Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

*** SERVER UPDATE ***


Cars: Lotus Exige V6 Cup
Track: Gen Track 1 (http://www.assettoco...track-1.10277/)

Download link -> http://www.mediafire...enTrackV095.zip

 

 

Settings:
Ώρα πίστας: 12:30μμ
Pro settings και επιτρέπονται τα auto-clutch, auto-blip για όσους δεν έχουν shifter
tyre blankets

Penalties OFF
100% grip, optimum track surface εξαρχής.
100% fuel consumption
100% Damage
1x tyre wear

 

Qualify 45 Mins

Race 10 Laps

 

Practice για τον αγώνα της πέμπτης με τα settings του liakjim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα penalties είναι σπαστικά και δημιουργούν μόνο προβλήματα σε κάποιες πίστες τύπου Mugello που δεν έχουν καν σημείο για cutting. Σε αγώνες πρωταθλήματος τα κλείνουν. Αν κάποιος κόψει δρόμο, του δίνουν ποινή μερικών δευτερολέπτον στον τελικό του χρόνο ή τον ακυρώνουν τελείως αν το παρακάνει.

ΟΚ, καλή λύση για σοβαρό πρωτάθλημα και για αγώνες στους οποίους μετράει η τελική κατάταξη. Ξεφεύγει όμως από τη λογική των φιλικών αγώνων και είναι και κουραστικό σαν διαδικασία... :yawn::zzz:

 

 

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ΦΙΛΕ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗ!!!

Ήδη υπάρχει μια ωραία εφαρμογή που δίνει αυτόματα ποινές σε οδηγούς που κάνουν cutting. Όταν περάσουν ένα όριο εξόδων ανά γύρο, τρώνε ποινή διέλευσης από τα pits. Χρειάζεται μερικές ακόμα βελτιώσεις (μιλάω για τη v 0.3) μέχρι να πούμε ότι μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε και να ξεφορτωθούμε τα προβληματικά 5 sec penalties, αλλά καλό είναι να τη βάλουμε στη watchlist μας για μελλοντικά updates!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρη σελίδα με τα υπέρ και κατά των penalty.

Θα προσπαθήσω όμως να τα συνοψίσω σε 2 επιλογές:

 

  1.  Τα βγάζουμε πάντα Off γιατί, εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλο, δεν τρέχουμε για τη νίκη, δεν υπάρχει κάποιο όφελος από την πρώτη θέση, τρέχουμε απλά για την πλάκα μας δηλαδή!
  2. Τα έχουμε πάντα On γιατί, εκτός από την Πέμπτη βράδυ, μπορούν να μπουν άσχετοι μέσα και να ξεσαλώσουν, εφόσον δεν μετράμε βαθμούς και τέτοια το μόνο που μένει είναι η θέση τερματισμού (δεν μπορούμε να δούμε το replay ή το Log του παραπάνω app και να ακυρώσουμε κάποιον αργότερα δηλαδή), σίγουρα θα υπάρξουν διαφωνίες πχ. σε ακολουθούσα από πίσω και σε έβλεπα να κόβεις πολύ, δεν είσαι εντάξει....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πίστες που δεν έχουν shortcuts (βλ. imola και monza) , η προσπάθεια του να κόψεις και να βγείς λίγο έξω , όπως και πιο πάνω ισοδυναμεί κατα 99% σε τετακέ.

Ειδικά στην πίστα που επέλεξα δεν ξέρω αν καταφέρει κάποιος να κλέψει , δεν έχει κάποιο τέτοιο σημείο.

΄Ετσι όπως είναι το penalty είναι μη ρεαλιστικό και επικίνδυνο (προκαλεί μόνο νέες στούκες).

Μεγάλα παιδιά είμαστε.

Δεν λέω να το κλείνουμε συνέχεια αλλά από την στιγμη που διάλεξα πίστα επέλεξα και τους κανόνες.

πχ ήθελα να βάλω κατάσταση πίστας old αλλά επειδη έχουμε και πιο νέους αλλά κ για να γίνει πιο σωστή καταχώρηση στο RSR το άφησα έτσι.

Πάντως στο RD που είναι σχεδόν μόνιμα κλειστό, ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα.

Μακάρι να δουλέψει το app που έβαλε ο Άκης (προειδοποίηση νο1-3 , μετά penalty και μετά μαύρη σημαία)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έτρεξα παρέα με τον Θοδωρή, ωραίος αγώνας-προπόνηση! Άνετο το 1:48 χωρίς το TS αλλά πολλά τα τετακέ... Το αμάξι υπερστρέφει πολύ μόλις αφήσεις το γκάζι. Κανένα tips από τους ειδήμονες του set up? :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Το καθιερωμένο set της εβδομάδας μετά το πρώτο καλό μου practice session, work in progress όπως πάντα αλλά νομίζω πατάει πολύ καλά και είναι εύκολο στην οδήγηση για όσους θέλουν κάτι να οδηγήσουν χωρίς να πολυασχοληθούν με το setup. Επίσης μπορεί να έχει χαβαλέ να πηγαίνουμε με τις πάντες αλλά για καλούς χρόνους planted is king όπως είναι αυτονόητο :lol:

 

Πολύ διασκεδαστικό combo και ντροπή μου που δεν είχα δοκιμάσει ούτε την πίστα ούτε το αυτοκίνητο μέχρι τώρα οπότε thanks @liakjim !

 

ΥΓ To Assetto μου τρώει όλο και περισότερο χρόνο από το iRacing στο οποίο έχω συνδρομή μέχρι το 2016 και μπράβο στην kunos αν και νομίζω ότι δεν έχουμε δεί τίποτα ακόμα ούτε από τους ίδιους τους devs ούτε φυσικά από τους modders που ακόμα καλά καλά δεν έχουν ξεκινήσει!

 

 

pt_autosave_01_35_933.zip

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι αμαξάρα!!!

Το turn in που έχει στο άφημα του γκαζιού, το χρησιμοποιείς προς όφελός σου αλλά λίγο να το χάσεις , ήρθε το τέλος.

Έκανα πλαγιολισθίσεις σαν τρελός...αλλά ακόμα αργός.

Link to comment
Share on other sites

Τι αμαξάρα!!!

Το turn in που έχει στο άφημα του γκαζιού, το χρησιμοποιείς προς όφελός σου αλλά λίγο να το χάσεις , ήρθε το τέλος.

Έκανα πλαγιολισθίσεις σαν τρελός...αλλά ακόμα αργός.

Συμφωνώ! Αμάξι με μπόλικη αδρεναλίνη! Με το setup του geovas ποιο σταθερό και με λίγο σκάλισμα έφτασα τα 1:37.500

Link to comment
Share on other sites

R3E??...... Ου ου το F2P είναι όργανο του σατανά 666

 

Εγώ @παρέα λέω να πάρω μια m4 dtm ας είναι και του 2013 και να τρέξω στο gentrack εκείνο το lotus με χτύπησε στα νεύρα :fie:  δεν είναι για την ιδιοσυγκρασία μου almost racing car  σου λέει ο άλλος . Αν οδηγούσαμε τετοιο αμάξι όλοι στην Ελλάδα σε κάθε στροφή θα γινόταν το αδιαχώρητο από τα εκκλησάκια που θα χτίζαμε εις μνήμην του άτυχου που σήκωσε ένα χιλιοστό το πόδι του από το γκάζι. Για του λόγου το αληθές έχω ένα βιντεάκι να θαυμάξτε την m4 (απίθανος ήχος και κίνηση των αυτοκινήτων στο mp εε?).Δεν θα τα πάω καλύτερα μ αυτό στο gentrack εεεεε? Είχα δεν είχα την έκανα τη διαφήμηση για το r3r χαχαχα. :offtopic:

https://www.youtube.com/watch?v=7qKBV-lmRJQ  (The game)

(The real thing)

H επιλογή του Jim είναι πολύ καλή απλώς τα δικά μου νεύρα δεν αντέχουν τη lotus!! :pleasantry:

Aλλά αυτό δεν προβλέπεται να σας επηρεάσει αφού απουσιάζω έτσι κι αλλιώς τις Πέμπτες :( ,σ' εσάς εύχομαι να περάσετε καλά και προσοχή στις στροφές καλού κακού βάλτε κι ένα μπαμπά μην τρέχεις κάπου εκεί στο ταμπλό , αυτά με το μαγνητάκι που έχουν θέση για ολόκληρη οικογένεια είναι τα καλύτερα,δεν ξέρω αν υπάρχει το συγκεκριμένο app στο racedepartment αν υπάρχει είναι απαραίτητο, δεν έχει μα μου να το κατεβάσετε όλοι!! :D

Aν μετά τον αγώνα υπάρχει ανάγκη για ψυχολογική υποστήριξη απευθυνθείτε στο forum υπάρχει κάποιος πάντα εκεί που μπορεί να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε το σοκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό το sim δεν κατάφερα ακόμη να το τρέξω, δεν "βλέπει" την CSP μου, ότι κι' αν δοκίμασα.

 

If you go into the [Options -> Control Settings -> Primary Settings] double click on one of the controls, it should pop up a message on the bottom saying a custom profile was created. Then double click the control you want to set again, it should say < press a key > next to that control and then press or step on your desired control.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

If you go into the [Options -> Control Settings -> Primary Settings] double click on one of the controls, it should pop up a message on the bottom saying a custom profile was created. Then double click the control you want to set again, it should say < press a key > next to that control and then press or step on your desired control.

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω :hmm: θενκς!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι τρέλανέ μας http://www.radiators-champ.com/RSRLiveTiming/index.php?page=rank&track=126&car=552

 

Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πού είναι το μυστικό.

Με setup δεν πολυασχολείσαι από ότι κατάλαβα άρα είναι ξεκάθαρα γραμμές. Αλλά πώς?

 

Το χειρότερο είναι όταν βλέπω 

Total amount of laps :

εγώ : 64

akis : 2!!!!

 

Και λέω "όχι ρε μ@λακα"  

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πού είναι το μυστικό

 

Σίγουρα είναι και αυτό που λέμε "ταλέντο" και αφορά το κομμάτι του πόσο γρήγορα "πιάνει" κάποιος την ουσία, αλλά πιστεύω ότι το κυριότερο είναι η πείρα, που μεταφράζεται κυρίως σε χρόνο ενασχόλησης και προπόνησης.

Αχ! να είχα χρόνο... :hm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.