεν βγήκαμε, αλλά αν είχα κολλήσει πίσω του για το slipstream στην ευθεία ή ήμασταν γκρουπακι 3-4 αυτοκίνητα μαζί θα υπήρχε θέμα.

Εγώ ήμουν με ~54ms και ο Άρης με 150-160.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοιες τηλεμεταφορες που γίνονται ορατές μόνο όταν πλησιάζεις αλλά από λίγο μεγαλύτερη απόσταση φαίνεται ομαλή η κίνηση;

Btw αν δηλώνουμε από τώρα για silverstone international κρατήστε μου μια p4/5.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα λίγη προπόνηση και μπήκε ο @Aris Teidis .

Ξεκινάει ο αγώνας, εγώ με την p4/5 και αυτός με την z4 gt3.

Γλιστραω στην στροφή πριν την μεγάλη ευθεία και βγαίνει η z4 μπροστά, στους επόμενους 1-2 γύρους τον έχω φτάσει και προσπαθώ να κολλήσω πίσω του για να τον πάρω στις στροφές που η p4/5 φαίνονταν γρηγορότερη και κάπου εκεί αρχίζουν τα χαζά!

Όσο τον είχα μπροστά μου σε μια έστω μικρή απόσταση όλα φαίνονταν οκ, αλλά με το που τον πλησίασα πολύ η z4 άρχισε τις τηλεματαφορες(!), πήγαινε μπρος πίσω - > μπρος πίσω κάθε τόσο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πλησιάσω πολύ με ασφάλεια...

Σε κάποια φάση στις στροφές μετά την εκκίνηση το κάνει πάνω στην στροφή όπου έχω πλησιάσει αρκετά πίσω του με αποτέλεσμα να έχουμε επαφή... Όχι πολύ, ούτε καν έξω από την πίστα δεν βγήκαμε, αλλά αν είχα κολλήσει πίσω του για το slipstream στην ευθεία ή ήμασταν γκρουπακι 3-4 αυτοκίνητα μαζί θα υπήρχε θέμα.

Εγώ ήμουν με ~54ms και ο Άρης με 150-160.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοιες τηλεμεταφορες που γίνονται ορατές μόνο όταν πλησιάζεις αλλά από λίγο μεγαλύτερη απόσταση φαίνεται ομαλή η κίνηση;

Btw αν δηλώνουμε από τώρα για silverstone international κρατήστε μου μια p4/5.

Εσύ ήσουνα :rofl:? (Σου έστειλα μήνυμα:meeting:για το teleporting)

Λοιπόν, η p4/5 είναι πράγματι ποιο γρήγορη αλλά αν κρίνω από τις επανειλημμένες σου εξόδους - δεν έχω τίποτα να φοβηθώ:flex:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ήσουνα :rofl:? (Σου έστειλα μήνυμα:meeting:για το teleporting)

Λοιπόν, η p4/5 είναι πράγματι ποιο γρήγορη αλλά αν κρίνω από τις επανειλημμένες σου εξόδους - δεν έχω τίποτα να φοβηθώ:flex:

Έκοβα απότομα μόλις τηλεμεταφαιρωσουν προς τα πίσω... Και μετά την επαφή παρκαρα για να σου γράψω στο chat για το lag, μόνο 1 μικρή έξοδος στον προτελευταίο και αυτό γιατί έτρεχα με τα soft που οριακά βγαζουν τους 10 γύρους του αγώνα, αλλά τους βγαζουν ;)

1.03.9 κάτι έκανα pb με την p4/5 στο silverstone int, not bad για gamepad και ένα αυτοκίνητο που το ακουμπησα πρώτη φορά αφού αποκλείστηκε η laferrari.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.